Mai exista medici adepti ai nasterilor naturale?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ralucis spune:

lavi, multumesc, sigur se poate!

xio, trist pentru mine este ca nu cred ca ar fi trebuit sa imi faca epiziotomie la prima nastere, pentru ca am tesutul foarte elastic si asta se putea observa, daca era dr. interesat de asta. Plus ca bebe 1 si bebe 2 au avut 3300, deci mai mici decat acum. Sa nu mai spun ca acum dr mi-a facut masaj perineal la expulzie, in datile trecute celalalt dr n-a mai avut rabdare si a pus direct foarfeca :( Asta e, macar am evitat acum un lucru nasol.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Citat:
Ch_dana, adica? Cum ai ales sa nasti?

Eu care imi puneam intreabarea altfel: mai exista femei dispuse sa nasca natural si nu prin cezariana?


Simplu: am "sapat" pe net dupa un doctor care sa fie dispus sa-si faca meseria, chiar daca asta inseamna a fi "deranjat" in toiul noptii, eventual in week-end. Am facut asta pentru ca din pacate, doctorita care mi-a monitorizat sarcina nu activeaza in maternitate. La prima intalnire cu "alesul", prima intrebare a fost ce practica de regula, cezariana sau nastere naturala. Mi-a zis ca el, ca si mentorul sau, sunt adepti ai nasterii vaginale, asa ca...ne-am inteles perfect Chiar ieri am fost si discutand pe marginea planului de nastere, mi-a explicat cum se decide epiziotomia-cand se observa albirea perineului etc.

Culmea este ca exista o oarecare ...sa-i zicem tendinta de persuasiune chiar din partea medicilor de a apela la cezariana. Este drept ca nu au insistat (eu sunt o specie mai incapatanata si pana acum nimeni nu a reusit sa ma convinga ca doar varsta de 40 de ani ar fi un motiv suficient de serios pt cezariana , sarcina decurgand altminteri perfect), dar, de la cea care mi-a monitorizat sarcina (care-mi dadea recomandare la cineva "unde sa faceti o cezariana rapida si sa scapati fara mari probleme") pana la distinsul dr. care mi-a facut morfo-fetala de trim. III("da, oricum vreti sa faceti cezariana, nu?", "NU, vreau nastere naturala" - "aaaa..."), toti incearca sa "simplifice" problema...acolo unde nu exista de fapt o problema.

Nu vreau sa fiu inteleasa gresit: n-am nimic impotriva procedurii chirurgicale in caz de sarcina cu probleme sau de nastere problematica (detresa fetala, etc). Dar sa plec din capul locului cu ideea de operatie, mai ales cand nu am motive...asta nu.


37 cu Amelia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Cred ca daca mai multe femei ar fi dispuse sa nasca cu doctorul care este de garda in momentul declansarii travaliului, procentul nasterilor naturale ar creste dramatic. Medicul care te urmareste in sarcina nu are obligatia sa se trezeasca in miez de noapte ca sa asiste la o nastere care nu este pe tura lui. Din cauza faptului ca multe femei vor neaparat sa nasca cu mediul lor sunt programate cezariene pe banda, induceri care sfarsesc tot in cezariene si asa mai departe.

Aici nu am pomenit sa vina la nastere medicul care te-a urmarit in sarcina, nasti cu cine se nimereste la momentul respectiv(cel putin nu la mine in oras - 2 spitale destul de mari din care unul este centru universitar).

www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank">Baby Gator and 15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Nu e vorba de dispozitie, e vorba ca respectivul nu-ti cunoaste istoricul sarcinii, in RO te duci frumusel cu dosarul subsuoara plin cu analize, eco, teste etc si pana-l frunzareste medicul de garda (ca se presupune ca tu nu prea esti in stare sa vorbesti la momentul ala), s-ar putea sa fii deja fericita mamica...

