Sumetrolim, iarasi suntem raciti!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Zina spune:

Eu nu stiu ce sa mai cred. Pediatra este una foarte buna, cu renume greu aici, cu 40 de ani de experienta, toata lumea o lauda.

Am fost si noi la ORL, medicul a spus ca este la limita cu polipii, dar inca nu se poate exprima daca este de operatie sau nu.
Imi vine sa plang, m-am saturat, dar vad ca si voi a-ti tras din greu cu micutii vostrii. In seara asta nu i-am dat Singulair-ul, ca sunt prea multe. I-am dat siropelul de tuse, vitamina C, pufurile Flixotide, Nurofe si urmeaza prin somn Sumetrolimul, ca se da la 12 ore si prima doza a fost astazi la 14.
Daca va trebui sa-l operez de polipi, eu voi fi terminata. Ma consum la o raceala, darmite la o operatie, fie ea una usoara, ca tot cu anestezie generala este. Ma credeti ca atunci cand se imbolnaveste micutul meu, eu ma duc direct la baie cu diaree de emotii? Asa sunt eu, voi sunteti curajoase!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

Zina, nu e musai sa-l operezi, nu se fac operatii, asa ca isi da cineva cu parerea.
si tb indicatii serioase, copilul urmarit o perioada, nu asa tzac-pac, gata scoatem polipii si amigdalele

si eu chiar stiu ca biseptol nu e antibiotic, chiar as vrea sa vie un doctor sa spuna.

copiii cresc si numarul racelilor scade.
ti-am zis, majoritatea am trecut prin asta, nu e ceva neobisnuit.
daca ai incredere in doctorita mergi pe mana ei si gata. e bine sa aiba un sigur doctor copilul, ala stie cam pe ce medicamente sa mearga, la ce reactioneaza mai bine samd.
relaxeaza-te si odihneste-te. e doar o raceala.
eu nici nu consider racelile boli

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonix spune:

Un pic off topic ...

Zina - nu am vrut sa te sperii, sa stii ca si in cazul nostru am asteptat destul de mult pana sa luam masura asta "drastica" cu operatia. Insa evident ca medicul a decis, eu am fost destul de reticenta si chiar am incercat sa il scap pe pitic, dar mi s-a spus ca el este clar un caz de operat, nu fac decat sa aman. Oricum este o operatie de rutina, nu trebuie sa ne panicam din asa ceva. Stiu ca o sa imi fie greu greu, dar pentru el mai ales trebuie sa fiu eu calma si optimista.

Te-as sfatui sa incerci si tu sa te relaxezi - sper ca nu te superi, dar am impresia ca TU ai in primul rand o problema, reactionezi exagerat la unele lucruri, neplacute de altfel, dar, te asigur, MINORE. Sunt doar raceli prin care toti am trecut mai mult sau mai putin, chiar de ne procopsim cu o pneumonie nu suntem marcati pe viata. Copiii se refac usor, in ziua de azi sunt tot felul de tratamente, nu e cazul sa plangi sau sa te panichezi cand raceste cel mic. Stiu cat este de stresant, stiu ca este greu, stiu ca doare sa il vezi abatut, ca se chinuie, in plus este extrem de obositor, epuizant, mai e si sentimentul ala coplesitor de vinovatie (la unele persoane se transfera - dau vina pe altii pentru bolile copilului ;)... ai impresia ca nu mai trece perioada de boli, te roade angoasa, nu te poti bucura de nimic pana nu il vezi pe picioare .... dar zau ca se va face bine. Eu chiar cred ca si tu ii transmiti mult stres copilului, si ca asta il influenteaza mult.

Iti doresc sa fii mai optimista :)

Simona cu Robert

Cum a venit Robertzel in viata noastra

Poze cu noi toti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinuk@ spune:

biseptolul nu este antibiotic
el este un antimicrobian sintetizat artificial antibioticele au la baza microorganisme
este o sulfamida la fel ca furazolidonul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana mica spune:

Zina, este bine ca esti preocupata de sanatatea copilului. Dar nu trebuie sa te panichezi asa de usor.

