la 8 luni nu sta singur in fundulet

la 8 luni nu sta singur in fundulet | Autor: histamina

Link direct la acest mesaj

Sebastian are 8 luni si nu sta singurel in fundulet,decat cateva secunde apoi se rastoarna.se rasuceste pe toate partile, sprijinit se infige in picioruse.ieri a pasit de 2 ori,dar in fundulet si de-a buselea nu vrea.
are fort in manute, trage tot ce vede.
e cazul sa ma ingrijorez?
a avut scor apgar 6 si 31 de sat, 1.800( a scazut la 1.550) si 42 cm.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Nu e cazul sa te panichezi, dar eu iti recomand un control la neurologie infantila si cat mai repede kinetoterapia.


Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza
universul meu de copil - poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinuk@ spune:

daca e nascut prematur copilasul tau nu are 8 luni cam asta e ritmul de dezvoltare la bebeii de 6 luni deci rabdare si desigur pentru linistea personala un consult la un neuropediatru bun

nu il forta sa mearga, nu l pune intre perne , nu premergator, nu l tine de manute in sus e prea devreme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loys spune:

Histamina eu zic sa nu te ingrijorezi,daca puiu tau a fost nascut prematur inseamna ca varsta corecta nu e 8 luni,si puiu meu are 7 luni si tot prematur dar nu poate sa fac ce face unul de 7 luni.Varsta lui corecta este de 4 luni si .......si mai depinde si de la copil la copil.Am o rietena care a nascut si ea la 7 luni si copiluil ei la 6 luni nu statea bine in fundulet,si acum nu mai are stare ....merge de manutza ,le ia ceva timp dar incet incet incep si ei sa se obisnuiasca.Eu merg cu puiu meu o data pe saptamana la kine pentru recuperari nu ca ar avea nevoie ....dar il si ajuta ......sa faca exerciti care eu nu le cunosc si chiar imi este frica sa le fac cu el acasa...multa sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

multam.il voi duce la dr. rade,dar acum e bolnavior, dar totusi vioi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

histamina pentru linistea ta, du-te la doctor.
Retine insa ca prematurii fac totul mai tarziu decat copilasii nascuti la termen. Niciodata sa nu il compari pe puiul tau cu un copilas de aceeasi varsta, dar nascut la termen.
Nadia a stat in fundulet pe la 8 luni si ceva.

Raluca, mamica printeselor Ioana - Alexandra (10.10.2004) si Nadia - Ana (29.12.2008)

NOI

Asa a venit pe lume Ioana

Si asa Nadia



Mergi la inceput