Mai exista medici adepti ai nasterilor naturale?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui ralucis

lavi, multumesc, sigur se poate!

xio, trist pentru mine este ca nu cred ca ar fi trebuit sa imi faca epiziotomie la prima nastere, pentru ca am tesutul foarte elastic si asta se putea observa, daca era dr. interesat de asta. Plus ca bebe 1 si bebe 2 au avut 3300, deci mai mici decat acum. Sa nu mai spun ca acum dr mi-a facut masaj perineal la expulzie, in datile trecute celalalt dr n-a mai avut rabdare si a pus direct foarfeca :( Asta e, macar am evitat acum un lucru nasol.



3300 e mare. La a treia nastere nu mai este nevoie de epiziotomie, la prima in general este pt. ca spre deosebire de alte tari in care gravida are la dispozitie cursuri de lamaze, masat perineu si altele, la noi nu sunt, deci nu se pregatesc femeile pt. asa ceva.
Nici la a doua nastere nu face epizio completa, eventual ciupesti buza perineului daca e cazul.
Ce ti-a facut medicul la ultima nastere nu e masaj, se numeste pararea perineului si se face pt. a evita ruptura. In mod normal se face la orice nastere, chiar daca faci epiziotomie.
Sunt unii care se grabesc si taie prea repede, dar altii asteapta sa vada daca se poate ori ba.



Ch_dana, cam greu sa nasti pana se uita medicul peste analize decat in cazul in care te trezesti sa mergi la spital cand e copilul cu capul in vagin, caz in care esti cam inconstienta.
Te asigur ca nu este nici o problema si ca sunt paciente care vin cu dosarul, avem timp sa frunzarim dosarul, sa le face eco, inregistrari si altele.



Miereamara, daca pacienta plateste, medicul vine de acasa si asista nasterea indiferent daca este cezariana sau naturala, ca la naturala nu vine la dilatatie de 3 ca sa doarma prin spital, vine la dilatatie de 8.
Nasterea prin cezariana se face la cerere sau daca este nevoie, sunt paciente care vor sa nasca natural dar nu se poate.
iar in Suedia sau ceva tara nordica, procentul de cezariene la clinica privata este de peste 90%.
La noi procentul de cezariene este de vreo... 40-60%, nu mai retin exact.
Pana acum nu am intalnit vreo pacienta care sa spuna ca ea vrea natural dar medicul o obliga prin cezariana :))))) Toate care au venit pt. operatie au fost la cerere.

**Fur is for petting***
http://www.facebook.com/#!/adoptiicaini
www.adoptiipisici.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucis spune:

xio, eu mi-am schimbat medicul acum pentru ca cel care mi-a facut 2 epiziotomii mi-a spus ca a treia ora e chiar obligatorie epiziotomia, pentru ca imi va plesni cicatricea de la anterioarele taieturi. Uite ca nu s-a intamplat. Eu totusi cred ca epizotomia nu trebuie facuta la prima nastere by default, ci, cum ai scris mai jos, "Sunt unii care se grabesc si taie prea repede, dar altii asteapta sa vada daca se poate ori ba", deci trebuie luata decizia la fata locului in fctie de cum merg lucrurile, si nu actionat mecanic, cum s-a facut la mine. Acum imi dau si seama de ce n-am simtit expulziile primelor 2 nasteri, pentru ca atunci cand m-am urcat pe masa, am impins efectiv o data, iar medicul a taiat atunci si a si scos copilul si a tras si de placenta. Dr. acum la mine a stat cam 10 minute sa iasa placenta de la sine, ca eram asa de mirata ca tot asteapta, stiind cum s-a facut inainte.

Oricum, omul cat traieste invata, asa ca mai bine ca am aflat lucrurile astea chiar si acum, in al 12-lea ceas, ca stiu ce sa imi sfatuiesc prietenele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Ei, plezneste pe naiba nu-i adevarat. De-aia se apara perineul, ca sa nu o lasi sa se rupa, daca vezi ca nu merge ciupesti putin, ca partea inferioara a vaginului se intampla sa tina exact ca o ata.
In mod normal astepti sa delivreze placenta singura si tragi de ea putin daca iese mai greu, dar se asteapta, nu se face imediat dupa ce s-a scos bebele.

