Clubul ursuletilor & ursuletelor de novdec2010(26)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns siema spune:

Multumim fetelor pentru sustinere!

Va pupam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

Supa o dai cu lingurita? Doar zeama sau mai si pasezi?
Ca aj vrea si eu sa incep cu supa sapt viit. Ce legume pui in ea?

colacii : http://cgi.ebay.ie/Safe-Baby-INFANT-Bath-Swim-Aids-Neck-Float-Ring-yellow-/250730824122?pt=UK_Baby_Baby_Bathing_Grooming_LE&hash=item3a60b8c1ba

Vai ce vreme nenorocita! Cu vant si intunecat..Nu pot scuate ratzele deci. Mai astept pan la 14-15 ca poate se mai domoleste.


Citat:
citat din mesajul lui adipapazi

votat si eu.
nu mai sunt cetateanca turmentata, am inteles cu cine tre sa votez.
azi iar am avut show la mar. niciun succes.
astia clar prefera supa. in esenta, io ma bucur, ca ma gandeam ca o sa accepte mai greu legumele daca incepem cu fructele. cand colo, rad supa ca pe lapte.la mar, mare circ la noi in bucatarie, acrobatii, cantece, poezii, cantarea romaniei pt un amarat de mar.
sugu, iartaciune, dar ma da o data linkul pt colacei.
si eu las carutul la parter la lift. pai altfel traumatizez copiii la plans.cine l-o fura, sa-l fure!

Adi, mami de ana si ioachim


Puficele va roaga sa le dati un vot la concurs.

Sugubina si Puficele Mara Diana si Ilinca Miruna 6.11.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

colacii si aici
http://cgi.ebay.co.uk/Safe-Baby-Infant-Swimming-Aids-Neck-Float-Ring-Pink-/310300085957?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item483f538ec5#ht_3810wt_905

livreaza oriunde in lume.

Puficele va roaga sa le dati un vot la concurs.

Sugubina si Puficele Mara Diana si Ilinca Miruna 6.11.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

sugu, le fac cu morcovi, radacina de patrunjel, pastarnac si dovlecel. fierb legumele si le dau supa. maine le pasez si legumele, si le subtiez 2 lingurite de legume su supa sa vad daca le place.
fac cont acolo si comand? in cat timp vin? mai e cineva intarziat ca mine care nu are colaci si se baga la comanda?

dar mai am nitel si cedez psihic cu marul asta. ba il vor, ba nu. nush cum sa mai fac cu el. ca dupa ce ca nu-l mananca nici suc, nici piure, nici cu cereale, nici fara, nici cu banana, nici fara, nici borcanele, nici copt etc, nu vor nici lapte la masa aia. daca le dau la 3 ore dupa masa anterioara, nu le e foame si nu papa. daca le dau la 3 ore juma-4, le e foame si se enerveaza ca nu le dau lapte, in concluzie habar n-am ce strategie sa mai aplic, ca de ex ana a mancat azi juma de mar cu cereale si nu a mai mancat 3 ore nimic, iar inainte de mar avusese doar o masa de 120 ml LP., dupa o noapte intreaga de somn.ioachim, care manca marul in 15-20 min, nu a vrut decat vreo 3 lingurite si apoi nu tu lapte, nu tu nimic. ce sa inteleg? ca dupa o luna intreaga nu am progres vizibil, totul e aleatoriu, supa o vor ca e lichida si ii tin in brate, ca daca ii pun in scaun in cea mai pe spate pozitie, o cam dau pe afara.
iar daca nu le dau nici supa, nici fructe, se constipa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martutza spune:

Sashenka sper ca baiatul tau e mai bine si numai aveti episoade de febra. Sa faci o poza cand iti vor inflori panselutele sa se bucure si ochiul meu.

Elfica pentru tine is Iulia.E ok? Sa stii ca la varsta asta sunt mai rezistenti decat ne imaginam noi si astfel de incidente au mai putine urmari decat atunci cand dau cu capul de parchet la 1-2 ani.

Ana_o pe Ciprian sa fie bine.

Votat catindatii evri dei.Succes.

Adipapazi "rabdare si tiutun" ca sa zic asa.O sa mearga treaba bine dar incet nu asa cum vrem noi.Si Vic a inceput cu supa de radacinoase intai zeama apoi piure si acum daca nu am ce-i da pe gustul lui cu supe/ciorbe nu dau niciodata gres.Asta ma bucura ca nu-i lipsesc legumele din alimentatie nici fierte nici crude si de fructe s-a indragostit intimp.Mananca orice fruct ii dau.

Acum ma retrag ca ieri am fost la gratar la niste prieteni ce-si fac casa (parter terminat mai au etajul) si am venit foarte obositi de atata stat la aer.Victor s-a simtit excelent si s-a jucat frumos cu toti copiii fara incidente.Mandra nu a dormit decat 1 ora din 6 cat am stat.Eu nu am mai pomenit copil care sa nu doarma la aer sau in carut plimbata.Asta e alt model decat Victor.Ma tem ca-mi va fi greu cu ea in deplasari din cauza asta asa ca ne-am propus s-o scoatem mai des in lume.Acum am o musaca in cuptor,am terminat ciorba de loboda rosie si astept tzignalul mandrei sa-i dau sa manance.
O saptamana frumoasa va doresc.

