2011-2012 : Clasa I

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Uitasem intrebarea de baza: este obligatoriu scrisul cu stiloul din clasa i?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Citat:
citat din mesajul lui Roxana_G

Uitasem intrebarea de baza: este obligatoriu scrisul cu stiloul din clasa i?


Rox, mamica Alexandrei si a lui Andrei


Rox, cam pe la toate scolile de stat : da.
La voi fiind scoala particulara ramane la alegerea invatatoarei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamagiuliei

Allinta, ce surpriza urata :(


Intr-adevar, f neplacuta :(

allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anka74 spune:

Al meu lucreaza, cand si cand, 20 - 30 de minute acasa. Ieri i-am explicat ca temele pt scoala va trebui sa le faca singur si doar cand nu stie ceva sau nu intelege sa vina sa ne intrebe...i-a reusit, tema, cu o mica greseala, insa a fost asa mandru de el, ca a mai vrut sa lucreze ceva, suplimentar!
Mai exersam si saptamana asta, ca tot e in vacanta si il gasesc odihnit cand ajung acasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

La noi cu temele e variabil. Adica uneori sunt cu ea in camera (citesc o carte) alteori dau telefon din 30 in 30min (adica sunt la job).
La mine e necesara ceva mai multa "impingere de la spate" decat la Lala din motive de "materialul clientului".
Ora de incepere a temelor e fixa, la fel ca la Lala temele se fac in ziua primirii lor (exista exceptii, dar sunt rare). Numai ca, la ora la care trebuie sa inceapa temele eu ii dau un telefon. Apoi peste 30 min (ce-ai facut? ce mai ai la romana? ok, cand termini te apuci de mate, etc, etc). Uneori ma suna sa ma intrebe ceva ce nu stie sau daca n-a inteles prea clar cerinta ma intreaba daca a inteles bine sau nu.
Can ajung acasa verific ce a facut la scoala, verific temele apoi vad daca e ceva nou si o intreb un pic. Daca ma prind ca e ceva ce n-a inteles (de multe ori e semi-inteles ca sa zic asa, adica nu e fixata chestia noua) mai dam un exemplu, mai facem o problema.

O sa va fie un pic greu in cls I (voua, nu copiilor ) pentru ca trebuie sa va adaptati unui nou set de reguli, unui alt program. Dar, o data ce va obisnuiti o sa functioneze.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lala_D

Teoretic scoala va incepe pe 12 septembrie 2011




Bafta multa boboceilor !!!
Si emotii putine mamicilor


Practic eu am auzit mai multe zvonuri ca va incepe la 1 septembrie, nr. total de saptamani de scoala va fi acelasi, se mareste vacanta de Craciun cu 1 saptamana si vacanta de Paste cu 1 saptamana. E un zvon cu iz de credibilitate, vom vedea ce vor hotara pana la urma.

LindaZ si pe mine ma stresseaza rau sculatul de dimineata dar asta e, ne sculam ca n-avem incotro.
Cu "siguranta" cea mai importanta e invatatoarea, nu bodyguardul. El e la parter, fi-mea la 2. In cls I nu-i lasa deloc in pauze pe hol. Puteau merge la toaleta in timpul orei, dar niciodata singuri (adica ii trimitea cate 2).
Faza foarte amuzanta este ca unora le-a dat prin cap sa se ceara la toaleta unul dupa altul si ... au plecat 6 si nu se mai intorceau ... s-a dus doamna dupa ei - jucau leapsa in toaleta, n-aveau nicio intentie sa se intoarca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happiness spune:

Dragi mamici de bobocei, intru si eu pentru cateva secunde in lumea voastra plina de griji pentru a va spune ca nu doar copiii se vor descurca de minune, ci si voi, mamicile.Ca si Sorana, si eu am fetita de clasa a II a, si vreau sa va spun ca desi clasa I a fost putin mai stresanta pentru mine, acum intr-a II a e chiar relaxanta. Problema nu e la copil, ci la mama. Daca sunteti perfectioniste, ca mine, veti stresa copilul, cum am facut-o eu, ca sa iasa perfecte bastonasele, ca sa fie testul perfect... Doamna noastra punea FB,-FB si semnatura, cea din urma insemnand un fel de vazut si atat. Innebuneam cand vedeam caiet de clasa I cu semnatura, ca ea mereu uita cate o litera sau o caciula la a, t...A durat destul de mult sa inteleg ca niciun copil nu e perfect, ca a mea scria frumos fata de multi altii, ca stie efectiv tot ce trebuie, doar ca uneori, din graba, mai face cate o greseluta. La clasa a II a deja nu ma mai intereseaza ce nota ia, si poate tocmai de asta am avut doar FB-uri,cu foarte putine greseli, semn ca stresul ...nu face bine nici mamei, nici copilului.Va doresc o doamna ca a noastra, moderna in metodele de lucru, care nu ii tine in frau in sensul clasic al cuvantului. O doamna care sa fie energica, sa lucreze foarte mult cu ei in clasa si sa dea putine teme acasa, care sa nu streseze copiii inutil, comparandu-le rezultatele, descurajandu-i cand gresesc,o doamna care sa fie corecta, exigenta, dar in acelasi timp apropiata de copii. Noi am avut acest noroc si spun si eu ca si Sorana, nu scoala conteaza si dotarile ei,ci invatatoarea. Copilul meu merge cu drag la scoala, si cand se intoarce imi povesteste cat de frumos a fost.Asteptare placuta tuturor mamicilor si ...zile de scoala cat mai placute!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Exact ce scrii tu Hapiness, nu vreau sa fac eu. Sa stresez copilul aiurea.
Acum sper sa nu cad nici in cealalta extrema

Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela
_"Meglio sole, che mall`accompagnate !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LindaZ spune:

Ce materii se fac in clasa I? Stiu ca se face romana/citire, matematica, muzica, sport, religie, lucru manual, desen si ... mai ce? Se face educatie civica, istorie, geografie? Am auzit de o materie legata de mediu ...? Multumesc.

Mihaela Zaharia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happiness spune:

Abecedar, matematica, cunoasterea mediului, educatie muzicala, educatie plastica, abilitati practice, religie, educatie fizica, un optional. Noi am avut "In lumea povestilor" la clasa I, depinde de ce va propune invatatoarea. La clasa a III a abia se face educatie civica si prima limba moderna, iar geografia si istoria la a IV a.

Mergi la inceput