Ajutati-l pe Iustin sa ajunga la RMN

Ajutati-l pe Iustin sa ajunga la RMN | Autor: kamy75

Link direct la acest mesaj

Dincolo de durerea si disperarea din sufletul meu de mama, vreau sa incep prin a-i multumi fiului meu Iustin ca a aparut in viata mea si ca a vrut sa fie copilul meu mult asteptat si dorit de multi ani, si ca fara el nu cred ca as fi intalnit asa multi oameni cu adevarat minunati, in drumul pe care l-am parcurs impreuna pana acum.
Iustin Stefan este numele unicului meu pui si pe 19 iunie va implini varsta de 4 anisori. Din nefericire el s-a nascut cu o malformatie cardiaca complexa numita Tetralogie Fallot pentru care a fost operat la varsta de 7 luni la clinica din Tg. Mures. ; iar tot aici,in urma a 2 ecografii transfrontanelare s-a pus si diagnosticul neurologic de ventriculomegalie moderata cu atrofie frontala, mai exact macrocefalie (cresterea perimetrului cranian peste normal), sindrom de copil moale si retard moderat in dezvoltarea psiho-motorie. Atunci am inebunit de durere si credeam ca nu va avea nici o sansa sa traiasca, chiar daca va scapa cu inima, va avea probleme cu creierul...Of, e greu sa descriu si sa-mi amintesc cum veneau acele lovituri in sufletul meu... Am respectat timp de 2 ani toate programarile pentru controale si toate tratamentele neurologice si cardiologice recomandate de catre medicii din Tg. Mures.
Cu ajutor specializat si tratament neurologic Iustin a reusit sa invinga acele diagnostice sumbre si pe masura ce crestea ne-a dat sperante si am inceput sa visam la o viata normala pentru el.
Ceea ce visam avea sa se spulbere intr-o alta secunda cand in mai 2010, mi s-a spus la controlul periodic pe care-l faceam la Tg. Mures ca are nevoie de o alta interventie chirurgicala pe cord deschis. Stiam ca s-a facut corectie totala si ca nu va mai fi nevoie de alta operatie. In acele clipe m-am gandit ca acea sansa...nu a fost decat un timp imprumutat...
Am reusit sa gasim sperante in sept 2010 la o clinica in Germania unde am fost internati si s-a incercat evitarea unei alte operatii pe cord deschis cu ajutorul cateterismului cardiac. Din pacate nu s-a putut face nimic si Iustin si are nevoie totusi de o alta interventie chirurgicala pentru aceasta stenoza pulmonara subvalvulara. Urmeaza sa-i fie pus ceva artificial la inima, ceva ce nu va putea creste odata cu inima lui si este bine sa se amane cat mai mult acest moment, daca starea lui de sanatate inca mai permite. O interventie cat mai curand, duce la mai multe operatii pana la varsta de 14ani, cand inima se va opri din crestere.
In acest moment insa, Iustin are nevoie de un RMN cardiac ce trebuie facut tot in Germania la aceeasi clinica, in luna iunie a acestui an. Rezonanta magnetica este o tehnica de inalta performanta cu ajutorul careia se pot obtine, in camp magnetic, imagini ale organismul uman, fara utilizarea razelor X (Roentgen); in acest fel este posibil diagnosticarea cu precizie a numeroase afectiuni. Aceste imagini se obtin sub forma de sectiuni in diferite plane de coordonate. In aceste sectiuni se vizualizeaza pana la cele mai mici detalii, nervi sau structure vasculare fine, tumori etc., putandu--se astfel depista leziuni foarte mici de pana la 2 mm.
Sansele lui Iustin de supravietuire si de a putea duce mai departe o viata cat mai aproape de normalitate depind de o monitorizare corecta si de decizii bune luate in timp util.
Costul RMN-ului, transportului si cazarii este de aproximativ 1500euro, bani pe care noi familia nu putem sa-i avem. Drumurile dese la controale, internarile prin spitale, cheltuielile pentru prima operatie si tratamentele lui Iustin ne-au folosit toate resursele. Singurul venit al familiei este salariul unui bugetar de stat, salariul sotului meu- in suma de 600 de lei, iar casa in care locuim este inchiriata. Am incercat sa ne descurcam singuri in continuare, dar nu am reusit.
Va cerem ajutorul voua, oamenilor care doriti si vreti sa ne sprijiniti in drumul pe care il avem de parcurs pana cand inima lui Iustin va fi sanatoasa.
Va cerem ajutorul voua, oamenilor care puteti intelege disperarea unui parinte ce trebuie sa-si priveasca neputiincios copilul stiind ca sanatatea, viata lui depinde de o suma de bani pe care nu o mai poate plati. Cat de puternic trebuie sa fii, sa te uiti in ochii copilului tau, sa ridici din umeri si sa-i poti spune: "... atat am putut face pentru tine!".
Acest RMN ar fi trebuit sa-l facem in luna ianuarie sau februarie insa am amanat pentru luna iunie din cauza lipsei banilor.Este foarte important pentru ca stabileste cand se va face urmatoarea interventie chirurgicala pe cord deschis; iar fara el, Iustin ar putea face complicatii pe care nu le-ar mai recupera chiar daca va fi operat pentru ca nu va ajunge din timp la operatie. Starea lui de sanatate se poate schimba brusc si traim fiecare clipa cu frica ca nu vom mai reusi sa-i salvam viata.
Este imposibil sa ne imaginam viata fara lumina din ochisorii lui, fara zambetul si veselia cu care poate cuceri si cel mai trist suflet daruindu-i forta de a rade si de a regasi fericirea.
Stim ca, drumul este lung si greu pana cand inima lui Iustin va bate asa cum ar fi normal, insa atunci cand se va intampla acest lucru...o veti auzi-o cum va multumeste!
Va rugam, ajutati-ne sa strangem suma necesara pentru investigatia lui Iustin.
DONATII IN CONT BANCAR
Cont deschis pentru Iustin:
Banca Comerciala Romana, sucursala Galati
RON: RO58RNCB0318032436770002
EUR: RO77RNCB0705032436770001
USD: RO85RNCB0318032436770001
SWIFT: RNCB ROBU
Titular cont: Mitu Camelia (mama)


Multumim din tot sufletul pentru donatiile facute

alinamoro,
tomaca si colegilor ei de munca cu inima mare
ymca

avem in cont astazi 11 mai-200EURO si 385RON

Va dorim multa, multa sanatate si sa aveti numai bucurii in viata.
Multumim pentru ca sunteti alaturi de Iustin!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kamy75 spune:

Multumesc ca existati desprecopii si multumesc pentru ajutorul dat micutului nostru luptator Iustin prin sustinerea cazului aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kamy75 spune:

Povestea lui Iustin se afla si aici

http://helpiustin.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Doamne ajuta sa strangeti banii!!
Cazul este aprobat?

anca de fetita cu fundita Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)
poze si filmulete
povestea nasterii
www.totsites.com/tot/mariadragoman" target="_blank">eu sunt Maria
www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">Montaje Mariuca


AM PRODUSE LA BAZAR!!!!!!

AJUTOR URGENT PENTRU MARIUS!!!


Doneaza 2 euro prin SMS la 874 si ajuta la reamenajarea si dotarea Sectiei de Pediatrie a Spitalului Fundeni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kamy75 spune:

ancadragoman multumim ca ai dorit sa ne fii alaturi.
Incerc de 2 luni sa adun acesti banuti,pana acum s-au strans 200Euro din partea unor prieteni si cunoscuti, imi pierdusem orice speranta si nu am vrut sa mai cer ajutor pentru Iustin. Ma invinuiam ca nu sunt in stare sa strig dupa ajutor.
O prietena sufletista m-a incurajat si mi-a spus ca nu trebuie sa renunt.
Doamne ajuta sa reusim, dar timpul nu prea ne mai lasa sa asteptam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kamy75 spune:

Poate nu voi fi o povestitoare buna dar voi incerca incet, incet sa va spun cateva lucruri despre fiul meu si de situatia noastra imposibila de a ne permite acesti bani pentru RMN. Ma aflu pentru prima data in aceasta situatie de a cere ajutorul celor din jur, a fost greu sa ma decid dar, stiu ca Iustin este cel care va suferi, lui trebuie sa-i dau aceasta sansa sa ceara acest ajutor prin mine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kamy75 spune:

Situatia noastra financiara a devenit critica in special dupa ce sotul meu a pierdut al 2-lea job in luna ianuarie a acestui an, bani din care ne puteam plati chiria, iar eu am fost nevoita sa stau acasa si m-am dedicat total ingrijirii lui Iustin. Pana anul trecut Iustin a avut si o incadrare in grad grav de handicap cu insotitor, insa i-a fost luat acest drept pe motiv ca numai 2 ani dupa operatie primeste aceasta incadrare si abia dupa urmatoarea operatie va primi din nou acest drept. Asa am ajuns sa traim numai cu salariul sotului de 600lei. Chiria pe care o platim este de 400 lei pe luna si restul platim utilitatile. Suntem ajutati cu bani de mancare din cand in cand de parintii sotului meu. Imi este tare greu sa stiu ca Iustin are multe nevoi si trebuie sa sarim deocamdata peste ele, insa am grija cu toate astea, sa-i asigur o alimentaie oarecum echilibrata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kamy75 spune:

Costul estimat de 1500euro reprezinta: aproximativ 800euro investigatiile (RMN, echocardiografie, EKG), iar restul de 700 Euro biletele de avion, cazarea pentru 3 zile in Germania, transportul din Galati la aeroport si transportul de la aeroport pana la clinica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kamy75 spune:

Avem cazul aprobat.
Multumim din suflet.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomaca spune:

Multa sanatate lui Iustin.
Sa dea Dumnezeu sa treceti peste aceste incercari.

Povestea unui Dor
mami tomaca si bebe Tudor Ioan un

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kamy75 spune:

Cum am mai spus, de aproape 2 luni incercam sa gasim ajutor dar se pare ca este destul greu sa ne inteleaga cei din jur ca ceea ce dorim noi, nu este un moft. Daca lucrurile ar fi decurs bine aici in tara, nu as fi cautat in alte parti sa-l salvez pe Iustin. Le multumesc celor de la Tg. Mures de fiecare data cand il strang in brate pe Iustin, pentru ca datorita lor am acum un copil dar, mai departe nu mi-au transmis siguranta ca pot face ceva la timp ca el sa traiasca.
In tot acest timp pe langa disperarea si starea psihica pe care ti-o da o lupta in gol incercand sa adunam acesti bani, primesc tot felul de propuneri pe mail de la diverse persoane care invearca sa profite de starea emotionala si disperarea parintilor in situatii limite. Nu stiu daca ceilati parinti se confrunta cu astfel de situatii dar din nefericire vad ca se intampla.
Nu este o suma mare cea de care are nevoie Iustin dar pentru noi este dureros ca nu-i avem si stim ce inseamna o monitorizare la timp si corecta...inseamna VIATA.

Mergi la inceput