Mar-Apr (206) Bravo Xeo, Lalely07, Alina06!!!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui catank

Fetelor....ce ma fac? Ioana mea are niste bubite pe fundulet... sunt cam multe....mici si rosii..un fel de iritatie...ce ma fac? cu ce sa-i dau?

Poze nu am reusitg sa pun, nu merge timpul asa de program la mine, nu stiu de ce...

Dumnezeu este autorul sufletului, El m-a binecuvintat cu ...un suflet IOANA







mi-a facut si a mea..de vreo 2 ori, de la crema de galbenele aia clasica..se pare ca la a mea nu prea ii merge..am dres-o cu crema pt iritatii de la weleda..
orice crema pe baza de zinc ar trebui sa mearga..sudocremul, lanozinc, exista si de la weleda, mustela, klorane, chicco etc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui AllyLaur


Micki, multumim de sprijin si incurajari...chiar avem nevoie!

Ally , mami fericita de bebe Eduard Andrei


ally, stii ce ne spuneau moasele in matenritate..ca l matern este bineinteles cel mai bun pt bebe DAR..indiferent cu ce ne hranim bebeii, tot ramanem mama perfecta pt ei..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antguess spune:

miki- foarte frumos va spuneau in maternitate
nici eu nu mai alaptez pt ca...nu am ce sa ii dau....ii bag tazti in gura zilnic ca sa stimuleze ea sanul si sa mai vina cate ceva..mai devreme am alaptat-o 30 de minute, ca la carte...15 la unu 15 la celalat...a supt fata ce a supt si in final a adormit...dupa ce am pus-o in pat..s-a trezit imediat urland de foame...asa ca i-am dat si 90ml lp....nu pot sa o las sa sufere de foame desi sora=mea zicea sa nu ii mai dau bibe 2 zile si sa ii dau san cand vrea ea...eu i-as da...dar nu o ajuta cu nimic si nu pot sa o vad asa...poate nu-s mama buna ca nu alaptez....dar incerc sa compensez pe alte parti fiind alaturi de ea si crescand-o cat mai bine posibil....

Mami mandra a lui Dani (24.01.2003) si proaspata mamica de Evelinne 30.03.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

miki, maduza...va multumesc mult!

Dumnezeu este autorul sufletului, El m-a binecuvintat cu ...un suflet IOANA




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leeloo21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui giuliaa

Strumph, acum am vazut si mesajul in care spuneai ca ai sanii tari. Pai si asta poate fi o cauza ca refuza sanul. Ca daca e prea tare nu il poate prinde bine in gura si nu iese bine laptele si se enerveaza. E ca un cerc vicios: ti se umfla sanii ca nu sunt goi si nu ii poti goli bine ca sunt prea plini. Incearca sa ii golesti neaparat. Plus ca eu cred ca faci si febra laptelui. Nu poate veni o moasa sa te ajute? Chiar si un muls manual ar fi ok, desi super dureros

Otilia mami de zmeurica Giulia (12.06.2009) si fluturas Nicoletta (31.03.2011)


fetelor cand mie mi s-a intarit un san si devenea foarte dureros, desi am incercat sa ma mulg manual si cu pompa manuala..nu a mers..adik nu s-a relolvat problema si era din ce in ce mai dureros..mi-am adus aminte de un masaj despre care s-a vorbit aici pe forum..si s-au desfundat canalele si in cateva ore am fost foarte bine!


Pasul 1 - Pui o mana sub san (cu palma pe san) pentru sustinere si incepi sa masezi in partea de sus - opus palmei de sprijin folosind 3 degete. Fixezi cele 3 degete pe san si descrii cercuri fara sa ridici degetele. Apoi alegi o alta zona .. adiacenta .. si tot asa .. de la baza sanului .. stanga, dreapta, spre mamelon ..Apoi muti mana de sprijin pe o laterala si masezi similar cealalta laterala. Repeti schema cu mana de sprijin deasupra si masaj sub san. Daca ai un nodul sau o zona mai dureroasa insisti un pic mai mult cu masajul. Nu trebuie sa apesi f tare, dar trebuie sa fii ferma. Iti dai seama ca miscarea este corecta daca incepe sa iti curga lapte din san (nu imediat dar dupa cateva miscari).

