Buburuze de Ianuarie-Februarie 2011 (11)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns zumzu spune:

Noi azi am fost plecati prin oras toata ziua. Halal zi ne-am gasit. Dar bebe a fost cumintzel si a dormit majoritatea timpului. Dimineata la kineto, dupa sa depunem dosarele de alocatie si indemnizatie. Binenteles ca nu am reusit: nu aveam livret de familie si mai vor si nu stiu ce decizide de suspendare a contractului. Voi ati avut asa ceva?

Am fost si la restaurantul unde facem botezul sa platim un avans si am mancat (toti 3). Bebe a ras si el vreo 150 de ml si dupa a stat cumintzel cu noi la masa.

Azi mi-a venit si centrul ala de joaca. E atat de colorat si frumos! L-am asezat pe bebe si tot dat din maini si picioare, se uita curios dupa care la un moment dat a bagat degetul in gura si a adormit.(singurel..el si degetzelul lui)


Mamica de Darius Alexandru 2.01.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mitsu-bishu spune:

Da' stiu ca am ceva de citit!

Imi pare rau ca nu am mai putut sa va urmaresc zilele astea, ramasese ca va povestesc cum a mers la noi cu Cocyntalu' "autohton", dar am dat de o belea maaare!

Va impartasesc si voua, viitoare mamici de bebelusi diversificati, da' mai ales mamicilor de doi-trei puiuti, nu ca am trecut eu prin asta, dar cred ca baietelul meu cel mare a avut CEA MAI NASPA viroza pe care o putea face... Nici acum nu am elucidat cauzele, nici macar un diagnostic concret nu avem, parerile sunt impartite - poate fi vorba despre stomatita aftoasa, luata din laptele care nu a fost bine pasteurizat/ din lactate facute din lapte nepasteurizat, poate fi o infectie fungica, el a avut nenumarate candidoze, e posibil sa se fi supra-infectat, desi ma indoiesc, la cat de nasol a fost si cat de extinsa... Sau poate fi un virus oarecare de pe jucariile si porcariile de pe jos pe care inca le mai baga in gura

In tot cazul, a fost super-nasol, a debutat cu febra mare 2 - 3 zile, nu am stiut ce are, am zis ca iar o dam in amigdalite si altele de genu' cu care suntem obisnuiti in ultimii doi ani , numai ca facea febra mare si ziua (39.5 - 40), scadea foarte greu sub antitermice, plus miros in gurita specific infectiei, ce mai am cedat nervos si l-am bagat pe antibiotice, dupa astea 3 zile i-au aparut pe limbuta niste pustule alb-galbui si in jurul dintilor, jos de tot intre obraji si gingie.. A inceput sa nu mai manance si sa nu mai bea... De aici a inceput teroarea. TEROAREA. A ajuns sa nu mai doarma, sa se trezeasca la cel mai mic zgomot cand atipea, ofta prin somn, mergea toata ziua prin casa cu o mana la gura si una pe gat urland "ma doare, ma doare!", se baga intr-un colt cu mana la gura sa nu ia tratament local si urla pana cadea epuizat, il apucau frisoanele, s-a deshidratat de ii curgea sange din buzite.. Au vrut sa ne interneze la Gr. Alexandrescu, dar am refuzat ca am mai fost o data internata cu el la Matei Bals si stiu ce inseamna, si acolo am semnat pe proprie rasp. sa plec dupa 24h, a fost de cosmar! Asa ca m-am inarmat cu rabdare si numai eu stiu cat am plans noptile astea, cand ma uitam la el si calculam ca in ultimele 7 - 8 h nu bause nimic, il brutalizam asa bolnavior cum era, il tineam de par si ma urcam pe el sa isi ia medicamentele si sa ii badijonez gurita, se trezea si cerea apa si dupa o gura incepea sa urle ca il doare si ca nu ii mai e sete, el nu mai vrea, apoi nu mai adormea o ora - doua, se foia si ofta.. Plangea cand ma vedea ca mananc (oricum incercam sa ma ascund de el), imi cerea, spunea pe cel mai jalnic ton "mi-e foame, mami!", incerca sa ia o gura si urla de durere si scuipa sange, zicea "mananca tu" (asta mai incoace, cand si-a facut curaj...), singura hrana acceptata pret de cateva zile au fost 2 biberoane pe zi cu lapte in care ii blenduiam banana + cereale baut mai cu tetina moooaaale, mai cu paiul, cu zeci de suspine, le scotea pline de sange din gurita. Am inteles ca nu ar avea voie lactate, dar na! Ne straduim sa clatim dupa cu apa + bicarbonat ( asta am reusit abia de ieri incoace). Fara jumatate de litru de lapte pe zi nu cred ca ar fi supravietuit Acum suntem mult mai bine, azi a baut 2 biberoane deja + papat o mini-prajiturica + un suc Tedi la cutie, mor pe el ca pofteste la porcarii da'i-as da si jumari in situatia asta, numai sa il vad ca mananca CEVA! Si scuze de povestea mea horror, poate nu e locul sa detaliez, dar sper sa ajute cu ceva in viitor pe mamicile care stau chill si isi lasa copiii sa bage toate cele in gurita (cum stateam eu, il lasam sa se "īmunizeze" ). In plus, ca am pomenit de diversificare... Eu de acum incolo o sa ii dau numai lapte praf si LACTATE FACUTE DE MINE IN CASA, chiar daca nu asta a fost cauza. Nu mai am incredere in niciun producator, am citit povesti asemanatoare si parintii suspectau marci ca Muller, etc.

