Sunt amarita... bebe scuipa tzitzi

Sunt amarita... bebe scuipa tzitzi | Autor: gabivalceanu

Link direct la acest mesaj

Sal, mamici!
Iata eu, mare alaptareasa (pe prima fetita am alaptat-o doi ani fara nicio problema), am dat de o necunoscuta: fetitza mea, care are doua luni, o refuza pe tzitzi, plinge la sin, il scuipa, se foieste, iar il ia, iar il scuipa, bea doua guri, iar ia si tot asa. Prima luna a supt foarte bine. Din a doua a inceput s-o certe, ziceam eu, s-o ia, s-o scuipe, dar rarutz. Acum, faza s-an accentuat si de ieri aproape ca n-o mai vrea... Se trezeste de foame, ii chioaraie burtica, dar cind o pun la sin, intoarce caputul, plinge, ba ar lua-o...
Am zis c-o veni in jet... dar ea face asa si cu tzitzi supt, golit, tot o ia, o scuipa...
In plus, de o luna, nu doarme decit in brate...cum o pun jos, se foieste, incepe sa-si caute pumnisorii, deschide ochii si dupa un timp o da in plins ca vrea sa doarma... dar nu reuseste.
In greutate a luat foarte bine...

Aveti vreo idee ce sa fac?

Pup,
Gabi, Ioana si Ilinca mica.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns louisea spune:

Am patit si eu la fel cu fetita mea cand avea 3 luni - si deschisesem un subiect pe atunci. Si cred ca si la tine e vb despre nursing strike.
Poate te ajuta raspunsurile ce le primisem eu atunci
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=156342&whichpage=1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabivalceanu spune:

Multumesc, LOUISEA... Oare ce declanseaza greva asta? Care-o fi cauza, s-o exclud fir-ar ea de cauza...
Gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns louisea spune:

Gabi sincer nu stiu. Dar nu stiu sa fie o cauza anume. La noi s-a declansat dintr-o data - cum povestisem la subiect. Si doar o singura data
Cred ca e nevoie de rabdare. O sa treaca. Din pacate stiu ca e greu, dar si eu tot timpul m-am gandit la avantajele alaptarii..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabivalceanu spune:

Of, multumesc LOUISEA. Deci la voi s-a terminat cu bine...
Pe mine ma ingrijoreaza ca n-a inceput brusc, ci gradual, de vreo 3 saptamini... eu am tot zis ca vine in jet si d-aia scuipa... Acum ziua e jale mare... noaptea merge mai binisor.
Nici infundata sau altceva nu e, ca noaptea, daca e somnoroasa, suge continuu...
Azi merg la un pediatru pro-alaptare convins (ca mi-e frica la altul, ca sigur ma pune s-o intarc si gata), sa vedem poate are vreo solutie minune...

Multumesc oricum de raspuns, esti singura care mi-a raspuns si totusi e asa bine sa stii ca asa au mai patit si altii...

Gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Gabi, am trecut si noi prin asta, a trecut dupa vreo 10 zile. Alaptam noaptea, cand dormea. In cursul zilei refuza cu desavarsire. Am incercat in perioada aceea si biberon, de teama ca ramane nemancata, insa a refuzat si asa. A fost in greva. Si avea cam 4 luni, parca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

si eu am patit, la ambii copii. Am continuat sa alaptez cand le era foarte somn si noaptea pana le-a trecut.
Mergi la dr palicari daca esti din bucuresti, e blanda si buna si proalaptare.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns louisea spune:

Gabi nu mai stiu daca am povestit la subiect cum am facut.. Dar si eu ca si fetele o alaptam noaptea, iar in timpul zilei o pazeam cand se trezea si inca era adormita si atunci hop E cam stresant, dar trece
Important e sa nu o fortezi ca sa asocieze tzitzi cu ceva negativ

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabivalceanu spune:

Multam, fete dragi!
Am fost la Culcer si mi-a pus-o sa suga pe mine, calare asa, ca se pare ca ii vine prea mult... In plus, s-o pun la regim, ca cica-i indopata si-o doare burta, ca digera greu... ca tac-so! Eu ii dadeam la 3 ore... sa-i dau la 4 ore ziua si la 5-6 noaptea.
Azi n-a facut figuri, calare asa...Sa vedem!

Pup,
Gabi, Ioana si Ilinca mica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

La mine functioneaza cd face asa sa stau pe spate aproape intinsa si sa-l pun pe el pe burta si sa vedeti ce se pune pe munca. La noi se intampla mai ales seara sa faca asa. Sau il mut la sanul mai gol...

==========
Corina
Mami de Arianna Maria (18.11.2008) si Patrick Stefan (16.10.2010)

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabivalceanu spune:

Da, Corina, si la noi tot seara se accentueaza. Si eu tot asa ii dau acum, cu ea pe mine.
Pup,
Gabi

Mergi la inceput