Pasul 2- O mana pe san deasupra, una sub san, ca intr-un sandwich, apesi usor si o mana o misti spre stanga cealalta in sens opus. Ca si cum ai rula sanul. Repeti aceeasi miscare dar cu palmele pe lateralele sanului.

Pasul 3 - Folosesti o mana ca si sprijin (contra) pe san si cu cealalta apesi in valuri sanul de la "radacina" spre mamelon. Te opresti la marginea mamelonului. Rolul miscarii este sa indrepti laptele spre sfarc. Iei la rand tot sanul cu aceasta miscare. Insista un pic pe lateral si sub san pentru ca laptele de acolo este scos un pic mai greu de bebe.

succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leeloo21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui scrish

FELICITARI LALELY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

mada tu cum te mai simti? sper ca mai bine

eu am avut aseara prima noapte de cand am nascut fara sa ma trezesc, s-a trezit sotul meu sa-i dea bibe si la 5, si la 8, si la 11 si uite asa eu am dormit fara sa am habar ce se intampla in jurul meu. imi venea sa mor azi cand l-am vazut pe sot dormind pe canapea langa bebe, l-am impachetat imediat si l-am dus in pat...il iubesc atat de mult!!!! imi iau eu insa revansa la noapte

am si eu o intrebare pentru mamicile care au experienta cu laptele praf: bebe al meu are 3 saptamani si 3 zile. mananca 120 ml la masa, pana acum 6 mese pe zi cu pauza 4 ore, 4 ore jumate. ei bine, astazi vad ca toata ziua s-a trezit la interval de 3 ore cu foame!! am incercat sa i dau suzeta, sa-l mai pacalesc cumva, dar n am avut nici o sansa. pe cutia de nan1 scrie ca la 3/4 saptamani trebuie sa manance 5 mese pe zi de 120 ml. ceea ce inseamna un interval de 4 ore, 4 ore jumate. luca oricum are o masa in plus fata de asta, dar acum vad ca se trezeste la 3 ore!! si rade tot biberonul imediat, adica nu ma chinui sa l fac sa manance. nu stiu cum sa procedez, parca e prea devreme sa ii maresc portia nu? sa ii dau atata cat cere? sau sa incerc sa trag de timp si sa il fac sa manance la 4 ore? nici nu stiu cum sa procedez, ca mi se pare crud si absurd sa tin copilul nemancat...


Mami fericita de Luca Andrei


da-i cat cere..poate are un puseu de crestere..da-i cat cere ca sa doarma bine si sa fie linistit! cat cantareste acum?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leeloo21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui antguess

miki- foarte frumos va spuneau in maternitate
nici eu nu mai alaptez pt ca...nu am ce sa ii dau....ii bag tazti in gura zilnic ca sa stimuleze ea sanul si sa mai vina cate ceva..mai devreme am alaptat-o 30 de minute, ca la carte...15 la unu 15 la celalat...a supt fata ce a supt si in final a adormit...dupa ce am pus-o in pat..s-a trezit imediat urland de foame...asa ca i-am dat si 90ml lp....nu pot sa o las sa sufere de foame desi sora=mea zicea sa nu ii mai dau bibe 2 zile si sa ii dau san cand vrea ea...eu i-as da...dar nu o ajuta cu nimic si nu pot sa o vad asa...poate nu-s mama buna ca nu alaptez....dar incerc sa compensez pe alte parti fiind alaturi de ea si crescand-o cat mai bine posibil....

