Pufi de Ian-Feb 2010 (225) - LMA Iris !

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danasor spune:

Citat:
citat din mesajul lui simplicity

Citat:
citat din mesajul lui alexutzzza

Citat:
citat din mesajul lui pufuleti2010

Sa fie un capitol cu vesti bune

Danasor,Miremia,Alexutzza,Sorina,Ayanna aveti copii isteti ,imediat vor incepe cu De ce-urile: "Mama dar tavanul de ce e sus?De ce ii zice tavan?"


La noi e foarte tare ca Yannis arata si dimineata aude "frigider" seara "psighio", dimineata aude "fereastra" seara "parafiro" si tot asa eu nu cred ca incepe curand cu de ce-urile, cel putin nu al meu mai are de rumegat pana acolo

Voi nu ii spuneti si in engleza?

de Yannis


mai mult in engleza decat in romana....ii citesc numai in engleza(ca nu am carti de povesti din Romania),animalele,cantecele toate in engleza,pe strada/public in engleza,in casa ii vb in romana,mai putin cand ne jucam,citim


Mami de Ariana(albinuta mea)
Motto-ul de azi:
"Incearca sa nu fii un om de succes, ci un om de valoare."




copiii vostri sunt foarte norocosi ca vor invatza de mici limbi straine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplicity spune:

Citat:
citat din mesajul lui miremia

Simply de noul capitol, sa fie numai cu vesti bune. Eu mai pun o data intrebarea...la 1 martie ar trebui sa ne mutam la scutecele?

Nyny , pupam balacitorul mic.

_
Mirela si Mara Ioana (ianuarie 2010)

Din partea mea nu e nici o problema,sa vedem ce spun si fetele,mai ales mamicile a caror copii isi sarbatoresc 1 anisor in luna martie,ele unde vor sa sarbatoreasca la bebelusi sau scutece?


Mami de Ariana(albinuta mea)
Motto-ul de azi:
"Incearca sa nu fii un om de succes, ci un om de valoare."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miremia spune:

Citat:
citat din mesajul lui danasor

Citat:
citat din mesajul lui simplicity

Citat:
citat din mesajul lui alexutzzza

Citat:
citat din mesajul lui pufuleti2010

Sa fie un capitol cu vesti bune

Danasor,Miremia,Alexutzza,Sorina,Ayanna aveti copii isteti ,imediat vor incepe cu De ce-urile: "Mama dar tavanul de ce e sus?De ce ii zice tavan?"


La noi e foarte tare ca Yannis arata si dimineata aude "frigider" seara "psighio", dimineata aude "fereastra" seara "parafiro" si tot asa eu nu cred ca incepe curand cu de ce-urile, cel putin nu al meu mai are de rumegat pana acolo

Voi nu ii spuneti si in engleza?

de Yannis


mai mult in engleza decat in romana....ii citesc numai in engleza(ca nu am carti de povesti din Romania),animalele,cantecele toate in engleza,pe strada/public in engleza,in casa ii vb in romana,mai putin cand ne jucam,citim


Mami de Ariana(albinuta mea)
Motto-ul de azi:
"Incearca sa nu fii un om de succes, ci un om de valoare."




copiii vostri sunt foarte norocosi ca vor invatza de mici limbi straine

pui mic


Asa ma gandeam si eu. La baby human spuneau ca pana la 10 luni sunt capabili sa recunoasca sunetele din orice limba. Dupa 10 luni isi pastreaza capacitatea asta, doar cei care au auzit mai mult de o limba starina vorbindu-se in jur.

_
Mirela si Mara Ioana (ianuarie 2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplicity spune:

Citat:
citat din mesajul lui miremia

Asa ma gandeam si eu. La baby human spuneau ca pana la 10 luni sunt capabili sa recunoasca sunetele din orice limba. Dupa 10 luni isi pastreaza capacitatea asta, doar cei care au auzit mai mult de o limba starina vorbindu-se in jur.

_
Mirela si Mara Ioana (ianuarie 2010)


Dar am inteles ca acesti copii isi vor da drumul mai tarziu la vorbire,eu o vad pe Ariana cum incearca sa "spuna" ceva,bolboroseste,dar inca nu scoate cine stie ce,vad ca reuseste sa scoata mai multe consoane


Mami de Ariana(albinuta mea)
Motto-ul de azi:
"Incearca sa nu fii un om de succes, ci un om de valoare."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miremia spune:

Citat:
citat din mesajul lui simplicity

Citat:
citat din mesajul lui miremia

Asa ma gandeam si eu. La baby human spuneau ca pana la 10 luni sunt capabili sa recunoasca sunetele din orice limba. Dupa 10 luni isi pastreaza capacitatea asta, doar cei care au auzit mai mult de o limba starina vorbindu-se in jur.

_
Mirela si Mara Ioana (ianuarie 2010)


Dar am inteles ca acesti copii isi vor da drumul mai tarziu la vorbire,eu o vad pe Ariana cum incearca sa "spuna" ceva,bolboroseste,dar inca nu scoate cine stie ce,vad ca reuseste sa scoata mai multe consoane


Mami de Ariana(albinuta mea)
Motto-ul de azi:
"Incearca sa nu fii un om de succes, ci un om de valoare."




Asa stiam si eu. Sa stii ca nici Mara nu exceleaza la vorbit, scoate tot felul de sunete de mori de ras si tot asa...mai mult consoane. In seara asta ii imitam niste sunete care ma amuza maxim (o succesiune de "t" si "p") si a inceput si ea sa faca asa. Intrebare...oare este bine daca mai vorbim cu ei si in bebeluseasca sau este indicat sa folosim doar cuvinte?

_
Mirela si Mara Ioana (ianuarie 2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danasor spune:

Citat:
citat din mesajul lui simplicity

Citat:
citat din mesajul lui miremia

Simply de noul capitol, sa fie numai cu vesti bune. Eu mai pun o data intrebarea...la 1 martie ar trebui sa ne mutam la scutecele?

Nyny , pupam balacitorul mic.

_
Mirela si Mara Ioana (ianuarie 2010)

Din partea mea nu e nici o problema,sa vedem ce spun si fetele,mai ales mamicile a caror copii isi sarbatoresc 1 anisor in luna martie,ele unde vor sa sarbatoreasca la bebelusi sau scutece?


Mami de Ariana(albinuta mea)
Motto-ul de azi:
"Incearca sa nu fii un om de succes, ci un om de valoare."




Simply pt capitol
Mire incerc sa fac un colaj, sa vad daca imi iese, dar trebuie sa facem un album cu ce poza sa punem in colaj, asta daca vor si fetele, vad ca e un pic de furtuna pe aici


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplicity spune:

Citat:
citat din mesajul lui miremia

Citat:
citat din mesajul lui simplicity

Citat:
citat din mesajul lui miremia

Asa ma gandeam si eu. La baby human spuneau ca pana la 10 luni sunt capabili sa recunoasca sunetele din orice limba. Dupa 10 luni isi pastreaza capacitatea asta, doar cei care au auzit mai mult de o limba starina vorbindu-se in jur.

_
Mirela si Mara Ioana (ianuarie 2010)


Dar am inteles ca acesti copii isi vor da drumul mai tarziu la vorbire,eu o vad pe Ariana cum incearca sa "spuna" ceva,bolboroseste,dar inca nu scoate cine stie ce,vad ca reuseste sa scoata mai multe consoane


Mami de Ariana(albinuta mea)
Motto-ul de azi:
"Incearca sa nu fii un om de succes, ci un om de valoare."




Asa stiam si eu. Sa stii ca nici Mara nu exceleaza la vorbit, scoate tot felul de sunete de mori de ras si tot asa...mai mult consoane. In seara asta ii imitam niste sunete care ma amuza maxim (o succesiune de "t" si "p") si a inceput si ea sa faca asa. Intrebare...oare este bine daca mai vorbim cu ei si in bebeluseasca sau este indicat sa folosim doar cuvinte?

_
Mirela si Mara Ioana (ianuarie 2010)

din ce am citit stiu ca e bine sa vb cu ei si pe limba lor,pt ca ei sunt la faza de imitatie,plus ca asa porti o conversatie la care copilul face fata(nu se simte frustrat de faptul ca tu vb "elevat" si el abia scoate ma,ca,papa....),ei oricum exerseaza si incet incet isi dau drumul;evident ca trebuie si vb normal,dar si pe limba lor,ca sa simta si ei bine si incurajati sa bolboroseasca,sa vb...eu una port si astfel de "discutii" cu ea


Mami de Ariana(albinuta mea)
Motto-ul de azi:
"Incearca sa nu fii un om de succes, ci un om de valoare."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalitica2000 spune:




Azi e sarbatoare mare.

David, LA MULTI ANI! Mami si tati te iubesc mult si suntem tare mandri ca ne-ai ales sa-ti fim parinti. Iti uram sanatate multa si sa ramai tot la fel de voios si dragalas ca acum.

Nu puteam lipsi de pe forum in aceasta noapte speciala pentru mine. Acum un an eram in focuri, contractiile erau tot mai dese astfel inca la 2:46 am facut cunostinta cu puiutul nostru.

Nu imi vine sa cred ca a trecut un an, a fost un an greu, cateodata f greu, dar care ne-a adus si bucurii, extrem de multe bucurii si satisfactii. Una peste alta, puse cap la cap, da cu plus, ceea ce e foarte bine. Pentru mine, pentru familia noastra aceasta prima aniversare este extrem de emotionanta si speciala pentru ca daca la inceput nici nu puteam sa imi imaginez ca voi prinde aceasta zi, pe urma o perioada am tot visat la ea....pauza de ...Sunt mai emotionata decat la orice zi de nastere de-a mea.

Si pentru ca la sfarsitul unui an se face un bilant, iata rezultatele noastre: 8350gr (2200gr la nastere) si 73,5cm (44cm la nastere). Sunt multumita de cum a crescut, evident ca intotdeauna este loc de mai bine, dar avand in vedere ca el in primele 3 luni a pus doar un kg fata de alti copii care au pus chiar un kg pe luna, e betoooon.

asa....si acum sa punem masa, sa pocneasca dopurile la sticlele de bautura, sa cante muzica.....let's partyyyyyyyyyy

va servim cu feliute de pui pane, chiftelute din piept de pui, tartine cu sunca si cascaval, ficatei de pui rulati in bacon, mini pizze, salata de vinete, frigarui de mozzarela cu rosi cherry, salata de pui cu castraveti, salata de paste, felii de andive cu pasta de branza si bulete cascaval. Ca desert avem papanasi ardelenesti si evident tortul (inca suntem in negocieri la model).

De baut va servim evident cu sampanie de oameni mari si de copii, vinuri pe alese, bere, visinata, sangria si pentru cine poate duce avem si niste palinca de Zalau.

Cam asta este meniul pe care il vom servi sambata viitoare la petrecere.

Si la final, ca la Oscar, va multumesc din suflet pentru toate gandurile bune pentru David si pentru sustinerea voastra de-a lungul timpului. Imi sunteti extrem de dragi si tare ma bucur ca facem parte din acelasi grup al pufuletilor....na, ca iar m-am emotionat...trimit ca am inceput sa ud tastatura...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danasor spune:

Citat:
citat din mesajul lui miremia

Citat:
citat din mesajul lui simplicity

Citat:
citat din mesajul lui miremia

Asa ma gandeam si eu. La baby human spuneau ca pana la 10 luni sunt capabili sa recunoasca sunetele din orice limba. Dupa 10 luni isi pastreaza capacitatea asta, doar cei care au auzit mai mult de o limba starina vorbindu-se in jur.

