Clubul ursuletilor & ursuletelor de novdec2010(28)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns JoAnn spune:

Salutare

Gata a scapat Sara mea de buba .
A fost operata marti.

Saracuta a plans cand i-au luat analize , iar cand i-au pus branula...nu va mai povestesc...imi venea sa ucid pe toata lumea.
nu i-au gasit venute la manute si au spart-o de vreo doua ori, ca in final sa reuseasca la piciorut.

Apoi cand au adus-o din sala de operatie...pana si-a revenit...nu putea sa planga, era ragusita , fiindca a fost intubata...nu stia ce era cu ea...ooofffff...preferam sa fiu eu operata de doua ori decat ea o data...

dar , in sfarsit am trecut si peste asta. acu suntem acasica.
o sa mergem joi sa scoatem firele.

cred ca nu tre sa va mai spun ca a fost regina salonului ....mititica...dupa cate a indurat tot radea cu gura pana la urechi daca ii zicea cineva ceva.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

JoAnn: felicitari pentru reusita si pentru regina! Bine ca ati scapat de griji! Inca o mai tii cu caciulita, acum are bandaj in zona, nu? Mergi la schimbatul pansamentul in fiecare zi? Lasa ca a fost numai bine, ca in curand, cand vor incepe caldurile, va putea sta si ea fara caciulita!

Pogonici: Imi pare rau sa stiu ca ai trecut prin atatea! Fetelor cu bebei obtinuti natural, suntem niste fericite ca Dumnezeu ne-a trimis ingerasii! Cand am citit cele de pe forumul cu infertilitatea, m-am simtit tare rau. Saracele fete, cate indura si la unele se dovedeste a fi in zadar! Si altele se joaca cu vietile pruncilor lor, ii parasesc, ii chiureteaza... I-am multumit lui Dumnezeu inca o data pentru scumpa mea! Am si eu in jur cateva cupluri care se chinuie de ani de zile sa faca un copil si nu reusesc, dar nu am intrat in amanunte, ca mi-e sa nu ranesc. Pogonici, toata stima ca in final te-ai hotarat sa o infiezi pe micutza ta! De unde o stiai, am vazut ca de la 6 sapt. e a voastra. Ai luat-o dintr-o maternitate?

Heidy: Nu iti face griji in legatura cu intorsul. Fiecare copil are ritmul lui. Unii se rasucesc mai repede, altii stau mai repede in fund singurei, altii merg mai repede, altii vorbesc mai repede etc... Mai ales daca e mai rotofei, normal ca ii va fi mai greu sa invete sa traga de "sunculite" pana ajunge in partea cealalta :) Stiu o tipa care a pastrat legatura cu o alta mamica din salon care avea un copil nascut la diferenta de o zi. Si pastreaza legatura si compara progresele copiilor: unul se intorcea de pe o parte pe alta, dar nu statea in fund, celalalt invers :) Important e sa fie copiii sanatosi! Am constatat ca oamenii, in general, se grabesc sa-i vada mai repede mari: abia asteapta sa le dea de mancare, sa ii puna in fund, sa ii puna in premergator etc... Eu duc munca de lamurire cu sotul... el ca toata lumea face asa, numai anoi altfel. Eu ca ma documentez si daca toti sunt adeptii celor vazute la altii, nu trebuie sa facem si noi la fel. Eu ii propun sa citeasca, el nu vrea, dar spune ca toti fac altfel decat noi. Adevarul e ca daca nu va aveam pe voi, cred ca ajungeam si eu sa fac multe greseli, ca nu poti sa le gasesti pe toate singura, oricat te-ai documenta. Asa, din atatea minti si mamici cu experienta, am reusit sa imi incheg propriul mod de a imi ingriji copilul, chiar daca am observat ca in jur starnesc animozitati: cum, are aproape sase luni si nu i-ai dat decat lapte matern? Ia uite, isi ridica capul, vrea sa se ridice in fund, pune-o intre perne. Si seria poate continua la nesfarsit... ca doar fiecare va confruntati cu asa ceva. Eu sunt o fire calma, dar in legatura cu sfaturile despre copii, mi s-a cam umplut paharul si nu stiu cat ma voi abtine sa fiu calma la urmatoarele intrebari sau sfaturi... Va