Uite, si noi am trecut prin etapa asta. L-am operat de polipi la 1 an si jumatate. Recunosc ca mi-am facut o multime de griji inainte, dar totul a decurs extrem de usor (la ora 7 intram pe poarta spitalului, la 10 eram deja acasa). Cu toate astea, al doilea (nu primul!) an de gradi a fost horror (a facut vreo 3 otite in forma grava, varsat de vant si, cireasa de pe tort, streptococ betahemolitic).

Atunci am luat decizia sa incercam ceva remedii alternative; medicul homeopat (ORL-ist la baza) ne-a recomandat cateva analize si surpriza: i-a descoperit un fond alergic extrem de pronuntat (pe care nici unul din medicii alergologi consultati pana atunci nu l-au intuit). In plus, a constatat faptul ca are, la ambele urechi, trompa lui Eustachio infundata (deci operandu-l de polipi nu am inlaturat decat partial cauza complicatiilor otice). Am inceput (in august 2010) tratamentul homeopat si ne-am tinut cu sfintenie de el. De atunci, nu a mai facut pic de febra (iar mucisorii si tusea aparute pe durata iernii au disparut tot cu tratament homeopat). Evident, varsta isi spune cuvantul (este in al treilea an de gradi). Pe de alta parte, analizele pe care i le-am refacut saptamana asta au indicat faptul ca fondul alergic s-a diminuat aproape de tot (IgE nespecific a scazut de la 800 la 150, iar limita este 80).

Sper ca ceea ce ti-am povestit sa te incurajeze cat de cat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zina spune:

Asa este sunt stresata cand vine vorba de copilul meu, mi-o spune toata lumea, dar cum el este viata mea sufar de numa' cand vad ca vin una dupa alta aceste raceli si eu ii dau siropuri peste siropuri, pastile peste pastile. Incerc din greu sa ma stapanesc, si cum ai spus, nu ma pot bucura de nimic altceva in aceste conditii.
Astazi este o saptamana de cand a debutat raceala, si pot spune ca mucii sunt parca mai multi, nasul mai infundat si se aude acea haraiala, care pe mine ma sperie ingrozitor, ma gandesc sa nu ajunga iarasi la plamani.

Acum am sa merg doar la aceasta pediatra, m-am saturat sa-i tot schimb, ultima si-a cam dat examenul cu noi...
Si astazi era nasul plin de mucisori, de dimineata a tusit, cu haraiala aceea in piept, cand respira se aude nasul infundat si folosesc apa de mare si Betabioptalul, dar vad ca fara rezultat. De unde doamne cantiattea asta enorma de muci? Care se aduna acolo si nu mai iese?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Zina,
sunt muci asa`s mucii muuulti.
Tusea aia ne-a tinut si pe noi foarte mult, dar apoi a trecut.
Apoi au renavalit mucii si tusea si tot asa.
E ceva normal.
Bucura-te ca nu e nimic mai grav

Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela
_"Meglio sole, che mall`accompagnate !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