Asaaa.. Revenind la Cocyntal, noi aproape clar am scapat de colici, Aaron doarme bustean toata ziua, are si el de pe la 2 la 4 dimineata o "pauza" cand "merge la toaleta" si se agita si se frichineste si daca nu e luat in brate face scandal, dar daca il tin lipit de mine se linisteste si isi face treburile acolo cu zgomote mici, oftaturi, scremete, mici chiuituri... Nu se compara cu ce traiam acum o luna! Asa ca ... Am conchis ca e cam useless preparatul, am facut rost de tot ce imi trebuie dar inca nu am pus in practica, daca intereseaza pe cineva... Astept PM! Am inteles ca si separat sunt eficiente, Carbo Vegetabillis (carbunele vegetal) este foarte eficient in absorbtia gazelor intestinale, la fel si castravetele amar (Colocynthis).

Ma duc sa mai rasfoiesc si eu un pic, o sa revin, sper, pe la noapte!




Lavi, de Conrad si Aaron Victor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zumzu spune:

cata lume bolnovioara pe aici. sanatate multa.
cu rotarixul ala si noi o sa il facem cu toate ca am auzit de fetita la niste prieteni care nu a mai mancat 3 sapt. dupa vaccinul ala

Mamica de Darius Alexandru 2.01.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shines spune:

Doamne Lavinia,mi-au dat lacrimile cand am citit de micut...cum s-a chinuit el saracu..cum v-ati chinuit toti. Doamne ajuta sa fie bine si pe viitor sa nu mai faca forme atat de grave


Am reusit sa beau ceai de menta azi,dupa multe incercari.
acum m-a pus michiduta sa beau o gura de suc natural de portocale si am luat-o de la capat cu vomitatul..innebunesc deja imi e sete dar nu pot bea nimic. mi-au venit rezultatele,este o bacterie foarte urata luata din lapte..baterie din armata celor mai rele.
se numeste Brucella abortus (bruceloza bovina) si e crunta. si tratamentul e la fel de crunt
nu mai pun gura in viata mea pe lapte de la tara. mai bine beau din asta chior din comert care stiu ca e pasteurizat.
aveti mare grija la laptele de la tarani daca luati,sa fierbeti ff bine.




Simo - mamica de pui scumpi , Camelia(2002) si Eduard Matei(2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tierry spune:

Bun gasit fetelor si de la mine in casuca cea noua!!

Ma tot chinui sa tin pasul cu voi, citesc, citesc, zic azi termin si postez...da' de unde.. asa ca acum m-am enervat si-am postat si apoi ma intorc la citit.

Doloress, ca intrebai.. pai, nu prea mai vomita, a mai crescut, i-am facut ce-i drept tratament cu Debridat 2 sapt, acum insa scoate singurel aerul, etc, desi se vede ca il chinuie In schimb, mi-a facut de 2 ori figura cu varsatul in jet, mancase lacom si prea mult..odata in somn, cand eram in bucatarie, si l-am gasit tot plin de voma, de abia respira, m-am panicat ingrozitor, sunat med de familie, etc. A doua oara, era la mine in brate..si din senin..4 jeturi..covor, haine, tot praf.. Concluzia? Ochii pe el..asta e, ma duc la baie, vin cu chilotii-n vine (sry, da' fix asta e realitatea) si ma uit daca e in regula...A, si cum ziceai, si nasu-miu a zis ca e ereditar (e ginecolog de profesie), a zis ca inseamna ca cineva din parinti a avut aceeasi problema..so..asta e, sper sa treaca O sa fie mai bine si la tine, ai sa vezi. Aaa, si pentru ca ii dau si LP, ii dau din ala AR...ajuta...