_
Mirela si Mara Ioana (ianuarie 2010)


Dar am inteles ca acesti copii isi vor da drumul mai tarziu la vorbire,eu o vad pe Ariana cum incearca sa "spuna" ceva,bolboroseste,dar inca nu scoate cine stie ce,vad ca reuseste sa scoata mai multe consoane


Mami de Ariana(albinuta mea)
Motto-ul de azi:
"Incearca sa nu fii un om de succes, ci un om de valoare."




Asa stiam si eu. Sa stii ca nici Mara nu exceleaza la vorbit, scoate tot felul de sunete de mori de ras si tot asa...mai mult consoane. In seara asta ii imitam niste sunete care ma amuza maxim (o succesiune de "t" si "p") si a inceput si ea sa faca asa. Intrebare...oare este bine daca mai vorbim cu ei si in bebeluseasca sau este indicat sa folosim doar cuvinte?

_
Mirela si Mara Ioana (ianuarie 2010)



ce dragalasha trebuie sa fie
Eu stiu ca trebuie vorbit corect cu ei, chiar daca ei stalcesc cuvintele ,
A. ma imita la prostii: scoate limba, se stramba din nas, tuseste cand il vede pe taica-su ca stie ca asta se sperie ca se ineaca si apoi rade la el, ne distreaza non stop

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ayanna_xem spune:

Citat:
citat din mesajul lui simplicity

Citat:
citat din mesajul lui miremia

Citat:
citat din mesajul lui simplicity

Citat:
citat din mesajul lui miremia

Asa ma gandeam si eu. La baby human spuneau ca pana la 10 luni sunt capabili sa recunoasca sunetele din orice limba. Dupa 10 luni isi pastreaza capacitatea asta, doar cei care au auzit mai mult de o limba starina vorbindu-se in jur.

_
Mirela si Mara Ioana (ianuarie 2010)


Dar am inteles ca acesti copii isi vor da drumul mai tarziu la vorbire,eu o vad pe Ariana cum incearca sa "spuna" ceva,bolboroseste,dar inca nu scoate cine stie ce,vad ca reuseste sa scoata mai multe consoane


Mami de Ariana(albinuta mea)
Motto-ul de azi:
"Incearca sa nu fii un om de succes, ci un om de valoare."




Asa stiam si eu. Sa stii ca nici Mara nu exceleaza la vorbit, scoate tot felul de sunete de mori de ras si tot asa...mai mult consoane. In seara asta ii imitam niste sunete care ma amuza maxim (o succesiune de "t" si "p") si a inceput si ea sa faca asa. Intrebare...oare este bine daca mai vorbim cu ei si in bebeluseasca sau este indicat sa folosim doar cuvinte?

_
Mirela si Mara Ioana (ianuarie 2010)

din ce am citit stiu ca e bine sa vb cu ei si pe limba lor,pt ca ei sunt la faza de imitatie,plus ca asa porti o conversatie la care copilul face fata(nu se simte frustrat de faptul ca tu vb "elevat" si el abia scoate ma,ca,papa....),ei oricum exerseaza si incet incet isi dau drumul;evident ca trebuie si vb normal,dar si pe limba lor,ca sa simta si ei bine si incurajati sa bolboroseasca,sa vb...eu una port si astfel de "discutii" cu ea


Mami de Ariana(albinuta mea)
Motto-ul de azi:
"Incearca sa nu fii un om de succes, ci un om de valoare."




Da, dar atunci cand vor incepe sa foloseasca cuvinte cu sens si le vor stalci noi trebuie sa pronuntam cuvantul corect, chiar daca nu e la fel de dragutz si amuzant, pentru ca altfel mai tare ii derutam...ei de fapt percep de la noi cuvantul corect, dar inca nu sunt capabili sa-l exprime si noi nu facem decat sa perpetuam confuzia si incetinim dezvoltarea limbajului. Tocmai datorita faptului ca ei au tendinta acum la inceput de a invata prin imitatie, ceea ce li se ofera drept model trebuie sa fie cat mai adecvat si mai corect...

_
Mami de zgubilice cu ochi de ciocolata

Mergi la inceput