Sunt obsedata de el !

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

corect, este un mit de la un capat la altul, cel cu "sufletul pereche"...este cum bine zicea cineva nevoia fiecaruia dintre cei romantici de a crede in asa ceva. Riscul este ca proiectand asupra unui Y ca in cazul de fata, atatea asteptari, visuri si calitati imaginare, risca sa traiasca in frustrare continua si sa zadarniceasca din start sansele vietii REALE in care are sot si copii.

Ionica, trezeste-te pana nu e prea tarziu. Viata ta e aici si acum, nu in urma cu parintii posesivi, nu in urma cu acel ex- prieten care nici nu mai exista de fapt. E o himera periculoasa intretinuta artificial de tine. Deconecteaza-te si traieste-ti viata, acel Y nu mai exista demult in destinul tau, il tii in viata in imaginatia ta, in sufletul tau asa cum foarte bine l-ai putea tine si pe Brad Pitt de acum incolo ! visezi cu ochii deschisi....si iti scapa viata printre degete

cat de nefericita esti tu de fapt in viata ta reala? sotul tau nu poate concura cu X-men-ul plasmuit de tine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns razvan74 spune:

Un om care te respinge de cel putin 3 ori nu merita sa mai fie in mintea ta... a aratat cit se poate de clar in mai multe momente ca nu te vrea, ca ai fost probabil relatia de o seara - pansament la suparare a lui si probabil ca atunci n-ai facut ceea ce se astepta el sa faci, probabil astepta mai multa seductie si tu doar ai dansat cu el.. oricum dupa aceea sa te urmareasca atita timp imaginea lui in conditiile altor respingeri nu mi se pare normal. E drept ca daca l-ai vedea si ai vorbi cu el ai vedea ca fata de imaginea creata de tine e mult mai diferit acum, e un strain omul de azi si te-ai lecui. Ai grija mai mare cu relatia ta din casa pentru ca, atit cit am inteles, sotul tau te iubeste si tu esti atunci cu gindul pe dealuri. mai bine ai fi atenta la situatia asta, ai cauta sa constientizezi ca un om nu refuza o alta persoana fara motiv in mod repetat si ai reface starea de confort casnic, singura in masura sa asigure un trai bun si copiilor tai. Analizeaza mai bine situatia, fii rece in gandurile si emotiile legate de el si vei vedea mai bine dispretul si indiferenta lui. Si atunci vei realiza ca ai trait aiurea viata ta dubla si ca mult mai importanta e viata ta reala din familie. Mult succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

dragilor, cred ca va dati seama ca ati reactivat un subiect deschis in februarie, si tot de atunci autoarea nu a mai intrat sa raspunda...cine stie ce s-o mai fi intamplat intre timp in viata ei...sau daca mai intra din cand in cand pe DC...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Am sa pun intrebarile un pic altfel. Iti vor parea bizare - dar te rog raspunde oricare ar fi raspunsul si numai dupa ce te gandesti.

Prima intrebare:
1. Cat dai pe copiii tai?

Sau altfel formulat:

2. Ce esti dispusa sa primesti ca in schimb sa nu-ti mai vezi niciodata copiii? Niciodata inseamna niciodata.


Eu pur si simplu / Pagina legislativa







Da, cam asa ceva vroiam sa te intreb si eu. A fi obsedata de un barbat pana la un punct, as intelege, dar nu pot intelege 2 lucruri:

1)faptul ca proprii tai copii nu te fac sa te simti implinita

2) faptul ca obsesia persista in ciuda comportamentului lui cel putin bizar.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionik76 spune:

Uau, nu am mai intrat de mult pe DC si cu atat mai putin pe subiectul acesta, dar nu ma asteptam sa fi declansat atatea reactii, pro si contra. Ma bucur sa constat ca sunt si persoane care au reusit sa vada dincolo de o simpla obsesie. Pare simplu, dar nu e. Ar fi atat de simpla viata daca am putea fi cerebrali in fiecare clipa din viata.
Cred ca va intrebati cu totii ce s-a mai petrecut in viata mea. Am incercat, cat mai lucid cu putinta, sa ma concentrez pe ce e cu adevarat important, in speta pe copiii mei. Spun "am incercat". Nu inseamna ca am si reusit. In vara am fost plecati in concediu, cu copiii, la mare. Cu toata rusinea, marturisesc ca nu a fost zi in tot concediul in care sa nu ma gandesc la el, in care sa nu-mi doresc sa fiu cu el, sa nu ma intreb "ce-ar fi fost daca..." sau "cum ar fi fost sa fac impreuna cu el cutare sau cutare lucru"...
Ingrozitor. Epuizant. Cumplit.
Dar ma straduiesc. Mi-e greu. Am zile cand cad iar in depresie, zile cand ma trezesc gandindu-ma la "el", dar pe urma imi adun toate puterile si ma ridic din nou. Nu stiu pana cand, nu stiu cat o sa mai pot face asta. Dar deocamdata merg inaninte.
A, si sa nu uit: intre timp respectivul a devenit si tatic. In martie aflasem ca sotia lui era insarcinata. Al doilea mare soc pentru mine dupa aflarea vestii ca s-a casatorit. De asta nici n-am mai scris nimic. Ce-ar mai fi de spus ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nimic.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns azzure_sun spune:

