Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (58)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

Monas am gasit carutu pe okazii. Creeru meu nu concepea ca poa sa existe si ca trenu si side by side.Da are doua cadre si pe ele se monteaza scaunelele.Nu stiu ce marca e, ca nu scrie pe el. E asa bine sa pot incapea pe trotuar; si are niste suspensii mama mama..Tu ce carut ziceai ca ai? A costat 300lei cu tot cu transport tocma din padure de la Arad.

Si noi am fost in 4 de cateva ori la compras. Fiecare isi tinea beibu lui in marsupiu. Sa te astepti si asa la reactii, nu scapi nici unde. Da e amuzant . Sa cumperi marsupiu de pe okazii nu are sens sa iei nou,si asa nu se foloseste f mult timp.

Despre umbrele-am eu doua, cumparate de pe okazii. Le vand ca acu nu mai imi trebe. Una e bleu si una e albastra inchis. Se moteaza pe carut (tre sa aiba barele rotunde sa mearga sistemu).

Chiar - fetele cu cupii mai mari-cum sa ii imbracam vara afara?


Puteti vota Puficele aici.

Sugubina si Puficele Mara Diana si Ilinca Miruna 6.11.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

ref la imbracat....ma gandesc la body cu maneci scurte
sau salopetele din celea scurte si la maini si la pantaloni, rompere sau cum s or chema

cu ciorapei sau fara, sa le respire piciorusele
daca, doamne fereste o sa fie caldurile de asta vara, vor sta numai in body cu maneci scurte

azi iesiti in parc?
ieri am stat aproape 5 ore
la 9 si 20 am intrat in casa
tare bine le a placut afara

pupi si daca iesiti da ti un semnal

mami cu motaneii Razvan si Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999)

colacei de inot pentru bebelusi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manumanu spune:

Referitor la imbracamintea de vara, noi i-am tinut fie in body cu sau fara niste pantalonasi scurti deasupra, uneori le puneam sosete,mai ales dimineata pe racoare, apoi le dadeam jos; fie in rompere (salopete cu maneci scurte de carea zicea Mirela), cu sau fara body tip maieu pe dedesubt, depinde cat de cald era.

mamica de Anastasia si Radu, 23 noiembrie 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

"neatza!
Sunt treaza de la 5 . ma gandeam ca mai fur putin somn insa fata mea nu s-a gandit ca mine, asa ca...renunt la somn momentan.
Sugubina, imi vine sa-mi dau palme. Am citit mesajul tau abia cand m-am intors de la cumparaturi. Luasem deja umbrelutele. Nici macar nu stiu daca merg al carucior daca spui ca tb s afie bare rotunde. vad azi pt ca voi iesi in parc. Insa macar marsupiu voi lua asa cum mi-=ai spus. Fete dragi, am fot in kiabi sa iau imbracaminte pt pinguini. Am luat, insa a trebuit sa ma stapanesc rau sa nu mau iama in rafturi pt ca aveau mii si mii de feluri care mai de care mai frumoase si pt toate varstele copilariei..cred ca terminam si over-draftul daca ma dezlantuiam. Insa m-am stapanit.
Nu ne-am dus in 4, ci doar eu. A stat sotu-mi cu bebicii .
Ieri am fost la bunica sotului meu la tara si apoi seara au dormitat la greu cei mici, asa ca trag nadejde ca odata mutati la mama la curte pt perioada calda, sa se oboseasca mai ult cei mici si sa isi faca un porgram mai uman cu somnul. Sunt si eu nesuferita, pt ca mititeii s-au lungit deja cu masa pe la 4 ore iar in unele nopti mai dorm si cate 6 ore legat.
Azi mama mi-a tras clapa, adica vine abia maine. Am vrut sa o ciufulesc putin ca-mi face asta dupa ce ne-a invatat cu "serviciile" ei, insa nu am facut-o. Surprinzator pt mine, nu am mai ramas asa stresata doar cu ei cum o faceam inainte. Ba am ganduri marete pt azi, am pus sa spal, apoi vreua sa aranjez prin sofonier si sa mai ies si afara. Sa vedem cate rezolv :), ca-mi fac planuri ca taganul si parca vad ca ma gaseste sotu-mi dupa amiaza cu parul permament de la urlatul copiilor si eu nici macar spalata pe dinti .
Va pupacesc .
Pt IOR-iste, azi eu sper sa reusesc sa ies undeva pe la ora 13.00 in parc (mi-e teama ca mai tarziu vine ploaia , pt ca se anunta iar de diseara ploi).
Va pupacesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oria77 spune:

Revenim si noi, pe ultima suta de metri inainte de nastere... Citesc si incerc sa invat de la Monas, adishor, sugubina si de la celelalte proaspete mamici - sa va dea Bunutzu sanatate ca asa ne mai descurcam si noi dupa ce nastem - dar recunosc cu mana pe inima ca sunt foarte-foarte speriata de ce ma asteapta. In prima faza - maxim o luna, ne va ajuta mama (cu care din fericire am o relatie de surori, nu parinte-copil) dar dupa aceea... vad prin ce treceti voi si ma gandesc ca exact asta ma asteapta si pe mine! Sper sa am rezistenta si rabdarea voastra sa nu clachez! Sa va traiasca piticii si sa aveti parte numai de bucurii cu totii!

