Suntem in clasa a-II-a :2010-2011 (6)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

A venit si fata mea de la Busteni si o sa ii dau subiectele sa le faca, pregatire pt Arhimede de sambata. Era f tarziu aseara si totusi a vrut neaparat sa vada ca i-am tras foile la imprimanta:d
Lori, fetita ta merge la Arhimede?



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Da.Dar nu cred ca va mai fi asa usor ca la prima etapa.Cred ca se va trece la probleme la care trebuie sa-si puna serios mintea la contributie,asa cum se dau la clasele mai mari.
Stiu ca am mai discutat,dar eu tot nu pricep mecanismul.Un copil are b,b,s,b,s,fb zdrang media fb ca e in progres,apoi peste o saptamana,in semestrul urmator,epuizat desigur de efortul facut pentru fb-ul final o ia de la capat cu s,s,b ,fb.Media din al doilea semestru e tot fb ?Ca progresul se vede doar cand trebuie incheiata media.Adica cu doi febei din 15 note iese media fb anuala!?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Citat:
citat din mesajul lui loryi1974

Da.Dar nu cred ca va mai fi asa usor ca la prima etapa.Cred ca se va trece la probleme la care trebuie sa-si puna serios mintea la contributie,asa cum se dau la clasele mai mari.
Stiu ca am mai discutat,dar eu tot nu pricep mecanismul.Un copil are b,b,s,b,s,fb zdrang media fb ca e in progres,apoi peste o saptamana,in semestrul urmator,epuizat desigur de efortul facut pentru fb-ul final o ia de la capat cu s,s,b ,fb.Media din al doilea semestru e tot fb ?Ca progresul se vede doar cand trebuie incheiata media.Adica cu doi febei din 15 note iese media fb anuala!?


In primul rand bafta fetei sambata la Arhimede ! Asta e unul dintre cele mai grele si serioase concursuri de mate, subiectele, la clase mai mari un pic sunt de nivel de olimpiada de matematica.

Eu am avut aceleasi dubii cand era fiul meu in primara.
Invatatoarea lui ne-a spus atunci la o sedinta ca au fost invatati la consfatuirile cu inspectorii scolari astfel:
- progresul elevului se urmareste de-a lungul unui semestru si nu inseamna ca ultimul calificativ luat stabileste media !
Nu se face medie aritmetica, e adevarat dar primeaza calificativele luate de mai multe ori.

Exemplul tau:

" b,b,s,b,s,fb" - b este majoritar, fb este o "intamplare", "s" este un accident".
Invatatoarea are 2 variante :
-incheie media b
- asculta/da test sumativ copilului pentru a determina prin inca un calificativ adevaratul progres sau regres.

Invatatoarea fiului meu nu ar fi incheiat niciodata media FB pe calificativele de mai sus.

Uite si o discutie dintre invatatori :

Citat:
Calificativele se acorda pe baza descriptorilor de performanta.
Un calificativ se poate acorda si in urma mai multor evaluari ! Se trece in caietul prof. calificativele (pe o perioada de timp, evaluari sub diferite forme / orale, scrise), in functie de progresul/regresul elevului se trece un calificativ in catalog (ca o medie a celor din caiet !).
Atentie ! Nu se face media calificativelor din catalog !
D-voastra ati gresit daca aveti astfel de calificative !
Ce se mai poate face in aceasta situatie ?
Se mai acorda un calificativ !
Media este calificativul cu ponderea cea mai mare ! (cel care se repeta de mai multe ori



>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

(8 ) La clasele I-a IV-a se stabilesc calificative semestriale si anuale la fiecare disciplin#259; de studiu.
(9) Pentru clasele mentionate la alin. (8 ), calificativul semestrial la fiecare disciplina se stabileste astfel: se aleg dou#259; calificative cu frecven#355;a cea mai mare, acordate în timpul semestrului, dupa care, în perioadele de recapitulare si de consolidare a materiei, în urma aplic#259;rii unor probe de evaluare sumativ#259;, cadrul didactic opteaz#259; pentru unul dintre cele dou#259; calificative.
(10) Pentru clasele men#355;ionate la alin. (8 ), calificativul anual la fiecare disciplin#259; este dat de unul dintre calificativele semestriale stabilite de c#259;tre cadrul didactic în baza urm#259;toarelor criterii:
a) progresul sau regresul performan#355;ei elevului;
b) raportul efort-performan#355;#259; realizat#259;;
c) cre#351;terea sau descre#351;terea motiva#355;iei elevului;
d) realizarea unor sarcini din programul suplimentar de preg#259;tire sau de recuperare, stabilite de c#259;tre cadrul didactic #351;i care au fost aduse la cuno#351;tin#355;a p#259;rintelui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Revin cu rugamintea, vreau si eu subiectele de la Arhimede, stiu ca parcas-ai mau pus dar nu am cum sa mai caut in urma.
Si niste probleme considerate grele pt ei as vrea.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Citat:
citat din mesajul lui Sabina

Revin cu rugamintea, vreau si eu subiectele de la Arhimede, stiu ca parcas-ai mau pus dar nu am cum sa mai caut in urma.
Si niste probleme considerate grele pt ei as vrea.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo
Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.




http://www.arhimede.ro/Downloads/Arhimede_cls2.pdf

Bafta multa copilei !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

http://mate.info.ro/UploadedMaterials/Mate.Info.Ro.1146%20Concursul%20MICUL%20MATEMATICIAN%202010%20Clasa%20a%20II%20a.pdf

Si subiectele din 2010 la Micul matematician iar mai jos Cangurasul

http://cangurul.ro/Cangurul%20matematic/subiecte2010/subiecte%20canguras%20cls%20II_2010.pdf

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Multumesc frumos! Acu are ce lucra pana sambata:)
Donsoara avenit cu un b de toata frumusetea la test la romana.
a gresit asa:
nu a stiut cine e mihai viteazu (a lipsit...credcaa fost inainte de vacanta lectia)
Aici e vina mea ca nu m0am preocupat de lectia aia de la romana.

A gresit doua semne de punctuatie, a pus doua puncte in loc de semnul exclamarii. Intr-un loc era chiar discutabil....mergea f bine si cum a zis ea, in celalalt nu.

Si, culmea culmilor: scrieti un dialog folosind toate semnele de punctuatie. A scris 4 propozitii(semnul intrebarii, punct), dupa care cica...nu a avut inspiratie sa scrie ceva frumos, asa ca nu a mai scris.
Asta a facut la cateva zile dupa ce primise premiul de la barajul Smart cu 100 de puncte :))))))))

si asta cu lipsa de imaginatie....adica ea scrie povesti si publica poezii si nu stie sa scrie dialog cu semnele de punctuatie

La mate a luat Fb la test, desi are si acolo o duma, le-a dat sa scrie la un subpunct sir cu numere din 10 in 10, ea a scris descrescator in loc de crescator. Nu i-a dat -FB, i-a dat FB totusi, nu stiu de ce. Ca era taiat cu rosu sirul ala:)



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Cangurasul l-a facut la busteni, a gresit la negativul pozei cu maimuta, la biciclisti (babuta se numara sau nu? cine-mi zice?:D ca eu nu stiu!! da i-am zis ca nu ) si parca inca undeva, da numai stiu unde.
Edit, la caluti, deci era clar obosita.


Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Citat:
citat din mesajul lui Sabina

Cangurasul l-a facut la busteni, a gresit la negativul pozei cu maimuta, la biciclisti (babuta se numara sau nu? cine-mi zice?:D ca eu nu stiu!! da i-am zis ca nu ) si parca inca undeva, da numai stiu unde.
Edit, la caluti, deci era clar obosita.


Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo
Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.




http://cangurul.ro/Cangurul%20matematic/subiecte2010/grila%20raspunsuri%20CANGURASUL%20MATEMATICIAN_2010.pdf

Uite si grila de raspuns.
La restul nu am bareme/solutii. Doar la Canguras.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Dragelor, am si eu o dilema. Cum au invatat copiii astia aproximarea? Eu n-am gasit nimic in manual. Cand am facut exercitii cu el acasa i-am zis ca 52 ~ 50
58 ~ 60
iar 55 ~ 60
adica atunci cand e la jumatate se aproximeaza in plus. A facut copilul la test asa si i-a taiat invatatoarea si a zis ca 55 ~ 50.
Nu stiu unde scrie chestia asta in carte. Voi ati gasit?

Mergi la inceput