Mai, ca binenteles am uitat tot ce vroiam sa scriu..care e diferenta intre leagan si balansoar? Vreau sa iau si nu stiu ce.. poate ma luminati...

Soi, am vorbit cu cineva din State, nativ, si cica chestia aia homeopata pt dintisori e chiar buna..asa ca daca se face comanda sa ma treceti si pe mine va rog.

Citesc si revin..sper cat de curand cu postari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mayane spune:

Zumzu, cand termini cele 126 de zile trebuie ori sa te intorci la munca, ori sa faci cerere de suspendare a contractului de munca la angajator. Presupun ca decizia aia este ceea ce iti elibereaza angajatorul in urma depunerii acestei cereri.

Deci fetelor, pe mine inca ma roade si cred ca saptamana viitoare il exploatez pe tata sa ma duca pana la primarie... Nu pot sa cred ca voi va primiti certificatul de nastere in 5 saptamani si eu trebuie sa astept 2 luni si jumatate - 10 saptamani - la aceeasi primarie


"Pluteste drept inainte si daca pamantul pe care il cauti nu exista inca, fii sigur ca Dumnezeu il va crea inadins pentru a-ti rasplati indrazneala"

"Life isn't about waiting the storm to pass, it's about learning to dance in the rain."


Mami ametita de pufletzel Darius Alexandru (05.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maimutzica10 spune:

Citat:
citat din mesajul lui fluturas2010

Citat:
citat din mesajul lui maimutzica10

MIRELA2 felicitari pt lapticul mult si bun, vaz ca strangi ca o furnicutza pt bebelaci, bravos!

MADALINA_M dupa atatea ceaiuri si granule rontzaite, da-i si cu autosugestia, ca e si chestia asta mare smecherie, stii ca lapticul 'se produce' din creier

noi am avut o zi naspa, prima zi in care a varsat cu jet; acus ma duc s-o sun pe matusa-mea pediatra sa vaz ce-mi zice, ca n-am retinut decat ca e de naspa; da' ce ne-am mai chinuit, ca varsa muuuult, apoi jeleste intensiv, roade maini, vrea papa, haleste ca un haplea, o doare burtica, varsa iar, si tot asa...

plange IAR

Rox mami de maimutzica Marie Lorelei (18.01.2011)
think pink


tine-ma si pe mine la curent cu ce spune matusica ca si noi patim la fel...

fluturas mami fericita de MARIA CLARA si ingeras EMANUEL MIHAI


M-a intrebat dc jetul e varsat la un interval fix dupa masa; la noi este eliminat in timp ce o tin sa eructeze; deci deocamdata nu luam tratament, asteptam sa vedem ce se mai intampla maine.. s-a asigurat ca luam debridat (io nu i-am dat decat o sapt, pe la inceput; mi-am zis sa reincep o sapt acuma, am o sticla de rezerva in casa).
Tot vorbind cu matusa-mea, i-am mai spus ce mananc, am descoperit ca io basculez pumni intregi de migdale (crude) si cica nu-s bune, contin nush ce ciano-chestie (nu mai stiu); pe net citisem ca-s bune de lactatie; apropo, la noi poate fi si de la faptul ca am mult laptic care curge intr-un mare jet + bebe fomist... sper maine sa fie o zi mai buna!

SIMO sanatate!! baga si tu paine prajita si ceiut, lasa traitul sanatos cu 'suce'! sa treaca

MITSU BISHU uai, uai, ce chinuiala, ce durere! sa cresteti sanatosi, voiosi, voinici!


io --> fetele si buburuzele --> dushulica --> nani




Rox mami de maimutzica Marie Lorelei (18.01.2011)
think pink

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns missmj spune:

Ce fac fetele ? Multe mamici si puiuti bolnaviori... pe toti sa va faceti bine repede.
Noi am avut o zi maraita...nu a dormit decat de doua ori cate 30min...era chior de somn, dar el maraia.Abia la 22 a adormit mititelul...cred ca o sa bage pana la 5-6 ! foarte bine, ca e tati liber...mai stam si noi amandoi
roxx a venit vecina pe la mine si se plangea si ea ca deja s-a invatat aia mica a ei sa adorma cu tzatza si cica s-a documentat ea si nu e bine, ca asociaza masa cu somnul......acum nu stiu care e faza, dar vad ca majoritatea treceti prin aceeasi faza...deci e ceva normal.
irinuka eu il bat dupa fiecare masa...dar dupa baita, cand adoarme profund cu tzatza in gura...degeaba il bat eu pe spate...ca nu ragaie neam ! mai degraba il trezesc de tot si el tot nu scoate nimic.oicum nu scoate mereu aer.dar m-ai cam speriat cu vomitatul in somn...o sa insist cu batutul pe spate.
Noapte buna !

