Sumetrolim, iarasi suntem raciti!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

zina, nu cumva baietelul tau are polipi ? nepotelul meu asa avea si a tinut-o din raceala in raceala in primul an de gradi, mai mereu ajungea la antibiotic pentru ca dadea foarte usor in otite sau alte suprainfectii. la fel si el, este foarte energic si transpira foarte mult, se facea "lac de apa", in permanenta mamica lui umbla cu hainute de schimb dupa ea.

dupa ce a fost operat de polipi la varsta de 4 ani (primavara 2010), starea lui de sanatate s-a ameliorat foarte mult, nu a mai racit aproape deloc in sezonul rece de acum sau daca a racit, a facut forme usoare, fara administrare de antibiotic, i-au disparut cearcanele (nu se odihnea bine din cauza dificultatilor de respiratie), a inceput sa manance foarte bine, a crescut brusc in inaltime.

eu cred ca ar trebui sa discuti cu un ORL-ist, sa vezi daca nu cumva operatia de polipi l-ar ajuta sa scape de aceasta predispozitie spre raceli cu complicatii.


Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

Zina, toti copiii racesc.
uite, Matei (7 ani acu) a avut pe la 2-3-4 ani la raceli ... multe de tot, inclusiv 3 pneumonii, din care 2 consecutive, si vreo 2 bronsite.
l-am tratat bine (avem un doctor bun), iar in iarna aceasta nu a racit deloc. si a stat absolut in fiecare zi afara, indiferent de vreme, cel putin o ora.
si umbla cu caciula in vant si fara fular la gat, rar poarta manusi. sa mai spun ca niciodata nu are spatele acoperit?

deci nu-s asa mari tragedii racelile, tb tratate corespunzator si gata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Asa a fost si al meu intre 2 si 4 ani. Pneumonii nenumarate, antibiotic mereu, singulair timp de 2 ani. Pediatra mi-a zis ca se va imuniza cu varsta si asa a fost. Ce sa-ti spun? Rabdare si iar rabdare. Si un imunostimulator, iti prescrie medicul (la noi luivacul a mers bine).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diuna spune:

Citat:
citat din mesajul lui Zina

Da, mi-a spus pediatra ca Sumetrolimul este de fapt biseptol si nu este antibiotic.





...Poate daca schimbi pediatrul si gasesti unul care stie ca Sumetrolimul ESTE antibiotic ai mai multe sanse sa tratezi copilul intr-un mod mai putin agresiv...




Daca iubesti viata, si viata te va iubi pe tine. – Arthur Rubinstein

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

nu neaparat imunostimulator.
noua doctorita nu ne-a dat si lui M ii merge ff bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

Cotrimoxazolul (Biseptol , Bactrim , Septrin , Sumetrolin , TagremiN) este un compus in care sunt asociate trimetoprimul si o sulfamida (sulfametoxazoluL), in raport de 1:5. Cotrimoxazolul realizeaza un efect bactericid, actioneaza in 2 etape diferite ale sintezei acidului folie bacterian, rezistenta este mai rara.
Indicatii terapeutice: infectii urinare, pentru profilaxia infectiilor urinare recurente, otite medii, sinuzite, pneumonii, in episoadele de acutizare ale bronsitelor cronice, in profilaxia otitei recurente.

.....

Trimetoprimul
are actiune antibacteriana asemanatoare sulfamidelor, dar potenta este superioara. Este utilizat in infectii cu bacili gram negativi (piocianicul este rezistent). Este bacteriostatic si se administreaza oral, 200 mg, de 2 ori pe zi, 5 zile, iar profilactic 100 mg de 2 ori pe zi. Este bine suportat in tratmentul si profilaxia infectiilor urinare. Se asociaza deseori cu o sulfamida si, uneori, cu rifampicina.
Cea mai cunoscuta asociatie este trimetoprim-sulfametoxazol, cunoscuta obisnuit sub denumirea de Co-trimoxazol (Bactrim, Septrin, Biseptol, Biseptril, Blexan, Epitrim, Sulfatrim, Sumetrolin
...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonix spune:

A propos de remarca referitoare la polipi, si eu am auzit-o, de la doctori buni, de fapt noi suntem programati la operatie pe 27 aprilie. Baiatul meu are cam aceeasi evolutie ca si baietelul Zinei, adica de la 8 luni de cand a intrat in colectivitate a racit mai mereu. Nu a facut pneumonie sau complicatii serioase, dar un an de zile a fost efectiv bolnav mereu, cu febre mari, muci de toate culorile, vomat aproape zilnic din cauza secretiilor. Mi s-a zis ca asa este in colectivitate. Ne-am imbolnavit si noi serios de la el, ok, am trecut peste. Problema este ca in al treilea an de cresa/gradi, tot asa, este mai mereu racit - usor acum, nu mai face febre, dar tot cu muci etc. Aici antibiotic se da fff greu, corpul este lasat sa lupte pana nu mai poate Al meu insa pana la urma ajunge la antibiotic, pentru ca nu se poate "curatza" singur. Eu vad ca la alti copii mucii mai trec de unii singuri, la noi nu, indiferent ce fac (il tin acasa, il duc afara, il las la scoala).

In iarna mi-a facut doua otite in aceeasi luna, de fapt otite face des, astea au fost la noi complicatiile - dus la ORL care mi-a zis ca are polipi imensi (de altfel remarcasem si eu ca nu prea respira ca lumea noaptea etc) si ca din cauza acestor polip infectiile nu se curata, orice muc la el pana la urma da in altceva (in otita la noi). Dureaza mai mult pana se elimina, de aia am impresia ca este mereu racit si ii curge nasul mai mereu. In plus, o alta problema este cu respiratia - polipii il "astupa".

Mi s-a garantat ca operatia de extragere a polipilor + drene in urechi (la noi, pt otite) + scoaterea amigdalelor (cica merg mana in mana cu polipii - asta in cazul nostru) vor face minuni si ca piticul nu va mai raci sau daca va raci nu se va mai "agatza" infectia, ca nu va avea de ce... Va voi da raspunsul pe la toamna

Simona cu Robert

Cum a venit Robertzel in viata noastra

Poze cu noi toti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonix spune:

Ah, Sumetrolim am dat si noi (luat din tzara, aici nu cred ca exista ... sau in nici un caz nu nu s-a dat). A reactionat foarte bine, l-a vindecat pe pitic, ceea ce ma face sa cred ca e destul de strong (ca pe noi numai astea ne ajuta).

Si eu auzisem ca e fostul Biseptol si mama mi-a zis ca noi am luat o gramada cand am fost mici, dar nu stiu ce anume este biseptolul, intelesesem ca medicamentul acesta opreste inmultirea germenilor si nu ii casapeste de tot deci nu ar fi antibiotic, ci ceva la limita ... Ma rog, nu stiu exact, doar ce am citit (tot pe forum aici). Sunt chiar curioasa ce o fi

Simona cu Robert

Cum a venit Robertzel in viata noastra

Poze cu noi toti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalala13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Zina, sanatate multa baiatului!

lalala13, dar fiecare muc tratat cu antibiotic cum o fi?



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

nu am spus asta, citeste mai bine postul meu, nici eu nu sunt de acord cu antibioticele nici pentru mine d'apoi pentru bebe,dar trebuie sa fii precaut si sa mergi la control.
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me


nu am spus asta, citeste mai bine postul meu, nici eu nu sunt de acord cu antibioticele nici pentru mine d'apoi pentru bebe,dar trebuie sa fii precaut si sa mergi la control

si ca veni vorba ce parere aveti de imuno baby?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Zina, dar biseptolul este antibiotic... Adica nu stiu ce fel de pediatru aveti voi...

Mergi la inceput