Maternitatea Sanador?

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mocanita spune:

M-am lamurit, trebuie sa duc numai adeverinta de la locul de munca, fiind salariat. Modelul il aveti aici, vad ca numai pe asta il vor.

http://www.casmb.ro/adeverinta_de_asigurat.php

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim78_2002 spune:

o sa am:
copie dupa buletin
adeverinta de la serviciu
formularul lor

verifica daca ai acelasi format la adeverinta de la serviciu cu cel pe care-l au ei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim78_2002 spune:

am citit articolul din lege si ne incadram la salariat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baridoi spune:

Multumesc mult pentru informatii Sim 78 si Mocanita ! Nu apucasem sa mai intru pe site-ul Sanador - la telefon mi s-a spus ca este necesara doar trimiterea, fara informatii referitor la adeverinta de la CASMB

Sper sa nu fie prea aglomerat si sa nu stati mult pe acolo ! O sa merg si eu saptamana viitoare sa ridic aceasta adeverinta.

Sim78, vei naste chiar de ziua sotului meu :) Va fi sub un semn bun, pot sa o spun din experienta

Ma gandesc cu groaza cum va fi cu dosarul pentru indemnizatia de crestere copil, nu am avut curajul inca sa ma uit pe lista de acte ce vor fi necesare. Incerc maine :)

Bafta cu ghiseele si daca mai aveti timp si chef sa ne spuneti cum a fost, eu una as aprecia foarte tare.

Va pup !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim78_2002 spune:

Multumesc, sa dea Domnul oricum este o mult asteptat si dorita.
Maine dupa ce ma intorc si dupa ce ma linistesc, pentru ca de fiecare data cand ies din casa imi trebuiesc la intoarcere cateva ore pana-mi revin, am sa spun exact toti pasi care trebuiec urmati ca sa se obtina cat mai repede aceast document.
Oricum mi-am facut cont special ca sa pot spune despre aceasta adeverinta ca sigur ajungeam la spital si nu era buna doar cea de la serviciu si chiar mi-ar fi fost ciuda sa am sansa sa salvez niste bani si sa nu pot face acest lucru doar pentru ca s-a omis de la spital sa se spuna exact ce adeverinta de asigurat iti trebuie.

Pentru dosarul pe care-l trebuie sa-l facem pentru a obtine indemnizatia pt. cresterea copilului nu vreau sa ma gandesc acum ca sigur ma enervez din cauza birocratiei si asa tot nu pot sa inteleg de ce le trebuie 60 zile lucratoare ca sa-ti drumul la bani din momentul in care dosarul este depus.

Dar atata rabdare a cerut sarcina asta ca nimic nu cred ca mai ma poate scoate din sarite acum si atunci probabil atunci o sa-mi exploatez sotul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mocanita spune:

Intru si eu maine cand ma intorc de acolo, sa va povestesc cum a mers..Sper sa stau mai degraba 30 min la coada, nu 2 ore..Astea sunt limitele pe care le dau ei pe site..N-am mai vazut atentionari de genul asta...
Poate ne vedem pe acolo, si eu o sa ajung pe la 9-9.30...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mocanita spune:

M-am intors cum am plecat, incredibil. Pe scurt, am fost intai la serviciu, am luat adeverinta ceruta pe site-ul CASMB, ca sa ajung acolo si sa-mi spuna ca CU ACEA ADEVERINTA trebuie sa ma prezint la spital, in calitatea mea de SALARIAT. In cazul in care nu eram salariat, si ma incadram la femei insarcinate, de ex - aduceam actele stipulate de ei acolo - copie dupa cartea de munca - inchisa- si ce mai cer ei...
Am sunat si la SANADOR sa le spun ca cei de la CASMB mi-au printat legea din Monitorul Oficial cu care sa le demonstrez ca nu ei elibereaza adeverina ceuta de ei, ci , angajatorul, in caz ca esti angajat. Au zis ca o sa modifice pe site..
Va dau si linkul de unde mi-au printat legea, si aveti si aici tipul de edeverinta ceruta

http://www.moficial.ro/2007/801-900/0827.pdf

Mai mult decat atat n-am ce sa fac, cu adeverinta asta si cu trimiterea de la medicul de familie ma prezint joi si sper sa fie deajuns. Oricum, acolo eram a 155-a persoana la coada, daca va puteti imagina.. in conditiile in care am ajuns la 9.30.
Sunt curioasa ce face si Simo.
Spoer ca v-am ajutat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim78_2002 spune:

M-am intors si eu, draga mea te rog din suflet sa ma scuzi ca te-am pus pe drumuri cu o zi inainte sa nasti dar lipsa de informare isi spune cuvantul.
Ieri cand am sunat la Sanador sa intreb de adeverinta mi-au spus ca scrie pe site de CASMB si am zis ok mergem acolo.
Astazi am avut parte in mare de lipsa de bun simt a pensionarilor care in prima instanta desi eram singura gravida de acolo mi-au spus sa stau la coada :).
Dupa aceea minunata functionara mi-a spus ca nu elibereaza adeverinta atata timp cat sunt salariata.
Eu dupa am fost la Sanador si fata de la internari intr-un fel ma intreba pe mine " daca esti salariat nu-ti elibereaza adeverinta, inseamna ca este vorba de aderinta pentru persoanele care sunt PFA si pentru pensionari"- le-am zis sa dea mai multe detalii pe site dar mi-a spus ca acest lucru nu se poate :).

Asa ca una peste alta am mai invatat ceva si m-am minunat ce sediu are CASMB .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mocanita spune:

Doamne fereste, dar ce vina ai tu, stai linistita..M-am uitat si eu pe site inainte sa plec si eram sigura ca trebuie sa merg acolo ca sa rezolv..
Aceeasi problema cu pensionarii, pana am intrat cu tupeu, doar nu era sa astept sa intre 154 persoane inaintea mea ca nasteam pe acolo.
In ceea ce-i priveste pe cei de la Sanador, am dat 2 telefoane pana acum, insistand sa schimbe informatiile de pe site, ca sa nu mai puna si alte persoane pe drumuri...Mie mi-au zis ca imediat schimba :))
Deci iti dai seama....Organizare nu gluma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mocanita spune:

sim78_2002
vroiam sa te mai intreb - daca se poate- cat avea bebele tau la ultima eco? stiu ca marja de eroare e destul de mare acum +_ 400g...
al meu avea 3185g la 36s4z, tare sunt curioasa sa vad realitatea joi

Mergi la inceput