Carmen , mamica fericita de bebe mumos Andrei ! (12.01.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

MITSU - si Patrick al meu a patit tot asa ceva prin vara. A debutat cu febra, dar nu prea mare si apoi cu bubele astea, am crezut ca e foot and mouth disease, dar n-a fost, ca n-au aparut pe corp, numai in gura. Si noi i-am dat lapte ca numai cu asta traia, de mancat n-a mancat absolut nimic, dar el oricum manca foarte prost si sanatos fiind. I-am luat tot felul de unguente pt afte de la farmacie pe care nu i le-am dat ca n-a fost chip. Doctorul bineinteles nu ne-a dat nimic, decat sa ne asiguram ca e bine hidratat si atat, ne-a recomandat inghetata - popsicles cu fructe. A trecut totul in vreo 3 zile.

TIERRY - bine ai revenit! Deci am si eu sperante, poate se reduce si la noi voma. FLUTURAS al meu vomita in continuare dupa fiecare masa, chiar si cu aerul scos. O data sau de doua ori pe zi vomita in jet. Jeturi puternice , ca iese toata papa afara si trebuie sa reluam masa. Doctorul mi-a zis ca daca ia in greutate sa nu ma stressez. Daca o sa planga mult inseamna ca il deranjeaza stomacelul si sa vin sa-mi dea medicament. Dar cum el nu plange mai deloc, nu m-am dus, desi sincer am momente cand imi vine sa ma dau cu capul de pereti, mai ales cand raman singura cu ei, nu pot sta nemiscata cu el in brate cate o ora, il tin in sus in wrap insa ma mai misc si eu si vomita imediat De dormit doarme numai pe plan inclinat, ca daca il pun culcat vomita si la 2 ore dupa masa, nu stiu de unde mai scoate laptele ala.
TIERRY - asa si eu sunt mereu in jurul lui si noroc cu videofonul de la Avent ca il pot supraveghea de la distanta ca si al meu s-a inecat de cateva ori de a ramas fara aer.
of, o sa crestem si noi acusi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mitsu-bishu spune:

Back!

Va multumim de incurajari si urari de bine!

Doloress, cred ca avem noi ghinionul sa fi facut o forma mai nasoala, febra a inceput miercuri seara, vineri au aparut semne rosii pe limbuta, sambata puroi, de sambata nu a mai pus gura decat pe laptic, abia azi a acceptat dulciurile alea si cu urlete si tipete, da'nu s-a dat batut.. Mai si tuseste, de fapt face un zgomot ca si cum si-ar curata gatul si la inceput se tinea de gat, spunea ca doare, sunt convinsa ca are si pe esofag si inauntru ( a mai spus de cateva ori si ca il doare burtica, dar am pus-o pe seama antibioticului + infometarii, dar alaltaieri am vazut ca i-au aparut bubite si in fundulet, are cosulete albe in jurul anusului ). Merci de pontul cu inghetata, mi-a trecut prin cap, da'nu stiu de ce nu am luat, am facut doar cuburi de gheata pe care le-a refuzat...

Si ca sa adaug o nota de pozitivism mesajelor mele, ieri ziua a fost mai frumoasa, am primit un cadou minunat, o masina de paine de-aia de care tot vorbeati pe aici, XXL de la Moulinex! Azi am facut painea de baza, am zis sa nu ma complic s-o tuflesc din prima, e foarte reconfortant sa bagi in priza, sa apesi pe un singur buton si sa iasa o painica delicioasa Da' dupa m-am "inarmat" si cu faina neagra, faina de cozonaci, de prajituri si faina de secara. Intentionez sa mai cumpar si tone de seminte sa combin si sa ras-combin tot ce se poate, abia astept sa fac dulceata de capsune si compoturi!!! Da' pana acolo mai am cate ceva de invatat.




Lavi, de Conrad si Aaron Victor

Mergi la inceput