Izolatie pluta/lana

Izolatie pluta/lana | Autor: BESTUTZA

Link direct la acest mesaj

Buna,


Ne reconstruim o baie de serviciu in curte pe care nu cred ca o vom incalzi iarna si de aceea ne-am gandit sa ii facem un perete dublu asa incat sa nu avem probleme cu instalatia cand vine frigul.


Intre primul si al doilea perete(unul de bca tencuit si un al doilea de caramida) am vrea sa punem ca izolatie pluta, pentru ca in timp , fiind un material natural, ca si lemnul, rezista mai bine .

Un alt motiv pentru care optam pentru pluta este proprietea izolarii fonice si cea a controlului umezelii.Baia se afla in vecinatatea imediata a terasei de vara si o izolare fonica aproape perfecta este de dorit.

As vrea sa intreb daca a folosit cineva concret varianta izolarii cu pluta a peretilor sau pardoselii, cand a montat-o, de care a folosit ca si grosime si bineinteles pretul si furnizorul.

Sigur as opta si pentru izolarea cu lana- dar aici am si mai putine informatii.

Multam,multam!

http://community.webshots.com/user/BESTUTZA

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Am folosit pluta pentru izolatie fonica. La fel pasla. Despre lana nu stiu...poate ca te refereai la pasla.
Pluta merge bine la izolatie termica. Indicele de conductivitate termica (lambda) este scazut, dar culmea este ca aerul are un coeficient asemanator, ba chiar mai mic, ceea ce inseamna ca, intre ziduri, poti sa nu pui nimic.
Impediment: pretul. Pluta este foarte scumpa. Pentru ca am avut materialul la dispozitie, mi-e greu sa-ti dau o suma corecta. Pot, insa, la pasla: una bunicica costa in jur de 20 euro/mp. De ex., am montat una de 8 euro/mp in sapa si, la intradosul placii, cea de 20 de euro, lipita cu prenadez si fixata in dibluri, pentru siguranta. Atentie, se trateaza antimolii.

Uite cateva valori de conductivitate, poti face comparatii:
http://termoizolatii.afacereamea.ro/termoizolatii/lambda-pentru-diferite-materiale/

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BESTUTZA spune:


http://naturalpaint.blogspot.com/2009/03/izolatii-naturale-cu-lana-de-oaie.html

Teoretic,conform dex, "pasla e material textil obtinut din fire de lān#259; sau de p#259;r de animal netoarse b#259;tute īn piu#259;, īntrebuin#539;at la confec#539;ionarea p#259;l#259;riilor, a īnc#259;l#539;#259;mintei c#259;lduroase, ca izolant"

Ceea ce am gasit eu se refera la lana de oaie prelucrata antimucegai, insecte,ciuperci s.a.

Nu stiu care e pretul celor de la Alchimea si daca exista ceva producatori romani. Pasla e autohtna?:)

Asa, din prezentari ,totul e foarte frumos!Ca mod de prezentare si de lucru se aseamana cu vata bazaltica...Dar mai multe nu am vazut.


Rufus, ai folosit pasla si pluta pentru izolatie fonica si termica numai la pardoseala? Sa inteleg ca ai pus sapa intre doua tipuri de pasla si pe urma pluta?

Noi turnam acum si pardosela si ma gandeam sa facem hidroizolatie,placa beton,pluta, gresie.

Termoizolatia peretilor cu ce ai facut-o?


Multumesc, imi esti de mare ajutor!





http://community.webshots.com/user/BESTUTZA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Pasla am folosit-o la pardoseli. Cea ieftina peste placa de beton, sub sapa, ce scumpa sub placa de beton (pe tavanul nivelului anterior). Asta pentru ca tavanele sunt, de obicei, de gips carton, pentru aspect perfect si pentru a masca instalatia electrica.
Pluta am folosit-o la vertical, o singura data. Nu stiu cat de eficienta este, a fost cam subtire (1 cm), scopul era izolarea fonica. Am observat ca pluta nu-i folosita pe scara larga. Pretul este unul din motive, or fi si altele.
Termoizolatia se face uzual cu polistiren. Expandat la pereti, extrudat la pardoseli. Este o varianta buna, din mai multe puncte de vedere, dar este contestata (pe drept) de cei care prefera materialele naturale. Totusi, eu optez pentru ea, vorbind la modul general. Daca vrei sa izolezi termic pardoseala cu pluta, trebuie sa iei in calcul grosimea de 5 cm pentru ca, daca conductivitatea termica nu depinde de grosimea materialului (si am auzit ca unii constructori "demonstreaza" lipsa de importanta a unui strat mai gros izolant), rezistenta termica este direct proportionala cu grosimea materialului.
Da, exista producator intern de pasla. Incerc sa aflu vreo data de contact, asta daca nu cumva gasesti tu inainte pe net.