Fericita mamica de Iulia Andreea, nascuta pe 26.10.2010 POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrice75 spune:

Elfica, tu cred ca erai foarte tare la compuneri la scoala!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns heidy spune:

Citat:
citat din mesajul lui Elfica

JoAnn: felicitari pentru reusita si pentru regina! Bine ca ati scapat de griji! Inca o mai tii cu caciulita, acum are bandaj in zona, nu? Mergi la schimbatul pansamentul in fiecare zi? Lasa ca a fost numai bine, ca in curand, cand vor incepe caldurile, va putea sta si ea fara caciulita!

Pogonici: Imi pare rau sa stiu ca ai trecut prin atatea! Fetelor cu bebei obtinuti natural, suntem niste fericite ca Dumnezeu ne-a trimis ingerasii! Cand am citit cele de pe forumul cu infertilitatea, m-am simtit tare rau. Saracele fete, cate indura si la unele se dovedeste a fi in zadar! Si altele se joaca cu vietile pruncilor lor, ii parasesc, ii chiureteaza... I-am multumit lui Dumnezeu inca o data pentru scumpa mea! Am si eu in jur cateva cupluri care se chinuie de ani de zile sa faca un copil si nu reusesc, dar nu am intrat in amanunte, ca mi-e sa nu ranesc. Pogonici, toata stima ca in final te-ai hotarat sa o infiezi pe micutza ta! De unde o stiai, am vazut ca de la 6 sapt. e a voastra. Ai luat-o dintr-o maternitate?

Heidy: Nu iti face griji in legatura cu intorsul. Fiecare copil are ritmul lui. Unii se rasucesc mai repede, altii stau mai repede in fund singurei, altii merg mai repede, altii vorbesc mai repede etc... Mai ales daca e mai rotofei, normal ca ii va fi mai greu sa invete sa traga de "sunculite" pana ajunge in partea cealalta :) Stiu o tipa care a pastrat legatura cu o alta mamica din salon care avea un copil nascut la diferenta de o zi. Si pastreaza legatura si compara progresele copiilor: unul se intorcea de pe o parte pe alta, dar nu statea in fund, celalalt invers :) Important e sa fie copiii sanatosi! Am constatat ca oamenii, in general, se grabesc sa-i vada mai repede mari: abia asteapta sa le dea de mancare, sa ii puna in fund, sa ii puna in premergator etc... Eu duc munca de lamurire cu sotul... el ca toata lumea face asa, numai anoi altfel. Eu ca ma documentez si daca toti sunt adeptii celor vazute la altii, nu trebuie sa facem si noi la fel. Eu ii propun sa citeasca, el nu vrea, dar spune ca toti fac altfel decat noi. Adevarul e ca daca nu va aveam pe voi, cred ca ajungeam si eu sa fac multe greseli, ca nu poti sa le gasesti pe toate singura, oricat te-ai documenta. Asa, din atatea minti si mamici cu experienta, am reusit sa imi incheg propriul mod de a imi ingriji copilul, chiar daca am observat ca in jur starnesc animozitati: cum, are aproape sase luni si nu i-ai dat decat lapte matern? Ia uite, isi ridica capul, vrea sa se ridice in fund, pune-o intre perne. Si seria poate continua la nesfarsit... ca doar fiecare va confruntati cu asa ceva. Eu sunt o fire calma, dar in legatura cu sfaturile despre copii, mi s-a cam umplut paharul si nu stiu cat ma voi abtine sa fiu calma la urmatoarele intrebari sau sfaturi... Va

Fericita mamica de Iulia Andreea, nascuta pe 26.10.2010 POZE


Neatza!

