Sunt obsedata de el !

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Citat:
citat din mesajul lui Amonar


Inteleg ca traiesti intr-o monotonie totala, dusa de inertia vietii si situatiei in care te afli. Adica esti mama, ai grija de copiii tai, ai probleme cu mama ta, ai probleme cu sotul tau, ai probleme cu cariera ta. Daca stau sa ma gandesc nu exista resurse vizibile de unde te-ai putea aproviziona cu energie pozitiva. Si asta este lucru de care tu ai nevoie, energie pozitiva. Si se pare ca ai ajuns intr-un stadiu in care tu nu iti poti crea singura aceasta energie pozitiva.


Mai mare aberatie spusa nu am auzit...cum a avea grija de doi copii nevinovati nu constituie sursa de energie pozitiva?Doamne ce mi-e dat sa aud...
Nu am chef ca altii sa disec fiecare cuvintel,dar catastrofal sfat..lasa-ti copiii si du-te la .....,vino dezamagita inapoi.....Doamne ce urat poate fi sfatul tau Amonar....
Madalina si Eva-Maria
https://picasaweb.google.com/lhmadalina/Dezastrul?authkey=Gv1sRgCIKAmOzUz-zXAw#5640047175923810098

TE IUBESC MINUNEA MEA ...ESTI ALFA SI OMEGA PENTRU MINE,RATIUNEA MEA DE A TRAI.....TE IUBESC.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Eumada, interpretarea data de tine iti apartine in totalitate si reprezinta coordonatele orizontului tau personal. Sfatul meu, din fericire, este interpretabil intr-o multime de solutii decente. Depinde de capacitatea fiecaruia de a si le crea.

Cat despre cuvantul 'monotonie' ales de mine, el exprima imaginea pe care Ionik a creat-o in postarile sale. Am preferat acest cuvant in locul cuvantului 'depresie' pt ca nu sunt doctor si nu imi permit sa pun un diagnostic. Dar cu putin interes autodidactic vei alfa ca monotonia este inclusa in aceasta boala. Iar faptul ca ai grija de doi copii nu exclude din start faptul ca viata nu poate fi monotona sau ca cineva nu poate suferi de depresie. Cerceteaza si vei alfa.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Amonar,orizontul meu personal e cu atat mai larg cu cat am lumea deschisa datorita copilului meu.Cu ea si pentru ea pot sa fac orice.Ea imi da aripi,pentru ea gasesc energie,ea e sursa mea de putere.
Ce spui tu e negru pe alb(se plictiseste ca are doi copii)....ma lasi?
Orizontul meu personal e de mama responsabila...tu ii spui sa-si lase copiii,sotul si sa bata caii verzi pe pereti.
Ca tulburarea obsesiv-complusiva de acre sufera deja necesita psihiatru,nu psiholog...e deja alta poveste.

Tu asa ai pune problema?
Ai considera ca ai tai copii nu sunt suficienti pentru a-ti infrumuseta viata?Copiii tai,in caz ca ai sunt sursa de stres pentru tine?

..mare e gradina lui Dumnezeu.



Madalina si Eva-Maria
https://picasaweb.google.com/lhmadalina/Dezastrul?authkey=Gv1sRgCIKAmOzUz-zXAw#5640047175923810098

TE IUBESC MINUNEA MEA ...ESTI ALFA SI OMEGA PENTRU MINE,RATIUNEA MEA DE A TRAI.....TE IUBESC.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Interesant cum pui tu diagnostic de o boala, asa la distanta. Ar trebui sa stii ca boala sugerata de tine distruge functionarea normala acasa sau la serviciu. Deci in concluzie, un doctor nu i-ar aplica tratamentul: vezi-ti de copii ca de acolo vine vindecarea. Copiii nu sunt medicamente. Dar un doctor bun sufla si in iaurt pana sa traga o concluzie pe baza de analiza. Iar eu ma distantez de ideea ca Ionik ar fi bolnava. Repet, e o concluzie periculoasa care nu poate fi vehiculata pe un forum fiind doar ceva de genul 'banuiala' sau 'lasa ca stiu eu'.
Ionik isi va lua din toate reactiile ceea ce considera ea ca i se potriveste. In rest, ce cred eu despre copii si monotonie nu este relevant. In orice caz stim cum gandesti tu si asta e important pt Ionik.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Citat:
un doctor nu i-ar aplica tratamentul: vezi-ti de copii ca de acolo vine vindecarea. Copiii nu sunt medicamente


In 1976, un doctor i-a "aplicat" mamei un astfel de tratament, decat sa o umfle cu antidepresive...suferise o depresie severa in urma mortii tatalui meu si exact asta i-a spus : "doamna, eu va pot da medicamente, dar vindecarea trebuie sa vina din dvs., aveti un copil de crescut".

Cateva luni mai tarziu, mama se vindecase, in schimb doctorul se imbolnavise de depresie si o intreba cum a reusit...in cazul ei, apelul la copil a functionat, dar cred ca doctorul respectiv trebuie sa te cunoasca bine ca sa "apese pe aceasta pedala".