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BESTUTZA spune:


Uite ce am gasit!

Pasla nepiuata
Izolatii termice si fonice, 100% lana, grosime 3 ÷ 6 mm, alte dimensiuni la cerere.Nu spune daca este si tratata anti -de toate!Dar probabil, din "constructie" avand destinatia izolarii inseamna ca este tratata!

Deci, pana la urma pasla si lana sunt acelasi lucru.

Acum ar trebui sa cer o oferta de pret.

O alta problema ar fi sa stiu exact langa ce alte meateriale o pot pune fara sa o stric;de ex daca o pun peste o membrana de cauciuc si apoi turnam betonul sa nu fie, sa zic asa, contraindicat!


http://community.webshots.com/user/BESTUTZA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui BESTUTZA
Dar probabil, din "constructie" avand destinatia izolarii inseamna ca este tratata!



Nu este. Sau nu cea pe care am folosit-o eu.
Eu am tratat-o separat.

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BESTUTZA spune:

Pasla numai de molii se trataeaza? Cum se numeste solutia si de unde o iau?

La site-ul cu lana alchimea,erau date foarte multe caracteristici-exceptand pretul:)- pe cand la producatorul roman este o propozitie si atat.

Si acum niste intrebari de ciocanitoare!!

Cum ai ales varianta pasla in loc de polistiren extrudat la pardosela?
Peretii cum i-ai izolat?
Din punct de vedere al confortului termic esti multumit?

Eu tot incerc sa folosesc materiale cat mai naturale,care sa respire, sa circule cumva aerul, sa se aeriseasca!

Parca ideea de casa -termos nu imi place..Imi trecuse prin cap ca al doilea perete sa il fac din caramida de pamant in structura de beton, dar tot asa nu am gasit detalieri ale modului de lucru, cineva care sa fi facut asta.

Caut var in loc de lavabila,lemn in loc de laminat,nu de alta ,dar am experimentat neajunsurile primelor si cu mare drag m-as intoarce la un aer respirabil si reimprospatabil primavara!

Daca ai mai scris undeva de etapele prin care ai trecut in amenajarea casei, spune-mi si caut.





http://community.webshots.com/user/BESTUTZA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Bestuta, eu sunt constructor. Ceea ce impartasesc aici nu vine doar din experienta propriei locuinte, ci din toata activitatea. De multe ori, solutia constructiva se indeparteaza de teorie, proiect, din cauze reale (de practica) sau financiare.
"Casa termos" este un concept perfect pentru ceea ce se construieste acum. Usi si ferestre sistem termopan, izolatie care nu respira, dar e mai ieftina...asta e ceea ce preferam. E greu sa convingi un om sa scoata bani mai multi pentru o izolatie exterioara naturala, daca toti vecinii au izolat cu polistiren. E greu sa faci pe cineva sa renunte la termopane...dar sa accepte o fanta de aerisire, macar?
Este o nebunie a izolarii...dar nu prea avem solutii, e vorba de buget.

Pasla am folosit-o numai la pardoselile intermediare. Prima placa, cea peste pamant (parter, subsol, nu conteaza) se izoleaza cu polistiren extrudat de min. 5 cm. Adica: pamant compactat, pietris min. 10 cm (ruperea capilaritatii, atentie, nu nisip+pietris, doar pietris 7-15), membrana (de obicei folie), polistiren extrudat, armatura, beton, sapa, sapa autonivelanta, finisaj. Asta-i "sanvisul".
Placile intermediare pot fi izolate fonic cu pasla, cum am descris mai sus, ultimul proprietar pentru care am lucrat avea livingul sub dormitoarele copiilor si nu voia ca acestia sa fie deranjati de cate o petrecere a adultilor. Asa ca a izolat toata placa intre parter si etaj. Apoi si urmatoarea.
Pe interior am folosit pluta de 2 cm ca sa izolez fonic peretele comun cu casa alaturata (este un duplex). Cam subtire...totusi, cred ca este suficient, avand in vedere ca peretele comun a fost dublat cu zidarie de caramida eficienta. De asemenea, pentru spatiul de locuit din subsol, am folosit polistiren expandat ca izolator termic la peretii interiori (finisajul in subsol este din gips carton, asa ca mi-am permis), dar exista si o protectie din polistiren extrudat la exterior, aplicat peste hidroizolatie). In interior am mai izolat termic cu polistiren expandat partea de plafon aflata sub terasa, precum si plafonul pivnitei (peste care se afla livingul). Peretii exteriori sunt izolati termic cu polistiren de 10 cm, iar mansarda are, sub astereala, polistiren si vata, fiecare de 10 cm grosime.
Pasla am tratat-o numai contra moliilor, am cumparat niste fiole de la un magazit de chimicale si le-am dizolvat in apa. Am pulverizat pe pasla gata montata.
Varul este o solutie foarte buna. Dezavantajul este ca se ia pe haine, deci trebuie sa-i pui aracet. Ii pui aracet...nu mai este ce-ai vrut.
Cand faci un perete din pamant, indiferent ca-i caramida, pamant batut, in indiferent ce structura, trebuie sa te astepti la fisuri. De aceea, te protejezi suplimentar cu armatura, fie ea si plasa de rabit; trebuie, astfel, tencuit.

