Floricele de Liliac - mai_iun '10 (53)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maribell spune:

' neatza fetele......

ARTU IUBITA.... din pacate pozele de la tara sunt facute anul trecut.burtica din poze este cea ramasa de la tony ....acum e mult mai mare pt ca este si bebe in ea
poze cu mine si burtoiul inca nu am....dar promit ca o sa fac cat de curand..... merci de compliment
ps. astept pozicile

MA BUCUR MULT CA VA-U PLACUT POZICILE INFLORITE, MI-A FACUT O MARE PLACERE SA LE FAC....SI MI-A FACUT SI BINE LA NERVII PE CARE II AM

SABINUTA DE ARTU LA MULTE LUNITE MINUNATE !!!!!
E O DULCE CUM MERGE EA......SI TONY MERGE ASA
MAZARICILE CARLEI...SUNT MORTALE...MAI ALES PE REPEDE INAINTE
SEBI CE CRIS....CE SA MAI ZIC...MI-A INVESELIT ZIUA CU LIMUZINA LUI ...CHIAR...NU A CAZUT?????


CE SA MAI....AVEM NISTE BEBEI MINUNATI.....

MARIA SUPER FERICITA cu ANDREEA ANTONIA 06.06.2010

si......BOMBA cu 20 s+
GALERIA ZAMBETELOR

FLORICELE DE LILIAC CRACIUNOASE


PUPICI TUTUROR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mommy_to_be spune:

Neata si de la noi!

Artu felcitari pentru primii pasi! Ce pe faza ati fost si-ti si filmat-o! Super! Nu-mi vine sa cred ca avem deja o floricica care merege...

Noi suntem bine. Azi e zi de curatenie... plus impachetat lucruri. ce se poate. Ne pregatim de mutare. Cred ca pe la sf saptamanii urmatoare ne mutam si noi in casuta noua. Mi-a ascultat DD rugaciunile si ne-a ajutat s-o facem si pe asta.
Maia e bine, eruptia incepe sa se estompeze. Acum face nani iar mami va scrie

Va pup dragelor! Un we minunat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns softurela spune:

Citat:
citat din mesajul lui Madamar

buna dimi:D!

Moama, ce de mesaje, pentru o singura zi;)! BRAVO! VA VREAU ASA, ACTIVE;)!

N-am mai scris nici noi, ieri...

Mi-a demontat bucata cu bucata parerea despre ROR, cel mai mult din cauza Rujeolei, care ar da afectiuni respiratorii grave si encefalopatie... ca riscul la care ma expun facind vaccinul este de 0.05%, iar nefacindu-l, 2 %... samd. Mi-a facut capul mare si a incheiat cu "decizia va apartine". Mi-a dat exemple alte vaccinuri care au fost extrem de controversate la momentul aparitiei, ai care au salvat omenirea, spre ex. cum ar fi cel antipolio, si cit de eficienta a fost vaccinarea in masa... sau cel impotriva tusei convulsive, ca murea copilul in 10 minute si nu aveai cum interveni... etc, etc...
Un lucru e cert: pe sotul meu l-a convins ca trebuie facut:))... iar pe mine, mai avea putin si ma convingea...
NU stiu: grea decizie! Vivela, cum ziceai: chiar grea!




Daca totusi te hotarasti sa-l faci, ar fi indicat sa-l amani cat de mult se poate.
Apoi, neaparat ROR-ul sa nu se faca in accelasi timp cu alte tulpini.

Vad ca se suspecteaza la voi o alergie la ou, ROR-ul contine albus si nu se recomanda la copii alergici la ou. Ma mir ca pediatra e evitat sa va zica asa ceva.

La Diana, in ziua in care i-am facut ROR-ul, s-a declansat prima bronsiolita din viatza ei. O brosiolita ce s-a lasat cu o luna internare in spital. Si apoi, la scurt timp, astmul.
Pot fi doar coincidente, nimeni nu stie cu precizie.
Dar noi, ca mame, avem obligatia morala sa fim precaute.

Multa sanatate !

Mami de fetite: Diana (15.dec.2007) si Bianca (15.iun.2010)

Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Onana spune:

Neatza!