Am reusit cu greu sa ajung la aproape 37 de saptamani, fetele sunt gemeni MOnocorionici, MOnoamniotici motiv pentru care le alintam MOMOlutzele - mai era cineva speriata ca o sarcina de genul acesta este problematica. Este, dar am stat cat am putut de cuminte la pat (am mai iesit cate un pic prin IOR ca stau la 3 minute de parc si nu stiu cum se face ca de fiecare data jumatea mea prinde asupra faptului !). Mi-e foarte greu pentru ca sarcina imi apasa pe nervul sciatic, am momente cand ma seaca la ficati durerea, dar una peste alta momolutzele se apropie de 3 kg fiecare - ecografic, cel putin, sunt extrem de active, sunt in cap de 5 saptamani iar colul il am perfect inchis de 4.7cm (cu cerclaj la 24 de saptamani, adevarat)... Conditii in care, cu Gynipral si Nos-pa la 8 ore, cred ca voi naste la anu' pe vremea asta, spre disperarea mea!

Medicul meu ma incurajeaza ca pe 30.05, cand fac 38 de saptamani, poate - deci POATE - ma baga la cezariana... Suna aiurea ca imi doresc sa nasc dar a devenit cumplit de greu, de mancat nu prea mai pot din cauza arsurilor si uneori vars si sufletul din mine, de dormit dorm in reprize de cate max o ora pe un morman de perne in posterior, de respirat - cand si pe unde pot de fete! Cu voia lui Dumnezeu o sa fie bine!

PS: misspii te pup cu drag si n-am cuvinte pentru tot ce-ai trait in ultimele luni!

36+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:


Citat:
citat din mesajul lui doruletz

Au sosit gemenii mamei rayu!

Felicitari Rayu + dacu + amelie! sa va traiasca bebelusii, sa fie fericiti si destepti (cuminiti stim ca nu au cum)




Felicitari Rayuela! Bun venit pe lume pruncilor, sa fie sanatosi si plini de noroc si fericire!



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misspii spune:

Servus Oria,ma bucur ca esti bine ,si tu si fetitele.stiu ca este greu ca si eu abia ma mai misc dar eu din cauza lichidului ca este in exces.bine ca sunt fetitele mari si nu o sa stai mult in spital.
te pup,nastere usoara si sper din suflet sa mai vorbim si dupa ce nasti.

Eu sunt in asteptare,am fost miercuri la eco,merg saptamanal.cel mic are activitate cardiaca ,inca,dar nu-l mai masoara,nu se mai uita decat la inima...cel mare este in grafic,are 2050g si nu putem decat sa asteptam..sunt in saptamana 33 .este greu la fiecare control ,stiu ca nu are sanse si sunt f constienta de ce se va intampla dar de fiecare data este ciudat sa-l vezi,sa-l simti si sa-ti se zica sa nu te mai gandesti.fac deza saptamanal cred pana in 34,utrogestanul eu nu l-am oprit si cam atat.

Va pup pe toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

misspii, nici nu stiu ce as putea zice ... ca te inteleg, e foarte mult spus.... doar cine a trecut prin o experienta asemanatoare ar putea spune asta. Iti doresc multa sanatate tie si bebicului,sa ai puterea necesara de a face fata vestii

mami de gemenasi



poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Buna fetelor,
missppi: sunt alaturi de tine, multa multa sanatate!
oria77: e normal sa fii speriata. si eu am fost dar numai dupa ce am nascut. inainte am fot f inconstienta. insa vreau sa te asigur ca in maxim 2 luni de la nastere o sa simti ca nu-ti mai este frica si nici asa de greu. dupa cum ai vauzt aici multe ingrijim singure de bebici, asa ca este posibil. este un pic mai obositor decat la unul , dar este minunat. si in plus noi suntem aici .
si eu locuiesc langa IOR, asa ca vei vedea cum vom impartasi impreuna din "experienta" noastra. si mai sunt si celelate fete, cu bebici mai maricei decat ai nostri, tot atat de aproape de parc. eu sunt exemplul bun cum ca frica dispare.
m-au ajutat si pe mess alte mamici de gemenasi care-mi spuneau la fiecare "impiedicare" de-a mea , cum au porcedat ele. pe mine ma ajuta f mult forumul acesta aici unde mamicile de gemenasi ne sfatuiesc .
rayuela: sa fiti sanatosi si mancaciosi! te asteptam aici cand vei putea sa ne povestesti.
fete dragi, maine eu plec in provincie la mama, sa incercam sa stam acolo o vreme...eu una sunt f agitata in sens neplacut din cauza asta, nu-mi place ca plec de la casa mea, insa o fac pt bebici poate le va fi mai bine acolo. pana ne punem internet, va pup cu drag!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:



remember us?
am lipsit o vreme, am trecut si trec printr-o perioada tare aglomerata la serviciu. in plus de asta, si probleme de sanatate cu copiii, abia ce ne-am linistit si indraznesc sa vin cu vesti.

- acum vreo 2 luni, otita la amandoi, la Edi cu timpan perforat urechea stanga, antibiotic iv pe branula 7 zile, apoi inca 7 pe care orala
- in ziua in care i-am scos branula lui Edi, i-au aparut primele bubite de varicela. la 2 zile a facut si Robi. Edi a facut o forma f urata a bolii, a ramas cu ceva semne, la Robi am scapat mai usor. oricum, destul de grea perioada asta...
- apoi i-am operat pe amandoi de polipi, saptamana trecuta. dupa vizita la ORL din cauza otitelor, am descoperit ca au si polipii f mari, respirau f greu si de aici si raceli dese si otite.

Acum sper ca am scapat de toate, de luni vom relua si cresa, mititeii de abia asteapta, s-au plictisit ingrozitor mai mult in casa si le e tare dor de colegi.

misspi, sunt alaturi de tine!

theodora, bine ai revenit, fii tare in continuare - tare mult m-a impresionat povestea ta.

felicitari si muuulta rabdare proaspetelor mamici, multa bafta celor pe ultima suta de metri!


Mergi la inceput