Aspirante si Gravi Nou-Venite (106)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mvb spune:

Trutzi , Polo , Cora ma bucur ca sunteti bine si in acelasi timp sunt trista ca nu avem vesti bune.....eu am crezut ca una dintre voi ne pregateste vreo surpriza.....am zis ca de, gura pacatosul adevar o grai.....

va pup pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mvb spune:

E atat de frumos afara ca o sa iesim si noi la o plimbarica.....sa scoatem hainutele noi la admirat....e soare , dar reciut

O duminica frumoasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arianna11 spune:

Salutare gasca mea preferata,
ce mai faceti fetelor? am intrat intamplator pe aici si iata ca au inceput sa se miste lucrurile.
Noi suntem bine,tot in Ro si aici vom ramane,sotul lucreaza de la doua sapt dupa venirea in tara,am fost norocosi,ne-am pus si ap la punct,iar eu stau cu Alesia acasa.
Alesia e minunata,de la 10 luni jumate a incercat sa mearga singura de la canapea la mami si invers,chiuie de bucurie cand merge singura...inca nu e prea sigura pe ea adica inca ma tine de mana dar incet incet va merge si ea....acusica o sa faca un an...sunt tare emotionata...vreau sa-ifac eu tortul ..o sa va pun poze...are 8 dinti si alti doi pe drum,zice mama in continuu,la ea cred ca tata e tot mama,ca tata nu zice deloc,zice pa pa face si cu mana,zice bebe,baba.
Va pup pe toate si cu siguranta o sa mai intru de acum,cand doarme bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JoAnn spune:

hello
Arianna ce frumos ca printesa face pasi singura. ale mele doar sustinute si...acusica au anul cu doua zile inaintea fetei tale.

mvbiti dau reteta dar, sa stii ca eu nu am apucat sa o probez, deoarece:
zuza Sara s-a imbolnavit sambata. intai a inceput cu stranut, apoi nas infundat, apoi febra. si asta asa in decursul a doua ore.
buuunnn...ii dau io sa pape pe le 3 apoi o culc. se trezeste pe le 4 . pun termometrul...38,3. dau panadol si incerc sa o adorm...si inepe frate o cascada de varsaturi ...numa jeturi...m-a facut de comanda...eram uda pana la piele, la fel jale pe covoare, pe pat..
saracuta a vomat toooot ce avea in stomac.
asa ca am ajuns la urgente.
a primit una buc supozitor si un fenobarbital i.m.
acu e pe tratament isoprinosin si paracetemol supozitor.si oscillococcinum.

azi vreau sa merg cu ea la un medic bun....dar, care o fi ala??

ca fatuca asta are imunitatea la pamant. din 2 in 2 sapt face rosu in gat ,febra...tot circul. si antibiotic nu vreau sa ii mai dau.

mvb la ce pediatru mergi??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JoAnn spune:

Ingrediente
200 gr de branza slaba de vaci
1 galbenus de ou
2 linguri de gris pentru bebe sau gris normal
o lingurita cu varf zahar

Mod de preparare
Amestecam branza de vaci si galbenusul de ou pana cand se omogenizeaza, apoi incorporam, zaharul si grisul.

Compozitia obtinuta trebuie sa se lege destul de bine pentru a putea modela bilute. Daca e prea cremoasa mai puneti o jumatate de lingurita de gris.

Modelati bilutele cu mana uda si le fierbeti 10-15 minute in apa clocotita.
Papanasii se pot servi cu iaurt .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JoAnn spune:

Crema de porumb dulce cu bananuta pentru bebe
Ingrediente
1 cutie mica de porumb Bonduelle
1 banana mare
1 lingurita de unt
un praf de scortisoara sau nucsoara
1 lingura doua de lapte de care bea bebe

Mod de preparare
Se scurge porumbul si se spala dupa care cu putint lapte se pune la incalzit.Se pune la blenduit impreuna cu banana, untul si scrtisoara.
Iese o crema dulce si spumoasa.

. Dovlecei umpluti pt bebelusi

Ingrediente
un dovlecel
un galbenus de ou
o linguita de orez
o bucatica piept de pui
o ceapa verde
o feliuta de ardei rosu
un sfert de rosie
un fir de patrunjel

Mod de preparare
Spalam dovleceii, ii taiem pe jumatate, ii scobim
Tocam marunt carnea impreuna cu ceapa, ardeiul, rosia si verdeata, apoi le amestecam pe toate cu galbenusul de ou si orezul.
umplem dovleceii cu aceasta compozitie si ii punem intr-o craticioara cu apa, cat sa-i acopere si ii punem pe foc cca 30 de min.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mvb spune:

JoAnn eu cu topmodela, multumesc lui Dumnezeu, nu am avut probleme deloc.....e drept ca o si feresc sa n-o expun cand e prea rece afara sau cand e vant puternic......eu merg la Hamza, am fost de 2 ori si am fost uimita ce tramamente ieftine si eficiente da.....prima data sotul meu a zis ca e mai mult vraci decat doctor, dar cand am fost si a doua oara si Alexia a fost f bine, a zis ca e meserias si stie meserie.....si nu da antibiotic decat fff rar.....ce-i drept nici nu a avut probleme mari....o data diaree si o data un pic de muci care i-au trecut intr-o zi jumate....mie mi-a zis ca daca vrei sa cresti imunitatatea copilului trebuie sa ii dai zilnic proteina din carne si ou, adica nici o zi fara care sau ou.....proteina animala creste imunitatea si a mai zis el o intreaga teorie pe teme asta, insa cum eu nu sunt dr am retinut doar esenta

Multumesc de reteta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arianna11 spune:

Buna fetele,
si Alesia mea a fost un pic racita,dar nu stiu sa zic de la ce,a avut febra doua zile...poate de la dinti,vaccin sau a fost doar o raceala....acum e bine
Ieri am fost la interviu si m-am angajat part time la un call center cu firma mama in Italia...sper sa fie bine,macar ceva de inceput sa mai plec de acasa ca Alesia e prea dependenta de mine,iar soacramea a facut pe smechera de cateva luni si nu a mai stat cu ea,asa ca acum vrea nu vrea asta e .
JoAnn multumim de retete..ff utile,am sa incerc si eu papanasii
Lia sper din tot sufletul ca esti bine si asteptam cu nerabdare sa ne dai vestea cea mare
Trutzi ce plimbareata ai mai fost,sper sa mai intri pe aici
Mvb ,Sun,Ale,Doura,Babi,Polo,Cora va pup pe toate si sper ca nu am uitat pe nici una.
Mai stiti ceva de Dragaica?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arianna11 spune:

Bai ce bleaga sunt..am intrat prima si nu v-am invitat la cafea asa ca.. pentru toata lumea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JoAnn spune:

hello

arianna multumim de cafea ...de cand nu am mai servit cafea on line...
sa iti fie de bine cu noul job

mvb ce bine ca nu e topmodela bonavicioasa .
acu o am si pe Marta bolnava, ca de...sor-sa e darnica si a impartit boala si cu ea.

am fost cu ele la infectionist si am primit tratament.

imi trebuie si mie un pediatru, dar inca nu ma pot decide.



Mergi la inceput