Mamici prin fiv(16)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blue_flower spune:

Citat:
citat din mesajul lui alina06st

Buna fetelor!
Eu am mai scris la voi in calitate de gravidutza. Revin acum ca mamica. Luca are deja o luna si 2 saptamani.
Ne-am luptat ceva timp cu crize mari de colici, acum tind sa cred ca l-au mai lasat. Parca nu mai are asa des crize. E drept ca de cateva zile ii dau Colief (scump rau...). O fi si de la el? Am zis ca e ultimul pe care il incerc.
Si mai am o problema. Bianca stie ca am povestit si la "gravidutze prin FIV". Bebelusului meu nu-i place in carut. Desi in pat doarme. Afara, chiar daca il scot adormit, cum il pun in carut cum incepe sa planga. Il iau in brate, plange si in brate, dar reusesc sa il linistesc. Il pun in carut, iar incepe scandalul. As fi zis ca s-a invatat in brate, dar in casa de ce doarme linistit in pat? Nici macar nu il tin mult in brate sa-l adorm...
Bianca mi-a dat niste sfaturi, sa iesim afara treptat si sa nu-l chinui sa il tin 2 ore afara daca el nu vrea. Am sa incerc si asa, sa-l iau mai usurel.

Ati patit vreuna din voi asa?
Asa le invidiez pe mamicile din parc ai caror copilasi dorm cu orele in carut. Vreau si eu sa stea in aer curat, nu vreau sa-l cresc in casa. Oricum nu stau cu el in casa. Eu iubesc natura (tocmai de asta ne-am si apucat sa ne facem casa, o casa mica dar cu o curte mare). Azi l-am scos in marsupiu, a dormit, am stat pe o banca, l-am scos din marsupiu si l-am tinut asa pe brate, numai ca sa stea si el la aer... Uff, ce bine ar fi cu carutul...

Va pup!

Mami fericita!
Cat de mare esti Doamne si ce minuni ai facut pentru noi... iti multumim!

Luca are 1 luna si o sapt!


Buna, iti raspund eu desi nu am scris aici prea mult, sunt si eu mamica prin FIV, dar nu asta conteaza acum.
Si eu am patit la fel ca tine, copilul meu nu vroia in carut deloc si nu vroia afara deloc, asta cat a fost mic-mic.
Eu am nascut in februarie, toata primavara nu a vrut afara, nu a vrut in carut deloc, pana la urma am vandut caruciorul 3in1, am dat degeaba bani pe el, nu l-am folosit decat de vreo cateva ori.
Imi aduc aminte ca il scoteam in curte si tipa ca vrea in casa.
Treptat-treptat s-a obisnuit, tot treptat a stat si in carucior - desi niciodata mai mult de 30 de minute - in alt carucior, primit imprumut, mult mai lat la spatar.
Sunt multe motive pentru care poate nu ii place afara. Dar incetul cu incetul se rezolva toate.
Acum copilul meu are 1an si 3 luni, cum se trezeste se duce la usa si cere afara. Asa ca nu dispera.
Si eu am invidiat alte mamici, al meu nu a dormit niciodata in carut in parc. Era cu ochii mari si cand ajungeam acasa, dormea 3 ore. Cand am mers la munte, avea 6 luni, nu a dormit ziua deloc, era prea surescitat de ce era in jurul lui....noaptea dormea bine in schimb.
Copiii sunt diferiti. Unici. Accepta-l pe al tau asa cum e.

Zile usoare in continuare iti doresc.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina06st spune:

Multumesc Blue flower . Astazi a dormit si Luca aproape 30 de minute in carut. Am stat o ora jumate, in care a avut vreo 3 reprize de plans si vomat. M-am bucurat ca a dormit chiar si acea jumatate de ora. Si ca si in cazul tau, dupa ce am intrat in casa, a dormit 3 ore, s-a trezit, a mancat si a adormit la loc. Doarme de 2 ore deja. Astept sa se trezeasca sa mai ies maca o ora pe afara...
Multuesc pentru incurajari . Am inceput sa ma obisnuiesc cu chestia asta si incerc sa nu ma mai stresez.
Pup mamicile!


Mami fericita!
Cat de mare esti Doamne si ce minuni ai facut pentru noi... iti multumim!

Luca are 1 luna si o sapt!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

Alina nici nepotica mea nu a suportat carutul urla ca in gura de sarpe in el si nu a fost chip sa o convinga sa stea in el. Cumnata mea si-a cumparat un sling si asa iesea afara cu fata. A fost foarte multumita de sling ba chiar la un moment dat zicea ca se bucura ca nu a vrut in carut ca e foarte simplu cu slingul si se si deplasa usor oriunde fara sa isi rupa spatele.
Nu dispera ca solutii exista si nu toti copii adora carutul asa cum nu toti adora slingul. sanatate sa fie ca restul se rezolva

elena fericita de pitici pretiosi Ana Maria & Matei Stefan - 18 iulie 2009

Piticii mei iubiti

"Un copil poate oricand sa-l invete pe un adult trei lucruri: cum sa fie multumit fara motiv, cum sa nu stea locului niciodata si cum sa ceara cu insistenta ceea ce-si doreste" - Paulo Coelho


Infertilitatea este o boala. A avea un copil nu trebuie sa fie un lux

www.gascasic.ro/#!" target="_blank">Ga#351;ca #351;ic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina06st spune:

Elenada, multumesc. Asa voi face si eu. Iau sling pt mine si marsupiu pt tati.
Oricum, cred ca m-am prins ce nu-i convine. Nu-i place agitatia mare in jurul lui si nici sa-l plimb cu carutul. Ieri si alaltaieri am iesit si n-am mers in parc pt ca mi s-a parut f mare galagia. Am stat pe o banca pe o straduta mai ascunsa. Si n-am leganat si n-am miscat deloc landoul. Si a dormit bebelusul meu. Ieri aproape 2 ore, azi o ora si jumatate.
Iar pt plimbari, o sa imi iau sling. Si asa sper sa scap de stresul care ma cuprinsese.
Va multumesc fetelor!

Mami fericita!
Cat de mare esti Doamne si ce minuni ai facut pentru noi... iti multumim!

Luca are 1 luna si o sapt!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca B spune:

Alina un pas mic ptr puisorul vostru dar unul urias ptr omenire ma bucur ca petreceti mai mult timp pe afara. Asa cum au spus si alte mamici, o sa vina vremea cand ai sa vrei sa stai in casa si nu te va lasa.

Duminica frumoasa tuturor

Petrecere 1 anisor Craciun 2010

David, puisorul nostru drag (17.02.2009) Primul Craciun 09

Bianca 37+ si mamica celui mai frumos copil din lume

Having a dream come true is a bleassing, not a right.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca B spune:

Fetelor nu stiu ce sa cred, ori a devenit David mai mofturos ori simte ca se aproape o schimbarea. Vrea pupacit, imbratisat, plange imediat ce ii refuzi ceva, uneori nici nu stiu cum sa-l mai iau. Cei de la gradi zic ca astea sunt crizele specifice varstei si ca dupa trei ani se raresc. Sper sa aiba dreptate, dar pana un a alta imi scoate peri albi
Ce mai fac printisorii vostri? Sper ca sunteti bine

Petrecere 1 anisor Craciun 2010

David, puisorul nostru drag (17.02.2009) Primul Craciun 09

Bianca 39+ si mamica celui mai frumos copil din lume

Having a dream come true is a bleassing, not a right.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns many_bani spune:

Citat:
citat din mesajul lui Bianca B

Fetelor nu stiu ce sa cred, ori a devenit David mai mofturos ori simte ca se aproape o schimbarea. Vrea pupacit, imbratisat, plange imediat ce ii refuzi ceva, uneori nici nu stiu cum sa-l mai iau. Cei de la gradi zic ca astea sunt crizele specifice varstei si ca dupa trei ani se raresc. Sper sa aiba dreptate, dar pana un a alta imi scoate peri albi
Ce mai fac printisorii vostri? Sper ca sunteti bine

Petrecere 1 anisor Craciun 2010

David, puisorul nostru drag (17.02.2009) Primul Craciun 09

Bianca 39+ si mamica celui mai frumos copil din lume

Having a dream come true is a bleassing, not a right.


Bianca nici noi nu suntem departe de voi cu crizele. Acum suntem la parintii mei la tara, unde are un mic colt al lui cu nisip, balansoar, scoica cu nisip si o mini piscinuta, oriunde este mai bine numai nu acolo. De cum se trezeste vrea afara, daca nu este scos imediat incep crizele, se agata de usa si plange iar daca vrei sa-l scoti nu mai vrea el . Am vrea sa stam pana mai aproape de data plecarii in vacanta, dar in conditiile dat nu cred ca rezist mai mult de o saptamana. Mai am de lucru si cu bunicii care nu mai stiu ce sa-i faca, se uita la el ca la Soare si uite asa ii cresc cornite. Sper sa reusesc cu gradi o slefuire cat de cat ca altfel e jale.
Asteptam vesti bune de la voi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca B spune:

Seara buna mamici
Revin in calitate de mamica a doi nazdravani
bebe Stefan s-a nascut pe 6 iunie la ora 11.36 am, a cantarit 3,320kg, masurat 50cm si a primit scorul 10. Desi am avut cezariana la prima nastere, am optat ptr nastere normala si cu ajutorul lui Dumnezeu am si reusit. A fost o nastere foarte rapida din fericire, atat de rapida ca nici timp de epidulara nu am avut .
Acum, la 2 sapt de la nastere, stau si ma intreb daca chiar io l-am nascut pe Stefan. Am uitat si durerea si disconfortul primei saptamani si parca nu-mi vine sa cred ca am facut-o si pe asta
Stefan e un bebe frumos si cuminte, parca mai bun decat David, bat in lemn sa nu se deoache. Am salvat foto pe computer si va anunt cand le postez.
la mamici si pitici sa visati cu ingerasi

Petrecere 1 anisor Craciun 2010

David, puisorul nostru drag (17.02.2009) Primul Craciun 09

Bianca, mamica de bebe Stefan (6 iunie 11) si de David (17 feb 10)

Having a dream come true is a bleassing, not a right.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela_1 spune:

Bianca, felicitari! Sa te bucuri de baietii tai.
Dragelor, eu n-am mai scris de mult dar sa srtiti ca am citit. Am inscris-o pe Diana la o gradinita de stat (nu-mi vine sa cred ca mi-au acceptat-o fara cadouri, interventii).
Acum povestiti-mi si mie cum s-au adaptat copiii vostri la gradi, la ce sa ma astept?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina28 spune:

Bianca felicitari mamico!Sa va fie sanatosi puii!Spune-ne cum s-a acomodat David cu schimbarea!

Mirelus nu stiu ce sa-ti spun despre gradi si noi suntem boboace in toamna!

Cam liniste pe aici unde ati fugit cu toate?
Pupam gasca de piticoti!

Mergi la inceput