Mami mandra a lui Dani (24.01.2003) si proaspata mamica de Evelinne 30.03.2011


dar la dani ai avut laptic?
si eu sunt ca si tine..inca nu renunt la alaptat..dar sunt la fel, 15 min la un san, 15 min la altul..suge suge eva daguta..dar suge si 90ml lp apoi..si atunci are somn de 3 ore mai tot timpul..cate-odata am mai mult laptic..cate-odata nu am mai deloc..oricum..orice picatura conteza..eu asa am tras si la tudor pana la 3 luni..apoi am renuntat ca deja stia ca nu primeste mai nimic la san si nici nu prea mai sugea..
eu mai trag si la eva..cel putin pana la 3 luni...ma rog la DD poate vine lapticul..beau ceai, pap bine..si o pun la san la fiecare masa!

succes si tie!

oricum sa stii ca nu esti mamica rea..eu cand am terminat cu alalptetul la tudor..am zis ca sunt cea mai fericita femeie din lume..pt mine ajunsese sa fie un chi si un stres..si eu am crezut ca sunt mami rea atunci..dar copilul este si a fost f sanatos!:D

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antguess spune:

laleloo, cu dani am avut lapte 3 saptamani...bine mersi..la 3 saptamani mi s-a parut ca s-a invinetit in jurul guritei asa ca am mers cu el la dr...m-au internat o saptamana cu el pentru investigatii...eram suparata rau, in depresie maxima..imi chinuiau micutul..ii stoceau mana sa scoata sange....ecografii peste ecografii....ma rog...bottom line la sfarsitul saptamani...copilul nu mai avea ce sa suga...cantitativ parca mai era ceva....dar urla de foame dupa aia.....nu ii ajungea calitativ...asa mi-a explicat dr pediatru asa ca am trecut pe lapte praf

Mami mandra a lui Dani (24.01.2003) si proaspata mamica de Evelinne 30.03.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui antguess

miki- foarte frumos va spuneau in maternitate
nici eu nu mai alaptez pt ca...nu am ce sa ii dau....ii bag tazti in gura zilnic ca sa stimuleze ea sanul si sa mai vina cate ceva..mai devreme am alaptat-o 30 de minute, ca la carte...15 la unu 15 la celalat...a supt fata ce a supt si in final a adormit...dupa ce am pus-o in pat..s-a trezit imediat urland de foame...asa ca i-am dat si 90ml lp....nu pot sa o las sa sufere de foame desi sora=mea zicea sa nu ii mai dau bibe 2 zile si sa ii dau san cand vrea ea...eu i-as da...dar nu o ajuta cu nimic si nu pot sa o vad asa...poate nu-s mama buna ca nu alaptez....dar incerc sa compensez pe alte parti fiind alaturi de ea si crescand-o cat mai bine posibil....

Mami mandra a lui Dani (24.01.2003) si proaspata mamica de Evelinne 30.03.2011


antguess, ai incercat cu pompa sa vezi cat scoti ? desi se spune ca niciodata nu scoti la pompa cat ar putea scoate bebe..
nu stiu ce sa zic, eu as urma sfatul sorei tale, de fapt asta e si sfatul meu ..asta daca mai vrei sa insisti..daca nu, tu sa fii impacata ca bebe creste oricum..am vrea noi sa tinem timpul in loc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scrish spune:

antguess, miki, leloo, multumesc mult de raspunsuri

miki wow, 300 la o masa? intr adevar enorm nu am incercat cu ceai pentru ca doctorii mi au spus ca nici in caz de lapte praf nu e nevoie, pentru ca e preparat cu apa si ii hidrateaza foarte bine. m-am linistit intre timp ca de cand am scris ultima oara s a trezit dupa patru ore jumate, sa il vedem la urmatoarea masa. nici eu nu vreau sa il indop, nu prea merg pe principiul "copilul cu cat e mai gras e mai sanatos", vreau doar sa fiu sigura ca ii dau cat ii trebuie merci inca odata de raspuns tu cum mai esti? ai mai apucat sa te odihnesti un pic?

leloo, are 3400!

Mami fericita de Luca Andrei

Mergi la inceput