Vero, pai nu fac nimic deosebit, sunt ca tine si ca oricare mamica de floricica, vreau tot ce-i mai bun pt copiii mei; si fac asa cum cred e ca e mai bine, personal cred a afla cat mai devreme ce-ti place si ce ti se potriveste e cel mai important, asa ca voi incerca sa le ofer cat mai multe experiente, sa poata alege ce le place! Plus ca vreau sa profit de perioada asta cand "absorb" si invata totul atat de usor si de repede. Neaparat sa ne povestetsti cand incepeti inotul Multi lui Mateias

Ioana (Artu) uau, deja merge Sabina singurica, bravo si ei si voua ca ati fost pe faza! si fetita si baietii sportivi

Maria, am mai zis, e superb albumul floricelelor, e grozav ca ai reusit sa ne oferi asa un martisor!

Mira, mutare placuta si rapida in noua casuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anouk3 spune:

Buna ziua, mamici si pitici,
Mai intram si noi macar sa dam binete si sa va uram o primavara superba!
Noi suntem bine. Acum. Am trecut printr-o bronsiolita destul de urata, dar, multumim lui Dumnezeu, a trecut si am revenit la programul de nebunii.
Dintisori avem multicei: toti cei 8 incisivi sunt pe pozitie, number 1 la rontaiala!
Papam cand avem chef, dar ce mancam o facem cu mare pofta. Lingurita nu prea e prietena noastra, mai mult cu degetele (ale mele si ale lui). Mesteca foarte bine si cand se ineaca, o face mai mult din lacomie. Sunt putine lucruri pe care nu le mananca inca, dar cam mananca ce mancam si noi, cu mici diferente (fara sare, zahar, albus de ou si alte d-astea no-no).
Apa nu bea inca, desi ii ofer paharutul in fiecare zi. Poate 2 gaturi ia, dar mai mult nu vrea si pace!
Tzitzi e tot pasiunea vietii lui, desi dupa bronsiolita asta am crezut ca o abandoneaza. Dar, dragul de el, se ineca cu muci si nu putea suge.
Nu merge de-a busilea, prefera sa se ridice in picioare pe unde poate si sa astepte sa-l ajut eu. Ups! poate ar fi trebuit sa nu-l ajut deloc de la inceput, dar asta e! am comis-o.
Este foarte comic cum arata el cu degetul si explica in pasareasca lui ce vrea si unde vrea. Cuvinte coerente in afara de "mam" (haleala) nimic.
Cam asta ar fi pe scurt cu Nick the Greek.
Prin insorita Grecie e un nor si-o urateala de-ti vine sa te apuci de antidepresive.
Multi pupici si curaj, mamici! Am vazut si gravidute! Voua de trei ori curaj!!

Mamica lu' Nick cel mick (11.05.2010)
Pozici noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

salutare

noi misunam prin casa, inca nu ne-am revenit complet. eu sunt mai ok, mai tusesc cand si cand, ma sperie insa ca am ramas cu un fel de oboseala crunta in oase. ieri am iesit 10 minute afara cu copiii, abia ma tineam pe picioare. mi-a luat cam o ora sa ne pregatim si 10 min. sa stam afara.
copiii vad ca s-au adaptat bine crizei mondiale si au decis sa supravietuiasca cu aer si atat. economic, nu? niciunul din ei nu mai mananca de cateva zile , alt motiv de stres pt mine (2-3 zile hai ca treaca mearga, dar vad ca s-a facut saptamana ).

olita - nici noi n-am probat-o. la mine e "cu scutece" si "fara scutece", varianta intermediara nu e acceptata. si pana la fara scutece mai e. o sa zic ca suntem aproape de a scapa in momentul in care ma pot duce (relativ) linistita in supermarket si sa-mi zica copilul: "mami, fac pisu/kk" si eu sa stau relaxata cum ca pot ajunge in timp util la wc. adica 4-5 minute. altfel, e stres inutil de ambele parti.
dupa 1 an jumate o sa-l tin sub o mai atenta observatie, sa vad daca are inclinatii de super-precocitate in materie de curatenie personala, dar sincer ma cam indoiesc, baietii sunt mai lenesi cica.

