Mar-Apr (204) Hai Lalely07!Bv Alina06!!!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui bb_yasmi

buna dimi din nou

un baton proteic cine doreste???

ce vreme de kko...

mamici de bb2,3....buburuza mea a racit iarasi (bine ca nu imi face febra sau alte complicatii) doar mucuti transparenti, stranuta si are nasucul infundat. ce sa ii dau de raceala, nu de tusa.....ma gandeam sa ii iau un oscilo....sau eferalgan ca are paracetamol?


mamica implinita de fetita si baietel



oscilo, vit C picaturi de la Natura, paracetamol, apa de mare in nas...totate sunt bune, poti sa dai din toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

maduta paracetomalul cum e sirop./pastila sau te referi la eferalgan?
vit c ii dau zilnic, pastilute.
in nasuc ii pun vibrocil.


mamica implinita de fetita si baietel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leeloo21 spune:

neata fetelor!

yasmi eu ii dau lui T oscolo cand e racit..poate sa ii iei si un puf pt nas daca are doar mucisori si sa-i aspiri sa nu ajunga sa se stranga acolo..urmareste sa nu faca febra..

felicitari proaspetelor mamici si bun venit pe lume bebitilor!

eu inca ma mai chinui cu un san caruia ia reaparul bubita in varf:P..la celalalt suge bine,dar nu suficient..am ajuns sa-i dau completare 90ml si cred ca ii trebuie deja mai mult..de la celalalt strang cate 30ml..mai mulot nu produc..

aveti ceva sfaturi pt mine? de mancat mananc bine, nu mult, dar consistent cu supita si carnita legume si fructe, beau ceaiuri si iau si pastile de lactatie..

fata suge cam la 3ore jumatate-4..

ai vostrii cat mananca la aproape 2 saptamani de viata?

acum cand se trezeste o cantaresc si ii fac si proba suptului pt acest san..

in rst..Tudor o iubeste mult si s-au acomodat perfect!

ne cautam un apartament sa inchiriem cu 3 camere ca sa ne descurcam mai bine in zona aviatiei sau tei..daca aveti ceva cunostinte din intamplare sa imi spuneti!

va si sper sa se faca vremea frumoasa sa scot fata afara..si abia astept sa organizam si o intalnire cu cei mici!
o zi frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea99 spune:

neatza!!!1

HAI ALINA!!!!
HAI BB LUCA!!!!

sau poate ar trebui deja sa spun bv Alina!!!

asa este Mada, e ff placut si emotionant sa fii nasica...eu am fost anul trecut de sf constantin si elena finutza nascandu se pe 17 martie....de la ea mi - s a tras cu theodora mea....ca uite eu am nascut dupa un an

eu nu i-am luat haine pt tot anul...adica pe sezon...am luat mai multe schimburi dar pt vara...insa am tinut cont sa fie imbracata din cap pana-n picioare +cercei +un scaun de masa si darul apoi ....cu totul am cheltuit 600e si nu mi s-a parut mult....
iar toate hainele i le-am dus a2a zi acasa la mir...iar la biserica nu am mers decat cu ce trebuia pt imbracat acolo...
a si i-am luat o rochita tare tare frumoasa....care avea pe deasupra un bolero din saten dar desi nici mie nu imi plac astea din saten asta se portivea perfect....i mai avea si pantaloni toit din satem insa eu i i-am inlocuit cu un dres alb
si pt biserca am mai luat 2 paturici...adica o paturica suntire si un scutec de bbc cu floricele...un prosop de baie , panza de mir...dar nu din cea speciala...am lut material abl caci traditia spune sa nu fie panza tivita....si fasa....
dar pana la urma nu astea sunt importante ci sa pasterzi legatura cu copilul...mie imi e tare draga si vb zilnic cu ele la tel...am suferit cat eram cu burtica ca nu o putem lua in brate, caci este o grasana ..acum la un an are 10kg si 76cm
am facut totul cu drag
daca va spun ca eu nici pana acum nu am nasi la fata...nici botezul pus
cand am ramas insarcinata sormea a zi9s ca boteaza ea....cand sotul si-a anuntat fratele a zis ca si el vrea si uite ca eu nu vreu frate su el nu vrea soramea ...nasii de nunt au zis din start ca nu se baga ca a avut ea niste probleme de sanatate si la alti prieteni la care ne-am gantit nu le-am zis inca
da nici nu ma grabesc...botezul oricum vreau sa-l fac mai la vara prin iunie sa fie cald si frumos si vreau ceva restrans...






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea99 spune:

eferalgan sirop (paracetamol) 3-4 zile la 6h chiar daca nu are febra
apa de mare in nasuc
vti cc oscilo
si sanatate multa din partea mea

Mada imi pare rau de matusa ta.sa dea DD sa ii reuseasca operatia.incearca sa nu te stresezi sa nu pierzi lapticul

Leeloo de laptic eu nu stiu cum sa te incurajez ca l-am pierdut in prima saptamana...bafta cu inchiriatul

Simona si tie iti doresc sa te tina lapticul mai mult...ca tare stresant este sa vezi ca bb nu ia formula
ce ati facut v-ati mutat?
la 40 ma pot duce si dupa sau chiar cand implinesc 40....ca la dr. V am zis ca ma duc dupa paste ca acum e aglomerata cu gravidute ca asa era inainte de sarbatori...eram tare multe la control




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

deea multumesc de raspuns.
stiti cumva la 17-18 kg ce doza de eferalgan se da??? am vb acum la gradi si ii da panadol baby ca are si asta paracetamol. acum tre sa ajung la farmacie sa cumpar si pt mine ceva de raceala... offf cred ca de data asta ne ia pe toti raceala si avem vaccinul intr-o sapt offf ce pol sa jj fac la un bb asa mic daca raceste???


mamica implinita de fetita si baietel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irda spune:

Buna dimineata, mamici si viitoare mamici!