**Fur is for petting***
http://www.facebook.com/#!/adoptiicaini
www.adoptiipisici.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Xio, am avut o prietena ( am incetat legaturile de un an si ceva) care este ginecoloaga. Printre ultimele noastre discutii eu am intrebat-o de epiziotomoe si mi-a spus ca mai bine se face altfel se lasa ingrozitor muschiul.
Mi-a mai spus ca te largesti jos.
Mie una mi-a ramas asta in cap. Eu vreau neaparat sa nasc natural dar singura mea intrebare ar fi daca sa cer sa nu se faca epiziotomie decat daca e cazul sau sa-i las sa o faca direct. Evident ca nu mi-as dori sa fiu taiata dar nici sa fiu foarte larga jos dupa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

@lavi02: multumesc frumos

@ XIO: nu te contrazic, dar n-as vrea sa fiu eu exceptia care sa intareasca regula, respectiv sa dau peste cineva ocupat cu alte paciente.

Citat:
spre deosebire de alte tari in care gravida are la dispozitie cursuri de lamaze, masat perineu si altele, la noi nu sunt, deci nu se pregatesc femeile pt. asa ceva.


Da-mi voie sa fiu de alta parere. Cel putin in Bucuresti, eu am fost deja la Lamaze. Poate te refereai la cursuri gratuite...desi mi se pare ca si dintr-astea sunt. In afara de asta, te poti documenta de pe net despre diverse tehnici de micsorare a durerii, etc (bine, sunt de acord ca nu toata lumea are acces la net, dar de obicei cele care nu au nici nu-si fac atatea probleme ).

@Matzaila : aoleu,e prima data cand aud asa ceva si mi se pare cam de domeniul SF-ului. Daca este vorba de prevenirea intinderilor musculare, din cate stiu eu (rog pe cineva sa ma corecteze daca gresesc) epiziotomia se face atunci cand capul copilului a iesit, deci dilatarea este deja maxima. Daca nu ai avut intindere musculara pana in acest moment, epiziotomia nu are ce sa previna.

+37 cu Amelia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Dana, sa spui ca Romania e pe aceeasi treapta cu USA din punctul asta de vedere este mai mult decat o gluma. Si in Timisoara este scoala mamei si sunt alte cursuri prin mall, dar e o diferenta intre noi, care avem cursurile astea descoperite recent, si americanii, care le au de cand lumea.

Si da, pe bune, este o diferenta uriasa intre vaginul unei multipare si cel al unei primipare (cu nasteri naturale, evident). La multe femei se face reconstructia perineului tocmai din cauza asta.
Pana sa ajung aici si eu spuneam ca e aberatie sa spui ca vaginul se largeste, dar dupa mai multe nasteri diferenta este uriasa.

**Fur is for petting***
http://www.facebook.com/#!/adoptiicaini
www.adoptiipisici.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Eh, m-am referit strict la afirmatia ta, nu la comparatii RO-US. La profilul tau scrie Timis, nu aveam de unde sa stiu c-ai scapat de aici Am vazut diferentele si la mentalitate, primesc si eu newsletter de la Babycenter.com si unele chestii de acolo mi se par absolut SF... si la sute de ani de RO, din pacate

OK, am inteles cu diferentele astea. Totusi, din ce am citit epiziotomia implica uneori si o refacere dificila, asa ca si in acest caz, ca in multe aspecte legate de nastere, parerile pro si contra abunda.

+37 cu Amelia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DANY_1984 spune:

DA...exista..dl dr ION IONUT ADRIAN de la spitalul Giulesti..Ii multumesc din suflet ca nu mi-a facut cezariana desi eu asa am vrut initial.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucis spune:

Fac o adaugire: intrebarea mea se refera la dr. adepti ai nasterilor naturale, nu normale, adica ma gandesc la acei dr. care nu rup membranele cand te duci la spital cu dilatatie 2, nu se ratoiesc la tine cand vad ca tu nu vrei clisma, nu pun oxitocina si calciu ca sa se termine totul mai repede, nu fac epiziotomii pe banda si nu te obliga sa iti faci epidurala doar pentru ca sunt prieteni cu anestezistul si se creeaza obligatii. Pentru ca da, sunt medici care recomanda nasterea vaginala si nu cezariana, dar recurg la toate cele de mai sus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Ar ajuta foarte mult daca s-ar da si numele medicilor care nu sar din prima la cezariana... AM retinut-o pe dr Ruxandra Albu. In mUnicipal mai stiti pe cineva?

Mergi la inceput