Of, imi pare rau sa aud ca iar aveti probleme.
Fetele o sa va suparati pe mine, dar una e sa ai un copil care raceste , fie si des si se opreste la muci si un pic de febra si tuse, pe care si eu le tratam cu ceaiuri si alta e sa ai un copil care la fiecare raceala sa faca forme astmatiforme si sa-l vezi cu suieratul ala in piept si pufurile dupa el. In cazul acestor copii cu manifestari astmatiforme racelile nu sunt simple raceli, eu te inteleg perfect, am tras 2 luni de zile de o bronsita.
Si la fi-mea acelasi tablou. cum o duceam la camin, pana vineri muci si wheezing.doctorul mi-a spus s-o retrag pana in toamna cand incepe scoala din colectivitate , s-o feresc de expunerea la virusi pana se pune pe picioare cu imunitatea. si ea are teren alergic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Zina, daca ii curg mucii si sunt transparenti inseamna ca e OK.
Andrei cand mai are probleme de genul asta primsets nurofencare e si antiinflamator si pentru febra, vit C si mai luam mucosolvan sau humex care sunt pentru fluidizarea secretiilor.
Si urmareste sa-si curete bine nasucul.Daca vezi ca nu poate( desi daca merge la gradi poate sa-si sufle singur nasul) foloseste batista bebelusului.
Si noi am mai folosit in fiecare seara o ceapa taiata in 4 si agatata deasupra patului.E foarte buna, atrage microbii si virusii.Miroase urat dar ... efectul conteaza.
Invata-l sa manance usturoi.E foarte sanatos.
Si scos afara cat mai mult.Eu sunt de parere ca si asa isi castiga imunitatea.

Pentru imunitate noi am mai luat in noiembrie 5 sapt de imunogrip junior.Pe noi cred ca ne-a ajutat ca nu am avut decat o viroza, prin ianuarie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

zina, cand fetita mea a fost racita si tot asa, avea secretii garla, am observat ca s-au diminuat cand am inceput sa-i dau fluimucil (desigur, la recomandarea pediatrei, in care am incredere si stiu ca este f.buna dpdv profesional, nu "se arunca" la antibiotic din prima, etc.)

cand era mai mica si racea, ii dadeam fluimucil pliculete (dizolvat in laptic), acum a primit varianta sirop.

insa scrie pe prospect ca nu se administreaza concomitent cu antitusive sau antimucolitice, pentru ca impiedica eliminarea secretiilor. rolul acestui medicament este de a fluidiza secretiile si de a grabi eliminarea lor, asa ca in primele 2 zile volumul secretiilor va creste, evident mucii vor curge si mai mult, iar tusea va fi productiva, ba chiar se poate ajunge la situatia in care copilasul vomita din cauza secretiilor acumulate in stomac.

mai poti incerca varianta bailor de abur, pui dusul in baie sa curga de la inaltime cu apa cat mai fierbinte, inchizi usa de la baie si astepti 10-15 minute, sa se stranga abur mult in baie, apoi ii faci baie sau dus copilului, sa stea in mediul acela de abur cald, vei vedea ca il ajuta la desfundarea cailor respiratorii, iar secretiile se vor inm.uia si vor curge mai usor.

pe parcursul noptii poti pune uleiul volatil din capsulele inhalant baby, pe o batista sau o discheta demachianta, pe care o pui in apropierea patutului, nu chiar langa perna. atentie, uleiul acela pateaza. eu prindeam discheta cu un pic de scotch, de marginea patutului.

mai poti folosi unguentul vick vaporub, ii dai un pic pe piept si pe spate, ajuta la stimularea circulatiei si descongestionarea cailor respiratorii, prin vaporii care sunt emananti in contact cu caldura corporala. acest unguent poate fi folosit si la inhalatii (se pune in apa fierbinte), scrie in prospect cum.

daca mai mergi la pediatru, intreaba te rog de toate aceste produse, sa-i ceri parerea daca le poti folosi si in situatia baietelului tau.

si ar trebui sa-l stimulezi pe copilul tau sa-si sufle bine nasul, e mai eficient asa decat cu batista bebelusului. batista bebelusului e foarte buna cand copilasul este mic, nu stie sa sufle nasul, iar narile/cavitatile nazale sunt mici, astfel incat efectul de aspiratie este maxim. pe masura ce copilasul creste, i se mareste si nasul si batista bebelusului nu mai este chiar atat de eficienta, nu mai trage chiar tot-tot.

off-topic rau de tot : cum il cheama pe baietelul tau ? ca sa nu-i mai spunem "copilul", "baietelul", etc.

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput