Maternitatea Sanador?

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sim78_2002 spune:

Eu am avut mari probleme de sarcina si nu cred ca sunt chiar reprezentativa dar, bebelusa mea avea la 34 saptamani 2350 g +_ 300g, noi impreuna cu doctora speram maine cand merg la control sa ajunga la 2800-3000.
La 36 saptamani nu mi-a mai facut eco mi-a monitorizat doar bataile inimii la bebe si control gineco pentru ca am avut mari probleme cu colul si intre 24 si 2 iulie doctora a fost in concediu si era foarte important sa nu se deschida.
Maine al 12.30 am programare la ultima ecografie.
Asa ca te astept cu noutati dupa ce ai sa poti sa intri, eu luni dimineata dupa cum ti-am spus sunt programata tot maine probabil o sa-mi dea toate detaliile.
Maine sa fii cumintica si sa ai parte de recuperare cat mai rapida ca sa te bucuri de pitic.

P.S. Apropo tie ti-au spus ca daca nu au rezerva de care ti-ai ales poate sa te bage si la rezerva de lux ca mie asa mi-au spus astazi si trebuie sa suporti costul :), na acum ca se deconteaza 4000 ron nu prea mai conteaza dar ca fapt in sine.

Sim


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim78_2002 spune:

AU SCOS DE PE SITE NEBUNIA CU CASMB.

Hai ca am ajutat si noi cumva pe viitoarele mamici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mocanita spune:

Am inteles, suntem cam in aceeasi situatie, si eu tot cu col moale si in prenatal din saptamana 27, mai mult in pat de atunci..Asta e, merita orice... Nu vreau decat sa fie sanatos, si tu la fel, sunt convinsa

Nu mi-au zis ei de rezerva, dar am observat eu in contract o propozitie ciudata care suna cam asa: "alegerea tipului de rezerva nu garanteaza rezervarea ei in momentul internarii"..Am intrebat daca exista doar 1 rezerva de 500 ron, cum mi-am ales eu, si mi-au zis ca sunt 2...Ciudat dupa parerea mea la un spital nou, probabil sunt 5-6 toate.. In fine, mi-au zis ca pot sa aleg o treapta mai sus sau una mai jos daca n-am noroc sa fie libera asta joi..O sa vad atunci...
Bafta si tie maine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim78_2002 spune:

Draga mea, am realizat acum ca dupa atata stat in casa cred ca incep sa ma prostesc , maine este miercuri nu joi, scuze ca te tot zapaceam cu maine asta.

Maine , dupa ce ma intorc de la eco iti zic cat are bebelusa mea la 38s3z.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baridoi spune:

Buna fetelor,

In primul rand vreau sa va spun ca sunteti niste eroine

Nu-mi vine sa cred ca ati facut un drum pana acolo degeaba ... sa zicem ca tot raul e spre bine, pana la urma, pentru ca nu a fost nevoie sa stati acolo prea mult. Insa tot nu e ok ca a fost nevoie sa faceti drumul acesta degeaba. Pacat ca nu se stie clar de la inceput ce si cum. n concluzie este suficienta adeverinta aceea standard de pe site-ul CASMB, care sa fie stampilata de angajator ?

Eu vreau sa va multumesc ca ne tineti si pe noi, celelalte viitoare mamici ce vor naste la Sanador, la curent cu mersul lucrurilor.

Eu am avut acum o revelatie referitor la trimiterea de la medicul de familie. Medicul meu de familie nu este din Bucuresti si as fi vrut sa stiu daca este vreo problema cu chestia asta si sa vad cu cat timp inainte trebuie sa elibereze doctorul aceasta trimitere - eu voi naste in august. Am sunat la call center si mi s-a spus ca este ok si daca am o trimitere de la un doctor care nu este din Bucuresti insa va fi nevoie sa merg cu aceasta trimitere la clinica din Baneasa unde sa fac o programare la Dr Comanescu Madalina care imi va face o trimitere catre spital.

