Clubul ursuletilor & ursuletelor de novdec2010(26)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ramo_P spune:

sugu, exact asa zic si eu daca il fura am motiv sa imi cumpar altul, pt ca si-asa ma dispera ca nu are directie, cred ca ii e stricata "servodirectia"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriella1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui douradoudou

Citat:
citat din mesajul lui gabriella1

Heidy , copiii nostri sunt nascuti la diferenta de o zi. In plus Tudor al meu ,pe langa san, mai primeste si supliment. Cu toate acestea , inainte de 6 luni nu-i voi da absolut nimic inafara de laptic. Pentru sanatatea lui e cea mai buna hotarare.





de ce primeste supliment?



alexa, mami de Maryam buburuza, ingeras in ceruri (17.09.2009- 12.11.2009)
si de printesa razboinica Maysaa(30.10.2010)


Nu se mai satura cu LM. Si nu-ti poti imagina cum poate plange de foame.
Heidy Tudor inca mai papa tzitzi ,numai cand e satul se joaca cu ea. O baga in gurita,o scoate,o intinde ca pe guma de mestecat si pana nu face "poc" nu se opreste..Azi m-a bufnit si rasul: se uita la tzitzi,o apuca cu manutele , apoi intinde mana spre gura mea si ma "chinuia" ca mi-o "muta" in toate partile .Creste si e tare dragalas.Ne-am jucat vreo 4 ore ,am facut toate nebuniile cu el si rade atat de frumos!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

heidy ei adevaru e ca la un an doi cre ca poti sa ii zici ceva, si cum il inveti asa il ai..Am mai vazut atitudini dinastea : "lasa-l sa urle ca deh e copil ce sa-i faci" Apai asa ti se urca-n cap sigur..

Ramo_P taare da! Da nu imi ia nimeni carutu.. Aj vrea sa il schimb, da ce fac cu asta?! Ca loc nu am in casa de doo magaoi.

Incepuse Mara cu super matzaieli pe la 19.30, de somn..si nu adormea...Pan nu am plecat de lg ea nu s-a linistit. Acu dorm amandoo, azi facem cu colaceala. Ce-mi place cum le obosesc plimbarile astea.

Maine vine cumnata sa stea cu ele sa fug si eu 2h la targu de haine si pantofi de la patinoar, ca vreau sa imi iau de incaltat.


Puficele va roaga sa le dati un vot la concurs.

Sugubina si Puficele Mara Diana si Ilinca Miruna 6.11.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunset_zuzi spune:

Deci am scris un ditamai mesajul si mi s-a sters o sa incerc sa fac un rezumat

Ramo multumim pentru votic

Sugu pupam si votam puficele deci sa inteleg ca notarea voturilor se face de la zero in fiecare luna sau se cumuleaza de la o luna la alta

Heidy sa stii ca am mai auzit de cazuri printre cunoscutii mei si spuneau ca oricat de bine incercau sa-si educe copii tot se intalneau cu astfel de crize de isterie in public si ca ar fi o perioada pe la 2-3ani (+/-) cand efectiv fac asa ...si ca cu cat incercau sa ii certe sau calmeze mai rau faceau si mai bine ii ignorau acum nu am patit pe pielea mea eu vorbesc din auzite

Votati scorpiuta AICI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

Se reseteaza contoru de la o luna la alta; v-am votat sa iesiti pe looocu unu! Dc o tinem asa toata luna sigur iese schema de vot.

Citat:
citat din mesajul lui sunset_zuzi

Deci am scris un ditamai mesajul si mi s-a sters o sa incerc sa fac un rezumat

Ramo multumim pentru votic

Sugu pupam si votam puficele deci sa inteleg ca notarea voturilor se face de la zero in fiecare luna sau se cumuleaza de la o luna la alta

Heidy sa stii ca am mai auzit de cazuri printre cunoscutii mei si spuneau ca oricat de bine incercau sa-si educe copii tot se intalneau cu astfel de crize de isterie in public si ca ar fi o perioada pe la 2-3ani (+/-) cand efectiv fac asa ...si ca cu cat incercau sa ii certe sau calmeze mai rau faceau si mai bine ii ignorau acum nu am patit pe pielea mea eu vorbesc din auzite

Fericita mamica de scorpiuta Alexia (20.11.2010)
Doamne ai grija si de noi
Votati scorpiuta AICI


Puficele va roaga sa le dati un vot la concurs.

Sugubina si Puficele Mara Diana si Ilinca Miruna 6.11.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vasari spune:

Da, de nutritionista intrebam. Multumesc, Sashenka! Poti sa-mi dai un PM cu meniul dintr-o zi?
Adi, eu am tinut south beach cand avea Maria vreun an, pe acelasi principiu ca montignac (ma repet), a mers super, insa mama mea, daca nu are ceva scris, se abate constant. Ea cu monti nu a slabit deloc si ma gandeam sa-i povestesc de nutritionista.
Eu mananc tot cereale integrale, paine monti, paste integrale sau de grau dur. Am ramas cu obiceiuri sanatoase de-acolo. Si acum nu e masa fara multe legume. Ideea e sa fie cel putin o cana de legume pt fiecare persoana de la masa mea. Nu mai urmez pricipiile lor, nu stiu daca e sanatos si sa mananc mereu cu indice glicemic mic, dar tot mi-au ramas in sistem regulile lor...
Heidy, super cu alaptatul. Asta ar fi regula, cand cere sa-i dai, nu sa-i oferi fara sa ceara. Eu sigur nu reusesc mereu sa o respect, uneori mi se pare ca-i e foame si ei de fapt ii e somn!
Sugubina, felicitari! Foarte bine ca ai gasit o solutie.
"Rasfatata" mea mare nu a plans niciodata in vreun magazin, sau sa se tranteasca pe jos, etc. Eu stiu ca cel putin pana la 2 ani copiii nu pot fi rasfatati. Abia apoi se schimba cumva datele problemei, dar nu asa cum va inchipuiti. Cei "rasfatati" sunt de fapt cei carora nu li se ofera destula atentie, cei care nu sunt siguri pe ei, pentru ca siguranta vine din iubire.

