Stelute de ianuarie februarie 2007 (4)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lala77 spune:

Hele,se poate dar nu ma anesteziez eu pt atat. Consider ca e un risc inutil.Dar visez asa uneori...
Oau 15 sapt!!!Ce repede cresc copiii altora!!!Vorba cuiva!Si inca ai greturi? Se zice in popor ca greata tine pana misca. Poate ai noroc asa!

Aelita, chiar daca mai face pe el, macar accepta ideea de oala! Ca inainte nici nu vroia sa auda!
In pampers nu se insoara!Scapa el/ei. Eu nu m-as stresa tare asa cu Anna dar ea nu mai vrea pampers pe ea nicicum si nici la oala nu face...Trebuie sa ne hotaram cumva.

Biribu, daca nu vrea, parerea mea e ca trebuie convin, pacalit cumva; chiar mituit. Ca daca e clar ca poate, nu prea ai ce sa-l inveti.Cand va fi pregatit, va vrea!!!
A, da, si eu sunt tot la cura! Si eu minus 2 kg aproape! E bine zic eu!
Felicitari pt kg tale!!!Sa nu se mai intoarca niciodata!!!!
Adela nu spune ca sa nu se deoache, dar e si ea la cura si se descurca excelent!!!!!!!

Cu iesitul afara, ce-as face eu (Lore, nu te supara, e doar o metoda pe care as aplica-o daca as fi in licul tau):
As sta cu ei in casa si din cand in cand le-as povesti ca in centru (sau pe undeva pe lasnga tine la vreun supermarket sunt masini cu fise) e un carusel frumos,ca se dau copiii in masinute...Dar e numai ziua si tati nu poate ziua sa mearga cu voi.Si daca ei nu merg frumos langa tine, tu nu poti singura cu ei. Pacat, ca tare te-ai da in niste masinute.Sa inteleaga cumva ca pierde multe daca nu merge frumos pe langa tine.
Apoi cred ca l-as pune sa uite nitel la stirile de la 5.Sa vada ceva accidente si ii spui ca toate au fost din cauza ca un copil n-a mers frumos pe strada.
Daca mergi pe strada si el ia carutul cu Eric si nu merge frumos cu el, i-l iei. Si ii spui ca nu i-l mai dai decat cand il va impinge frumos. Poate sa planga sanatos.Ramai calma si consecventa.La noi Alice mai impinge aiurea asa si n-are coordonarea necesara sa-l iminga drept si ii tin si eu o mana pe maner si spun ca eu doar ghidez directia si ea impinge. Si asa ma accepta ca altfel i-l iau si gata.
Si in general, la orice incalcare de regula, plecam acasa si nu mai iesim. Scurt si fara discutii. Indiferent cat tipa, nu te enervezi ca asta inseamna ca are efect si face mai tare.
Si pt ca toate astea sa iasa, ar trebui sa mergi cu ei afara fara vreun motiv anume; ca daca ai programare la dr, de ex si trebuie sa ajungi musai, nu poti sa il iei sub brat sa-l duci acasa; esti nevoita sa cedezi si pierzi.Mergi cu ei cand n-ai alta treaba ca sa poti sa faci si tu pe nebuna.
Cred ca daca ai face asa ai avea niste rezultate, insa nu imediat; trebuie sa perseverezi ca de narav se scapa greu.
Eu asa as face. Ca ma enerveaza tare sa nu pot merge cu ele singura. Ca mie nu-mi place sa stau dupa tati; el nici nu prea e acasa si cand vine e rupt de oboseala; ce sa-i mai cer eu. Si sa stau in casa nu concep ca ma urc pe pereti; si ele la fel.Si daca stau acasa se hranesc cu nervii mei.Si nu suport.Asa dupa gradi mergem in parc, la cumparaturi, la mine la birou, cu bicicletele, la locul de joaca, etc. Pe unde avem treaba. Deja cand le iau de la gradi, Anna intreaba "une mejem?"Dar la cea mai mica schema, am plecat acasa.

Eu azi am program de curatenie. Vreau sa fac si o ciorba la fete ca maine e sambata...De-astea. Mai intru ca-s pe aici.

Si am nervi pe mine ca sunt toanta. Era un amarat la tv cu multe amenzi ca nu-si platise rovigneta si imi vine ideea sa verific pe a mea: exirase pe 3 martie. Daca-mi vin felicitari de la ei, ma impusc. Nici nu stiu unde au camerele alea dar cred ca autostrada au sigur si am trecut de cateva ori pe acolo luna asta.

Ahhh, uitam : azi e 1 Aprilie! Cine zice prima minciunica????Liudo, nu esti cumva gravida iar???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liuda1 spune:

Neatza!!!!

vin la cafeaa!!!

Lala a scris

Citat:
Avem si noi coarda de anul trecut. Dar am facut-o pierduta ca ma saturasem de sarit.Cas ma puneau sa sar si ele numarau.

daaaa, daaaaa!!! La mine e nasol ca coarda are contor,dragaaa, e dejteapta coardaaa, si ma pune sa sar si apoi se uita pe contor!!!!Nici macar nu numaraaa!!! Am prestat de dimineatzaaaa!!!! Am sarit de vreo paj' de ori si ma apucase toate aleaaaa, n-aveam aereeeee, ma durea in spateee, in coateee Si eu mai am vreo doua "disparute" dar asta a fost luata cu "schepsis" ca i-a cerut-o lu' taso si i-a promis zece pupici!!!!
sa vedetzi negocieri, la bicicleta - a costat-o 3 pupici, la coarda de 5 lei a costat-o 10 pupici...
azi cica vrea oja mov, ca la educatoare si cica "imi doresc mult ojaaa mov, de cati pupici este nevoie ca sa ma mi-o cumperi"
negocierea asta o avem de o saptamana, totul se face pe "schimb" si tata este fericit caci Diana de altfel nu se sinchiseste sa-l pupe prea des!


Lala a scris
Citat:
Sa v-o parasc: mananca o prajitura, mai mananca inca una, apoii un pic de cozonac si cica gata, ea nu mai poate!Nu m-a facut si pe mine mama asa!Pai in ritmul asta o sa-ti ajunga cozonacul ala pana la Paste!!!De-aia intrebai daca se poate baga la microunde!?

o sa-l manance uscat cu lapteeeeeee de paste!!!! OF mai Aelitaaaa de ce nu sant si io asaaaaa??????????? mamaaa mea, cu ce am gresit?


Helenutza - 15 saptamani!!! uaaaauuu bravooo, scapasi de greu!!!!!


Io am dormit!!!! hahaaa, asa ce am dormit ca azi nu s-a dus copilul la gradi, am ratat desteptatorul de 3 ori, la 7.00, la 7.15 si la 7.30!!!! M-am trezit la 8.30 cred ca urmatoarea noapte iar veghez....
Si uite asa i s-a indeplinit dorintza copilului, sa stea acasa!!!! caci nu mai dormea la pranz la ora 13, trezita la 9 dimineatza, numai se chinuia acolo!!! Asa ca a ramas acasa sa alerge cu biiiciiicletaaa, vreu sa o vad diseara pe bona cum o arataaa, ca e treaba de alergatura nene, in 5 min ajunge in parc Diana si bona tre' sa tzina pasul dupa ea....



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liuda1 spune:

lalaaa - nu gasisem azi nici o bortzoasa sa o pun sa se pishe pe un test sa vi-l prezint azi!!!!
Hahaaaa, pacalici!!!!
macar barbatu' sa-l pacalesc.. poate de niste bani!!!!
baiiii si rovinieta mea expira pe acum nu stiu cand aoleu sa ma caut!!!!
Oricum amenda n-am cum sa incasez caci masina minune folosita de mine n-a iesit din raza orasului pe motiv ca i-ar mai trebui fooo douj de cai sa depaseasca nivel de matiz... Iar cealalta mare e cu actel la zi....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Helenutza23 spune:

ha haaaa LIUDOO nebunooo imi amintesc cand ne-ai pacalit cu gravidenia ta. ce nebuna esti!!!!!
cica nu a gasit vreuna bortoasa sa faca pipi pe test. hai maaa, ca puteai truca poza chiar si in Paint ...sau luai una de pe net.
pe bune! chiar aveam chef de o pacaleala


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Albinutzza spune:

Eu nu ma adun, sunt varza! Incerc sa-mi revin, copii sunt bine, am scapat de muci, sunt de 2 sapt la gradi/inot! sunt varza, nu stiu ce sa fac, as vrea sa raman acasa cu copii, sa incep ceva pe cont propriu, dar nu stiu ce mai merge in tara asta de kko!

