Intrebari despre copii mai mari

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui Picky_toto


Denizel ehe de ar fi asa..mai intelegi, dar o pedepasa e o pedeapsa si tu ca mama odata ce i-ai dat-o trebuie sa o duci pana la capat, altfel copilul asa se obisnuieste si iti rade in fata cand ii mai dai vreo pedepasa ptr ca stie ca nu o poti repecta...




Dar tu de unde stii ce concluzie trage copilul caruia i se sterge pedeapsa? Poti tu sa intri in gandurile oricarui copil din lumea asta?



Daca baiatul de care zici ii rade mamei in nas, nu o face pentru ca ea i-a ridicat pedepsa, ci pentru ca relatia dintre ei este foarte, foarte proasta.





~Lumea ar fi mai frumoasa fara macelari~




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Picky_toto spune:

Citat:
citat din mesajul lui denizel

Picky_toto, am citit si ultimul tau mesaj si am impresia ca problemele lor sunt profunde si au radacini destul de adanci.
Nu cred ca niste sfaturi date pe forum ar putea ajuta cu ceva :(.

Daca nu e prea tarziu, mama ar trebui sa faca un efort de a-i recastiga increderea copilului (faptul ca o minte arata ca el nu are deloc incredere in ea si ca se teme de reactiile ei), de a se apropia de el, de a incerca sa-l intelega. Vad ca, pana una alta, ea il condamna cot la cot cu cei de la scoala...
In stadiul acesta, pedepsele si scandalul nu fac altceva decat ca adancesc si mai tare prapastia dintre ei.





~Lumea ar fi mai frumoasa fara macelari~







Asa este numai ca la amandoi le convine situatia..ptr ca altfel mama ar fi facut ceva ca sa schimbe comportamentul copilului fata de ea si de cei din casa. El nu mai are nici o frica de reactia ei, ba din contra o sfideaza...
Iar ea ii spune multe cuvinte urate si il pedepseste..dar fara sa-l asculte si pe el.
Face o mare diferenta chiar si intre copii...el e mereu vinovatul,el e mereu pedepsit...si de aceea face astfel de lucruri..sa atraga atentia..la inceput prostioarele erau minore, o bataie cu un coleg la scoala, un mic furt, apoi o minciuna ca sa primeasca bautura si uite ca s-a ajuns si la un spray cu gaz...
Iar ea ce a facut ca mama? nimic..ba din contra.."l-a cumparat" cu ce i-a dorit inimioara ..ca deh sa scape de el si poate, poate nu-i mai face probleme...dar sa aiba o discutie cu el si sa-l asculte chiar daca copilul de multe ori spune minciuni, il asculti...ii dai atentie...sa vada ca esti mama ptr el si el e si copilul tau.


Mami de printesuca mica si iubita 05.05.2009...si surpriza 33+ o printesuca mai mica

AMR: 7 saptamani!!!

Buburuza mea******In asteptare...
*********************
Povestea Printesucai
*********************

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Deci, e si un tata vitreg in ecuatie...
Tata vitreg pe care copilul il necajeste (?), iar mama il apara pe tatal vitreg de copil, stergandu-i copilului pedeapsa...

Eu nu ma arunc repede in a trimite pe cineva la psiholog, dar cred ca la ei e cazul sa fie consultat unul :).



~Lumea ar fi mai frumoasa fara macelari~




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui Picky_toto

Iar ea ii spune multe cuvinte urate si il pedepseste..dar fara sa-l asculte si pe el.

Face o mare diferenta chiar si intre copii...el e mereu vinovatul,el e mereu pedepsit...si de aceea face astfel de lucruri..sa atraga atentia..




Asa cum era de asteptat, copilul e o victima :(.
Nu stiu ce mai poate fi spus.




~Lumea ar fi mai frumoasa fara macelari~




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saskia spune:

Tatal (olandez) considera :) ca e bine sa se invete copiii si cu banii, cu valoarea lor, sa stie ca uneori primim recompense si de genul asta, si sa stie sa "astepte" pana se strang mai multi ca sa-si ea o prostioara, gen caiet cu sabloane, vaporase-macheta, d-astea.

Eu bani nu le dau, pentru ca le pun inca pachet, desi au peste 10 ani, nu vreti sa stiti ce junk food se gaseste la automatul scolii :). Au si o cafetaria, dar acolo un sandwich costa de 10 ori mai mult decat daca ii pun eu si le-am explicat ca mai bine au bani iarna sa se duca la snowboard si patinoar :) si au inteles perfect. Au voie totusi sa ia din banutii aia care si-i strang la pusculita pentru un suc sau o apa :).

Bine in Olanda e si alta cultura a banilor, ei sunt foarte realisti asa si prefera sa gandeasca de 3 ori inainte de a da banii pe ceva :) asa este de secole.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Marius da-mi voie sa te contrazic.
Daca este sectiunea potrivita, atunci te rog muta toate subiectele despre colici la 365 de zile din viata bebelusui tau, toate intrebarile despre vai ii curge nasul la Doctorul intreba etc.
Eu am copil mic, nu intru aici. DAr subiectul in sine ma intereseaza. Daca nu "il prindeam" la Parintii intreaba" habar nu aveam de el.

Cred ca cel mai onorabil ar fi sa recunosti ca te-ai pripit (si nu ar fi prima data) si sa muti subiectul acolo unde ii e locul.