Nu as vrea sa va agit, va spun ce mi s-a spus si mie - in cazul in care sunteti si voi in aceeasi situatie cu mine (adica daca aveti medicul de familie din alta localitate decat Bucuresti), va sfatuiesc sa sunati si sa va lamuriti si voi cum e cu chestia asta.

Referitor la rezerva, eu am incheiat deja contractul de nastere iar cand am discutat chestiunea asta mi s-a spus ca in cazul in care nu este disponibila rezerva solicitata ne vor transfera la una care are costul inferior celei alese. Nu mi s-ar parea normal sa te puna sa platesti mai mult in cazul in care rezerva solicitata nu este disponibila. Din cate stiu eu maternitatea ar fi extinsa pe 3 etaje dintre care doua erau deja functionale la 1 iunie, urmand sa fi deschis si cel de-al treilea etaj.

Si eu tot o rezerva de 500 ron am ales, sa vedem cum vor sta lucrurile cand se hotaraste bebe sa vina.

In final fetelor va doresc odihna placuta si sa va refaceti repede dupa alergatura de azi !

Va pup !

M

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim78_2002 spune:

Mocanita

Astazi am fost la ultima ecografie sa o vedem pe bebita noastra.
Ne-a zis ca ar avea 3140+_450g, sigur o sa vad luni, eu sunt proramata la cezariana la 8-8.30.
Acum incep sa numar zilele.
Bafta maine si cand poti da un semn.

Sim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baridoi spune:

Bafta maine Mocanita !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mocanita spune:

Multumesc mult de tot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim78_2002 spune:

Baradoi

Draga mea desi eram programata pe 11 am nascut pe 7 la ora 1.55 mi-am vazut bebelusa.
Pe 6 la 12.50 mi s-a rupt apa, am venit la spital m-au pregatit am chemat doctora si am chemat anestezistul care mi-a facut controlul preanestezic contra unei taxe de urgenta:) si am intrat in sala.
A super ok, nu am simtit nimic si dupa mi-au facut calmante de cate ori am cerut, sincer merita si te rog sa nu ai nici un fel de emotii ca daca esti degajata si relaxata o sa treci repede peste cele 24 de ore mai grele, asera m-am ridicat am mers putin insotita si de atazi m-am plimbat si m-am dat jos din pat singurica.
Nu stiu, tu cum nasti?
Acum ma duc in recunoastre poate o gasesc pe Mocanita, ea era programata ieri.
Daca vrei sa ma intrebi ceva o sa-ti raspund cu mare placere.

Am uitat ce era ma important am o fetita frumoasa de 3600gr si 51 cm.

Te pup
Sim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baridoi spune:

Wow Sim, ce surpriza !! Nu-m vine sa cred ce rasturnare de situatie !

Ma bucur din suflet ca a mers totul bine, sper sa fie la fel si pentru Mocanita ! Ati nascut amandoua in aceeasi zi, mi se pare ca destinul asta nu sta degeaba :) Chiar daca nu va cunosc sunt foarte emotionata pentru voi si va doresc din tot sufletul sa aveti niste bebelusi sanatosi, cuminti si mancaciosi (apropo, cum e cu alaptarea )

Tu ai nascut pana la urma prin cezariana, asa cum era stabilit ? Fetitele se grabesc, am vazut ca de obicei ies putin mai repede decat e stabilit, sa vedem cum e cu baietii :)

Eu mai am cateva saptamani, sunt acum in sapt 34. Eu vreau sa nasc natural in principiu, daca este totul in regula. Voi merge din nou la control in sapt 35 si apoi saptamanal. Bebe avea la ultima ecografie cordonul in jurul gatului, poate acum s-a mai miscat putin. Vom decide la controlul urmator ce si cum.

As fi vrut sa te mai intreb, referitor la adeverinta aceea de salariat care trebuie depusa la dosar pentr acoprirea celor 4000 RON de catre CASMB - este suficienta adeverinta aceea in format standard validat in Monitorul oficial care sa fie eliberata de catre agajator, nu ?

Nu te mai stresez cu altceva, trebuie sa te concentrezi acum pe bebelusa si pe tine :) Sa te odihnesti cat poti si sa te refaci repede !

Va pup pe amandoua !

Mergi la inceput