Aspirante si Gravi Nou-Venite (106)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mvb spune:

Joann fetele mananca si bucatele mai mari sau tot blenduit, tip piure?.....eu ii mai dau si bucatele mai mari, dar mi le scoate afara.....iar piure simplu de cartofi nici sa auda.....ei ii plac mixurile de legume, terciute si amnestecate cu carne.....pun si eu smantana, ulei de masline.......iaurt nu vrea ca e acru, branza de vaci tre sa o amestec cu cereale si fructe ca altfel si asta e cah.....cu alte cuvinte, lactatele sunt putine in meniul ei, in afara de lp

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JoAnn spune:

hello
sper ca v-ati scos hainele groase ca afara e jale

mvb ai mama grija de tine.
spanac am cumparat congelat, ca de ala fresh nu am gasit. am luat din Kaufland.
sper sa le placa fetelor, fiindca azi le dau prima data.

iti dau si tie reteta dupa care o sa fac. poate ai noroc cu printesa.

Piure de spanac cu galbenus de ou

Ingrediente
200 gr spanac congelat/proaspat
1 galbenus de ou fiert (aprox 10 min)
O bucatica unt
100 ml lapte
1 cartof
Cascaval ras (obtional)

Mod de preparare
Se fierbe pe jumatate un cartof mic curatat si taiat cubulete. Se adauga 4-5 guguloaie de spanac (eu folosesc spanac congelat taiat cubulete) si se mai lasa 15-20 de minute. Se strecoara de apa ramasa, se paseaza si se amesteca cu un galbenus de ou fiert tare, cateva lingurite de lapte, putin unt si cascaval ras, eventual se potriveste de sare.

P.S. Spanacul este foarte bogat in fer dar puterea lui de absorbtie este mica. De aceea pediatrii recomanda combinarea spanacului cu cartofi deoarece amidonul face posibila asimilarea fe in organism

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JoAnn spune:

nici fetele nu vor bucatele in mancare. Sarei ii vine sa vomite, iar Marta baga mana in gura si scoate afara.
doar Martei ii pace sa manance fructele asa cum le-a dat mama natura, intregi. ii place la nebunie sa muste din ele.
pana acu, piersica, nectarina, aluneca usor pe gat. dar marul ...am o smochina cand musca din mar ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JoAnn spune:

aaa....eu retetele le iau si le pun aci cu copy/paste. si nu sunt chiar de acord cu toate ingredientele. de ex. eu nu le pun sare.
mai adaptam asa dupa cum ne place



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babiela spune:

hei salutare fetelor!!!!!!
v-a doborat vremea de afara si nu mai scoateti nasul din paturici
piticul meu doarme inca de pe la 12 si un pic, ciorba de curcan e gata mai tarziu fac si un pilaf sa fie cald cand ajunge sotul de la munca, ar mai fi si de calcat dar n-am chef si de bagat inca o masina de rufe la spalat, asta cand s-o trezi puiucul.
o cafea mai bea cineva cu mine la ora asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JoAnn spune:

hello

babi mai ai cafea??? tocmai ce am adormit si eu puii. sunt franta.
fetele nu vor sa adoarma singure, doar leganate. eu una, ele doua...cam dificila socoata...dar ne descurcam.

am facut sambata spanac, conform retetei, ba am adaugat si smantana. au mancat buburuzele de numa.

si....papanasi fierti am incercat, dar s-au destramat in apa

azi la 5 nu stiu ce sa le dau.am un dovleac placintar, as face ceva cu el. poate sa il coc si blenduiesc cu bananuta??? vad eu.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babiela spune:

cafea nu mai e, dar mai facem
si T papa spanac cu cartof si ou sau brocoli cu cartof si ou si la asta pun si iun catel de usturoi la fiert si-l scot la pasat
eu ii mai fac si supa de rosii cu galusti, acum folosesc oul intreg dar cand am inceput sa-i dau punem doar galbenusul
orez cu legume si carnita- a papat ieri
paste cu sos de carne de vita - astazi
acum tre sa spal vasele, rufele le-am pus, mai ramane calcatul nu se ofera nimeni?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aleesicoo spune:

Aplic unghii false cu gel 45 ron, intretinere 30 ron, gel pe unghie naturala 35 ron! Modele sunt incluse in pret! Produsele sunt profesionale si de buna calitate! pt detalii id piticutza_piticutza sau pe facebook:ale alexandra roxana!


Va pup fetelor!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babiela spune:

neata! o cafea da cineva?
noi plecam sa ne luam laptele si niste morcov si paine, o sa va spunem cum e afara...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babiela spune:

Ia povesteste, Gheorghe, cum o fo` cu accidentul de masina?
- Apoi, o fost ase: noi am mars pa drum tat`nainte si cand drumu` o luat-o spre stanga, noi tat `nainte...

Mergi la inceput