Intrebari despre copii mai mari

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Picky_toto spune:

Am deschis acest subiect in speranta ca voi reusi sa aflu cum gandesc alti parinti si cum raspund ei la intrebarile puse de mine.

La fel ca si voi acelasi lucru as fi raspuns la intrebarile puse de mine, dar se pare ca alti parinti ar raspunde diferit. Le-ar da bani de buzunar copiilor ptr ca, considera ei, e normal. I-ar plati pentru ajutorul in casa, ptr ca asa le arata cum se castiga banul si i-ar recompensa cu un lucru foarte scump in conditiile in care ar reusi sa treaca clasa sau i-ar permite sa-si cumpere un laptop, din banii stransi de copil...bani castigati din "munca" depusa in casa, din bani de buzunar sau din bani primiti cadou la sarbatorile de iarna.
Iar cand apare o problema majora ca cea pusa de mine la intrebarea 3...nu stie ce sa faca ...sa-l pedepseasca, cum? confiscandu-i vreo 2-3 ore telefonul sau laptopul si gata..maine il pupa si-i mai da niste bani de buzunar...bani care au ca scop sa-si cumpere un suc ..ca apa de acasa ii e greu sa-si ia si deh apa rugineste....dar de fapt acei bani i-a imprumutat unui coleg ca sa-l ajute sa-si procure un spray cu gaz care te face sa fi in al 9-lea cer..ceea ce-l face si pe el partas la aceea "prostioara" ...azi un spray, maine niste hasisi si uite asa se incepe..de la ce varsta? de la 13 ani...si ce fac parintii? mai exact mama? il recompenseaza ca deh asta a stiut sa faca de ani buni....dar pe de alta parte e ingrozita ca nu se mai poate intelege cu el...in fine sunt multe de spus....

Si mie imi pare rau ca subiectul a fost mutat..la parintii intreaba.. ar fi fost citit de mult mai multe persoane si poate asa as fi primit mai multe raspunsuri..dar na..se pare ca nu-i de acel topic...si daca ar fi sa-mi dau o parere as sugera administratorului sa schimbe titlul de la parintii intreaba ...la parintii cu copii mici intreaba...etc..asa nu s-ar mai face confuzie...

Va multumesc tuturor celor care mi-ati raspuns la intrebarile puse de mine..si ma bucur ca nu sunt singura care gandeste asa.

Numai bine


Mami de printesuca mica si iubita 05.05.2009...si surpriza 33+ o printesuca mai mica

AMR: 7 saptamani!!!

Buburuza mea******In asteptare...
*********************
Povestea Printesucai
*********************

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Picky_toto spune:

Alma multumesc pentru raspuns. Da in Ro asa este la liceu niciun copil nu-si mai ia pachet de acasa..ptr ca-i "rusinos"...dar aici in Be treaba sta altfel..Aici nu exista problema chiulului...ai lipsit nemotivat 3 zile de la scoala..esti deja exmatriculat..

Mcoca multumesc pentru interes si sustinere. Asa este, e un subiect destul de delicat mai ales ca societatea din ziua de azi permite copiilor accesul la aproape orice...si exista parinti care cred ca ai recompensa pe copii e un lucru bun. Ar fi avut de invatat multi parinti din raspunsurile date la acest subiect, si chiar si mie mi-ar fi prins bine sa aflu mai multe pareri, dar ce sa-i faci moderatorii sunt de alta parere ...


Mami de printesuca mica si iubita 05.05.2009...si surpriza 33+ o printesuca mai mica

AMR: 7 saptamani!!!

Buburuza mea******In asteptare...
*********************
Povestea Printesucai
*********************

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

picky de ce nu ii intrebipe moderatri in ce baza au mutat sub....pt ca eu nu am inteles ca e vb de adolescenti ci copii mai mari, nu???? am vz ca aici, pe forum, se considera adolescent de la 12 ani.....hmmmmm, mi-e ft ft ft greu, spre imposibil sa cred, eu stiu cert ca de la 14 ani esti adolescent

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

1. Nu cred ca are legatura pachetelul pus de acasa cu un nimic de care ii e pofta si vrea sa si-l cumpere intr-o pauza.
Cand imi cere bani pentru la scoala, ii dau. O face insa extrem de rar :).



2. Nu primeste bani pentru treburi facute in casa.

Cand era mai mic a facut o lista de preturi , i-am explicat ca toti facem cate ceva pentru ca asa e normal sa fie intr-o familie, dar daca el vrea sa primeasca bani, noi ii vom da.
Desigur ca a vrut , i-am dat de vreo 2-3 ori, i-am spus de fiecare data ca e o prostie sa ceara bani pentru ca a sters praful in camera lui, iar dupa cele 2-3 dati nu a mai cerut :).

Probabil ca daca refuzam sa ii dau bani de cele 2-3 ori, si acuma ar fi suspinat dupa banii aia .



3. Nu il pedepsesc daca primesc reclamatii de la scoala. In cel mai rau caz ma supar pe el.

Atentie mare, de foarte putine ori reclamantii au dreptate!!!


Dupa reclamatie, trebuie discutat cu copilul si cu colegii. Neaparat!!!
Astfel, ies la iveala o gramada de amanunte foarte importante.

De foarte multe ori profesorii nu au rabdare, sunt brutali in a da diferite verdicte pur si simplu prostesti, habar nu au de psihologie si pedagogie etc.

De foarte multe ori copiii reactioneaza firesc si cu bun simt la situatii absurde create de profesori, pentru ca apoi sa plateasca pentru ca nu au stat cu capul plecat si pentru ca nu au inghitit fel de fel de mizerii.

Daca apoi mai sunt pedepsiti si neintelesi si acasa, nu e de mirare ca se razvratesc, ca nu mai vor sa invete, sa incep sa sfideze intentionat etc.

De asemenea, nu vad de ce un copil ar treebui pedepsit pentru ca nu invata.
Trebuie descoperit de ce nu invata (sunt foarte multe motive) si apoi intervenit cu precizie acolo unde e nevoie.






~Lumea ar fi mai frumoasa fara macelari~




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Picky_toto spune:

Ema are rost sa-mi mai bat capul? daca era un subiect ca sunt casatorita si am ramas gravida dar nu stiu cu cine, poate ar fi fost bagat in seama si s-ar fi facut mare tam tam..ba din contra l-ar fi scris mare cu rosu..ca sa atraga atentia...ca vad ca numai astfel de subiecte sunt foarte active...si unde mai pui ca-i vb despre un forum ptr copii...dar deh ..copii nu mai sunt copii daca au depasit varsta de 12 ani si nici parintii nu mai intra la categoria parinti... Am scris si la probleme tehnice si sugestii..crezi ca a fost bagat in seama subiectul meu? nu...nici pe departe..nu-i important...

Ralualexandrei ai fost vreodata tentata ca sa nu iti ti pedeapsa pana la capat? Intreb asta ptr ca mama baiatului asta face..ii spune ca 2 saptamani nu are voie la pc(asta inainte sa-i ia laptop) iar a doua zi ii permite acest lucru, doar, doar sa aiba putina liniste...


Mami de printesuca mica si iubita 05.05.2009...si surpriza 33+ o printesuca mai mica

AMR: 7 saptamani!!!

Buburuza mea******In asteptare...
*********************
Povestea Printesucai
*********************

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Eu zic ca este Ok aici - este chiar sectiunea potrivita, dedicata as spune.
Sincer si eu am devenit atent aici la aceasta sectiune pentru ca am o fata pe acest nivel de varsta. Dincolo... nu stiu daca as fi fost atat de atent.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Picky_toto spune:

Denizel multumesc pentru raspuns.