ROR - ul...uf, mare dilema. eu am ajuns sa ma rog zi si noapte sa fi facut damian rubeola . sau s-o luam cumva, daca n-am facut-o. mie mi se pare o boala asa de simpla...
oreionul la fel, desi nu e la fel de usor ca rubeola, e nasol in cazul barbatilor. ROR-ul nu ofera imunitate pe viata, ci doar cativa ani. la 7 ani se face rapel (doctorita lui david nu stia chestia asta, am aflat eu de curand ). daca ii da imunitate doar 6-7 ani, inseamna ca poate ajunge bine mersi la varsta adulta cand il pocneste oreionul de-l zapaceste. asa incat - in cazul lui David sunt hotarata 100% sa nu fac niciun rapel la ROR (n-au cum sa-mi zica la scoala ca nu-l mai primesc ca n-are vaccinurile facute).
in ceea ce-l priveste pe Damian, o sa-i fac DOAR ANTIRUJEOLICUL! (rujeola e mai nasoala intr-adevar).
si voi cauta pe cat posibil sa faca oreionul si rubeola in mod natural (suna cam aiurea, dar e spre beneficiul lui).

Artu, felicitari Sabinei pt primii pasi .
(nu m-am tratat in boala asta cu medicamente, si precum se vede sunt intreaga. probabil e faza aia cu raceala care trece in 7 zile cu medicamente si intr-o saptamana fara.).

Mary, o sa incarc cateva poze cu bubitele lui Damian (alea de acum 3 sapt) si sa-mi zici daca si la voi e ceva asemanator. (la noi au aparut si intr-o zi jumate au disparut definitiv).

Maribell, multumim de martisor .

Carla, vai cat am putut sa rad la filmuletul cu fetele. chiar ca parca erau in cascadorii rasului .










Traiesc in Orasul Alandala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanact spune:

Citat:
citat din mesajul lui Madamar

Ioana - iar antibiotice la viroza?!
Constat si eu ca ceva ma deranjeaza la git...sper insa sa scap cu homeogene si oscilo...


Mary, lui Mateo,



Da!
Pt ca de aproape o sapt Ioana face febra, scade si iar creste, iar Justina de 2 zile. Mi-a zis ca tb sa luam AB ca nu trec altfel.
Eu de 3 zile ma chinui, imi trecuse alaltaieri dar m-a luat iar.
Azi sunt m bine dar ragusita.


ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008) + JUSTINA (14 Aprilie 2010)
Blogul fetelor!
MULTUMESC DOAMNE PT CELE 2 PRINTESE!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanact spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamanati

In primul rand mamicilor saritoare in ajutor ce mi-au trimis PM cu adresa si parola de pe mailul comun. Ioana ct , ma inspir si eu din retete.

www.dropshots.com/mamanati" target="_blank">POZE
Nati, mandra mamica de 2 comori Emilia-Beatrice (10-iun-2010) si Camelia-Nicole (20-aug-2006)



Ma bucur ca-ti sunt folositoare.


ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008) + JUSTINA (14 Aprilie 2010)
Blogul fetelor!
MULTUMESC DOAMNE PT CELE 2 PRINTESE!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns biajitaru spune:

Yelloo

Nu am apucat sa mai scriu ca si noi am facut febra mare si initial am crezut ca e viroza minune. Da e RUBEOLA. Deci Vivela vrei sa ne vedem?

Am una bucata bebe cu pete si cam atat. Febra a scazut doar doua zile a avut. In plus ne ies si cei doi incisivi ca de e 1+1 gratis.
La olita nu-l pun ca nu are rost de pe acum. Cand o incepe sa lege cuvinte si sa stea bine pe picioare ne ocupam si de olita. O avem cumparata ca sa nu ma mai bata soacra la cap da e pe post de jucarie.
Va pup si o zi faina.

Bia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Maribell rad de mine. Ma uitam la poze si mi-l si imaginam pe bebe mic in burtic. Ma gandeam ce finuta si micuta e Antonia. Si ce primavara e la voi!!!!

Imi cer scuze. Astept pozele cu burtica de acum


Bia, ce descrii tu acolo seamana bine cu rozeola ce am avut-o noi.
Dr probabil ca si voua v-a zis dr ce aveti asa ca numa bine de dat un party ptr cei ce nu vor ROR!

Sabina scormoneste acum cot la cot cu baietii in cutia de surprize kinder...


Ioana & Arturicii'SIn limba ta ti-e dor de mama


Mergi la inceput