Suntem in clasa a-II-a :2010-2011 (6)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nikkibaciu spune:

Buna ziua dragi mamici.

Nici eu, din pacate, nu prea am mai avut timp sa va scriu, dar v-am mai citit din cand in cand.

Noi de cand am inceput semestrul suntem la Vrajitorul din Oz, citit zilnic cate un capitol si rezumat de max 5 propozitii, plus vocabular. Insa mie nu-mi surade deloc ideea de a sta atat de mult pe o povestire!

La mate suntem la probleme cu trecere peste ordin 100-1000. Maine ar trebui sa mergem la concursul de evaluare la mate, de care sincer iarasi nu sunt prea incantata, in primul rand ca e sambata, in al doilea rand nu cred ca este pregatit sa abordeze astfel de excercitii (n-am vazut ca dna sa faca asa ceva cu ei) insa a insistat copilu' ca vrea sa participe..
La fel cum spuneai si tu Anya, in fiecare saptamana vine fimiu cu fel si fel de oferte pentru poze, obiecte personalizate, incep sa cred ca au si doamnele ceva de castigat din toata afacerea asta!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Anya si la noi e la fel cu diversele obiecte. Unele chestii sunt incurajate de profi (la noi niste carti in limba italiana) altele nu (adica invatatoarea noastra nu incurajeaza).
Si noi vom merge intr-o excursie, ceva cu olarit, e 75 RON cu masa inclusa.
Daca se plictiseste si se joaca cu creioanele mie mi se pare super cuminte. Eu as zice sa ignori asta, cum bine ai zis sa-i dea invatatoarea ceva de facut sau eventual o carte de acasa sa citeasca. In cls I la noi aveau copiii carti de colorat mereu la ei pentru chestii de genul asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happiness spune:

Nu e mare tragedie... Si la noi unii copii termina mai greu fisa/testul, dar ceilalti fac altceva. De exemplu la test la mate a terminat fiica-mea mai repede si a mai lucrat inca 3 probleme pe aceeasi foaie, create de ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Happi dupa parerea mea fata ta e caz special. Fi-mea daca termina mai devreme se joaca pe mobil.
Azi la evaluari a terminat cam in 45 min (din 90) si a iesit din clasa dupa 60 min (nu i-a lasat inainte). S-a jucat pemobil si cand a iesit s-a apucat de sunat (pe mine, pe bunica-su).
Parerea mea e ca invatatorul/profesorul trebuie sa le dea ceva de facut, nu cred ca te poti baza ca seapuca ei de ceva culegatura cu materia ... Si imi aduc aminte ca eu jucam "avioanele" sau "vapoarele" in ore.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happiness spune:

Nu e caz special. Asa le- a zis doamna, daca termina sa mai scrie ceva pe foita. Nici gand de mobil la scoala, daca au se joaca in pauza. In ore au altele de facut. Cum a fost la Nastasescu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Sunt subiectele pe site deja. Mie mi se par mai usoare decat cele din anii trecuti.
Fi-mea inca nu stiu ce a facut exact pentru ca sunt cateva la care nu-si aminteste. In mod sigur a gresit la un subpunct la problema 3 unde n-a luat in considerare capetele sirului (si a zis 15 numere in loc de 17). Cele pe care si le aminteste (cu exceptia sirului) le-a facut bine.

Edit: Uitandu-ma in barem am vazut ca a mai pierdut 2 pct la 3. Dar nu i le reprosez ca e cam aiurea - adica erau 3 p la intrebarea "cate figuri geometrice sunt?" Si desi a raspuns corect facand adunarea va lua doar 1 pcs pentru ca n-a scris in cuvinte "4 cercuri, etc".


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dinubebe spune:

Salut, fetelor, si bine va regasesc dupa o lunga perioada de timp.
Am fost si noi ieri la Nastasescu, intr-adevar, o fisa nu foarte dificila, nici banala,dar acceptabila, insa, din ce am discutat si cu alte mamici si cu doamna invatatoare, multi s-au incurcat cu ea. Eu sunt frustrata, pentru ca a mea a gresit la chestia aia cu cele doua numere din sir la care suma cifrelor sa dea 12, caci ea a cautat doua numere ale caror cifre adunate sa dea 12, adica, in loc de 48 si 57, a gasit pe 50 si 61 (ea a facut 5+0+6+1=12) si normal ca aici a pierdut 4 puncte, si a mai pierdut 1 pct caci nu a scris toate numerele la intrebarea Cate numere sunt? - sincera sa fiu nici eu nu as fi scris toate numerele acolo, dar am vazut ca in barem se puncta.
So, una peste alta, un punctaj bun, dat fiind ca a fost prima oara la acest concurs. Suntem insa amandoua ofticate ca se putea atinge maximum fara probleme. Saptamana viitoare ar trebui sa fie la romana, dar nu se face la noi in scoala si nu stiu cum ar trebui sa facem sa mergem in alta parte. Daca voi ati fost in alt centru decat in scoala voastra, v-as fi recunoscatoare daca mi-ati spune cum ati procedat. Ma astept ca la romana sa fie mai mic punctajul, caci in primul rand nu are un scris frumos si uneori mai uita cate o virgula, sau vreun alt semn de punctuatie. Din fericire, au timp ultra suficient sa isi verifice lucrarea (la matematica doamna invatatoare le-a spus ca incuie scoala si nu da drumul nimanui mai devreme - evident era o exagerare, ca sa ii oblige sa stea sa isi lucreze atent si pe indelete lucrarile).
In alta ordine de idei, ne plangem de aceeasi criza de timp. Si poate chiar si de chef...
Fara sa aiba prea mult de lucru pentru acasa, sau prea multe activitati suplimentare (face dansuri lunea si miercurea, de la 5,30 la 6,30), o tot aud plangandu-se ca e obosita. Se culca pe la 21,30-22 in timpul saptamanii, dar nici nu ar putea mai devreme, caci nu o ia somnul, pare ca nici de citit nu ii mai vine, si cand o vad asa extenuata nici eu nu mai vreau sa o presez. Si nu vad numai la ea fenomenul. Saptamana asta au facut in vreo doua zile un fel de simulare de la evaluare in educatie, si asta dupa programul de scoala, adica dupa 12, si nu va pot spune ce rezultate dezastruoase au avut. Eu ma intreb ce vor face atunci cand va avea mai multe obiecte si automat mai multe lectii si teme de pregatit.
In rest, pregatim martisoare si felicitari pentru un targ de martisoare care va avea loc saptamana viitoare in curtea scolii lor si la care sunt asteptati copiii din clasele mai mari, parinti, bunici si orice alta persoana aflata in trecere pe acolo si dornica sa achizitioneze de la standurile celor mici.
Inca nu stiu sa aiba loc vreo serbarica de 8 martie, desi mi-as fi dorit, tot timpul ma emotionez cand ii aud cantand despre mame. E drept, insa, ca si ei sunt ceva mai mari si poate nu se mai poarta astfel de actiuni la varsta lor.
La romana au facut doua lectii cu caracter istoric (ceva cu Stefan si Vrancioaia si stejarul din Borzesti), la matematica fac tot felul de operatii peste ordin cu numere intre 100-1000, iar la cunoasterea mediului au avut de scos curiozitati despre animale salbatice din alte tari. O sa avem si noi o excursie de o zi in alt judet, dar inca nu stim decat ca va fi anul acesta, fara sa stim pretul sau traseul.
Cam atat pentru acum, va doresc o duminica frumoaa tuturor.
Loredana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Citat:
citat din mesajul lui dinubebe

Daca voi ati fost in alt centru decat in scoala voastra, v-as fi recunoscatoare daca mi-ati spune cum ati procedat.
Loredana


Noi am fost in alt centru dar ni s-a spus unde sa mergem de catre invatatoare. Adica ne-am inscris ca toata lumea la invatatoarea noastra si ni s-a comunicat "la scoala x la ora y pe data z".
Practic s-au unit 2 scoli adica au fost si la supraveghere si la corectare din ambele scoli, locatia a fost una singura.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happiness spune:

Na, a mea ar fi luat un pic peste 70 de p, i le-am dat azi si a gresit nu la III, ci la II....Din neatentiwe, din nestiinta, nu stiu, prima parte perfecta...Oricum a stat doar 20 minute sa se gandeasca, poate daca era mai mult timp ar fi rezolvat mai bine. Ideea e ca e bine sa se obisnuiasca cu examenele/concursurile, chiar daca nu castiga cine stie ce. Sper sa mergem sambata viitoare macar la romana , si la Smart desigur.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Hapi,sa stii ca aproape toti copiii de clasa a doua au terminat repede.Subiectele au fost ok ,de aceea cred ca a fost un bun prilej de testare reala,desigur acolo unde totul s-a desfasurat corect,fara interventii din afara .
Punctajele nu au fost enorm de mari pentru ca se pierdeau multe puncte la primele doua subiecte daca se gresea un singur subpunct.O greseala 7 p,doua greseli 14 p in minus etc.Dar pe ansamblu a fost ok.Si,da, s-au dus acele irealitati numite 30 de lucrari din 30 fara greseala,vai ce minunatie.Inca o data,mi s-a demonstrat ca asa ceva nu exista decat daca doamna vrea sa ii impace pe toti parintii.Dar reversul e extrem de periculos ,ii indeparteaza de la realitate si le face rau.Adevarul poate fi crud,dar te obliga sa te gandesti la cauze.

Mergi la inceput