Calendarul gradinarului vesel (18)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns canuta-om-sucit spune:

Incearca sa pui intr-un ghiveci de teracota si nu pune multa apa. Pune pamantul umed, pune semintele si lasa-l asa pana rasare si creste putin plantuta abia apoi uda putin daca e nevoie. Eu am pus patrunjel seminte de la Starsem daca te ajuta cumva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Si iei si azi am tot robotit in gradina. Am pus o brazda de salata, am recuperat niste stoloni de capsuni fugiti printre zmeura si i-am grupat pe alt strat separat, am rarit si mutat stanjenei, e atat de facut ca nici nu stiu in ce ordine sa le iau.
Am reusit sa pun si niste poze pe blog!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Si eu m-am "muncit" in gradina si sambata si duminica... Multumita Madalinei - am plantat duminica irisi in 4 locuri din gradina, apoi am mai plantat niste primule, niste bulbi de narcise care s-au trecut, o hortensie, niste rasaduri de salata (luate de la hornbach) si toate corzile de caprifoi (de la Tala ) care mi s-au prins.
De asemenea am des-musuroit trandafirii - majoritatea au deja frunze pe lastari noi, asa ca m-am gindit ca le va fi ok.
Am mai pozat si eu narcisele inflorite (cele mai harnice au fost cele din fata casei, probabil pentru ca acolo e soare in prima parte a zilei, forsythia care imi va inflori pentru prima oara anul asta - si cateva lalele inflorite (cu astea din urma sunt cam suparata - erau mix de lalele botanice (soi mai inalt) - dar, desi de iesit au iesit toate, sunt pitice si cu niste flori anemice...
Am vazut ca-mi infloreste si Floarea-pastelui (pusa in toamna) - o sa-i fac poze maine dimineata, sunt si eu cruioasa sa vad cum arata!
In resta stept weekendul viitor (cind luna va fi iar in crestere) ca sa pun rasaduri de castravete, pepene si dovlecei...

b.nica - nu stiu de la ce firma erau pastilele de stevie, le-am luat de la plafar, oricum nu mi-a palcut deloc gustul, dar banuiesc ca si prelucrarea frunzelor contribuie la asta...Ce harnica ai fost si tu in weekend!!
Olympia - super pozele!!
Ma duc sa vad si pozele Ioanei ca am vazut ca sunt multe!

Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)
Poze
Povestea nasterii lui Tudorel
Gradina mea

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Ioana - ce frumos paradis aveti voi acolo!!!!! Am vazut ca ai multi trandafiri - ca ocupati si cu comertul de legume si flori? Super, acum stiu unde sa cer sfaturi despre trandafiri!!

Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)
Poze
Povestea nasterii lui Tudorel
Gradina mea

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Of salele mele!
Am o febra musculara...dar mi-a mai trecut si raceala. Ma simteam ingrozitor sambata dimineata si apoi si vantul de afara pareau ca ma vor tintui la pat insa...mi-am pus o vesta si manusi si o juma' de ora parca eram ametita. rascoleam ceva, apoi saream in alta parte si taiam niste crengute...
Pana la urma am ajutat putin bulbii si am afanat pamantul (plus ca am gasit unii uitati prin beci si i-am plantat). Apoi am curatat un rond de flori, am mutat tufele de inisor pt ca erau prea aproape de alee si ingreunau accesul. Am semanat spanac si ridichi si panselute. Am pus daliile (mari si mici), gladiolele si cannele. Am pus in sfarsit si cele 2 vite de vie cu struguri de masa. Am aranjat rocaria mare (am completat cu pamant de padure, am ranforsat iar pietroaiele - se cunoaste unde au fost plantute pt ca acolo pamantul a ramas legat de radicinile lor, insa unde nu sunt s-a lasat).
Ieri am fost si pana la padure si e plina de leurda (ce mai mirosea a usturoi!)
Olympia super poze

http://tabloute.blogspot.com/
Bucurie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaiub spune:

Citat:
citat din mesajul lui leeloo2004

Ioana - ce frumos paradis aveti voi acolo!!!!! Am vazut ca ai multi trandafiri - ca ocupati si cu comertul de legume si flori? Super, acum stiu unde sa cer sfaturi despre trandafiri!!

Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)
Poze
Povestea nasterii lui Tudorel
Gradina mea

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.


buna dimineata,

ce harnice ati fost in week-end ... eu am lenevit , am fost doar eu cu copiii si pentru ca David a avut febra pana vineri n-am indraznit sa-l scot sambata, pe vant

da, Gabriela, e foarte frumos la noi la gradina, dar si mult de lucru ... din fericire il avem pe tata, care e in domeniu, se pricepe si atunci munca e mult mai usoara
trandafirii sunt pentru vanzare, anul trecut am facut si un solar de legume, dar n-am avut un soi prea grozav de rosii , n-am vandut legume, le-am consumat noi si prietenii

anul acesta am pus trandafiri si in celalalt solar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Am uitat sa va spun ca obsesia mea cu pomii fructiferi m-a factu sa-i cercetez cu de-amanuntul Din ce am vazut eu, as zice ca cel putin 5 din cei 6 plantati s-au prins! Ramine acum sa-mi confirme ei insisi, cind vor plesni mugurii...

Tala - si tu ai fost harnicutza!! Eu gladiolele, daliile si cannele inca nu le-am plantat, si nici freziile. Am plantat in schimb crinii - am avut insa o surpriza neplacuta cu vreo 3 bulbi de crini care mi s-au parut cam moi si in plus aveau si ceva mucegai pe ei...prin urmare cred ca sunt compromisi; totusi i-am plantat poate, poate...

Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)
Poze
Povestea nasterii lui Tudorel
Gradina mea

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Ioana, ce solare uriase! Acum am vazut pozele... Zici ca rosiile n-au fost grozave, dar capsunile aratau tare apetisante, iar trandafirii sunt un vis!In ce zona sunteti?
Leloo,ce bine ca s-au prins pomii! Tala zici ca gradinaritul e cel mai bun tratament antiraceala, da? Si eu m-am repezit la treaba in we ca mi-era teama de ploi, vad insa ca doar au stropit usurel si parca-parca s-ar lumina cerul...asa ca sper la zile frumoase in continuare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Salutam si noi fetele harnicute!
ioanaiub, ce gradina mare am vazut in pozele tale mai vechi. Mi-a placut mult organizarea, cu copaci fructiferi in linie si parcele pt zarzavat, aveti de munca mult si timpul e scurt cand ai si servici, cum reusiti? Super tare poza cu copilul in piscina si fundalul cu porumb, e atat de autentica! Am vazut niste baietei minunati in poza "Splendoare in iarba", sa va traiasca! Ce varste au? Solarul cu trandafiri e tot al vostru? In ce zona din BV locuiesti mai exact?
Olympia, am vrut sa te sun duminica dar nu mai am nr tau de telefon. Am fost in w-e pe langa Bran si vroiam sa te salut, eventual sa te si vad rapid. Ce simfonie de culori e la tine in gradina, imi plac tare mult primulele mov!
Tala, bravo pt ambitie, chiar ca ai facut multe, gripata fiind! Pe mine ma sleiesc de puteri bolile si nu prea-s buna de nimic, noroc ca le experimentez destul de rar. La ce padure mergeti de regula si la ce folosesti leurda?
Ieri am luat ghiocei de padure de pe langa Rasnov. I-a pus sotul aseara in pamant, sper sa le mearga bine la noi.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_OR spune:

buna ziua din nou la toate gradinaresele

vin si eu cu aceeasi problema cu patrunjelul la ghiveci.am luat mai mult in joaca doua plicuri de seminte din profi, un soi cu frunza creata, si unul obisnuit, pentru frunze.le-am imprastiat in cate un ghiveci fiecare(cam un sfert de plic), ghivece din plastic, cu ceva amestec de pamant de flori, unde nu mai aveam planta respectiva.cel cu frunza creata vad ca a rasarit, e plin ghiveciul cu plantute mici-mici, dar sunt prea dese, parerea mea.celalalt nu a rasarit nici macar un fir.acum, intrebarea mea ar fi, ce sa fac cu cel care a rasarit??sa le mai las sa creasca un pic, si apoi sa il raresc, iar restul ce ramane in ghiveci sa-l pastrez pt mancare???

si cam cum ar trebui udat???

eu ma bucur ca macar a iesit ceva, in prima faza


Cristina, mamica lui Denis Mare(17 iunie 2004)




Mergi la inceput