Floricele de Liliac - mai_iun '10 (53)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aka spune:

Citat:
citat din mesajul lui softurela

Citat:
citat din mesajul lui Madamar

buna dimi:D!

Moama, ce de mesaje, pentru o singura zi;)! BRAVO! VA VREAU ASA, ACTIVE;)!

N-am mai scris nici noi, ieri...

Mi-a demontat bucata cu bucata parerea despre ROR, cel mai mult din cauza Rujeolei, care ar da afectiuni respiratorii grave si encefalopatie... ca riscul la care ma expun facind vaccinul este de 0.05%, iar nefacindu-l, 2 %... samd. Mi-a facut capul mare si a incheiat cu "decizia va apartine". Mi-a dat exemple alte vaccinuri care au fost extrem de controversate la momentul aparitiei, ai care au salvat omenirea, spre ex. cum ar fi cel antipolio, si cit de eficienta a fost vaccinarea in masa... sau cel impotriva tusei convulsive, ca murea copilul in 10 minute si nu aveai cum interveni... etc, etc...
Un lucru e cert: pe sotul meu l-a convins ca trebuie facut:))... iar pe mine, mai avea putin si ma convingea...
NU stiu: grea decizie! Vivela, cum ziceai: chiar grea!




Daca totusi te hotarasti sa-l faci, ar fi indicat sa-l amani cat de mult se poate.
Apoi, neaparat ROR-ul sa nu se faca in accelasi timp cu alte tulpini.

Vad ca se suspecteaza la voi o alergie la ou, ROR-ul contine albus si nu se recomanda la copii alergici la ou. Ma mir ca pediatra e evitat sa va zica asa ceva.

La Diana, in ziua in care i-am facut ROR-ul, s-a declansat prima bronsiolita din viatza ei. O brosiolita ce s-a lasat cu o luna internare in spital. Si apoi, la scurt timp, astmul.
Pot fi doar coincidente, nimeni nu stie cu precizie.
Dar noi, ca mame, avem obligatia morala sa fim precaute.

Multa sanatate !

Mami de fetite: Diana (15.dec.2007) si Bianca (15.iun.2010)

Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518


parca ai fi descris situatia noastra. cris la o saptamana a facut prima bronsiolita, apoi la o luna pe a doua. si asa s-a transformat dintr-un copil fara nici o raceala pana la un an intr-un copil care imi era teama sa-l scot afara din casa.
si poate a fost o coincidenta, dar Mirunei SIGUR nu il fac. poate sa stea dr. si in cap .

mami de www.totsites.com/tot/mariachristina" target="_blank">Maria Cristina si Andreea Miruna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veronicach spune:

un articol contra ROR cel putin interesant
http://www.nccn.net/~wwithin/mendelsohn.htm

mamica fericita de cuminte Matei Sebastian 10.05.2010 bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

Bia, da, da, da, sa ne vedem!!! sau cel putin trimite-ti-ne lingurita voastra .
bubitele lui Damian au aratat asa, n-am alte poze mai bune:
https://picasaweb.google.com/107825656241916623264/Roseola#

(mie tot nu mi-e clar cum pun medicii diagnosticul. ca sa nu zic ca unii habar n-au ce e aia roseola, astfel ca orice roseola e rubeola. si pt un diagnostic cert, tot la analize de sange ajungi. ceea ce voi face, oricum).

Veronica, gasesti multe articole pe net in genul ala. mi-a "placut" pasajul asta:

Citat:
Daca durerea de cap este severa, administrati-i cantitati foarte mici de whiskey sau acetaminofen. Administrati 10 picaturi de whiskey la un sugar si pana la jumatate de lingura la un copil mai mare. Doza poate fi repetata dupa o ora si din nou dupa inca o ora, daca e nevoie.








Traiesc in http://gabi-o.blogspot.com/2010/08/bun-venit.html" target="_blank">Orasul Alandala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veronicach spune:

da Vivela si eu am fost f uimita...

mamica fericita de cuminte Matei Sebastian 10.05.2010 bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Reallaura spune:

Neata

Artu felicitari pentru primii pasi!! ce senzatie cand isi ia puiul zborul asa!
Sorana bine ati revenit de la ski....ma bucur ca v-a placut...eii, eu sunt mai fricoasa de felul meu!
Tipa fiimea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinasmile spune:


Neatza.

Nu-mi amintesc cand am dormit ultima oara 2 ore legate. Cred ca saptamana trecuta..
Ma paste un pui de depresie, iara.
A, si ca sa fie tabloul complet, am ragade la sanul stang, pentru prima oara in aproape 9 luni, de la muscat si tzitzileala non-stop noaptea.
Yeah, life is fun like that.