Am citit listuta voastra organizata frumos, cu ceea ce are nevoie bebe dupa nastere si daca nu va deranjeaza as vrea sa va mai sugerez sa includeti si asta


http://www.youtube.com/watch?v=Hm_L6cpaPMM


Pe noi ne-a ajutat enorm mai ales in primul an de viata al bebelinei!


Nasteri usoare in continuare si bebelusi sanatosi, norocosi si cumintei!



Irda

cu Daria 13 iulie 2005 si bebe Antonia 23 mai 2008


Nasterea Antoniei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui bb_yasmi

maduta paracetomalul cum e sirop./pastila sau te referi la eferalgan?
vit c ii dau zilnic, pastilute.
in nasuc ii pun vibrocil.


mamica implinita de fetita si baietel



paracetamol sub ce forma ai: panadol, eferalgan...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui Leeloo21

neata fetelor!

yasmi eu ii dau lui T oscolo cand e racit..poate sa ii iei si un puf pt nas daca are doar mucisori si sa-i aspiri sa nu ajunga sa se stranga acolo..urmareste sa nu faca febra..

felicitari proaspetelor mamici si bun venit pe lume bebitilor!

eu inca ma mai chinui cu un san caruia ia reaparul bubita in varf:P..la celalalt suge bine,dar nu suficient..am ajuns sa-i dau completare 90ml si cred ca ii trebuie deja mai mult..de la celalalt strang cate 30ml..mai mulot nu produc..

aveti ceva sfaturi pt mine? de mancat mananc bine, nu mult, dar consistent cu supita si carnita legume si fructe, beau ceaiuri si iau si pastile de lactatie..

fata suge cam la 3ore jumatate-4..

ai vostrii cat mananca la aproape 2 saptamani de viata?

acum cand se trezeste o cantaresc si ii fac si proba suptului pt acest san..

in rst..Tudor o iubeste mult si s-au acomodat perfect!

ne cautam un apartament sa inchiriem cu 3 camere ca sa ne descurcam mai bine in zona aviatiei sau tei..daca aveti ceva cunostinte din intamplare sa imi spuneti!

va si sper sa se faca vremea frumoasa sa scot fata afara..si abia astept sa organizam si o intalnire cu cei mici!
o zi frumoasa!

Cristina si Alin, parinti super fericiti de Tudor,pestisor de 12.03.09 si de Eva, fluturas de 31.03.2011

nasterea in apa

pozici dragute


lichide si odihna stiu ca ajuta. al meu mananca cam la 2h, rar la 3. suge cam 5 minute tare si apoi adoarme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea99 spune:

uff ziceam sa nu va mai spun . sa nu ma mai plang pe aici, dar sunt asa de trista.
fata manaca din ce in ce mai prost si plange cu bibietonul in gura
aseara la 19 s-a trezi tragea a foame din sui , cat am schimbat-o...cum i-am facut lapticul si i-am bagat biberonul in gura 3-4 inghitituri si s-a pus pe plans...abia am potolit o si apoi iar am incercat...vai de mine urla la propriu...ajunsese sa planga cu lacrimi...imi era mila de ea dar tot am incercat sa o fac sa ia catva mililitri....dar cum...ii bagam suseza..o lua tragea cu pofta i-o scoteam usor si ii bagam biberonul..oana isi dadea seama apuca ca inghita putin lapte...a luat cam 60ml...am incercat si cu lingurita...un esec
la 22.30 s-a trzit si era agitata..am zis sa-i fac lp ca i s-o fi facut foame...a inceput circul....nu o mai puteam potoli..nici nu mai stiu cat lp a baut.....
la 4 h s-a trezit ...deja ma luasera transpiratiile...dar a baut ff linistita 100ml....nici nu s-a miscat , nu s-a foit de loc.....
la 8 cand s-a trezit ....se vedea ca ii e foame....dar iar nu a vrut...acum nu a plans...a tras vreo 60ml si apoi a stat vreo 15 minute cu bibe in gura si tot laptele i se scurge pe bluza...am renuntat sa ii mai dau chir daca era linistita

sunt terminata
aseara am cantarit-o sa vad ce s-a intamplat de sambata seara
am cantrit-o aprox. la aceeasi ora...inainte de masa , la pielea goala....cat credeti ca a luat in 2 zile...fix 10 ml

am sunat-o pe dr. si la 9 fara nu mi-a raspun...am zis ca o sun in jur de 11 sa vad ce zice
daca nu poate ma duc la budimex ...off nu credeam ca istoria se repeta....
am citit si despre intoleranta la lactoza....ce am retinut ar fi ca bebeii pe langa balonari ar mai avea si kk un fel de verde cu mucus prin el...pai a mea nu are asa e galben /maro ..normal

daca voi stiti alteca despre asta ...macar din auzite spuneti mi si mie
nu stiu nici macar un dr. ce sa-l intreb....ca la stefy nu am primit nici un raspuns

asta -i cea mai mare suferinta pt mine....as fi preferat sa planga sa stau zi si noape cu ea in brate...dar nu sa o vad ca nu inghite laptele....
9 luni m-am rugat sa nu mai vad asa ceva
am crezut in cuvintele pe care toata lumea mi le spune...mai fa un bb ca a2lea e total diferit de primul....

nu vreu sa va intristez....
azinoapte ma hotarasem nici sa nu mai scriu aici, caci sigur rabufnesc si nu vreau sa ma plang continuu


Mergi la inceput