Pisica - ce tb sa stii?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Da, musca din joaca. Si zgarie. Tot din joaca.

Eu la prima pisica am fost alergica, ma usturau zgarieturile, se inroseau si se umflau, dupa care ma mancau. Stranutam in draci si-mi curgea nasul la greu.

Pentru cine poate investi in mancare buna, dar scumpa: Applaws si Schesir. Mancare uscata: Royal Canin.

Pisicile cica naparlesc o data in sezonul cald si o data in sezonul rece. A mea naparleste constant.

Aici se recomanda sterilizarea femelei in jurul varstei de 6 luni, inainte de primul ciclu de calduri, daca nu, imediat dupa acest ciclu. Chestia cu "sa fete o data" e mit. Pentru cotoi, in jurul varstei de 1 an, cica atunci se maturizeaza el sexual.

Atentie, motanii sunt teritoriali si se bat! Pentru cei care stau afara, exista riscul sa vina acasa batuti, muscati, zgariati!

Boli pisicesti cu care am avut de-a face:
- raceala - atentie, e foarte pacatoasa si contagioasa (la alte pisici), se trateaza cu injectii pe o perioada de cateva zile, ochii pot prezenta scurgeri galbene si se pot lipi, veti primi picaturi pentru asta
- otita (atentie, a se evita complet contactul copilului cu pisica pe perioada de manifestare a bolii, chiar si contactul pisicii bolnave cu alte pisici)
- conjunctivita

Atentie la piometru - puroi in uter, atentie la capuse, atentie de bolile renale - multi motani o patesc!

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

NOU - colectia de martie!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Daria-Nandini, haiosenii si dragalasenii






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns josefine spune:

Kim22, asta e un scratching post f. bun

[ a href ="http://www.amazon.com/SmartCat-3832-Ultimate-Scratching-Post/dp/B000634MH8/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1308832893&sr=8-1"] aici [/a]

Oricare ar fi bun - atat timp cat e inalt sa aiba loc pisica sa se intinda. Mie imi pare rau ca nu am luat mai devreme, ca altfel poate nu erau la fel de franjurate canapelele. Oricum, cu canapelele e un risc. Mie nu imi pare rau- canapeaua e un bun consumabil. Dar poate ai noroc.

Tinatache, Matzele in general nu sunt mari bautoare de apa. Trebuie incurajate sa bea apa, in sensul ca trebuie sa aiba apa curata tot timpul la dispozitie. Un alt mod de a le incuraja este sa iti iei o fantana de apa - cam asa
[a href="http://www.amazon.com/Drinkwell-D2VVI-RE-Platinum-Pet-Fountain/dp/B000L3XYZ4/ref=sr_1_1?s=home-garden&ie=UTF8&qid=1308833152&sr=1-1 "] fantana [/a]
Cel putin la noi a functionat. Cateodata se intinde langa fantana si sta ca o lenesa si se uita la apa, o mai incearca, etc. Dar bea mult mai multa apa. Sau poti sa vezi daca vrea direct de la robinet; unelor matze le place.

Lapte nu se da la pisici - mai ales la pisici mici; pisicile sunt intolerante in general la lactoza. Stiu ca e contrar a ceea ce faceam de generatii.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Cat e de periculos pana la urma sa ai pisica in casa? Pana de curand doar cand vedeam una aveam senzatia ca am un fir de par in gat. Problema este ca m-am trezit cu un pui de birmaneza in we asta - super dulce si jucaus. Cu foooarte multi purici (spalat cu sapun de sulf si culesi unul cate unul...yak) ne nimic (vaccin deparazitare). Eu nu prea vreau sa o pastram pt ca nu reusesc sa ma impac cu gandul de par mult in casa (avem si catel dar nu lasa par) si ma gandesc mereu cand ii vad litiera doar la spori de toxoplasmoza (in ideea in care avem un copil mic si ne mai gandim la unul in viitorul apropiat). Nici copil nu pare sa sufere prea tare daca dam pisica, dar ce ma fac cu sotul? s-a atasat f tare de ea....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Tala, daca ai vedea cum arata covoarele mele... Si totusi... Am avut si 5 pisici in casa la un moment dat...

Eu sunt imuna la toxoplasmoza, Daria nu umbla cu litiera/lopatica, dar sta langa mine cand arunc nisipul contaminat...

Spori de toxoplasmoza? Exista spori de asa ceva?

Samponul anti-purici nu omoara toate dobitoacele.

Matza face 1 an in iulie. Avea 3 luni cand a intrat in familia noastra.

Are restrictie in dormitor si stie asta. E o matza dresabila si... vorbitoare.

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

NOU - colectia de martie!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Daria-Nandini, haiosenii si dragalasenii






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Tala, in privinta toxoplasmozei, nu stiu daca ai a te teme. Daca ai copilarit si la tara si te-ai jucat in pamant pe-acolo si cu pisici, cred ca ai venit deja in contact cu "lighioana" si ti-ai format imunitatea. Cat timp se respecta regulile de igiena, eu nu vad un pericol.
Pisicuta e mica si o poti educa. La noi motanul stie ca in casa sta in cosuletul lui sau pe jos. Nu are voie nici in pat nici in fotolii, nici pe masa. De cate ori a incercat l-am certat si l-am scos afara. Acum nu mai incearca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LittleAngel spune:

Mi-a palcut o chestie am auzit-o mai demult:"pisica nu e pe pamant sa ne satisfaca pe noi"
Este absoult adevarat.Cine are pisici stie...
De fapt,noi trebuie sa satisfacem pisica,sa o slujim.Stiti voi"Dogs have owners,cats have staff"
Pisica nu o sa faca niciodata ce vrei tu sa faca.Nu ca e proasta cum se spune,doar ca nu e un animal care poate fi supus.
Copilul meu,Ciupy(8 ani persan negru),nu e un rasfatat,dar el e stapanul casei.Serios si plin de el,face numai ce vrea,cand vrea,cum vrea.Mi-a distrus toate canapelele noi,fotolii din piele,are trei sisaluri in casa,tot la canapea se duce...Nu mananca aceiasi mancare de doua ori,si doarme unde vrea el,nicodata in patuturile lui(4 la nr),si te mai da jos si de pe perna daca are chef.
Nu suporta sa=l iubesc cand vreau eu,doar cand vrea el(cand vin acasa dupa ce a stat singur mai multe ore..si doar un minut).
E un pic nesociabil,se scoala noaptea si face galagie cu jucarelele,trebuie sa-i dau apa eu cu mana mea ca altfel nu bea...
Poate parea un cosmar pt unii..dar eu nu pot sa traiesc fara el,e viata mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Wish spune:

Nu are legatura cu subiectul, dar am o pisicuta pe care vreau s-o donez.

Are 8 luni, rasa: albastru de Rusia, deparazitata intern si extern, vaccinata, fooooooarte curata, jucausa si extrem de frumoasa.

Motivul pentru care ne-am gandit s-o dam e ca sta toata ziua singura si simte nevoia de companie. Noi ajungem acasa in jur de 22.00.

Comtactati-ma pe PM daca o doriti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

Citat:
citat din mesajul lui LittleAngel

Mi-a palcut o chestie am auzit-o mai demult:"pisica nu e pe pamant sa ne satisfaca pe noi"
Este absoult adevarat.Cine are pisici stie...
De fapt,noi trebuie sa satisfacem pisica,sa o slujim.Stiti voi"Dogs have owners,cats have staff"
Pisica nu o sa faca niciodata ce vrei tu sa faca.Nu ca e proasta cum se spune,doar ca nu e un animal care poate fi supus.
Copilul meu,Ciupy(8 ani persan negru),nu e un rasfatat,dar el e stapanul casei.Serios si plin de el,face numai ce vrea,cand vrea,cum vrea.Mi-a distrus toate canapelele noi,fotolii din piele,are trei sisaluri in casa,tot la canapea se duce...Nu mananca aceiasi mancare de doua ori,si doarme unde vrea el,nicodata in patuturile lui(4 la nr),si te mai da jos si de pe perna daca are chef.
Nu suporta sa=l iubesc cand vreau eu,doar cand vrea el(cand vin acasa dupa ce a stat singur mai multe ore..si doar un minut).
E un pic nesociabil,se scoala noaptea si face galagie cu jucarelele,trebuie sa-i dau apa eu cu mana mea ca altfel nu bea...
Poate parea un cosmar pt unii..dar eu nu pot sa traiesc fara el,e viata mea.



ei, sunt pisici si pisici...sa nu se sperie acum cei care vor sa-si ia pisica.
sincer, daca as fi citit postul tau inainte de a-mi lua eu pisica, as fi renuntat la idee.

ma rog, a mea e mai docila, bea apa de unde stie ca e locul ei, accepta s-o dragalesc cand am eu chef si timp, mananca ce e de mancat (adica ce-i pun), altfel face foamea (de fapt se invarte pe langa mine o vreme si daca vede ca nu ii dau altceva, mananca ce i-am pus), de dormit n-am avut pretentia sa doarma undeva anume, asa ca doarme pe unde apuca, in general nu ma deranjeaza. nu accept sa dorma cu mine in camera (de fapt cu copiii) pt ca sare pe picioare sa se joace si adio somn pt ei si pt mine.
stie cand o cert ca a facut ceva rau si se pare ca pricepe, daca nu din prima, macar din a doua-treia oara.

ideea e ca o pisica poate fi educata, dar conteaza mult ce temperament are. a mea e mai degraba genul care nu se prea simte in casa, desi nu e f gratioasa. eu n-am mai pomenit pisica sa se impiedice asa, ca a mea, pe unde trece rastoarna lucruri, greseste cand ia virajele si se loveste cu capul de pereti , daca ii dau drumul de la 1m nu cade in picioare, ci cel mai probabil pe spate...

pisicile sunt f diferite, am avut mai demult un motan pe care n-am reusit sa-l pastrez, mieuna atat de tare si atat de mult ca am zis c-o iau razna. am avut bunavointa o vreme, dar...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns josefine spune:

Anca, pune cateva fotografii, ca pisicile albastru de Rusia sunt superbe. Asa ai mai mult succes:)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LittleAngel spune:

Asa este,pisicile sant foarte diferite,dar oricum ar fi ele,aduc o satisfactie enorma.Ca si copilasii,nu toti sant la fel,unii mai nazdravani unii mai cuminti,dar sant iubirile noastre,nu?
Si daca nu esti - "CAT PERSON"-poti sa-ti iei cea mai cuminte pisi si sa nu-ti placa...
Pisicile trebuie intelese,si apoi primite in casa.
PS:sper ca nu am speriat pe nimeni,nu am avut intentia asta,am vrut doar sa va povestesc de porcusorul meu neascultator

Mergi la inceput