Sa ajutam trandafirasul sa infloreasca - Raisa

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns katteryna spune:

Buna dimineata!
Multumim din suflet Luy!
Din cate m-am informat, utilizarea celulelor stem in afectiunile neurologice este la stadiul de experiment in toate clinicile. Celulele stem folosite in transplanturi sunt de origine embrionara sau extrase de la pacient. Exista astfel de clinici si in China, Rusia, Ucraina, America, eu insa ma oprisem la cei din Germania pentru ca ei folosesc celule extrase de la pacient, deci fara riscuri, dupa parerea mea si se pare ca ar fi descoperit ca cele extrase din osul piciorului ar fi compatibile cu neuronii. Din cate stiu, tipul de transplant care se face in Germania, nu se mai face la o alta clinica. Inainte de a se inchide clinica, ei faceau trei interventii, introduceau celulele prin vena, prin punctie lombara sau direct in zona afectata a creierului. Se pare ca au avut un caz de deces in timpul unei interventii direct pe creier iar acum sunt in proces de malpraxis.
Cosminiq multumim mult!
Noi nu am folosit pana acum niciun medicament neurotrofic, ca encefabolul, risatarun sau cerebrolizin din cauza convulsiilor de la nastere si a crizutelor pe care le-am oprit cu greu acum un an de zile. La ultimul control neurologic ni s-a recomandat sa incercam tonotilul pentru inceput si in functie de cum reactioneaza, vom vedea...De actovegin eu nu auzisem, am citit acum prospectul pe internet si am vazut ca nu are contraindicatii in epilepsie asa ca am sa-mi intreb medicul.
Va imbratisam si va dorim sanatate!


RAISA MARIA
BLOGUL NOSTRU
POFTITI IN BAZAR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosminiq spune:

Multa sanatate voua si la printesica !
Sapt asta am sa pun si eu cateva hainute pentru Raisa la bazar!

Mihaela,mami de ingeras Cosminiq
Ridurile nu fac decat sa arate unde au fost zambetele" (Mark Twain)



http://bazar.desprecopii.com/browse.asp

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katteryna spune:


Orice indrumare, recomandare, sfat e bine venit!

RAISA MARIA
BLOGUL NOSTRU
POFTITI IN BAZAR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosminiq spune:

'neatza!
Ce face printesica Raisa?

Mihaela,mami de ingeras Cosminiq
Ridurile nu fac decat sa arate unde au fost zambetele" (Mark Twain)



http://bazar.desprecopii.com/browse.asp

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosminiq spune:

katteryna,pot sa iti trimit tie cateva hainute sa le postezi la bazar!Daca ai timp!
Astept adresa ta pe PM daca raspunsul e pozitiv ca sa pot trimite maine coletul prin posta.

Mihaela,mami de ingeras Cosminiq
Ridurile nu fac decat sa arate unde au fost zambetele" (Mark Twain)



http://bazar.desprecopii.com/browse.asp

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katteryna spune:

Sigur ca da! Ti-am trimis PM.
Raisa si-a reintrat in programul ei de acasa si face nani pana tarziu. Asa mi-e drag s-o privesc cum doarme dimineata Acum a facut ochi, va pup!

RAISA MARIA
BLOGUL NOSTRU
POFTITI IN BAZAR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosminiq spune:

'neatza
Am trimis aseara colet catre voi!Maine ar trebui sa ajunga
Multa sanatate !


Mihaela,mami de ingeras Cosminiq
Ridurile nu fac decat sa arate unde au fost zambetele" (Mark Twain)



http://bazar.desprecopii.com/browse.asp

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katteryna spune:

Multumim! Te anunt cand ajunge!
Eu sunt asa de bucuroasa si nici nu stiu cum sa-mi manifest fericirea caci de trei zile, de cand am inceput sa ii dau Tonotil Raisei e mult mai activa si mai prezenta! Ma rog sa o tina tot asa, parca mi-e si frica sa ma "laud" cu progresele ei
Va pup pe toate si va doresc o zi frumoasa!


RAISA MARIA
BLOGUL NOSTRU
POFTITI IN BAZAR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katteryna spune:

Buna tuturor!
Nici nu stiu cum sa imi incep mesajul...vreau sa ma impartasesc bucuria mea! Raisa face la olita!
In urma cu o saptamana si jumatate i-am cumparat o olita (cadou de la Moni_Iulia) si am zis hai sa incercam sa vedem ce iese. Am asezat-o in fiecare zi 2-3 minute, o tin de manute sa stea dreapta si e foarte mandra de ea. Nu stiu exact cat intelege ea din tot procesul asta dar o folosim cu succes dimineata dupa laptic si 1-2 ori in timpul zilei. Sunt constienta de drumul lung pe care il avem de parcurs pana in ziua cand va cere ea la olita dar si asta e asa pentru noi o realizare mare.
Apoi a mai invatat sa bea lichide din paharel(noi avem si probleme de deglutitie, se ineaca des).
Ce am invatat eu in ultima vreme e ca se poate si numic nu e imposibil cu voia lui Dumnezeu.

In legatura cu transplantul de celule stem, m-am oprit la o clinica din America, BioRegenesis Institute. Ei au in prezent un program de cercetare si studiu cu celule stem in mai multe afectiuni printre care este inclusa si paralizia cerebrala. Transplantul in sine este asemanator cu cel din Germania (se folosesc celule prelevate de la pacient)dar este lipsit de riscuri cu atat mai mult cu cat nu este nevoie de anestezie.Am aplicat pentru programul lor, ne-au acceptat si urmeaza ca Raisa sa ia o perioada de 6-8 luni un supliment natural care are calitatea de a inmulti numarul de celule stem din sangele periferic. Deci ar trebui ca prin februarie-martie sa plecam in America. Suplimentul e pe drum si marturisesc ca abia astept sa il primim si sa ne programeze.
Va dorim tuturor sanatate si liniste in suflet si in familie!


RAISA MARIA
BLOGUL NOSTRU
POFTITI IN BAZAR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luy spune:

Ce vesti bune am citit, asa sa fie mereu de acum incolo
Bravo, Raisa, pui mic, pentru reusita cu olita !
Tinem pumnii ca totul sa decurga bine si la primavara sa jaungeti la clinica din America

Luy, mamica de Maria Teodora ( 25 aug 2007 ) si Irina Alexandra ( 21 sept 2010 )

Mergi la inceput