Dovleceii il sarbatoresc pe Marco!(sept-oct2009)-9

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ioanna81 spune:

s-a intors fiica ratacitoare IO

noi in we am fost la sibiu apoi la valcea la unchiul meu (un sat pe la vreo 50 de km) si am ajuns aseara acasa.

Vad ca ma nimerit in mijlocul sarbatorilor asadar:

La multi ani Catalina numai bine sa ti se intample

La multi ani sotului lui Selen

La tara a fost frumos, o curte intreaga numai si numaipentru fii-miu. S-a speriat de curcani dar rau de tot nu asa... numai cand ii vedea si incepea sa pufaie. si unchi-miu are curcani blaaanzi, stau sa-i mangai nu alta. dar i-a placut. a recunoscut toate animalelel pe care le-a vazut in carticele. raspunde fara ezitare cand il intreb cu fac diferite animale, din ce in ce mai multe

Sa o ajutam pe Raisa
******************************************************************

Ioana si Carol Ioan fac Trazbātii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danuta1979 spune:

Eu faceam ciorbita si ma gandeam sa fac ardei umpluti dar nu mai fac caci m-a sunatsotul sa-mi zica ca pleaca la un curs miercuri dimineata pana vineri. Bine ca am apucat deja sa-i bag camasile murdare la spalat:)
Suntem harnice de ziua indragostitilor: mancare, curatenie, ingrijit copii, ce mai...exact potrivit temei zilei:))))))))))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanna81 spune:

apropo de mancare eu am inceput sa-i dau lui Carol la pranz mancare de oameni mari, incepand de sambata. a mancat la restaurant la Sibiu supa de gaina cu taitei si pastrav la gratar cu cartofi natur, apoi la tara ciorba de perisoare si azi supa de pui cu fidea si pui cu legume la vasul roman. am gatit un pic mai nesarat si a mancat foarte bine. vad ca acum este in perioada ciorbelor



Sa o ajutam pe Raisa
******************************************************************

Ioana si Carol Ioan fac Trazbātii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura78nico spune:

Holla!

La muti ani Catalina! Sa fii sanantoasa si sa ia parte numai de bucurii!

La multi ani sotz de Selen!

Fetele eu de pe la un an ii fac aceeasi mancare cu a noastra(exceptie carne de porc dar nici noi nu mancam prea multa).Din pacate eu iar sunt la pamant Mihaita face de aseara numai febra 38.7; 38.1;38.4...ma rog variatii. Asa ca suntem pe antitermice.. Pofta de mancare ioc, are capul fierbinte mainile gheata si tot asa.

Monica super vestea felicitari si distractie placuta!

Fug la doi copii plangaciosi!

Laura, mamica implinita de Mihai Dragos 14.10.2009 si Ramona Cristiana 20.03.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danuta1979 spune:

Of. mai...iar a facut febra Mihaita?...
Febra nu e mare, dar ingrijoratoare. Imbraca-l cat mai subtire ca asa se recomanda la febra. Si in rest le stii cred deja pe toate.
Sper sa treaca cat mai repede. Totusi, nu-i da mult antitermic caci febra nu e mare si poate la aceste valori sa fie de la dinti si de aceea nici sa nu manance. Eu i-as da putin calgel cu 5-10 min inainte de masa caci daca sunt dintii poate mai amorteste durerea calgelul si poate mananca. Mancare daca nu vrea da-i pasata ca la copii f mici si usor lichida (moale) sa fie usor de inghitit.

Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura78nico spune:

Dana multumim!
Acum am terminat masa si puiul meu a papapt tot.Am avut rasol de peste!Acum mai stam putin si incerc sa vad cum doarme. Azi si-a dat tot programul peste cap.Sper din tot sufletul sa fie de la dinti si nu altceva.

Laura, mamica implinita de Mihai Dragos 14.10.2009 si Ramona Cristiana 20.03.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monikus spune:

Mai, hai ca sunteti tari. Pai voi credeti ca m-am gandit eu vreo clipa la dragobete cand am rezervat biletele de avion? ha ha ha. M-am uitat si eu in ce perioada sunt mai ieftine. Si cele mai ieftine au fost la sf lui febr care nah, mai coincide si cu unele sarbatori. Sper sa nu planga mult Rares dupa mine ca o sa mor de inima acolo.

Vad ca va distrati azi facand mancare si curat. Bine si asa. Daca apare totusi si sotul cu un trandafir in dinti diseara parca ar fi si mai frumos nu?

Ioana si eu am inceput sa-i dau din mancarea noastra de vreo doua saptamani. A mancat din pacate si cate un cartof prajit pt ca nu pleaca de pe capul meu pana cand nu ii dau din ce mananc eu si eu mai mananc si prostii din astea din pacate. Si zici ca i-au venit curcanii de hac? Pai de acum, cand vrei sa-l linistesti, ii spui ca il dai la curcani.

Lali eu habar n-am ce sunt aia napi asa ca nu stiu ce sa trimit chiar daca sunt pe la mine prin piata. Da un link aici cu leguminoasele astea.

Laura tare imi pare rau ca iar nu sunteti bine. Eu stiu ca la febra pana in 38,5 nu dai antitermice decat seara ca sa nu sara febra pe timp de noapte. Ziua incearca sa o tii sub coontrol tinandu-l mai dezbracat un pic si hidratandu-l cat de tare poti. Doamne ajuta sa fie numai de la dinti.

Selen, si al meu are un program infernal la munca dar mai scapa cate 2-3 zile din cand in cand. Pupam pe Ebru cea cuminte si tunsulici. Dar nu ne pui si noua o poza ca sa ne clatim ochii?

Iulia daca imi dai adresa...pe PM evident...iti trimit o felicitare din Italia de care m-am indragostit.

Bine...asta e valabila pt toate fetele mele dragi de aici. Astept adrese dragelor.

Fug sa inghit si eu ceva pe ziua de azi ca pana acum nu am apucat.

Sper ca nu am ratat pe nimeni.

Pupici.

Monica mami de Rares dragalas (16.10.2009)
Be who you are and say what you feel because those who mind don't matter and those who matter don't mind.

Raisa are nevoie de ajutorul nostrul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy80 spune:

Salutare!
Oare pe noi ne mai cunoaste cineva de pe aici?

Noi am trecut printr-o perioada f grea in ultimele 2 luni. Matei a adus cu mare generozitate de la gradi virusi dupa virusi. Maria, surioara devotata, nu a ratat nici unul dintre ei. Acum 3 sapt a avut pneumonie virala si din pacate a fost nevoie sa-i dau antibiotic. In rest, mucusorii sunt prietenii nostri, tusea si ea la fel. Cumplit!!! Nu vreti sa stiti cati doctori am vizitat. Din pacate nu pot face nimic, nu am cu cine sa-l tin pe Matei acasa. Azi l-am dus iar la gradi dupa 3 saptamani de absenta (concediu eu, concediu sotu, figuri si ifose din partea alor mei ). Nu mai aveam cu cine sa-l tin acasa. vestea minunata a fost ca l-am dus in plina epidemie de varicela in gradinita . Simt ca fac cu capul.

Despre Maria am multe de povestit: nu mai mananca pasat de vreo luna jumate (doar carnita o taiem putin mai marunt cu cutitul), are 8 dinti, 4 masele si 2 canini (proaspat iesiti), de dormit doarme 3 nopti bine si vreo 4 prost , imita toate prostioarele fratiorului. Deja sare in picioare de pe canapea. mananca numai cu noi la masa. Mananca f bine orice ii dam. Are deja 11,200 kg. Este batausa mare. bebelusii ei isi iau zilnic bataie. Vorbeste destul de putin comparativ cu Matei la varsta ei. El avea atunci vreo 20 de cuvinte in vocabular (pronuntate prost). Ea de abia zice mama, tata, papa si ham-ham.
A invatat sa faca puzzle (din acela tablita de lemn), adica stie sa potriveasca cam 5-6 obiecte la locul lor. Ne-a surprins ca merge numai de manuta afara si deja ne gandim sa renuntam la carut. Matei refuza sa mearga de mana inclusiv la 1 an si 10 luni (era tragedie cu el pe strada).
Cam asta despre noi. Promit ca incerc sa postez si eu mai des pe aici.

Va pup cu mare drag!!!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danuta1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Roxxy80

Salutare!
Oare pe noi ne mai cunoaste cineva de pe aici?

Noi am trecut printr-o perioada f grea in ultimele 2 luni. Matei a adus cu mare generozitate de la gradi virusi dupa virusi. Maria, surioara devotata, nu a ratat nici unul dintre ei. Acum 3 sapt a avut pneumonie virala si din pacate a fost nevoie sa-i dau antibiotic. In rest, mucusorii sunt prietenii nostri, tusea si ea la fel. Cumplit!!! Nu vreti sa stiti cati doctori am vizitat. Din pacate nu pot face nimic, nu am cu cine sa-l tin pe Matei acasa. Azi l-am dus iar la gradi dupa 3 saptamani de absenta (concediu eu, concediu sotu, figuri si ifose din partea alor mei ). Nu mai aveam cu cine sa-l tin acasa. vestea minunata a fost ca l-am dus in plina epidemie de varicela in gradinita . Simt ca fac cu capul.

Despre Maria am multe de povestit: nu mai mananca pasat de vreo luna jumate (doar carnita o taiem putin mai marunt cu cutitul), are 8 dinti, 4 masele si 2 canini (proaspat iesiti), de dormit doarme 3 nopti bine si vreo 4 prost , imita toate prostioarele fratiorului. Deja sare in picioare de pe canapea. mananca numai cu noi la masa. Mananca f bine orice ii dam. Are deja 11,200 kg. Este batausa mare. bebelusii ei isi iau zilnic bataie. Vorbeste destul de putin comparativ cu Matei la varsta ei. El avea atunci vreo 20 de cuvinte in vocabular (pronuntate prost). Ea de abia zice mama, tata, papa si ham-ham.
A invatat sa faca puzzle (din acela tablita de lemn), adica stie sa potriveasca cam 5-6 obiecte la locul lor. Ne-a surprins ca merge numai de manuta afara si deja ne gandim sa renuntam la carut. Matei refuza sa mearga de mana inclusiv la 1 an si 10 luni (era tragedie cu el pe strada).
Cam asta despre noi. Promit ca incerc sa postez si eu mai des pe aici.