Cu regimul, ma tin, dar e a 3 a sapt si tot la 2,5kg jumat am ramas, am si scapat un pic, doar un picsi probabil ma da inapoi.

Duminica cred ca mergem la targ, sa vedem ce ne mai ofera, nu stim ce sa facem daca sa luam acum sau sa luam ceva last minute!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Albinutzza spune:

Liudaaa, mor aici...coarda cu contoar...da' ce e apometru?!??! bai, te-ai facut fata de comitet si te apucasi, asa si eu, ma vad in oglinda in treacat si ma apuca spumele

Hele Doamne Ajuta sa treaca greata!

Aelita si eu faceam la fel la mama maioneza, soacra-mea face de-aia batuta cu tona de ulei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Helenutza23 spune:

of ALBI imi pare rau ca esti asa de obosita, stresata.. dar macar bine ca sunt copii ok, ma bucur.
auzi, dar maioneza asta, facuta cu blenderul, ti se pare ca inghite mai putin ulei? ca mie nu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aelita spune:

ha! de unde minunea cu Andres?asta se insoara cu Anna,clar!
doar ieri dimineata primul si ultimul cantat de oala!
azi dimineata spre mirarea mea a acceptat pana la urma sa se puna,(intai a zis ca nu vrea,asi i-am zis ca ii trimit oala Annei inapoi !a zis ca da,sa o trimit,dar apoi s-a asezat),dar "nu iese".normal,o sa iasa cand nu e pe oala...si se ridica in maini ca il doare ,cica nu la cur,la picioare.o fi oala tare.i-am zis cand simte ca vine,sa spuna si asa nu mai stam mult pe oala ,facem repede si oala canta de bucurie(acum nu a stat nici 5 minute)
vorba ta,LALA,pan' la treij de ani!macar vrea sa stea pe ea o data pe zi
are si febra.de ieri tot face,38 si scade apoi dupa sirop.
azi noapte iar s-a trezit si tusit si vomitat tot holul,am strans covorul nu stiu cine si cand il va spala !
ca nu am unde sa-l usuc,nu de alta..

HELE da,se face ...micsorare de sani.intital era sa scriu dupa termenul "reduccion " -reducere,si apoi mi-am dat seama cum suna in romaneste reducere de sani ca la Carrefour la oferta !
acum cica e la moda cu "reducerea" asta,printre actrite.sa para mai "copile".adica la treizeci ne punem baloane si la 50 ne punem niste sfarcuri sa parem la pubertate fete mari
Demmie Moore cica a facut treaba asta,pt iubitul ei cu muuult mai tanar decat ea.
Asa ca DIANA,ca tu semeni cu ea,esti mai frumoasa tu acum ca ea,cu tzatze si cur,zau!

Citat:
LIUDA ce faci? ai dormit in noaptea asta?

azi fac 15 saptamani
HELE,bai,asta e pt LIUDA?
si ea sa raspunda:bine,si eu am 5 saptamani

ALINUK mananc,fata,mananc,si am luat si vitamine si fier pana mai acu ceva vreme.rad nebunele astea de mine,dar eu ma tin de treaba
mai sar si eu o zi pranzul,cand nu ma lasa puradeii,dar apoi imi fac plinul pana seara.
la 1 noaptea mancam cu barbatul,atunci am apucat si noi,dupa atatea vomitaturi pe hol ale copilului.
noi cica hai ca la ora asta nu mai incalzim mancare ,cica ceva usor.si ne-am chitit pe conservede peste ,cu lamaie,si CEAPAAA puse cica sandwich in paine,pana mancaram o paine.eu m-am culcat la 2-30 asa ca mi-am facut digestia
am dormit cu Andres si l-am pazit cu ligheanul,sa nu mai vomite
cum tusea eram cu ligheanu-n mana


Luna asta sunt inscrieri la gradinita.deja se fac din 21 martie,pana pe nu stiu cat aprilie.
apoi nu se mai fac inscrieri,aici e cu data fixa.
deci trebuie sa ajungem curand si asa sa il animam un pic cu oala,ca pana in sept trebuie sa fie gata.
eu inca nu pot sa cred !!! era aproape gata la 2 ani si 4 luni si acum nu mai suntem nici la varsta de 2 ani??s-au petrecut multe in capsorul lui de la 2 ani si 4 luni incoace,cand s-a nascut Miguel si a inceput Sofia cole.
de-aia sper eu ca il va salva gandul ca merge la gradi(deja nu ne mai crede de cand ii spunem,daca vede ca il inscriem poate ne crede)

BRAVO,LALA,-2KG !!!!!!!!!!

LORE eu cand il las pe Andres sa impinga la carut(deja i-a trecut ca l-amlasat mereu) nu ii dau drumul carutului din mana,ca il rastoarna,dar il las saimpinga,si merg eu incomod dar impingem amandoi,astfel e mai sigur si ca Andres nu fugea la masini,ca era agatat acolo si mergeam lipiti.
nu poti cumva asa si tu?ca macar il ai acolo intre picioare,mai incomod dar decat sa o ia la goana.
la inceput facea figuri ca vrea singur,dar se impotmolea repede si cerea ajutorul ,asa a accceptat sa pun si eu mana,si cand mai facea figuri ii ziceam ca eu nu imping,doar ghidez ,el face toata treaba!si daca tot facea figuri,ii ziceam scurt ca daca nu ii convine nu il mai las deloc .si atunci accepta.

e 1 aprilie?nici nu m-am prins.eu nu spun minciuni ca nu sufar ziua cu minciuni nici in gluma

doaaaaaaaamne,LIUDA,daca imi faceai pacaleala cu testul,cu orice poza de pe net,chiar si cu a mea,te credeam si imi statea inima si iar o lua din loc !dar si dupa aia te bateam !!

ALBINUTA tinem pumnii,hai ca o sa mearga in continuare cu kilogramale,ai sa vezi ! o sa reusesti !! bine ca sunt copiii sanatosi acum!

HELE faci mai putina maioneza! eu fac asa cu uleiul ala dar nici nu o pun toata,se arunca din ea.ca la o salata de vinete cat fac eu din 3 vinete,pun jumate .sau la o salata boeuf depinde catai platoul faci !sau daca vrei sa o faci doar pt mancat in farfurie,poti sa o faci mai subtire si pui mai putin;cu putin ulei iese subtire,nu se incheaga si flescaie salata,dar daca e pt mancat peste brocoli spre exemplu,merge si subtire.
hai ca mai mult de o lingura nu mananci la o portie!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aelita spune:

apropos de ulei mult :la Paella se pune o cana de ulei,ca sa iasa buna,cine face dietetic nu mai iese paella adevarata.dar tinand cont ca acolo sunt mai multe portii si ca o paella o mananci o data la nu stiu cat,si da,e grasa,dar nu mananci mereu,inchizi ochii,mananci si dai cu basca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liuda1 spune:

Albunutzaaaaa hahaaaa, aduna-teeeeee!!!!! hai fii fata tare!!! pai ce e aci? esti de capu' tau? Nu te apuca de nik, ca nu se meritaaaa!!!!


Ma suna Diana, ca daca sta acasa - are treaba sa ma tot sune
si ma suna sa-mi zica
- mamiii, mi-e asa de dor de tineee, potzi sa lasi treaba sa vii la mine, ca nu mai pot de dor!!!!!
smile din ala pishat pe el avem? ca ala ar reprezenta cum eram io!
ne-am intzeles ca sta cu poza mea

haaa, regim,
sa va zic
ca doar de eri m-am facut om
deci... ce am avut azi la pranz?
pizzaaaaa, eclereeeeee, toooorrttttttttt!!!!! pepsiiiiiii!!!!
deci ce mai vretzi?
bine, io am mancat decat o feliutza de pizza si un sfert din felia de tort! ca na, imi sta in gat cand ma vad in oglinda, adica clicul ala de eri din cap a dat efect, adica ma stapanesc oleac! Nu puteam sa refuz bunatatea de tort, dar am zis ca o sa compensez diseara cand pap decat o salatzica...


hai maaa, ca nu ma crede nici Diana mea cu testul de arcina, apoi voi, cineee ma ma credeaaa stiind ca e de la mine si pe 1 aprilie, io cred ca daca fac al doilea copil o sa ma credetzi doar cand vedetzi poze cu rama mica nascuta!!!! ca altfel nu cred ca ma mai crede cineva!!!! asa ca nu m-am mai chinuit prea mult sa fac trucuri pe calcultor, ca e pierdere de vreme!!!!

Mergi la inceput