In alta ordine de idei, am citit cele 24 de pagini ale subiectului "Vorbirea, un joc in doi". Cateva fete au tradus aproape toata cartea asta acolo. Desi se adreseaza in primul rand parintilor ai caror copii au intarzieri in vorbire, contine ff mult sfaturi si joculete care pot fi aplicate de la cea mai frageda varsta, pentru a stimula dorinta de comunicare a copilului si a-l ajuta sa invete vorbirea intr-un mod usor si placut.
Am copiat toate pasajele traduse si am trimis documentul pe mailul comun.
Enjoy!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns softurela spune:

Citat:
citat din mesajul lui aka

parca ai fi descris situatia noastra. cris la o saptamana a facut prima bronsiolita, apoi la o luna pe a doua. si asa s-a transformat dintr-un copil fara nici o raceala pana la un an intr-un copil care imi era teama sa-l scot afara din casa.
si poate a fost o coincidenta, dar Mirunei SIGUR nu il fac. poate sa stea dr. si in cap .




Tot e bine ca ati avut pauza de o luna.
Noi, am tinut-o cu boala din decembrie pana in aprilie.

Pana la vaccin nu a racit, nu a avut probleme digestive, cu alte cuvinte nu a luat nici o pastila.
Apoi, din ziua in care am vaccinat-o, a inceput calcavul.
Bronsilita, e-coli digestiv, pnenumonie, e-coli urinar si apoi astm. Una dupa alta, fara pauza.

Eu, mi-am pierdut increderea in medici si sper sa nu mai am nevoie de ei, niciodata. Iar in ceea ce priveste vaccinarea, stiu ce am de facut.
Interesant e ca desi nu i-am reprosat niciodata pediatrei ca vaccinul ar fi putut cauza, acum, la cel de-al doilea copil nu m-a stresat sa vin la vaccin. Deja are 3 luni intarziere (vaccinul de 6 luni), si nu zice nimic.
"Cum vrei tu, eu ti-l fac", astea au fost cuvintele la ultima intalnire. Deci, undeva-acolo si ea banuieste ca vaccinul ar fi fost vinovat.

Multa sanatate !



Mami de fetite: Diana (15.dec.2007) si Bianca (15.iun.2010)

Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

Neata !
Ultimele pagini ale capitolului precedent le-am citit ieri ; erau mai multe lucruri pe care vroiam sa le spun dar acum nu mai stiu si din lipsa de timp nu voi mai reciti paginile respective.
Ma bucur ca s-au "reactivat" mamicile care nu au mai dat de mult pe la noi .
cris : noua metoda de deplasare a lui Sebi este bestiala
Carla : nici eu nu am asezat-o pe Sofia pe olita si nici nu am de gand desi mama ma bate la cap intr-una.

Si cred ca atat am retinut din cele 3 pagini .


R_ocsy , mami de Ana Sofia ( 19.05.2010 )

"Copilul trebuie primit cu respect, crescut cu iubire si apoi lasat in libertate deplina."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

Artu : felicitari pentru primii pasi ai Sabinei
mary : tie ti-a zis sa ii intrerupi alimentele pentru o luna ? Mie nu mi-a zis si eu nu ii dadeam cam 3-4 zile ... poate ar trebui sa ii intrerup pentru o saptamana cel putin. In continuare, nu am descoperit agentul alergen dar pentru linistea mea proprie vrea sa o duc la dermatolog.

ROR inca am dubii daca sa il fac sau nu, desi al meu sotulache insista sa il facem ca si copiii lui x sau y l-au facut ... ma scoate din sarite cu modul asta de vedere al problemei, am sa ii pun in fata articolul de mai sus sa vad ce mai comenteaza. Eu am facut si rubeola si rujeola si oreon si nu am murit si nimeni nu a facut o tragedie din asta; cred ca aceste vaccinuri tin mai mult de dorinta de venituri masive a companiilor farmaceutice ... astia ar fi in stare sa ne vaccineze si impotriva apei daca astea le-ar aduce venituri enorme ! Sa ne amintim putin isteria de anul trecut cu gripa porcina ... cred ca s-au zgariat pe fata din cauza faptului ca multi au refuzat vaccinarea, mai aveam putin si il faceau si obligatoriu .

R_ocsy , mami de Ana Sofia ( 19.05.2010 )

"Copilul trebuie primit cu respect, crescut cu iubire si apoi lasat in libertate deplina."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

Corina : nasol cu ragadele , le-am avut si eu ... dar in prima luna

Am uitat sa va anunt : am gasit bonaaaa , ma intorc la servici ... yupppyyy !

R_ocsy , mami de Ana Sofia ( 19.05.2010 )

"Copilul trebuie primit cu respect, crescut cu iubire si apoi lasat in libertate deplina."

Mergi la inceput