David-Steluta mea de mare.(4)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dodo-pui spune:

Citat:
citat din mesajul lui nushulica

ledi cat costa vesta aia? ma gandesc ca daca ne unim fortele ne putem apropia de vestuta asta atat de necesara lui david

din blogul pentru David
Citat:
Cum una noua costa intre 12 si 17mii$,plus transportul si vama,ceea ce este absolut imposibil pt noi,ne-am gandit sa luam una second cu speranta ca ne va tine cativa ani.Este absolut imposibil pt noi sa-i luam una noua,cumva imi pare imposibil sa-i iau si una second in momentul de fata,dar poate ca ne va ajuta Dzeu si vom strange banutii necesari..


~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*
Bazar DC pt Bogdan si nu numai,Bogdan Andrei ,Speranta moare ultima
Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la
Dumnezeu imposibilul!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Dodo,multumesc.Insanatosirea mea nush cum s-o grabesc,nu mi-am rupt nimic,Slava Domnului,insa cazatura a fost destul de urata,ca am niste vanatai,plus ca ma doare mana,antebratul in sprecial,ca am aterizat pe el sa nu ma lovesc la cap.(am cazut ca toanta pe gresie,am vrut eu sa-mi restabilesc echilibrul si m-am izbit si de coltul unui zidAm zis mersi ca nu m-am lovit la cap si nu mi-am rupt ceva..ma tratez cu o tona de creme si astept sa treaca)
Cat despre David nu stiu nici eu..am tot citit,m-am tot gandit..insa e la o varsta dificila cu multi nervi,cand urla,se zbate..Pai numai cand vede aparatul de aerosoli fuge si se ascunde in balcon si cand merg dupa el urla si se lasa in jos si e ditai tragedia..Iar astia nu se fac in timpul plansului..Nu mai merge nici teleshopingul(care pana acum il fascina,iar eu stiu toate produsele pe de rost),nici reclame,nimic..Iar fizioterapia e cea mai mare tragedie pt el..si nah,tre facuta la ceas,dupa 30 de min de la aerosoli,nu inainte,nu mai tarziu..nu cand are el chef..Si daca nu o facem,e totul in van..si uite asa ne aflam intr-un cerc vicios,el nu vorbeste,e frustrat..are crize de nervi..
Asta e..om trece noi si peste asta.Cumva ma asteptam sa rabufneasca si el la un moment dat si sa-si spuna parerea..asa in felul lui.
Va pupam si va dorim toate cele bune.

POZE CU NOI
de David Christian

Speranta si incredere pentru David
Poti ajuta si tu!Bazar umanitar pt David si alti copilasi speciali!.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Dodo,stai ca am scris acolo demult.Intre timp eu am luat legatura cu cele doua firme care vand vestele astea.Una e din Sua si una am gasit-o cu ajutorul lui Rox in Spania.Preturile difera,cea din Spania este un pic peste 6000euro fara transport,cea din Sua este 10500$,cu transport parca(trebuie sa ma uit in email)la care se adauga vama.Totodata am aflat citind pe forumuri din Sua,ca fff putini beneficiaza de ea prin asigurare chiar si in Sua..deci mai toti si-o cumpara.
Fug la treburi.O zi buna.

POZE CU NOI
de David Christian

Speranta si incredere pentru David
Poti ajuta si tu!Bazar umanitar pt David si alti copilasi speciali!.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilimara spune:

Buna Leditia uite am mai gasit si eu un site http://www.hill-rom.com/italy/Thevest.htm Merita incercat si sunat poate au preturi bune.Multa sanatate va doresc si sper ca David sa treaca repede peste etapa asta de incapatanare

Lili de strumfita Maria Eliza (06.06.2008)

Cu ajutorul lui DD in curand din nou

Edit ca sa iti spun ca acolo pe site spune ca trebuie vorbit si in functie de puterea financiara se poate face o schema de rate.Cel putin asta am inteles eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Nushu,multumesc.Pt asta noi am ales sa facem un sacrificiu,nu vreau sa scriu aici(dar toate fetele apropiate stiu de asta),dar ideea este ca nu am stat cu mainile in san in timpul asta ci am facut ceva pt a-i putea oferi lui David cat putem noi..Poate in viitor,usor,usor voi strange banii..poate vom putea face credit,momentan mai avem o rata si cu doua nu ne descurcam.Tratamentul lui contine din ce in ce mai multe medicamente si devine din ce in ce mai scump si mai greu de suportat,mancarea ne rupe si nici nu-i pot da orice..inca nu-mi pot imagina cum poti baga intr-un copil de 2 ani 1800 de calorii..si alea dintr-o mancare sanatoasa.