Aici suc isi poate cumpara doar de la automat, si costa pana intr-un euro mai ales ca e la scoala...pachet trebuie luat de acasa ptr ca nu poate sta flamand de la ora 8:30 pana la 15:30, si aici nu sunt magazine sau fast-food-uri pe langa scoala..
Bani ca sa faca anumite treburi in casa primeste de la varsta de 8 ani..asa i s-a parut mamei ca-l invata cum se castiga banul...si cand l-am pus si aici la noi sa-si stranga jucariile (cand era mai mic) m-am intrebat "ce-i dau in schimb"..si i-am zis clar ca nimic..ca doar pe mine nu ma plateste nimeni ca sa fac treburile in casa...iar de atunci nu a mai indraznit sa ceara...in schimb acasa la masa, cere ca stie ca i se da ..asa a fost obisnuit.
Pai acelasi lucru am intrebat-o si noi, daca a discutat cu copilul inainte sa sune disperata la noi. Ea a recunoscut ca nu, ca oricum nu-l mai crede ca o minte mereu, gresit..o minte, nu o minte e normal sa alfi si ce are de spus copilul, nu sa tipi si sa urli la el si sa-l ameninti cu internatul..iar a doua zi sa-l pupi si sa-l rasplatesti ca sa-i recastigi dragostea ...Si aici nu primesti reclamatii de la scoala ca nu au aia cu ce sa-si piarda timpul..Cat tine de invatat si de faptul ca se comporta urat in clasa si ca deranjaza lectia, astea-s lucruri minore care se scriu in raport. Dar cum e o situatie mai grava ca o "metoda de a se droga", deja se schimba datele problemei...si nu poate fi trecuta asa usor cu vederea..iar copilul a recunoscut ca l-a imprumutat pe acel coleg cu banii lui de buzunar ca sa cumpere acel spray...deci stia si ce se va cumpara din acei bani...



Mami de printesuca mica si iubita 05.05.2009...si surpriza 33+ o printesuca mai mica

AMR: 7 saptamani!!!

Buburuza mea******In asteptare...
*********************
Povestea Printesucai
*********************

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui Picky_toto

Intreb asta ptr ca mama baiatului asta face..ii spune ca 2 saptamani nu are voie la pc(asta inainte sa-i ia laptop) iar a doua zi ii permite acest lucru, doar, doar sa aiba putina liniste...






Eu zic ca e ok sa nu fii rigid si inflexibil intr-o relatie, dar.... daca mama o face doar ca sa scape de gura copilului, mai bine nu o face...

Mi s-ar parea mai potrivit sa o faca pentru ca:

- il iubeste
- pentru ca a discutat mult cu el si are incredere ca el a inteles ce a gresit si va incerca sa nu repete greseala
- pentru ca vrea sa-i arate ce inseamna sa fii o persoana flexibila si intelegatoare
- pentru ca vrea sa ii arate si lui ca pedeapsa e un instrument degradant
- pentru ca l-a inteles, stie ca el regreta incidentul
s.a.m.d.



~Lumea ar fi mai frumoasa fara macelari~




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Picky_toto, am citit si ultimul tau mesaj si am impresia ca problemele lor sunt profunde si au radacini destul de adanci.
Nu cred ca niste sfaturi date pe forum ar putea ajuta cu ceva :(.

Daca nu e prea tarziu, mama ar trebui sa faca un efort de a-i recastiga increderea copilului (faptul ca o minte arata ca el nu are deloc incredere in ea si ca se teme de reactiile ei), de a se apropia de el, de a incerca sa-l intelega. Vad ca, pana una alta, ea il condamna cot la cot cu cei de la scoala...
In stadiul acesta, pedepsele si scandalul nu fac altceva decat ca adancesc si mai tare prapastia dintre ei.





~Lumea ar fi mai frumoasa fara macelari~




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Picky_toto spune:

Marius ok inteleg ce spui dar parerea mea e ca multi parinti nu intra si la aceasta sectiune..Uite eu nici macar nu stiam ca exista o sectiune dedicata adolescentilor...

Denizel ehe de ar fi asa..mai intelegi, dar o pedepasa e o pedeapsa si tu ca mama odata ce i-ai dat-o trebuie sa o duci pana la capat, altfel copilul asa se obisnuieste si iti rade in fata cand ii mai dai vreo pedepasa ptr ca stie ca nu o poti repecta...si exact asta se intampla in cazul acesta...
Ea ca mama cedeaza ptr ca vine de la munca obosita si nu are chef de certuri cu copilul..ptr ca el asta face...daca se plictiseste, trebuie sa faca ceva in privinta asta...ba o necajeste pe sora sa, ba pe masa, ba pe tatal vitreg...si uite asa el castiga..isi recupereaza pc-ul, telefonul, nintendo...etc...


Mami de printesuca mica si iubita 05.05.2009...si surpriza 33+ o printesuca mai mica

AMR: 7 saptamani!!!

Buburuza mea******In asteptare...
*********************
Povestea Printesucai
*********************

Mergi la inceput