Aaa, daca si la noi ar fi "medical records" disponibile cu un singur click oricui autorizat din spital, atunci da...dar de ex. la Floreasca nu exista sistem IT integrat, asa ca ce vorbim noi aici e utopie

37 cu Amelia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Serios? Nu exista un sistem on line?

Aici se transmite automat in sistemul spitalului orice analiza inregistrata de medicul tau, chiar daca te-a vazut la un alt cabinet sau clinica din afara spitalului.

In plus te mai intreaba si asistenta una alta in momentul in care iti face internarea, de multe ori se prefera ca femeia sa se pre-inregistreze undeva prin luna a 7-a sau a 8-a si in felul asta nu mai este nevoita sa repete toata polologhia cand vine in durerile nasterii:)).



www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank">Baby Gator and 15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Da, e clar o chestie de comoditate la noi, e mult mai comod pt doctor sa execute o cezariana timp de de o ora de la 9 la 10 decat sa stea dupa pacienta sa nasca, sa vina in toiul noptii, etc. Si atunci se gasesc diverse motive mai mult sau mai putin trase de par si se convinge pacienta cu autoritate medicala ca ar fi riscant pentru bebe sa nasca natural, si cine poate risca viata copilului, nu? La particular cu atat mai mult se intampla asa cu cat medicul nu trebuie sa justifice o cezariana la seful sau/sau la statistica de la minister, in plus pretul cezarienei e mai mare, deci aduce mai multi bani in clinica si astfel toata lumea e multumita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

@ miereaamara : da, asta e problema in Ro...intre multe altele

Hm, fara sa-mi dau seama am facut ca acolo, in sensul ca in trim. III i-am multumit frumos doctoritei care-mi monitorizase sarcina si m-am "mutat" cu dosarul unde o sa nasc. In felul asta macar in ultimele 3 luni o sa stie si medicul "la prima mana" ce si cum.

@lavi02: eu o sa nasc la Regina Maria, deci nu stiu daca treaba cu particularul si cezariana e valabila 100%. Eu cred ca mai depinde si de gradul de influentabilitate (si de ce nu, de dorinta de informare) a gravidei.

37 cu Amelia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

ch_dana nu e 100%, e vreo 70-80% estimez eu; citeste subiectele despre maternitatile particulare si ai sa vezi si tu cam care e ponderea. As fi bucuroasa sa n-am dreptate.
La Regina Maria a nascut si cineva apropiat mie, natural fara epidurala, repede, usor si frumos. Era a doua nastere, prima fusese la stat cu acelasi medic.
Si eu cred ca depinde mult si de gradul de influentabilitate a gravidei.

Nastere usoara si bebelusa sanatoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Eu nu stiu de unde scoateti datele acestea, caci de la mine altfel se vede realitatea. Clinica privata: grad de nastere prin cezariana (ceruta de paciente) spre 75%. La maternitatea de stat, se dau bani multi si se cauta expres medicul dispus sa faca cezariana la cerere, nicidecum nasterea normala (la stat, cezariana la cerere nu exista oficial)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luny spune:

si eu am nascut la clinica privata, la fel voi naste si acum... adica, am nascut normal, nu cezariana, desi majoritatea medicilor acolo, pentru asta militeaza... insa, depinde clar cat de informata e mama, cat de determinata este sa nasca normal, cat isi doreste asta, si cat de influentabila este de catre medic... eu am spus clar de la inceput ce si cum, aveam si streptococ B si majoritatea medicilor cer cezariana,cica e mai safe pentru copil, si uite ca totusi am comunicat bine cu doctorita mea si am nascut normal, rapid, frumos, fara probleme nici pentru mine, nici pt bebe.. in mod clar, depinde de fiecare femeie in parte, abia apoi de medic, evident, in cazul in care nu exista contraindicatii serioase pentru nastere normala..

Iubirea mea Mufarin, bandit mic
... si iubirea a doua e pe drum [/url]


Life is to precious to worry about stupid Shit!

Mergi la inceput