Elfica, merci mult de incurajari! Asa este, fiecare copil are ritmul lui si nu am disperat inca; daca disperam eram cu el la ortoped la neurolog la doctori peste doctori, dar imi dau seama ca el este sanatos (rade, "vorbeste", doarme, mananca , face kk) si nu imi fac probleme decat asa cat sa am si eu la ce sa ma gandesc...
Sa stii ca si eu m-am lovit de sfaturile mamei si uneori si ale soacrei (pe care tb sa o apreciez aici ca s-a abtinut destul de mult , ba chiar intr-o zi mi-a spus ca ii place ca am alt stil fata de cumnata-mea care ii dadea lui bb sa pape la ore fixe si lasa copilul sa planga de foame pana venea ora, chit ca asta insemna 10 min sau 1h si ca a observat ca bble meu e mai vesel si mai putin plangaret decat al ei ).
Si eu am invatat f multe de pe forum si sunt recunoscatoare. Uneori sunt surprinsa sa aud mame de o varsta cu noi care spun ca dau apa, ceai la bbi alaptati sau un pic de sare, un pic de unt, smantana, mamaliga si altele despre care am aflat pe forum ca este bine sa fie evitate in primul an de viata.
De ceva vreme am invatat sa ii intreb pe cei care imi sugereaza sa incerc diversificarea (avem doar 4 luni si jumatate!!!)daca uitandu-se la bb li se pare ca ar fi nevoie; si cum el are falcute si cutisoare si e si lungut cu totii bat in retragere ca da, se vede ca ii merge bine copilului...si nu mai zic nimic...

Cu ce ma confrunt mai nou sunt prietenele mele care sunt acum gravide si nu ma pot abtine sa dau sfaturi. Mi-am propus sa tac, sa nu le mai asaltez cu atata info caci uita-te la noi ce patim si uneori nu ma pot abtine...

Iar am vorbit o gramada!!
Va pe toate.

Fericita mamica de Tudor Andrei POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

Buna iepurasele,

JoAnn ce bine ca ati scapat, felicitari. Uite ca ai facut-o si pe asta!
Refacere usoara Sarei!

Sa va povestesc faza: pus Pufele la culcare , Mara era linistita pe cand Ilinca mai maraia. Intru la ele sa vad care-i treaba si Mara ii pusese mana pe fata sor-si , o mangaia asa cica sa taaca, sa o linisteasca..Of cat de dulce a fost!

Elfica ce frumos ai zis tu, asa simt si eu!

E discutie mare pe FB si va cer si voo parerea (nu de alta da sunt direct interesata)- cum se face cu pasapoartele pt bb:
- se fac individuale
- sau se trec bebeii in pasaportul parintilor?


Puficele va roaga sa le dati un vot la concurs.

Sugubina si Puficele Mara Diana si Ilinca Miruna 6.11.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramo_P spune:

Citat:
citat din mesajul lui JoAnn

Salutare

Gata a scapat Sara mea de buba .
A fost operata marti.

Saracuta a plans cand i-au luat analize , iar cand i-au pus branula...nu va mai povestesc...imi venea sa ucid pe toata lumea.
nu i-au gasit venute la manute si au spart-o de vreo doua ori, ca in final sa reuseasca la piciorut.

Apoi cand au adus-o din sala de operatie...pana si-a revenit...nu putea sa planga, era ragusita , fiindca a fost intubata...nu stia ce era cu ea...ooofffff...preferam sa fiu eu operata de doua ori decat ea o data...

dar , in sfarsit am trecut si peste asta. acu suntem acasica.
o sa mergem joi sa scoatem firele.

cred ca nu tre sa va mai spun ca a fost regina salonului ....mititica...dupa cate a indurat tot radea cu gura pana la urechi daca ii zicea cineva ceva.


mami de bubuline gemene


Ma bucur ca ati trecut cu bine peste operatie, -am curajoasa sa se vindece repede.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Sugubina: Cred ca cel mai bine o intrebati pe Bravegirl, ca ea tocmai s-a intors din calatorie, deci bebe sigur are pasaport, asa ca va va lamuri cum e. Si eu ma gandeam ca ar fi bine sa punem niste bani "la saltea" (mai ales ca va veni indemnizatia pe 2-3 luni) si sa mergem cu bebe undeva mai departe, ca pana in doi ani am citit ca biletul copiilor e gratuit. Pe urma nu cred ca ne vom permite 3 bilete si pt destinatii mai indepartate. Alegem apoi Bulgaria, Turcia :) Dar sa vedem ce vremuri vor veni, ca nu stim ce se va intampla cu criza asta si cat va continua. Of, gata cu gandurile negre, ne gandim la vacanta frumoasa si gata. Dar cred ca anul acesta mergem mai degraba cateva zile la mare la noi sau maxim la bulgari. Si la anul, cand va fi mai maricica aplicam planul de mai sus.