Va pup cu mare drag!!!!



Roxana, mami de Matei (29.11.2007) si de Maria (08.09.2009)









Buna buna

Ei, a trecut ceva vreme dar te tinem minte, cum sa nu...
Ce povestesti acolo cu bolile luate de la gradinita e de groaza...Nici nu vreau sa ma gandesc f serios la asta, cu atat mai mult cu cat din sept. si a ea va intra in sistem.
Sa dea cel de sus sa scapati fara varicela si fara alti gargauni de la gradi.

De facut si a mea face puzzle-uri tip panseta cu pusul obiectului/animalului la loc. Sunt marea ei pasiune. Are 3 din lemn cu cate 9 figurine fiecare si 3 mai complexe din carton de la Ravensburger cu 15-17 poze decupate fiecare. A mea a invatat si le pune pe toate la locul lor fara ezitare, dar repet, snt marea ei pasiune. In rest ii plac cartie sa le rasfoiasca ea si eu sa-i povestesc, carticica ei unde recunoaste anialele, jocul lego unde face singura tot felul de chestii si turnulete, cescute, ceainic sivesela din plastic pe care e isira ordonat pe canapea etc. De mers afara o facem numai de manuta de vreo 2 luni deja nemaiscotand caruciorul. De dormit doarme prost cu multe treziri. De mancat are perioade bune si perioade rele. Are 12,4 kg dar e si inaluta si arata f bine. Nu reusesc sa o invat la olita, nu ca nu sta pe ea, dar nu face nimic. a invatat sa vina sa ne dea pupic pe gurita, sa imi ridice tricoul in casa (in afara casei nu face din astea din fericire) si zicand "tziti..titi" sa ceara sa suga :)
Recunoaste animalele in parc/strada/pe unde sunt animale. Are momente cand e f cumintica si momente cand are bazdaci (se enerveaza, se taraste pe jos, ura, se lovest singura - momete in care fie ii distrag atentia, fie o ignor pana-i trece).

Gata, ca in loc sa-ti urez bine ai revenit mai mult am povestit de a mea:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy80 spune:

Da, uitasem de lego. Maria e innebunita sa construiasca turnuri de toate dimensiunile. Ii plac carticelele din seria Teddy Bear ursulet. Sunt 4 carticele mici cu pagini cartonate (un carton f gros si de calitate). E o poezie intinsa pe 4-5 pagini (imaginile sunt f frumoase: ursuletul care mananca, se spala, se joaca cu mingea etc).
Maria doarme f bine ziua (are un singur somn de la 2 la 5), iar noaptea doarme f bine dar sa nu aiba niciun discomfort. E f sensibila la durere. Sunt absolut convinsa ca dupa ce-i vor iesi si ceilalti 2 canini, va dormi f bine si noaptea. Eu nu o pun pe olita pana la 2 ani. Asa am facut si cu Matei. La 2 l-am pus prima data si a refuzat-o cu multa inversunare. Am ascuns-o pana la 2 ani si 5 luni si cand am scos-o a inceput sa faca din prima la olita. Dupa o sapt scoteam deja pampersul de la somnul de zi, iar dupa alte 2 saptamani se trezea si cerea noaptea. In schim, Maria se aseaza zilnic pe olita (il imita pe Matei). Culmea e ca intr-o zi a facut si kk. Insista sa-si scoata pantalonii, am dezbracat-o si cand s-a asezat a dat drumu la kk .

Referitor la gradi, e tare nasol (cel putin din experienta noastra si a prietenilor nostri). Intr-adevar, se pare ca sunt mai putine imbolnaviri la unele gradinite particulare (sunt mai putini copilasi). Eu m-am chinuit pana acum si de fiecare data cand Matei s-a imbolnavit l-am tinut acasa pana s-a facut perfect sanatos. Insa, din pacate, unii parinti nu au cu cine sa-i lase sau nu vor sa-i tina acasa si ii aduc f f bolnavi la gradi. Am vazut cu ochii mei copilasi care tuseau de ziceai ca-si varsa plamanii acolo. Pai eu l-am tinut acasa daca il aud o data tusind. Insa ma costa f mult tinutul lui acasa (figuri mari si reprosuri din partea alor mei, il tin la televizor cu orele, desi eu sunt total impotriva uitatului la desene mai mult de 30 de minute pe zi, il indoapa de dulciuri si vineri mi l-au adus plin de bubite la gura). Sunt f suparata pt ca eu chiar nu am cum sa stau acasa. Am un serviciu nou si e greu cu invoirile. Sunt multe de povestit....

Mergi la inceput