Parerea mea, ca totul e in mintea ta...si tot cu mintea poti pune si punct. Totul este trait la nivel mental si amplificat de imaginatie. Iti faci rau singura.
Citisem mai de mult subiectul, dar m-am abtinut sa comentez pentru ca nu mai pareai prezenta pe DC.
Si sa stii ca chiar sunt chestii mai importante in viata asta decat un "What if?".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

ionika, ar trebui sa faci cateva sedinte de psihoterapie. singura nu vei reusi sa scapi de aceasta obsesie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligeea spune:

Stiu despre ce vorbesti.
Am avut 10 ani in care am trait o viata secreta, viata lui ,,ce-ar fi fost daca..mai ales pentru ca m-a ,,parasit'pentru cea mai buna prietena a mea, ceea ce intr-un oras mic ca cel din care provin era privit cu mila, compatimire, ,,saraca fata".

Am plecat imediat dupa terminarea liceului cat am putut de repede ducand cu mine o rana deschisa , imi maream ritmul inimii numai daca vedeam pe strada pe cineva ca-i seamana la pas, la port .

Ghinionul vietii mele-la 10 zile dupa ce am nascut si nu il revazusem de 10 ani m-am intalnit in parc cu el si cu actuala, eu grasa ca o balena aia ca o floare .M-am urat sincer asa cum nu cred ca m-am mai urat niciodata-urmarile in schimb sunt demne de mentionat , am slabit in 3 luni cat altele in 3 ani.
El in schimb nu arata prea grozav , era cam chel-si doamne ce par avea, si nu mai avea 18 ..ani neastamparaul si sclipirea acelei varste .
Asta nu inseamna ca eu il vedeam asa cum arata real, il vedeam cu ochii pustioaicei de 18 ani , il vedeam asa cum vroiam eu sa fie.Ratat profesional nu , dar job cumintel la un dealer auto casa in Berceni.Nevasta cam caznica , aveau un baietel dar nu il duceau la parintii lui ca maica-sa e retrasa la tara si copilul lui sa stea la tara?

Si, da tipologie parentala asemanatoare.


Incet incet mi-am dat seama ca am mai multe atuuri decat cred -, am slabit , n-oi mai arata nici eu ca la 18 ani dar oricum cu 7-8 ani mai tanara apar -inca mi se spune domnisoara chiar si ziua, si am deja 40 de ani...
Locuiesc in Herastrau , soacra-mea sta in Berceni
2 copii buni-am avut probleme cu sanatatea cu cel mare si mai am inca, dar e la scoala ,invata foarte bine , va creste .Cel mic e lipiciul casei, daca plec la paine-plange ca -i e dor de mine...
Am o cariera pe care m-am focusat , mi-am propus sa obtin tot , creme de la creme.Sunt atat de apropae cat am vrut sa fiu ca sa am si libertate .
Mi-am gasit o gramada de hobby-uri-carti, ceinariii, seri la teatru, lictatii de arta, muzee, seri de bricolaj cu copiii pe covor acasa .Cercuri de pictura sau temele celui mare la matematica .Calatorii,am invatat sa schiez anul trecut .Din cand in cand merg la coafor-nu de bani da de timp , ma rasfat cu cate o zi singura cand sotul merge cu cei mici la un sport.

Stii e vorba de supravietuire, de adaptare , la inceput.
In timp, dupa ce vei vedea ca stii sa faci multe lucruri ca esti valoroasa -o persoana valoroasa , vor vedea si ceilalti.

Acum -dupa 16 ani am ajuns in punctul in care mi-ar place sa il mai intalnesc o data , sa stau de vorba si sa apreciez faptul ca am avut o adolescenta frumoasa dar cam...zanatica .
Cu drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Ionik daca in viata sotului tau ar aparea fosta,sa zicem.....si ar incepe sa-l streseze,sau daca ai sti ca alta femeie il pandeste,cum te-ai simti?E bine ca te descarci aici dar ai nevoie de tratament specializat...cateva sedinte la psiholog...nu-s scumpe e pacat.

Madalina si Eva-Maria
https://picasaweb.google.com/lhmadalina/Dezastrul?authkey=Gv1sRgCIKAmOzUz-zXAw#5640047175923810098

TE IUBESC MINUNEA MEA ...ESTI ALFA SI OMEGA PENTRU MINE,RATIUNEA MEA DE A TRAI.....TE IUBESC.....

Mergi la inceput