Beatrice75:

Heidy:
Poate mai apelez la ajutorul tau in legatura cu pozele pe Picasa, ca am facut si noi baie cu colacelul aseara si tati a facut poze. Nici eu nu le-am vazut inca, dar in curand mai aleg cateva poze recente, sa completez albumul.

Fetelor, ma duc cu scumpa in dormitor, ca iar mi-a dat emotii mari. Credeam ca iar o vad jos, desi am luat masuri de precautie. Jos mi se pare frig sa o pun, mai astept sa se incalzeasca putin si apoi amenajez locul ei.

Ati mai cumparat careva scaune de masa? In Auchan am vazut Bertoni cu 2 mil, parca. Nu am avut timp sa studiez, dar mi se pare f mare diferenta de la 2 la 10, cat sunt cele Chicco. Sau 7 macar, ca atat stiu ca a gasit Simonique. Oare chiar asa de mari sa fie diferentele concrete sau doar brand-ul face diferenta? Ce fac cele Chico in plus fata de altele mai ieftine? Ideea e ca vreau unul ok, care sa ma tina eventual si la al doilea bebe. Sau, de ce nu, si la al treilea, daca ne-om incumeta :) Asa ca as da mai mult, daca ma tine mai mult. Dar dc sunt la fel, mi se pare aiurea sa dau dublu sau triplu doar pt brand. E cineva care a avut si unul ieftin si unul scump, sa ne spuna ce parere are?



Fericita mamica de Iulia Andreea, nascuta pe 26.10.2010 POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns heidy spune:

Citat:
citat din mesajul lui Elfica

Sugubina: Cred ca cel mai bine o intrebati pe Bravegirl, ca ea tocmai s-a intors din calatorie, deci bebe sigur are pasaport, asa ca va va lamuri cum e. Si eu ma gandeam ca ar fi bine sa punem niste bani "la saltea" (mai ales ca va veni indemnizatia pe 2-3 luni) si sa mergem cu bebe undeva mai departe, ca pana in doi ani am citit ca biletul copiilor e gratuit. Pe urma nu cred ca ne vom permite 3 bilete si pt destinatii mai indepartate. Alegem apoi Bulgaria, Turcia :) Dar sa vedem ce vremuri vor veni, ca nu stim ce se va intampla cu criza asta si cat va continua. Of, gata cu gandurile negre, ne gandim la vacanta frumoasa si gata. Dar cred ca anul acesta mergem mai degraba cateva zile la mare la noi sau maxim la bulgari. Si la anul, cand va fi mai maricica aplicam planul de mai sus.

Beatrice75:

Heidy:
Poate mai apelez la ajutorul tau in legatura cu pozele pe Picasa, ca am facut si noi baie cu colacelul aseara si tati a facut poze. Nici eu nu le-am vazut inca, dar in curand mai aleg cateva poze recente, sa completez albumul.

Fetelor, ma duc cu scumpa in dormitor, ca iar mi-a dat emotii mari. Credeam ca iar o vad jos, desi am luat masuri de precautie. Jos mi se pare frig sa o pun, mai astept sa se incalzeasca putin si apoi amenajez locul ei.

Ati mai cumparat careva scaune de masa? In Auchan am vazut Bertoni cu 2 mil, parca. Nu am avut timp sa studiez, dar mi se pare f mare diferenta de la 2 la 10, cat sunt cele Chicco. Sau 7 macar, ca atat stiu ca a gasit Simonique. Oare chiar asa de mari sa fie diferentele concrete sau doar brand-ul face diferenta? Ce fac cele Chico in plus fata de altele mai ieftine? Ideea e ca vreau unul ok, care sa ma tina eventual si la al doilea bebe. Sau, de ce nu, si la al treilea, daca ne-om incumeta :) Asa ca as da mai mult, daca ma tine mai mult. Dar dc sunt la fel, mi se pare aiurea sa dau dublu sau triplu doar pt brand. E cineva care a avut si unul ieftin si unul scump, sa ne spuna ce parere are?



