Intrebari despre copii mai mari

Intrebari despre copii mai mari | Autor: Picky_toto

Link direct la acest mesaj

As avea si eu cateva intrebari legate de copii mai mari.

1. Dati bani de buzunar copiilor in conditiile in care le dati pachet la scoala? La ce credeti ca le folosesc acesti bani de buzunar?!
2. Platiti copii ca sa va ajute in casa? Ca de ex sa isi faca patul, sa dea cu o matura/aspirator, sa scoata vasele din masina de spalat, sa spele vasele, sa isi stranga hainele din camera etc...si ce fac cu acesti bani stransi?
3. Ce pedepse le aplicati copiilor in cazul in care fac lucruri foarte urate la scoala sau nu invata..si primiti acasa scrisoare de la director ca el/ea impreuna cu alti copii au facut un lucru foarte urat la scoala si nu se poate trece cu vederea?

As avea foarte multe intrebari dar consider ca pentru inceput sunt de ajuns acestea .
As vrea sa aflu si raspunsurile voastre si cum ati proceda.

Multumesc


Mami de printesuca mica si iubita 05.05.2009...si surpriza 33+ o printesuca mai mica

AMR: 7 saptamani!!!

Buburuza mea******In asteptare...
*********************
Povestea Printesucai
*********************

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Picky, ce varsta au copiii?

Ioana, Rebeca (16.05.2004), Sara (17.04.2009) si 36+
Creste fata mica... Creste si minunea Rebeca
http://community.webshots.com/user/Berecutza
http://community.webshots.com/user/bebeca2004
http://community.webshots.com/user/bebebeca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Eu am copil mic, deci nu pot raspunde la intebarile 1 si 3, dar pot raspunde la 2 :
Atata timp cat facem toti parte dintr-o familie si tragem toti la aceeasi carutza platile nu isi au rostul. Fiecare trebuie sa puna mana, sa faca cate ceva. Copilul trebuie responsabilizat, nu platit ca sa-si stranga in camera.


Vicky si Printzesone


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

1. nu
2.nu
3. nu mi s-a intamplat (inca ), dar daca s-ar intampla, nu as pedepsi, ci as discuta despre ce s-a intamplat etc etc.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saskia spune:

1.nu
2.nu (sotul le mai da asa din cand in cand, dar nu pentru treburile casnice ci sa-i puna la ei in pusculita)
3.vorbit cu copilul, cu invatatoarea, discutat si despre consecinte (gen nota mica si mai stiu eu ce...nu am fost nici eu in situatia asta, doar imi dau cu presupusul).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

1.Nu-i dau bani de buzunar atata timp cat pleaca cu pachet de acasa.Primeste bani de buzunar doar in cantonament insa sumele sunt de bun simt.

2.Nu,nu-i platesc sa ma ajute in casa deoarece consider ca intr-o familie fiecare are responsabilitati in functie de varsta,asa ca cei mici isi strang jucariile,isi duc hainele murdare la cosul de rufe,cei mari isi strang paturile ,isi aranjeaza hainele in dulapuri,duc gunoiul,etc.

3.De cate ori au calcat pe bec au fost pedepsiti in fuctie de gravitatea faptei.Se incepe cu suspendarea programului la calculator si se poate ajunge pana la interdictia iesitului cu prietenii,in cazul celui foarte mare confiscarea cheilor de la masina si a telefoanelor.

Andra ,mamica de 3+1 album no1 albumul no2

Vreau sa nu mai fiu diferit!!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Picky_toto spune:

Beca ma refer la copii de peste 10 ani...dar as putea spune ca problemele au aparut de pe la varsta de 8 ani...numai ca acum sunt ceva mai grave...

Mcoca multumesc ptr raspunsul tau


Mami de printesuca mica si iubita 05.05.2009...si surpriza 33+ o printesuca mai mica

AMR: 7 saptamani!!!

Buburuza mea******In asteptare...
*********************
Povestea Printesucai
*********************

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Picky_toto spune:

Sabina multumesc de raspuns
Saskia si tie iti multumesc. Ok sotul le mai da bani sa-i puna la pusculita. Si la ce le folosesc bani de pusculita? Ce isi cumpara din ei?
Ralualexandrei multumesc si tie de raspuns. Referitor la raspunsul intrebari 3 ...cat dureaza suspendarea accesului la calculator? Are calculatorul lui? pentru cat timp ii sunt confiscate cheile de la masina si telefoanele?


Mami de printesuca mica si iubita 05.05.2009...si surpriza 33+ o printesuca mai mica

AMR: 7 saptamani!!!

Buburuza mea******In asteptare...
*********************
Povestea Printesucai
*********************

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Picky_toto spune:

Vad ca subiectul a fost mutat...uitasem ca exista si topic dedicat adolescentilor. Multumesc


Mami de printesuca mica si iubita 05.05.2009...si surpriza 33+ o printesuca mai mica

AMR: 7 saptamani!!!

Buburuza mea******In asteptare...
*********************
Povestea Printesucai
*********************

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

1. Nu - daca imi cere ii dau dar in general intreb pentru ce are nevoie
2. Nu - cum sa-i dau bani ca sa faca curat?! Isi face fiecare curat in camera si acasa ca doar nu o sa traim in mizerie.
3. Nu - nu a fost cazul



Pe de alta parte Ioana lucreaza si isi castiga proprii bani si in paralel vinde produse in sistem MLM unde castiga alti bani - deci nu mi-a cerut bani pt ca nu a fost cazul. Isi cumpara ce cred ca are nevoie, in general isi cumpara haine,lenjerie, incaltari sau din astea... ca parfumuri si cosmeticale le castiga din vanzari deci nu mai da banii pe ele.
In rest nu stiu ce sa raspund ca nu se potriveste deloc.



Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma spune:

1. da, ii dau bani pentru ca nu ia pachet de acasa, e la liceu si nimeni nu mai vine cu pachet de acasa.
2. nu o platesc sa faca ceva, dar nici nu prea face, in afara de strans in camera si dus gunoiul din cand in cand.
3. a chiulit la 2,3 ore de la scoala din cauza ca nu s-a pregatit foarte bine si a preferat sa lipseasca decat sa ia o nota proasta. Discutia a fost despre responsabilitate, pedeapsa: nu a avut voie la PC 2 zile. Nu stiu cat a inteles din asta, stiu doar ca se revolta din ce in ce mai mult impotriva regulilor.


Mergi la inceput