Ce citim azi?

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Bafta denizel si cora!!



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Si io, si io tin pumnii! Si pentru azi si pentru maine!
Nu prea stiu de ce dar ii tin oricum:)


Lucrarile Ioanei si terapia lui Pinkutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Va tinem pumnii, cum nu !

Denizel, asta e dintre putinele pe care nu le-am citit de Amos Oz. Da' inteleg ca iubirea are limite.

Eu citesc SF de foarte buna calitate si sub forma de nuvele. Adica asta :www.noosfere.com/icarus/livres/niourf.asp?numlivre=-320774" target="_blank">Dédales virtuels



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona2006 spune:

Daca va place Amoz Oz, mai exista si alti scriitori israelieni f buni. Bine, stiu, Oz e f bun (si mie imi place) insa exista si Meir Shalev si AB Yehoshua (imi place si de el). Stiu ca ultimul a fost tradus in romaneste, de Shalev nu stiu. Eu ii citesc in engleza, ca in ebraica...desi vorbesc bine de scris si de citit (mai ales literatura) mi-e f greu. Abia ma descurc la cartile ptr copii ale lui fii-mea.
Eu citesc fff mult, si lecturile mele sint uneori de-a dreptul "neserioase". Mi-a luat kindle-ul ptr ca nu faceam fata financiar la ritmul meu de citit.
Cui ii place genul fantasy o recomand cu caldura pe Cornelia Funke- sper ca a fost tradusa in romaneste, e o scriitoare nemtoaica f cunoscuta. A scris Inkheart, Inspell si Inkdeath (printre altele), dupa prima carte a fost facut si film, f dragut. Si dupa cartea ei "The Thief Lord" a fost facut film.
Daca va spun acuma ce citesc...Am inceput aseara "Vampire Mine" a lui Kerrelyn Sparks - a a 11 carte din seria ei "Love at Stake" si ma pot "lauda" ca le-am citit pe toate...Sint usoara, cu tipi "hot" si are si umor tipa.
Asta e.O zi buna tuturor
Tin si eu pumnii


Blogul meu de mama ce sta mult prea mult acasa:
http://aloneinholyland.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

si mie imi place cornelia funke - dar eu am citit doar doua carti pentru copii
"Cand mos craciun a cazut din cer" si "Povesti despre devoratori de carti, fantome din pod si alte personaje de basm" (v-am zis ca eu sunt mare fan carti pentru copii)
habar n-aveam ca scrie si pentru adulti.

A, eu cand l-am nascut pe andrei (travaliu lung, maica, de la 7 dimi la 11:30 noaptea) am citit "in goana dupa cumparaturi" sau cam asa ceva (chick lit). la anais n-am avut timp sa citesc nik

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:

Ramona, Am vazut ca scriitorii de care spui au fost tradusi, in parte, in franceza. Am sa caut sa-i cumpar.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Ramona, toda lach, havera - habar n-aveam de Meir Shalev. O sa incep sa caut.
In afara de Oz, din care nu cred sa-mi fi scapat ceva, am mai citit niste David Grossman si tare-as vrea sa citesc Agnon.


Lucrarile Ioanei si terapia lui Pinkutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona2006 spune:

Corap, si mie imi plac cartile ptr copii si cele categorisite "Young adult". Cartile lui Funke de care ziceam eu sint pentru "copii" mai mari. Scrie superb!
Mihaelka, Meir Shalev e grozav! Cel mai cunoscut roman a lui este "A pigeon and a boy" dar nu cred ca e tradus in lb romana.
Uite aici ceva despre cartile lui:http://blueflowerarts.com/meir-shalev
Agnon e cu o generatie inaintea lui Shalev (aproximativ) si e de calibru greu, zic eu. A luat si Nobelul ptr literatura. Imposibil sa nu fie tradus in romaneste.
Spre rusinea mea, cum va spuneam, eu ii citesc in engleza, noroc ca sint tradusi la greu.Ei lasa, ca o sa-i citeasca Maya...



Blogul meu de mama ce sta mult prea mult acasa:
http://aloneinholyland.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Multumesc, fete!
Cora, negresit sunt pe faza intre 14 si 16 :).

Citat:
Da' inteleg ca iubirea are limite.


hihi!!! :)

Ramona, multumesc, o sa-i caut pe autorii de care ai pomenit!!



~Lumea ar fi mai frumoasa fara macelari~




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

Multu pentru pumnii stransi, s-a prelungit "sesinea" pana azi-dimineata, dar s-a rezolvat la toamna o sa reusesc sa-mi bag copiii in camere diferite, ca incepusera sa nu se mai inghita

Mergi la inceput