Pisica - ce tb sa stii?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Morgan al nostru ramane in grija vecinilor vara, mai avem si noi grija de pisica lor. Peste iarna l-am dus la pesionat de pisici, era zapada mare si cam greu daca nu venea acasa la timp, nu voiam sa inghete pe undeva...


vorbe de copil...

Hobby

calator de profesie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

In grija vecinilor, preferabil daca ar putea trece un vecin pe la el totusi...eu toate pisicile pe care le-am adapostit cat erau stapanii in concediu le-am primit tare stresate si panicate. Nu sunt deloc animale bune de fatzait de colo-colo, le place siguranta spatiului propriu si al unui anumit ritm, o rutina proprie. Scoate-le din mediul lor si s-a dat naibii fericirea...ma refer aici la cele tinute exclusiv in apartament in special.

Exista niste dozatoare de apa/ macare, nu sunt deloc scumpe, poate te-ar interesa.

Si un ultim sfat, oricat de comicar parea, nu incuraja agresivitatea pisoiului. Nu il smotoci tu pe el, si nici el pe tine. Jucaria - da, mana ta- nu. Vad proprietari de pisici gheraiti ca un stalp de ascutit unghii si nu mi se pare normal; eu am caine, ar trebui sa apar plina de muscaturi?
Pisica nu poate fi dresata intr-adevar, dar nu trebuie subestimata in asa hal incat sa-i refuzam un minim de educatie.
Deci cand o sa ai pisoiul si te musca / zgarie: striga tare "AU!", incrunta-te sau ma rog, fa o moaca serioasa, ridica-te si pleaca din camera. Atat. Nu pocni, nu bufni, nu lovi pisoiul in nici un caz.
Va asocia rapid ideea de zgariat = game over.
Iar pentru cazuri disperate, maxim o sticluta cu pufait cu apa.
Nu ziar impaturit, ala merge la catei, la pisici ...e jucarie tentanta





Cel mai frumos martisor: Alex 1 Martie 2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

La noi motanul sta acasa si vecinii ii dau drumul in casa la mancare si odihna. Nu pleaca de acasa decat iarna, la pensionat. :) Prima data a fost tare suparat, a doua oara nu, chiar bucuros ca a revenit acasa...


vorbe de copil...

Hobby

calator de profesie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manuelacrina spune:

Am avut si noi o pisicuta, vreo 4 zile , in curte, s-a imprietenit atat de bine cu cockerul ca dormeau impreuna in aceeasi cusca ... pana intr-o noapte in care a plecat si nu s-a mai intors ... ... si era asa draguta si jucausa si prietenoasa ...
... m-am simtit eu vinovata, nu stiu de ce a plecat si nu a mai venit.

La insistentele copilului prevad ca in curand vom adopta alta pisicuta.
Dar chiar nu stiu ce sa-i fac sa nu mai plece ?! ... sa-i dau mancare mai multa ... apropo, de cate ori pe zi trebuie sa primeasca hrana o pisica adulta ? ... noi in cursul zilei nu suntem acasa ... sa-i pregatesc o "casuta" speciala pentru ea in curte ? ...

... nu sunt impacata cu ideea sa umble toata ziua din casa in curte si iar in casa si iar in curte (... noroi, par etc.) ... fetita imi spune ca sunt "neospitaliera" cu pisica ... asta inseamna ca sunt rea ca nu o primesc in casa (vara, ca la iarna mai vedem ...) ?

... am retinut ideea cu castrarea ... dar vaccin, deparazitare cat de des sunt necesare ?

Multumesc celor cu "experienta" in domeniu, daca ma mai initiaza si pe mine !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Pisica care a stat 4 zile era in vizita. Casa ei era in alta parte si a plecat la casa ei. Am citit despre o pisica, aparuta asa, din senin, la cineva. Ca orice pisica, mai pleca...venea cand avea chef. Dupa un timp, persoana a vazut pisica la alta adresa; a aflat ca acolo e casa ei, iar la ea venea doar sa manance, sa se odihneasca...nimic neobisnuit, cica, la pisici. Si la mine acasa a venit mult timp o pisica, pe care o hraneam, ne jucam cu ea, apoi pleca.
Deci, daca iti vei lua o pisica, mai ales pui, va intelege ca e casa ei la tine, dar nimic nu o va opri sa plece in vizite. Castrata, va deveni si mai de casa, dar este adevarat ca fiecare pisica are obiceiurile si personalitatea ei.
Poti sa-i faci o "casuta" a ei, intr-un loc pe care-l prefera; din pacate, nu vei avea nici o garantie ca va sta acolo.
O pisica adulta mananca de doua ori pe zi, dar daca sta pe afara mananca cand are chef, adica ce-i dai tu si ce mai gaseste/vaneaza. Daca o primesti in casa, atunci va avea pretentia sa intre in casa cand are ea chef. In mod normal, nu vei avea neplaceri cu noroiul, nu s-a nascut inca pisica care sa umble prin noroi; pentru linistea ta, poti sa fii pregatita sa o cureti pe labute.
Vaccinurile le afli odata cu prima vizita la doctor, dupa ce scapa de cele de pui, este unul anual, polivalent; la fel cu deparazitarea, cu precizarea ca cea externa (gen Frontline) se face mai des vara, chiar la trei saptamani, mai ales daca umbla pe-afara.