Lili,multumesc mult.O sa pun o intrebare si acolo.Insa a ramas totul in stand-by,ca pana nu am banii nu are rost sa bat lumea la cap.Initial am zis sa-i iau una la mana a doua,dar m-am gandit ca daca se strica imediat e nasol..nu-mi permit sa risipesc 2000$ aiurea sau mai mult.Apoi ma gandisem la credit pt una noua,dar nu putem face fata la suma aia momentan..si am gandit-o si eu pe toate partile..daca se strica si eu nu termin cu creditul..doua credite pt acelasi lucru nu pot plati.Bine in momentul de fata sotul e intre joburi,deci pica faza cu creditul.Insa este o prioritate pt noi pe viitor,asta e clar.
Stiu de faza cu ratele..ma rog,eu citesc f des pe un forum din Sua si am citit ca in functie de asigurarea pe care o au si cu ajutorul unor asociatii (cum sunt cele umanitare de la noi) li s-au oferit in functie de venituri un sistem de rambursare.Insa e pt cei de acolo,nu pt cei din alte tari.Eu am intrebat si in Sua si in Spania,mi s-a spus pretul,ce acte imi trebuie(pt Sua de ex trebuie sa trimit niste acte de la dr),cum fac,ce platesc,cum platesc..M-am lamurit cum se face totul si le-am scris ca voi reveni cand voi dispune de suma necesara.
Sper ca pe viitor sa ne fie mai bine si sa putem facem mai multe pt el,noi ca parinti,caci este responsabilitatea noastra.Cumva trebuie sa facem..Pana atunci insa,ne chinuim cum putem,n-avem incotro.O sa ma sfatuiesc si cu fizioterapeutul din Tm sa vad ce idei imi da,mai ales ca situatia nu este de ieri de azi,ci dureaza de ceva vreme,eu crezand ca e doar o etapa si va trece.

Multumesc tuturor celor care ne sunt alaturi.

POZE CU NOI
de David Christian

Speranta si incredere pentru David
Poti ajuta si tu!Bazar umanitar pt David si alti copilasi speciali!.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ada_coman spune:

Va imbratisam cu drag!
Ledi, vor trece si nervisorii astia de 2 ani, e mai greu pana invata sa vorbeasca si sa spuna ce vor, ce-i deranjeaza...

Suntem alaturi de voi si oricand aveti nevoie de ceva suntem aici! Stii ca poti conta pe noi! Va pupam!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Salutari din partea noastra.

Ada,stiu,multumesc din suflet.

Noi suntem pe acasa,David cu nervi,refuzuri,stam doi oameni sa ne chinuim sa-i facem aerosoli si fizio,ieri s-a sufocat si a fost aproape de lesin,de mi s-au inmuiat picioarele..A plans atat de tare k s-a invinetit si nu mai respira,intrase intr-o criza cum nu l-am mai vazut niciodata,cu toate ca el are si spasmul hohotului de plans..l-am vazut asa moale dintr-o data,jos,..brr nu mai vreau sa-mi aduc aminte ca m-am pierdut toata.Si toata nebunia asta pt ca taica-su plecase cu treburi si nu a fost aici cand s-a trezit el..Si l-a cautat peste tot,l-am scos si la usa afara sa vada ca nu e,ce mai..a plans si urlat si stat la usa si s-a dat cu capul de toate cele pana l-a luat cu lesin.Degeaba i-am explicat ca vine tati,degeaba am incercat sa-l consolez eu..io-s asa obiect decorativ prin casa..Nu mai mananca de la mine,numai de la taica-su,nu mai face nimic daca nu e ta-su langa el...Nush ce m-oi face..nush..Ca am impresia ca vorbesc oricum singura,ca nu ajunge informatia la el..el nu vorbeste si e frustrant rau de ambele parti.
Am un milion de ganduri,un milion de griji si un milion de probleme care ma apasa zilele astea si devin din ce in ce mai apasatoare pe zi ce trece si se apropie o anumita data..Si David ma ingrijoreaza cel mai tare,ca nu stiu cum va fi,cum va reactiona,cum se va comporta..ma macina multe zilele astea,prea multe..si ma rog sa nu mai trec nici eu si nici David prin clipele de ieri.:(
Va pupam si va dorim toate cele bune.

POZE CU NOI
de David Christian

Speranta si incredere pentru David
Poti ajuta si tu!Bazar umanitar pt David si alti copilasi speciali!.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Serialbastre spune:

Leditia, va imbratisam si noi cu speranta!
Multa sanatate!

Andreea si Cezara - Ilinca (2.06.2009)

In bucataria mea

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

imbrasitare si nuami ganduri bune si de la noi !
Sper din tot sufletul sa fiti bine, sa inceapa David sa colaboreze
Nervi de otel Ledi, sa poti rezista

Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela
_"Meglio sole, che mall`accompagnate !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

http://news.yahoo.com/s/livescience/20110512/sc_livescience/teendiscoverspromisingcysticfibrosistreatment

un firicel de speranta.

multa sanatate!

Mergi la inceput