Dana & Amelia (21.06.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Da` ce sunt copiii atunci?



Madalina si Eva-Maria
https://picasaweb.google.com/lhmadalina/Dezastrul?authkey=Gv1sRgCIKAmOzUz-zXAw#5640047175923810098

TE IUBESC MINUNEA MEA ...ESTI ALFA SI OMEGA PENTRU MINE,RATIUNEA MEA DE A TRAI.....TE IUBESC.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Ch-dana, in primul rand diagnosticul dat de eumada clar se diferentiaza in totalitate de boala pe care o numesti tu. De aceea un doctor este antrenat sa faca diferenta intre aceste doua boli. Eventual se pot suprapune, dar asta implica un tratament serios. Si asta nu inseamna neaparat medicamente.
Apelul la grija pentru copii, nu este dovedita a fi tratamentul in cazul mamei tale. Este o presupunere, pt ca sunt multe alte aspecte care pot influenta o vindecare. Asa s-a vazut la prima vedere. Se poate ca doar faptul ca doctorul a spus acest lucru sa fi fost un impuls in drumul vindecarii mamei tale.

Analog cu exemplu dat de tine, daca concluzia data de tine inseamna ca copiii sant medicamente, nu ar exista nici o mama sau tata cu depresie. Ceea ce nu este adevarat. Depresia este o boala larg raspandita (si inca inconjurata de sfera 'rusinii') si intre randurile celor in varsta si in randul tinerilor. Deci, tinerii la randul lor ar trebui sa se ocupe de copii ca sa se vindece. Sa nu mai vorbim de depresia post-natala (deci cauzata de venirea unui copil la prima vedere) care daca nu este luata serios poate perpetua mult timp in viata unei femei si se poate accentua.
In orice caz, depresia se poate vindeca fara medicamente si pt fiecare persoana exista o terapie la care rezoneaza. Dar copiii nu sunt prin definitie medicamente pt depresie. Vindecarea vine din interior atat timp cat fiecare apeleaza la resursele pozitive care se pot regasi in viata unui om. Dar de cele mai multe ori depresia se trateaza (temporar) cu medicamente. Pt vindecare pe termen lung sunt necesare si alte terapii.

Eumada, intrebarea ta implica o discutie filozofica care se poate extinde pe pagini intregi de forum. Orizonturile sunt diferite de la persoana la persoana, unde fiecare mama sau tata atribuie un loc prioritar sau nu copilului. A fi responsabil pt copil si a iubi un copil nu trebuie neaparat sa implice 'centrul universului' in viata unei femei. Nu exista o defintie universal valabila.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Ba trebuie.Din simplul fapt ca acel copil nu are nici o vina.Ca acel copil nu a cerut el sa vina pe lume ci a fost rodul unei iubiri.
Pana creste si dupa ii esti dator copilului.Parinte esti pana inchizi ochii si dupa.

Sa spui ca un copil nu e o sursa de bucurie....brrrrrrrrrrrrr



Madalina si Eva-Maria
https://picasaweb.google.com/lhmadalina/Dezastrul?authkey=Gv1sRgCIKAmOzUz-zXAw#5640047175923810098

TE IUBESC MINUNEA MEA ...ESTI ALFA SI OMEGA PENTRU MINE,RATIUNEA MEA DE A TRAI.....TE IUBESC.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

(...)Ea imi da aripi,pentru ea gasesc energie,ea e sursa mea de putere.(...)

Madalina si Eva-Maria
https://picasaweb.google.com/lhmadalina/Dezastrul?authkey=Gv1sRgCIKAmOzUz-zXAw#5640047175923810098

TE IUBESC MINUNEA MEA ...ESTI ALFA SI OMEGA PENTRU MINE,RATIUNEA MEA DE A TRAI.....TE IUBESC.....


si acea energie trebuie sa o iei de undeva sau de la cineva care o ofera...
mie de exemplu zapada imi da energie pozitiva

Copiilor le oferim voit energia noastra pozitiva sau, fara voie, le-o transmitem pe cea negativa. Lor trebuie sa le oferim aripi. Lor trebuie sa le fim sursa de putere.
Daca lucrurile sunt pe dos, adica ei sunt sursa noastra de putere/energie/aripi, nu e corect.

De aceea trebuie sa avem o sursa proprie de "alimentare", alta decat copilul.

***
La multi ani plini de energii pozitive!
***

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Eu ti-am dat doar un exemplu in care copii pot fi...hai sa spunem nu "medicamente", ci, asa cum ai zis, un impuls spre vindecare. Evident, am dat doar un caz particular, nu am generalizat. In cazul ei, stiu ca s-a mai folosit si Extraveral + plimbari kilometrice in jurul unui lac, zilnic . Practic singurul medicament folosit a fost Extraveralul, si acesta doar ocazional. Doctorul respectiv voia sa evite medicamentatia inainte de a vedea daca nu se poate si altfel...si din fericire s-a putut.



Dana & Amelia (21.06.2011)

Mergi la inceput