Vicky si Printzesone


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Exista sectiune dedicata pentru intrebari. Te rog sa nu mai fii off topic. Multumesc.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Picky_toto spune:

Mcoca multumesc pentru sustinere, dar eu zic ca nu are rost sa iti mai bati capul..regulile pe aici le fac, ei moderatorii si nu noi, asa ca...si inca o data sunt de parere ca acolo la parintii intreaba..ar fi fost vizionat mai mult ..dar in fine..

Saskia aceasi mentalitate o au si majoritatea belgienilor. Ei considera ca banii nu isi au rostul la un copil de 12-13 ani. Le deschide un cont separat unde le vireaza lunar o suma de bani, bani ce le va fi de folos copiilor in viitor. Si ei considera ca toti in familie trebuie sa puna mana la treaba fara sa fie platiti. Iar cand au varsta de 15 ani pot merge sa lucreze legal in vacanta de vara. Iar din acei bani isi pot cumpara ce le doreste inimioara...Si uite asa le arata cat de greu se castiga banul..nu doar facand un pat in camera lor.
Mentalitatea romanilor de pe aici este total diferita..ei considera normal ca al lor copil sa primeasca tot cei doreste inimioara. Vrea play station de la 5 ani? ii cumpara mama si tata, vrea xbox imediat se rezolva, vrea wii, imediat, vrea nintendo imediat, vrea telefon scump..sare tata sau mama cu bani si gata, s-a rezolvat....vrea laptop si asta se rezolva ..dar unii parinti romani zic asa..."daca trece clasa, ii cumpar" ...Si ce fac copii toata ziua? Se muta de pe o parte pe alta si sunt "uitati" in fata acestor jocuri..mai sunt intrebati din cand in cand daca le e foame..si atat ...Dar putini sunt cei care le pun la copii o carte in fata sa citeasca, putini sunt cei care ii duc pe copii in parc sau ii dau la vreun sport...

Denizel da e si un tata vitreg. Un tata cu care baiatul are o relatie foarte buna si se inteleg perfect, asta din ce zice baiatul....numai ca mama spune ca al ei sot e satul de problemele cauzate de copil.. in situatia asta adevarul e pe undeva pe la mijloc...Sotul ei e un om foarte ok, linistit dar sub papucul ei... si dupa parerea mamei, sotul ei nu e obligat cu nimic sa participe la cresterea si educatia copiilor ei....

Si nu, nu pot intra in gandurile unui copil..ci doar pot spune ce ne povesteste copilul. Au fost dati cand a mintit, sau cand a "inflorit" anumite lucruri, dar am cautat sa-l intelegem pentru ca pana la urma e doar un copil...si sa-i iertam mica lui minciuna.. si niciodata nu a fost pedepsit la noi ptr greselile facute la mama lui...




Mami de printesuca mica si iubita 05.05.2009...si surpriza 33+ o printesuca mai mica

AMR: 7 saptamani!!!

Buburuza mea******In asteptare...
*********************
Povestea Printesucai
*********************

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

1. In general, nu. Pachetul de scoala e altceva, cu banii isi cumpara, in general, ce nu primesc acasa, asa ca ma abtin. Cat pot.
2. Da, sunt ocazii in care le platesc pe fetele mari. Cand noi, parintii, mergem la o distractie, iar fetele mari stau cu cea mica. Ar sta oricum si stau frecvent, dar atunci cand ma duc eu la distractie, le multumesc in felul asta ca stau linistit. Mai primesc bani cand fac anumite treburi din casa (fara legatura, insa, cu camerele lor), insa o le dau atunci cand vad ca au nevoie de bani. Tora e de parere ca ar trebui sa-si stranga banii, eu nu le oblig, imi place sa le vad ca-si fac poftele.
Oricum, datul banilor este in stransa legatura cu ce venituri intra in casa.
3. In momentul asta, Teodora este intr-o perioada proasta. Intotdeauna ne-a spus ca scoala e treaba ei, sa nu ne amestecam. Mediile au fost foarte mari, comportamentul a fost bun. Dar, anul asta, in semestrul 1, spre sfarsit, am fost luati prin surprindere: medie sub 9, absente. Evident, nu am stiut pentru ca nu am trecut pe la scoala...mare greseala. Si e pedepsita. Nu iese cu colegi, prieteni afara, doar cu familia, nu are telefon si MP4. E verificata saptamanal la scoala (la diriginte) si, periodic, la iesirea de la scoala (unele absente au fost facute pentru plecat mai devreme, dar ajuns acasa la ora corecta). Pedeapsele se vor ridica treptat si pe masura recapatarii increderii. Si, evident, cu rezultate bune la scoala. Cred ca i se trage de la lipsa controlului si de la teribilism, nu stiu de ce trebuie sa se duca pe furis la film, in general s-a dus cand a vrut si a cerut, din moment ce la scoala, singura ei obligatie adevarata, mergea struna.

PS: Dupa mine, subiectul este la sectiunea corecta, eu, in general, prefer sfaturile parintilor "in tema", adica cu copii apropiati ca varsta de ai mei; doar cand nu o inteleg pe cea mare apelez la sfatul tuturor fetelor, dar nu in calitate de mame, ci in calitate de foste adolescente...


Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput