Fluturasi de mart-apr 2011(146)-Bravo gimihaela!!!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marin_ioana spune:

Buna

Ma numesc Ioana, sunt graviduta de martie, cu baietel, am 36 de saptamani si doresc sa ma alatur si eu odiseei voastre de fluturasi de martie-aprilie.
Ma trece si pe mine cineva in listuta ?


Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaxena spune:

pe mine m-a apucat curatenia aia rea...am frecat pana acum canapeaua si apoi vreau sa ma apuc de calcat,dar mai am de strans prin casa ..dc nu ash obosi asha repede ,ce repede ash fi terminat curatenia...asta e!incetul cu incetul

in weekend imi recuperez si eu patutul si ce mai am imprumutat,apoi ma duc sa-mi cumpar o rola de tapet mai de baietel sa-i pun si lui 2-3 fasii in dreptul patutului,camera Mariei e tare roz

gata,ma intorc la curatenie!!!asha am impresia ca azi e joi..si ca maine fac 35sapt..si totusi mai e o zi



Ana-Maria mami de Maria 19.06.2008 si 34+ cum creste Alex
AMR 37 zile!!!!

Maria,povestea nashterii

Maria in culori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

ana, cand o vrea dovlecelul sa vina....daca nu mai are rabdare pana pe 19 distractie faina maine!!! sa ne arati pozici apoi cu o gravi sexi

mada, dr mi-a spus sa iau preventiv 3 no spa /zi....ca sa il tinem pe bebe pana pe 19...eu am luat doar la nevoie.. asa este...sa ne vedem maine-poimaine si atunci am 38 incheiate si poate veni , noi il asteptam fericiti!! sa nu mai zic....ce stresat e si al meu....azi am ordin sa nu ma ridic din pat si eu am in plan sa spal geamurile :)))







mami de fetita cu codite si baietel nazdravan
AMR: maxim 10 zile !!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dorinut@ spune:

I'ma back again
Mi-am facut baitia..si am defrisat ce era de defrisat ..greu maica greu..

Marina_Ioana te trecem dar da-ne mai multe date: UM, DN, DPN, daca te-ai gandit la un nume

Mada calm calm..la tine sunt si emotiile ca se apropie momentul si hormonii..

Fetele uite cateva informatii de la ce vine APGAR..pentru cele care sunt interesate:

Initialele APGAR provin de la fiecare factor ce trebuie analizat:

A= Activity- evalueaza cat de activ este nou-nascutul si se apreciaza tonusul lui muscular:

* nou-nascutul nu se misca- 0 puncte
* bebe are miscari usoare- 1 punct
* copilasul este energic si vioi- 2 puncte

P= Pulse- masurarea pulsului si evaluarea activitatii cardiace:

* nu se identifica batai cardiace- 0 puncte
* batai cardiace slabe, mai putin de 100 de batai pe minut- 1 punct
* mai mult de 100 de batai pe minut- 2 puncte

G= Grimace- verificarea reflexelor lui bebe si a modului in care el reactioneaza atunci cand medicul incearca sa ii aspire secretiile orofaringiene

* reflexe absente- 0 puncte
* reflexe slabe pe parcursul aspirarii- 1 punct
* reflexele de tuse sau stranut prezente- 2 puncte

A= Appearance- se refera la culoarea pielii bebelusului
* daca bebe este vanat primeste 0 puncte
* daca doar extremitatile (mainile si picioarele) sunt vinete sau palide- 1 punct
* copilasul are o culoare rozalie, normala- 2 puncte

R= Respiration- acest factor evalueaza capacitatea copilului de a respira spontan

* absenta respiratiei- 0 puncte
* gangurit, tipete usoare- 1 punct
* tipete putenice, respiratie corecta- 2 puncte


In functie de scorul obtinut, medicul hotaraste ce ingrijiri immediate trebuie acordate nou-nascutului si daca acesta prezinta o afectiune amenintatoare de viata. In marea majoritate a cazurilor, copiii sunt sanatosi si primesc la nastere o nota de cel putin 7.


------------------------------------------------------------------------------------------
36+ cu Edutu mic si zglobiu - Eduard Gabriel
Doamne Doamne te rugam sa-l tii pe bebe in burtica la mami pana la termen


AMR - 3 saptamani!


Ana-Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

dorinuta, , chiar zilele trecute citeam ce ai scris tu. ca nici eu nu stiam de unde vine scorul apgar.


mami de fetita cu codite si baietel nazdravan
AMR: maxim 10 zile !!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Stefyapost, felicitari ptr eco!
Simo, am citit abia acum despre rezult la eco. Vezi de ce in strainatate se fac maxim 2 eco in toata sarcina? Ce atata ingrijorari inutile? Nu mai zic de practicantii aia si tu material didactic. Urasc treaba asta si mie mi s-a intamplat frecvent pana acum, sa fie A material didactic.
SUnt convinsa ca e totul bine cu bb.
Alina.n , bine ati ajuns acasa! Ma bucur din inima ca bb Alex e bine. Am vazut si poze, e un scump!

AllyLaur, felicitas, millie, bb-yasmi

Roxy, ce ti-a iesit tie, enterococ, cred ca ti-a iesit la urocultura, la Viss, a iesit streptococul la cultura de col, iar asta e periculos la nastere naturala, ca se transmite la fat.
Si mie mi-a iesit la urocultura posibila infectie cu enterococ, dar dr mi-a zis sa beau multe lichide cateva zile, ca sa se spele vezica, si pe urma sa repet urocultura, si a avut dreptate, nu a iesit nici o infectie,
Strumph, sa stapaniti sanatoase mobilierul. Abia astept sa vad cum arata la final.
Ralukab, pompa electrica de la Nuk, este o mare porcarie. Dai banii pe ea degeaba. Eu nu am reusit cu nici un chip sa o folosesc. Am folosit cu succes pompa electrica de la MEdela.
Pisucmic, felicitari ptr rezultatele de la eco!
Anaxena, felicitari ptr vizita la dr. Sigur o sa stea bb Alex cumintel la caldurica!

Ma intind putin ca am intepenit, trebuie sa ma ridice o macara.
Citesc continuarea pe urma, ca nu mai rezist.
si sa aveti o zi frumoasa.

Anaxena si Scrish, si la mine au iesit modificate valorile alea. Vineri ma intalnesc cu dr si vad ce spune. Mi-a zis ca daca e ceva in neregula, ma suna azi. Sa vedem.


Mamica fluturasului Andrei si 38+ Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

happy, hai ca nu uit....a promis tu ceva....mai stii???


mami de fetita cu codite si baietel nazdravan
AMR: maxim 10 zile !!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

dorinut interesant, chiar nu stiam de unde vine APGAR.


happiness

marin_ioana bine ai venit la noi, sarcina usoara in continuare si un bebe sanatos si la termen.

bb_yasmi tu vrei sa nasti acum? lasa geamurile alea, roag-o pe mami tau.

S-a intamplat minunea mult asteptata37+

AMR 2 sapt!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

happiness nu, mi-a iesit la culturi din col enteroccocus. urocultura este buna nu mi-a iesit nimic.

S-a intamplat minunea mult asteptata37+

AMR 2 sapt!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaxena spune:

cand te mananca,te apuci sa stergi geamuri...bb_yasmi de sambata ploua!!!se murdaresc la loc!!!stai cuminte!!



Ana-Maria mami de Maria 19.06.2008 si 34+ cum creste Alex
AMR 37 zile!!!!

Maria,povestea nashterii

Maria in culori

Mergi la inceput