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BESTUTZA spune:

,
Multumesc mult pentru rabdare si informatii!


Am gasit si preturile la lana !Acum tr sa le mai caut la pasla si la pluta!

http://www.preturidelista.ro/data/storage/Firme/h36/f3556/Produse/393/preturi/preturi_lista_termoizolatii_fibre_naturale_alchimeaLista_de_preturi_Alchimea_Lana_07_2010.pdf


Acum vrem sa facem baita de vara- este abolut necesar - stau si socrii la noi din motive de boala-si daca mai avem si musafiri,creste densitatea populatiei.

Pe locul unde vrem sa o construim, a fost vechea locatie a wc, care este pe coltul stang al dreptunghiului curtii,deci aproape de magazia vecinilor, care poate, in timp, va lua alta destinatie.Deci ideal ar fi ca pe langa necesitatea izolatiei termice ar fi nevoie si de una fonica!

Acum ma gandesc daca nu e bine ca atunci cand ne inaltam cu cel de-al doilea zid sa punem placi de pluta de 2, aer ,lana/pasla si bca-ul. O fi prea mult? Trebuie sa vedem ce zice soata!

O alta problema a familiei a intervenit cand am aflat acum 2 saptamni, de la copilul vecinilor ca sunt incomodati de repetitiile la pian ale copiilor personali !
Casele sunt construite in vechiul sistem "spate la spate"

Eu neauzind niciodata nimic de la ei , m-am gandit ca si viceversa e valabila,dar nu !! Asa ca ne-am gandit ca poate ar fi bine sa mutam acolo si pianul-bineinteles nu in baie, ci langa, deci clar tr sa ne izolam bine si spatiul fiind mic, iarna sa ne putem incalzi rapid doar cu un halogen.Il putem folosi si ca mic spatiu de lucru pentru noi sau copii!

Ulterior vom vedea ce facem, dar acum ca asta e o solutie rapida si necesara. Economia o sa o vedem in timp!








http://community.webshots.com/user/BESTUTZA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BESTUTZA spune:

Am vazut ce recomndari ai si pentru termopan!

E, mie nu mi-a palcut ideea de tampalrie de palstic de acum vreo 7 ani cand eram gravi cu Tudor si am renovat bucataria.

Am gasit un tamplar batran, am vazut ca avea lemnul pus frumos la uscat si i-am comandat ramele. L-am rugat sa faca locasul in care se pune geamul, mai mare.Am comandat geam dublu si asa le avem si in ziua de azi.Lemnul a fost foarte bun, asa cu mi l-a dat atunci asa le avem si azi.

La fel usa de la baie si camara.Nu are locuri unde sa se fi crapat sau uscat in timp.Este la fel.

Ei, dar domnul tamplar intre timp s-a pensionat si eu tamplari care sa lucreze cu lemn uscat nu am mai vazut! O sa vedem cum ne orientam si de tocuri de lemn...


http://community.webshots.com/user/BESTUTZA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadalinaM spune:

Nu pot sa cred, vrei ca totul sa respire, sa ai materiale naturale, pui pasla si pluta si la sfarsit BCA??? pai te scumpesti la tarate??de ce nu pui caramida? Daca ai folosi caramida eficienta(adica d'aia cu gauri in ea) ai asigura inca de la inceput un strad te izolare(aerul static din gauri) si asa mai reduci si din grosimea peretelui, ca nu mai lasi stratul de aer intre acele straturi de izolatie.

Mergi la inceput