Am gasit aici un text foarte frumos: http://www.zerotothree.org/child-development/play/
And when your children play with you, they are also learning—that they are loved and important and that they are fun to be around. These social-emotional skills give them the self-esteem and self-confidence they need to continue building loving and supportive relationships all their lives.

Si ceva amuzant : eu dimineata merg la gradi cu slingul, ca e cel mai usor de aruncat pe umar. Ieri dimineata, in curte, vine la mine o mamica si ma intreaba daca nu vreau un ham de la Chicco, folosit dar bun. S-o fi gandit "saraca de ea, ce a fost nevoita sa improvizeze"... I-am multumit pentru amabilitate.:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrice75 spune:

Doura, tre sa citesc articolul indicat de tine cu sau fara flour ca eu am lansat intrebarea pe FB.

Adipapazi, maine folosesc pt prima data steamerul de la Philips Avent pt......mar copt

Diana, mii de scuze, dar m-ai abordat odata pe Fb si nu am putut sa-ti raspund din cauza de bebe. Si apropos de ce spuneai tu, nici eu nu mai pot dormi noaptea pt ca m-au invadat mailuri cu se fura copii.
Asa ca ma gandesc sa plec mereu de acasa......inarmata. Desi o secunda de neatentie poate fi fatala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALEXA1985 spune:

Unde pot merge la dr aceasta? Tu unde ai fost?
Eu trebuie sa repet analizele, pt ca dupa sarcina am ramas cu problema cu glanda, dar si cu o mare anemie. Am impresia ca nu asimilez fierul. Dar vreau sa ma apuc si eu de un regim ca nu ma mai suport.


Citat:
citat din mesajul lui sashenka_h

Citat:
citat din mesajul lui Vasari

Multumim pentru capitolul nou!

Adi, felicitari pentru silueta! Eu mai am vreo 5 din 19.
Legat de dr, fiecare performeaza in anumite conditii sau pe anumite subiecte. Si eu am auzit numai lucruri f bune despre ea, insa mai sunt si cazurile astea care dor. Si ce vedem acum la dr, vom vedea si la educatori, la gradinite. E un subiect tare delicat, caci un copil poate fi usor traumatizat.
Eu am nascut cu dr Calciu, o prietena nascuse cu el, la ea a fost totul super, fara epiziotomie, inducere, anestezie. La mine... ce sa spun, ma doare si amintirea. Mi s-a parut un macelar. Si eu sunt un om mare...

Fetelor, ce legume si fructe se gasesc la BioGoods?

Si inca o intrebare pt fetele care merg la nutritionist, cate mese sunt pe zi si daca aveti un exemplu de meniu pt o zi-doua. Multumesc!

_
dna Ceainic, cu Maria - 3 nov 2007 si Sara - 8 dec 2010
Tortul fermecat al meu o sa fie cu de toate. Si cu ciocolata... si cu mere... si castraveti... si lamai...



sunt 3 mese pe zi si o gustare. mie mi-a dat meniul exact ptr 11 zile dupa care il repeti de la cap la coada. iti spune ce trebuie sa mananci, ce cantitati si la ce ore. orele le stabiliti de comun acord dar se respecta cu strictete. daca mai ai intrebari te astept . eu am mai fost la nutritionist si iti da chestii generale. asta cu diete personalizate iti face ia dieta de la a la z. intra si tu pe dietepersonalizate.ro

Mami Andreea Horea Paul (15.11.2010)+, Iustin Nicolae (03.04.2006) + Sasha Andrei (30.12.2008)



Mami de ANDREEA LAVINIA 1.10.2010
AM PRODUSE IEFTINE AVON SI ORIFLAME LA BAZAR!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana.b spune:

votat cele trei candidate: votul 52, 48 si 42!!!

Beatrice ce spui tu acolo de furat copii?!?!?
Vrei sa o iau de la capat cu cosmarurile????
Explica-mi te rog...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_o spune:

Neata!!!!!

Ce spor la scris ati avut saptamana asta!
Cu intarziere, La multi ani, Sorina! Multa sanatate si impliniri, alaturi de familia ta!
Si-mi pare rau pentru experienta neplacuta avuta la dr.
Elfica, joia trecuta mi-a cazut si mie puiul de pe canapea. Mi-a stat inima cateva clipe. Tot ca tine, am trecut prin n griji. M-au linistit fetele. Sper ca te-ai linistit si tu!
Cu votarea, trebuie sa le oferim cate un loc 1 fiecarei ursulete, Pufica, Sunseet, Ral eli si Siema. Alegeti voi ordinea, dar sa nu omitem pe niciuna in ele, ca suntem o echipa, da?

Barbatul doarme langa mine, eu am stat sa va recuperez, as mai scrie, dar ne retragem in dormitor, langa pui. Ne-auzim la o cafea, dimineata. Poate iesim undeva, daca ne mobilizam si noi ca oamenii!!!! Va pup, s-avem o duminica frumoasa!

Mergi la inceput