TZIGNAL....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrice75 spune:

Citat:
citat din mesajul lui pogonici1977

fetelor eu sunt o admiratoare dea voastra din umbra..va citesc dar nu scriu...miam fc cont special ptr PUFICELE-CEI voastre sa va pot vota...deci veti gasi si votul meu acolo unde concureaza ursuletii vostrii

eu am o bebita ..din 15.10.2010..

mentionez ca eu nu scriu..doar citesc...

unele dintre voi ma stiu de pe alt subiect al forumului



cea mai fericita mami de printesa
http://davf.daisypath.com/O2Kmp3.png
http://lpmf.lilypie.com/glMep2.png



Vad ca ai ceva la activ in ale forumului, deci nu esti rusinoasa, asa ca ne-ar face placere sa ne scrii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrice75 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mirunam

Uitasem, spunea una din fete, Unique parca, ca bebe scoate mancare din gurita.

Nu este din cauza ca nu e pregatit sa diversifice sau ca nu ii place papa ci din cauza reflexului de supt. Pentru a suge imping cu limbuta in fata si asa cred ca pot manca si din lingurita. Cu un pic de exercitiu va reusi sa distinga intre lingurita si biberon


MIRUNA mami de Emanuel Alexandru (20.11.2003) si Iustin Adrian (5.11.2010)




Da, am vrut sa scriu si eu despre asta ca am citit.Asa este.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrice75 spune:

Diana B, da-mi pe Pm adresa ta de mail daca vrei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns heidy spune:

Citat:
citat din mesajul lui anya2010

Buna dimineata!
Heidy suntem bine, crestem intr-o zi cat altii in 7. Vikingul nu se mai satura doar cu LM asa ca ii dau un biberon de LP seara si uneori ziua cand vad ca nu se satura. Daca e satul si odihnit e tare vesel si cumintel. Chiar vroiam sa te intreb de mei-tai. Ti-ai luat?Esti multumita? Pana la cate kg pot fi purtate? Vikingul e cam voinicel, mai mult lung decat gras si ce port bb am incercat pana acum nu i s-a potrivit niciunu. Sunt pe marimi? Preturile sunt cele de pe site?
Vasari si la mine nasterea a fost urata, pe mine m-a deprimat foarte tare, de asta nici n-am avut lapte in primele 5 zile, iar 5 nopti cat am stat in maternitate nu am dormit deloc. Degeaba m-am dus la cursul prenatal, am aflat ca se poate naste natural si frumos, daca m-am lovit de un sistem sanitar incapabil
sashenka sper ca deja puiul e mai bine, multa sanatate!
Elfica sper ca Iulia e ok!


Ana, mami de viking Gabriel (6.11.2010)

Minunate sunt lucrurile tale Doamne!



Neatza si de la noi!
Tocmai vroiam sa imi scot bble la plimbare dar l-a pocnit somnicul asa ca mai amanam.
Anya, mei-tai-ul merge pana la 16 kg (asa scrie pe el), adica teoretic pana pe la 2-3 ani. Eu l-am luat pe cel cu catarame, mi s-a parut mai usor de manevrat decat cel cu bretele lunnnnnggiii de material (cum este mei-tai-ul clasic, de la mama lui)Sunt marimi unice si preturile sunt cele de pe site. Eu sunt f multumita. De cand l-am cumparat, numai asa ies cu bb si ma pregatesc sa il inham si pe sot curand sa il mai poarte si el. Bebe e cuminte si doarme linistit cu capul pe pieptul meu in el atunci cand ii este somnic. Poti vorbi cu tipa de acolo si sa mergi la showroom intr-o joi sa le probezi cu bb cu tot (eu asa am facut si m-am lamurit care imi este ok si care nu). Eu am cerut sa vad mai multe : manduca, marsupiul SSC, mei-tai cu catarame si cel de la EllaRoo si mi-am ales din ele.

A!! Si nu il puneam pe bb corect in sling!! Era prea larg si nu bagam suficient material intre mine si el. Cu mei-tai-ul nu ai problema asta, nu prea ai ce sa gresesti.

Merg sa imi iau ceva dulce ca lesin de pofta!
O duminica cat mai frumoasa!

Fericita mamica de Tudor Andrei POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JoAnn spune:

salutare
adipapazi si Sara mea face mofturi la mar....azi nu a vrut sa il vada nici pictat...a inchis gurita si gata...i-am dat pireut de cereale pana la urma...
sunt curioasa sa vad cu supa...
Marti e oarecum mai docila ...papa ce ii dau.

fetelor...majoritatea cunoscutilor raman masca atunci cand ma vad cu fetele
datorita faptului ca am stat la pat cam de la inceputul sarcinii....si ultimele 2 luni la spital...lumea nu prea m-a vazut ...si acu...
zilele trecute un vecin ma intreaba unde am tinut fetele? in sacosa???
sugubina bravo mama ca ai luat taurul de coarne...respectiv carutul...si l-ai carat singura.
eu una nu pot... mi se pare greu rau...si de la et 3 pana jos...mai degraba il aruc de la balcon..


Mergi la inceput