Floricele de Liliac mai-iun-2010 - 51

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

Imi pare rau Vivela, nu stiu criteriile de diferentiere intre cele 2 forme; nu poti sa il duci la un pediatru ?

Noi am fost ieri la pediatru ca i-a aparut pe corp o iritatie asemanatoare unei eczeme si se pare ca are o alergie usoara ... problema e ca nu stiu de la ce. Suspectez praful din casa ca a aparut la scurt timp duce ce Sofia a inceput sa circule de-a busilea, mariind astfel contactul cu podeaua ! Nu cred sa fie de la alimentatie ca nu i-am mai introdus nimic nou de vreo 10 zile. Ma dispera ca nu stiu exact de la ce ! Cica sa o urmaresc ! Acum ce ar trebui sa fac, sa reiau iarasi diversificarea de la inceput ???

R_ocsy , mami de Ana Sofia ( 19.05.2010 )

"Copilul trebuie primit cu respect, crescut cu iubire si apoi lasat in libertate deplina."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanact spune:

Citat:
citat din mesajul lui Madamar
IoanaCT - nu ma refer la notificarile trimise automat in mail - ci la emailuri documentate despre ce reprezinta Facebook si la ce pericol ne expunem postind fotografii cu membrii familiei (in speta, copii)... samd.

Mary, lui Tudor Mateo, 19.05.2010, ora 12.10
Doamne Ajuta-ne sa fim sanatosi si sa ne crestem bebelusul in pace!
Fericita, puiul



Buna!
Am inteles! Eu, n-am primit astfel de mail-uri.
Eu, am bifat optiunea ca, doar prietenii sa vada pozele.

LA MULTE LUNITE SI ANISORI, sarbatoritilor de azi: Luca Stefan, Teodora, Victor Andrei si Bianca!


ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008) + JUSTINA (14 Aprilie 2010)
Blogul fetelor!
MULTUMESC DOAMNE PT CELE 2 PRINTESE!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veronicach spune:

Mary trimite un forward pe mail-ul comun sa vada si ochii nostri :)

mamica fericita de cuminte Matei Sebastian 10.05.2010 bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns biajitaru spune:

Neata,

Cred ca am nevoie de o galeata de .
Nici azi noapte nu a dormit ca lumea. Jumatate din ea a urlat si s-a marait. Zau ca nu stiu de la ce. Dinti noi nu avem inca desi gingiile sunt inflamate. Sa fie de la dinti? Febra nu, crampe nu pare sa aiba.. Deja de doua sapt sunt zombi.
De mancat mananca bine si roade tot ce prinde.
Ce as putea sa-i dau sa doarma?

Rocsy dulce tare mandra ta
Sanatate multa piticilor bolnaviori

Alex unde nu are voie sa mearga acolo se duce. Are o viteza in premergator de numa. Se ridica in picioare si daca are de ce sa se prinda merge mai mult. In patru labe nu prea merge mai mult ca o rama. Nu zice inc nimic cu directie.
Noi scaun de masina am luat de la targ. nu are isofix ca nici al nostru logan nu are (2005). Se pune cu fata la sensul de mers dar suntem multumiti de el. Are mai multe pozitii de inclinare si se regleaza si pe orizintala. Se poate folosi pana la 36kg. In scoica nu mai incapea ca e destul de lung si grasan. Statea chinuit cu picioarele indesate in bancheta si am decis ca mai mult rau ii face. Mai ales la un drum de 3 ore cu masina.
Voi cum va mai jucati cu ei?
sarbatoritilor. Nu nominalizez sa nu uit pe careva.
Va si o zi frumoasa cu bebei sanatosi.

aaaaa ma intrebase cineva de zumba mai demult da acu mi-am adus aminte. Nu am nici un cd. Doar ca in minte miscarile in functie de melodie. Stiu ca nu prea sunt pe youtoube

Bia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rosanne spune:

Salut

Tocmai ce ma laudam acum ceva timp ca nu a fost Diana bolnava pana acum....Saptamana trecuta amrti spre miercuri la ora 4.30 m-am trezit si copilul frigea, temperatura 38,8, dat panadol si dormit la loc, apoi pe la 12 din nou temperatura 39,5...mers la medic: diag. inceput de viroza, tratament in continuare cu antitermice alternand panadol cu nurofen, ospamox daca incepe sa tuseasca sau sa-i curga nasul si reteta pt diazepam sa am acasa. Seara a facut febra 39,9, care nu a scazut la panadol, asa ca i-am dat novocalmin si si-a revenit....a inceput sa aibe scaune moi apoi diareice, voma tot ce manca. Joi facea febra din 4 in 4 ore si doct a zis sa-i dau ospamox ca poate fi ceva infectios totusi....vineri am consultat-o eu si avea amigdalele rosii , fara sa se auda ceva la plamani....am schimbat antibioticul cu augmentin, eram deja pe regim si sambata a inceput sa scada febra, iar duminica dimineata a fost ultima data cand i-am dat antitermic.