Cand plecam pentru 2-3-4 zile, motanul sta singur afara, trece zilnic cineva sa-l hraneasca. Noi nu putem sa-i lasam mancare pe mai mult timp, umbla multe pisici prin curte, ar veni ca la praznic toate.
Daca plecam doua saptamani, de obicei sta cineva la noi, si din ratiuni de siguranta casa. In vara asta vom pleca si nu va veni nimeni; nu stiu ce-o sa facem cu el. Incercam sa gasim un hotel, dar nu stiu unde.

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura B spune:

Cristina, daca nu aveti alte variante pentru vacante, cauta in zona in care locuiesti pe cineva care ofera un serviciu de genul asta: http://www.kittykare.ca/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

multumim mult de sfaturi! Avem un motanel, are 4 luni si e tare dulce! Am sa pun poze cu el, sa vad cum am timp sa le descarc. Am fost si la dr. azi cu el ca nu era vaccinat si l-a si intepat. A zis ca arata f bine, e sanatos, doar ca nu avea vaccinuri deloc. Nu a stat decat in apartament pana acum si n-a avut de la cine sa se imbolnaveasca. A facut din prima la laditza, dar in cos n-a vrut sa doarma. Locul lui preferat e pe scari, probabil pt ca are vedere mai larga, deocamdata il cam irita toate zgomotele noi din casa asta noua si plina Si sta la mangaiaaaat, imediat toarce, dar e suficient sa-i intinzi o jucarie si gata e joaca.

Apropo, mi se pare ca a baut f putina apa... sa-i dau altceva? Lapte? La magazin am vazut sticlute cu lapte pt pisici, da' eu la mitzele astea de prin vecini le dau lapte normal. Numai ca alea-s mari si umbla peste tot, eu stiu de asta micu...?
Mancare am luat similarul lui clever! din Ro la rewe (aici se numeste Ja!) pt ca asta a mancat pana acum si a ras tot. M-am uitat la ingrediente si nu scrie sare deloc. Mai are cineva experiente cu marca asta? E ieftina si daca o mananca cu placere n-as schimba-o ca sigur gasesc altele pt el pe care sa dau banii. I-am luat si o chestie de ascutit ghearele, castronele... am o grija

A, inca ceva, dr. mi-a zis ca s-ar putea sa-l doara dintii cand se schimba ca are dinti de lapte... ati mai auzit asa ceva?? Acu am 3 copii, unu mare primeste aparat dentar, unu mijlociu suparat ca nu-i cad dintii mai repede si asta micu cu niste colti ascutiti mama mama:))

Acu , probabil l-a obosit vizita la dr. pe bicicleta mea

weekend placut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manuelacrina spune:

Rufus, multumesc pentru sfaturi ... ma orientez sa adoptam un pui de pisi data viitoare, poate nu mai pleaca.

Pisicuta ce a stat 4 zile o adusesem cu masina de la 200km distanta ... daca s-a considerat "in vizita" si a vrut sa plece "acasa" sigur a patit ceva rau ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Avem si noi o Raya ,l-a primit cadou de 1 iunie baietelul nostru.
Are aproximativ 3 luni,face la ladita din prima clipa.
L-am deparazitat..dar trebuie vaccinat.Aveti idee cat costa vaccinul polivalent?

Pune-ti si voi un link cu ce trebuie sa cumpar pentru tocitul unghiilor!!! Eu am canapele de piele..Dar in cateva zile , ne mutam la casa si poate ca-i voi da drumul in curte..ma mai gandesc.
Pisicile voastre musca? (in joaca evident)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui tinatache

neatza si multumesc mult de raspunsuri, chiar imi sunt de folos. Intre timp am dat cateva tlefoane si am aflat ca in perioada asta fata mitzele si tb sa astept sa mai creasca putin. As lua un puiutz mic, sa se obisnuiasca cu noi.

Cu castratul: da, indiferent de orientare sexuala va ramane fara Aici majoritatea sunt castrate imediat la pubertate.

Cu mancarea: n-am stiut ca e asa de diferita, am sa ma ut la ingrediente sa vad ce diferente sunt.

Mai am o intrebare, ce faceti cu ei cand sunteti plecati in concediu? Stau singuri in casa?? Cu mine nu-l pot lua ca mergem cu avionul... mult!

cristina


Puiutz mic - minimum 8 saptamani.
Deparazitare interna si externa - din 3 in 3 luni, indiferent daca este pisica de apartament sau de curte.
Esti sigura ca pisicile cu care socializeaza sunt OK?
Vaccinare - primul vaccin la 3 luni, in Romania.
Baie - destul de rar, insa daca sta afara, are toate sansele sa se murdareasca groaznic, oricat s-ar curata in stilul pisicesc. NU este voie sa ii intre apa in urechi! Insa urechile trebuie curatate, fin, cu betisoare, pentru ca intra nisip/noroi acolo!
Fire de iarba frageda sau pastile speciale cu iarba - pentru eliminarea firelor de par inghitite.

Clever in Romania e o porcarie! Tot pe care scrie "minimum 4-5% carne" sunt porcarii!

Da, pisicile isi schimba dintii.
Mancare - umeda si uscata, nu stiu optiunile din Germania.

Eu acum iau mancare "Dein Bestes" din DM. E 1,7 lei caserola de 100 de grame, scrie "50% carne".

kim222, cam 20 de lei primul vaccin. 100 de lei sterilizarea.

Chestii din sisal, pentru ascutitul unghiilor.

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

NOU - colectia de martie!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Daria-Nandini, haiosenii si dragalasenii






Mergi la inceput