Fericita mamica de Iulia Andreea, nascuta pe 26.10.2010 POZE


Elfica, trimite-mi pe mail pozele cand le ai si eu le pun cu drag in albumul de pe picassa.


Fericita mamica de Tudor Andrei POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns heidy spune:

Am primit acest e-mail si il copiez si aici. Poate nu mai este nevoie, dar, sa fie.. Este o initiativa laudabila, cel putin eu asa cred.

"Asociatia pentru Nastere Naturala si Alaptare deschide un centru de consiliere pentru alaptare

Mai mult de jumatate dintre mame renunta partial sau in totalitate sa isi alapteze copiii mai devreme de 3 luni din cauza miturilor si ignorantei

Bombardate de sfaturile celor din jur (parteneri, prietene , mame, soacre si alte rude binevoitoare), majoritatea mamelor renunta sa isi alapteze copiii *, crezand ca fac o alegere mai buna optand pentru laptele artificial.

Cazurile in care intr-adevar mama nu isi poate sau nu este bine sa isi alapteze copilul sunt in realitate extrem de rare. La fel de rar sunt insa din pacate sprijinite si invatate mamele in maternitatile din Romania ca nu exista lapte prea gras sau prea slab, ca volumul si structura laptelui se modifica dupa nevoile bebelusului, ca nu exista medicament mai bun pentru cel mic decat laptele mamei sau ca problema nu am mai avut lapte suficient poate fi, de fapt, rezolvata.

Alaptarea este un proces natural, un dar pe care organismul nostru este pregatit sa il ofere micutului adus pe lume. Este de asemenea o indemanare care se invata, alaptarea putand pune o noua mama in dificultate din cauza lipsei de informatii si ajutor. Si pentru ca suntem cu totii diferiti, orice cuplu mama-copil poate intalni probleme pe parcursul relatiei de alaptare. Acestea sunt cateva dintre momentele in care avem nevoie de sfaturile unui consultant profesionist in lactatie.

Am deschis acest centru impreuna cu echipa Naste cum Simti si Studio Pronatalita pentru ca ne-am dat seama cat de multe femei care ar dori sa alapteze si astfel sa ii dea puiului lor cel mai bun start in viata renunta chiar inainte de 3 luni. Aproape orice mama ar putea de fapt sa alapteze fara probleme cel putin pana la 6 luni ** - ce lipseste este o persoana care sa stie sa ii dea recomandarile corecte - Irina Popescu, presedintele Asociatiei pentru Nastere si Alaptare

Echipa centrului de lactatie a fost instruita in cadrul ANNA de Claudia Bider-Heim, consultanta in lactatie acreditata de catre ILCA (International Lactation Consultant Association). Centrul asigura suport individual pentru orice etapa a alaptarii, adresand probleme cum ar fi absenta laptelui in zilele dupa nastere, furia laptelui, prea putin/prea mult lapte, diversificarea alimentatiei, intarcarea, refuzul sanului sau al biberonului, etc

UNDE: la Studio Pronatalita, bd. Dacia nr 103, etaj 1, interfon 03

CAND: incepand cu 11 aprilie, de luni pana vineri intre orele 11-14

CUM: prin programare la numarul de telefon 0745 559 563, intre orele 14 si 20."

Fericita mamica de Tudor Andrei POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amelia_ilie spune:

JoAnn, felicitari pentru micuta curajoasa! La mica mea au cautat vena sa-i ia sange si au gasit la manuta stanga, norocul ei a fost ca au reusit sa bage acul ala din prima, desi s-au cam chinuit, la prima recoltare se invinetise mica la fata din cauza plansului si apoi a adormit asa, plangand. Nu mai zic ca eu o tineam de manuta, le-am zis sa-mi ia mie vreo 4-5 litri de sange, dar s-o lase pe ea .



Mami de Cristiana (29.12.2010)

Mergi la inceput