Calendarul gradinarului vesel (18)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Gabriela,eu tocmai am gustat o frunzulita si este dulce-dulce.Pastilele de Stevia(acu' eu nu stiu de care ai tu!) sunt mizerabile si eu m-am pacalit.
Zau ca merita sa ai o plantuta d'asta dulce fara calorii si mai ales ca merge si la fiert!

Am pus un cartof dulce la incoltit,.Am citit undeva cum se fac rasadurile de batat si vreau sa incerc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Salut fetelor, ma primiti si pe mine?
Mi-am umplut azi gradina de panselute, sunt minunate. M-am oprit doar la culorile galben si mov si arata superb.
Am o intrebare: voi cand puneti patrunjelul/mararul si celelalte plante de bucatarie? e cam devreme acum?
O primavara minunata va urez!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Bnica, cum mai stai cu mierlele?
Am auzit acum vreo jumatate de ora o mierla care canta asa de maiastru, niciodata pana acum nu am auzit asemenea sunete de la o mierla . Si m-am gandit la tine :). Anul asta au aparut mierlele in copacii de pe strada ta?

P.S. Imi e dor de tine!!


Va rog sa ma scuzati pentru off topic!!



~Lumea ar fi mai frumoasa fara macelari~




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaiub spune:

sunt necajita

astazi cand am venit de la servici era soare, frumos afara asa ca am vrut sa pozez si eu narcisele mele din spatele blocului. erau cateva inflorite, de fapt mai mult boboci ... si cand colo, disparusera ... mi le-au furat
nu stiu de ce ma mai afecteaza, doar nu e prima data

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Denizel si eu , mi-ai gasit refugiul,!
Mierlele nu mai vin pe la mine au fugit toate la tine.

Maine sunt la tara pe tarla si mi-am umplut deja portbagajul cu pomi(cais Bergeron,peri:Williams si unul de vara Arabita,alun,Gingko) si cu arbusti(Goji,Amelanchier,catina,coacaz,zmeur).
Am primit si rabarbarul dar nu ma incumet sa-l pun deja in pamant ca este rasarit si cam mic.Il pun in ghiveci si-l transfer mai tarziu.Asa am facut cu toate plantele mici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaiub spune:

B.nica, spor la gradinarit

va pun poze cu cateva branduse din "gradina" mea din spatele blocului (poza e facuta pe la inceputul lunii martie) si cu narcisele, care au mai scapat de hoti si cu tufa de forsythia care va inflori curand
in continuare sunt poze cu gradina noastra, in diverse stadii de evolutie ... cele mai recente sunt din iarna



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Lorelei eu zic ca e ok sa le pui acum (eu chiar azi seman patrunjel), si da, bineinteles ca te primim pe 'tarlaua' noastra
Ioanaiub ce colt de rai ai tu acolo...
Eu imi fac curaj acum sa ies pe vantul asta afara sa maruntesc pamantul si sa seman (cu tot cu gripa mea)

http://tabloute.blogspot.com/
Bucurie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Tala

Lorelei eu zic ca e ok sa le pui acum (eu chiar azi seman patrunjel), si da, bineinteles ca te primim pe 'tarlaua' noastra

Multumesc de raspuns, Tala .
Tu pui semintele direct in pamant sau intai in ghiveci? nu e prea devreme in pamant?
Sanatate iti urez in continuare si tuturor un weekend frumos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Lorelei multumesc (incerc sa iau ceva din energia pamantului, chiar nu credeam ca voi putea sa dau cu sapa azi)
Direct in pamant le pui. Poti sa mai pui si spanac si ridichi acum; mai poti pune si mazare inca.
Uite aici ce am gasit la o prima cautare, dar mai sunt destule pe G:

http://www.incasa.ro/Calendarul_gradinii_de_legume_4403_815_1.html

http://tabloute.blogspot.com/
Bucurie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FlyLady74 spune:

Buna, ma bucur ca am dat de gradinita voastra.
Ma macina de mult o intrebare: de ce nu-mi rezista patrunjelul & comp. in jardiniere?
Am pus in urma cu vreo 10 ani, in gluma, niste seminte intr-un bidon vai de capul lui, cu un pamant urat si tare ca bolovanul. Au rasarit si-au rezistat, desi si vigurosi, puneam in toate mancaruriel si tot ajungeau sa ramana fara frunze. Au ramas la mama etc ...
Acum, de patru ani, tot incerc sa-mi pun in jardiniere si nu rezista, ies niste amarate care mor repede. Am luat seminte de o mie de feluri, de la magazin sau de la tara, crete, de radacina sau de frunze, am luat cu tot cu radacina si am pus in pamant ... nimic. Am pus pamant de flori, am pus si nisip, am luat cu lopata din gradina, am pus si 2 rame (in ghiveciul pierdut se aciuasera 2 rame si am urmat reteta
Acum ma pregateam sa pun - iar - patrunjel si v-am gasit sa va inteb: care o fi problema? Exista "secretul patrunjelului"?

Voi ce mai puneti in ghiveci la bloc? Marar ati pus vreodata?

Mergi la inceput