Ina afara de tratament de fiecare data faceam baita mai rece cu 2 grade dar febra scadea doar adca temp era mai mica de 39 gr.

Duminiaca a dormit aproape toata ziua si ieri a aparut eruptia... pete roz marunte si diseminate pe fata, cap si trunchi....s-a scarpinat in jurul ochilor...probabil ca o supara si prin alte locuri dar nu stie sa se scarpine....m-am gandit si eu la roseola infantis sau rubeola. Dar doct a zis ca este exantem viral si foarte posibil sa fi fost infectie cu cocsakie.

Vivela cel mai bine e sa-l vada un medic...care a vazut mai multe cazuri.....revin eu mai tarziu cu diferentele dintre roseola si rubeola daca am timp.....

Roxy mamica fericita de Diana (20.04.10)

www.r.studio-x.ro/" target="_blank">Site-ul meu

www.studio-x.ro/" target="_blank"> Site-ul nostru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

aoleu, parca e epidemie pe net - vad ca sunt mai multe floricele atinse de febra urmata de bubite.

rosanne , eu evit sa ies la medic pt ca e si vremea nasoala si nu stiu cat de bine ii face sa iesim asa; plus ca nu pot sa nu ma gandesc si la ceilalti, care n-au nicio vina ca are copilul meu o boala contagioasa.

sanatate multa tuturor .


Traiesc in Orasul Alandala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns softurela spune:

Citat:
citat din mesajul lui Vivela

aoleu, parca e epidemie pe net - vad ca sunt mai multe floricele atinse de febra urmata de bubite.

rosanne , eu evit sa ies la medic pt ca e si vremea nasoala si nu stiu cat de bine ii face sa iesim asa; plus ca nu pot sa nu ma gandesc si la ceilalti, care n-au nicio vina ca are copilul meu o boala contagioasa.

sanatate multa tuturor .



Vivela, si eu sunt la fel. Nu as merge cu ea la medic pe vremea asta.
A mea nu doarme noaptea, e extrem de agitata (plange de durere),acum e subfebrila (a avut 39,5 acum 2 saptamani) si are un ganglion chiar sub lobul urechii, inflamat cat un bob de piper. Doar la o singura ureche.
Am programat-o maine dar daca e mai bine cu starea ei cred ca anulez. Daca nu era ganglionul asta as fi pus pe seama dintilor. Dar asa nu stiu ce sa zic.

Sanatate la bebelusi!

Mami de fetite: Diana (15.dec.2007) si Bianca (15.iun.2010)

Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Roseola a avut si Sabina; febra, ceva semne mici de raceala, eruptie si gata. Nu se trateaza nicicum.

Sanatate multa tuturor


Ioana & Arturicii'SIn limba ta ti-e dor de mama


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madamar spune:

Citat:
citat din mesajul lui Vivela

neata

are cineva idee cum deosebesc roseola de rubeola? damian e ok acum, nu mai are febra, insa i-au aparut niste pete mic si multe pe corp. din cate m-am documentat eu pe net, suspectez una din cele doua.
doctorita lui de familie e insarcinata, n-as vrea s-o expun in caz ca ar fi rubeola. oricare ar fi din cele doua, oricum nu avem tratament, dar macar sa stiu ce a fost. si nici sa-l intep pt analize doar asa, de dragul de a sti eu ce e.
(stiu ca suna aiurea, dar as prefera sa fie rubeola, sa scapam de ROR ).

pupici, o zi buna.


Traiesc in Orasul Alandala


Sper ca sunteti bine Gabi - of...
Pupici si de la noi!

Mary, lui Tudor Mateo, 19.05.2010, ora 12.10
Doamne Ajuta-ne sa fim sanatosi si sa ne crestem bebelusul in pace!
Fericita, puiul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madamar spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ioanact

Citat:
citat din mesajul lui Madamar
IoanaCT - nu ma refer la notificarile trimise automat in mail - ci la emailuri documentate despre ce reprezinta Facebook si la ce pericol ne expunem postind fotografii cu membrii familiei (in speta, copii)... samd.

Mary, lui Tudor Mateo, 19.05.2010, ora 12.10
Doamne Ajuta-ne sa fim sanatosi si sa ne crestem bebelusul in pace!
Fericita, puiul



Buna!
Am inteles! Eu, n-am primit astfel de mail-uri.
Eu, am bifat optiunea ca, doar prietenii sa vada pozele.

LA MULTE LUNITE SI ANISORI, sarbatoritilor de azi: Luca Stefan, Teodora, Victor Andrei si Bianca!


ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008) + JUSTINA (14 Aprilie 2010)
Blogul fetelor!
MULTUMESC DOAMNE PT CELE 2 PRINTESE!!


si eu am destule setari de siguranta, insa din ceea ce am citit FB ar fi mai mult decit atit.


Mary, lui Tudor Mateo, 19.05.2010, ora 12.10
Doamne Ajuta-ne sa fim sanatosi si sa ne crestem bebelusul in pace!
Fericita, puiul

Mergi la inceput