recoltare celule stem

recoltare celule stem | Autor: maria.123

Link direct la acest mesaj

Buna ziua.

Ma puteti ajuta cu ceva informatii legate de companiile care recolteaza celule stem la nastere? In curand va trebui sa fac o alegere si nu prea am date. Ati recoltat? Cu cine? Cum a fost?

multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tecky spune:

Cord Blood Center

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amira781 spune:

Si noi tot Cord Blood Center.
Cum a fost? In urma informatiilor de pe situl lor cand eram insarcinata cam in 7 luni am sunat la sediul din Bucuresti si am facut o programare, mi-au trimis draftul de contract pe mail, am mers acolo, am semnat contractul si am luat kit-ul. Din cate imi amintesc se poate si prin curier.
Kit-ul l-am luat cu mine la maternitate si l-am dat medicului iar sotul meu a anuntat la un nr. de telefon specificat de CBC ca s-a facut prelevarea.
Dupa vreo 6-7 saptamani am primit rezultatele analizelor facute plus alte informatii privitoare la cantitatea recoltata, afectiuni care se pot trata cu ajutorul celulelor stem si bineinteles factura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tessh spune:

Si noi tot cu Cord Blood Center am lucrat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriella1 spune:

si noi tot cu CBC.prompti.nici nu iesisem din operatie cand curierul era deja la spital sa ridice kit-ul.

Gabriela
mami de Tudor Andrei

"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaP spune:

Inainte sa te arunci cu capul in apa si sa recoltezi celule pe principiul nu dauneaza, te-ai informat inainte?
Personal, inainte de a lua decizia, mi-am pus urmatoarele intrebari:
- care sunt bolile in care imi va ajuta copilul si am cercetat lista (erau numai boli rare, de care nu auzisem si care se presupuneau ca ar fi trebuit sa existe in arborele genealogic);
- am citit contractul care la vremea respectiva era supus legilor din Cehia (!!!) si de acolo rezulta ca nu isi asuma responsabilitatea asupra livrarii unor celule viabile la momentul in care vei avea nevoie de ele (practic iti asumai riscul ca undeva pe parcursul procesului de prelevare si transport sa apara "ofilirea" celulelor si transformarea acestora in neviabile);
- nu era trecut nimic acolo cu privire la dreptul meu exclusiv de a beneficia de acele celule; deci, daca voia muschiul cuiva sa ia din respectivele celule o putea face.

Am luat decizia de a nu da banii aiurea in tramvai si mai ales de a-mi face iluzii desarte.

In plus, daca aveti cunostinta, acum se pot utiliza celule de orice fel pentru a creste celule de orice alt tip. Nu mai exista acea exclusivitate a celuleor stem. Celulele stem au fost primul pas in cresterea de celule specializate.

Succes! Decizia e a voastra!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriella1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui OanaP

Inainte sa te arunci cu capul in apa si sa recoltezi celule pe principiul nu dauneaza, te-ai informat inainte?
Personal, inainte de a lua decizia, mi-am pus urmatoarele intrebari:
- care sunt bolile in care imi va ajuta copilul si am cercetat lista (erau numai boli rare, de care nu auzisem si care se presupuneau ca ar fi trebuit sa existe in arborele genealogic);
- am citit contractul care la vremea respectiva era supus legilor din Cehia (!!!) si de acolo rezulta ca nu isi asuma responsabilitatea asupra livrarii unor celule viabile la momentul in care vei avea nevoie de ele (practic iti asumai riscul ca undeva pe parcursul procesului de prelevare si transport sa apara "ofilirea" celulelor si transformarea acestora in neviabile);
- nu era trecut nimic acolo cu privire la dreptul meu exclusiv de a beneficia de acele celule; deci, daca voia muschiul cuiva sa ia din respectivele celule o putea face.

Am luat decizia de a nu da banii aiurea in tramvai si mai ales de a-mi face iluzii desarte.

In plus, daca aveti cunostinta, acum se pot utiliza celule de orice fel pentru a creste celule de orice alt tip. Nu mai exista acea exclusivitate a celuleor stem. Celulele stem au fost primul pas in cresterea de celule specializate.

Succes! Decizia e a voastra!




m-ai facut sa recitesc contractul. ma gandeam ca din cauza gravideniei nu intelesesem multe.
dar
NIMIC din ceea ce tu ai citit nu e stipulat in contractul semnat de mine si sotul meu cu cei de la CBC.
Dat, decizia iti apartine !

Gabriela
mami de Tudor Andrei

"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adina_mi spune:

Si noi tot la CBC am apelat. Ieri am primit un sms ca daca am o prietena gravida ii ofera 10% discount la recoltare. Am dat sms insa pana acum nu am primit nici un raspuns.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriella1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Adina_mi

Si noi tot la CBC am apelat. Ieri am primit un sms ca daca am o prietena gravida ii ofera 10% discount la recoltare. Am dat sms insa pana acum nu am primit nici un raspuns.


Verifica in cutia postala.Eu am primit un fel de card prin care se ofera discontul.

Gabriela
mami de Tudor Andrei

"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns i1ana spune:

salutari.

eu am recoltat celule stem cu Stem Sure. A fost totul ok. Rezultatul procesarii sangelui l-am primit f repede (2-3 zile), banca e in Danemarca si ei stocheaza doar celule stem.
Ce sa va mai spun? daca imi mai amintesc ceva va mai scriu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnica spune:

Buna ziua,

Sunt posesoarea unui card de 10% reducere.
Il daruiesc cu placere unei viitoare mamici care incheie contract pana pe 15 mai cu Cordblood. As prefera sa fie din Pitesti ca sa evit o eventuala deplasare la Posta.


Mergi la inceput