Ian-Feb2011- Hai Lo !Bv Babyleeks !Bv Ariana (183)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Ocsanica bine ati revenit! Cu sughitul - fi pe pace ca e normal. Cu trezitul - aici ni se zice asa : prematurii si bebeii cu greutate mica trebuie treziti la vreo 3 ore. Ceilalti - primele 2 saptamani si ei trebuie treziti, la vreo 4 ore. Mai ales daca au pierdut mult din greutatea initiala. Somnolenta la inceput e semn e icter. Dupa vreo doua saptamani - poti sa-i lasi sa doarma, daca iau bine in greutate, intre limitele normale.

Tunde am sa pun link pe prima pagina, daca nu se supara nimeni, si noi, la Odiseea lui Patrick avem link la pagina cu articolul. L-am recitit si mi se pare folositor si acum, pentru bebeii mai mari, ca Patrickul meu are o perioada mai agitata, si de multe ori plange fara motiv. Si ii mai zic lui taica-su - lasa-l sa se linisteasca singur, ca taica-su sare si se enerveaza si el, si mai rau iese pana la urma.
Si eu prevad maine ca nu o sa stau prea mult la discutii cu doctorul. O sa-l intreb de inducere si cam atata si probabil o sa vedem cat mai e dilatatia. Mai am si eco, dar o sa fie eco de 5 minute, se uita numai la inima si la blood flow, la lichid si placenta. Nu mi-l masoara maine.




Mami de Patrick(29.04.2008) si 38+ Kevin
Victoria, fetita frumoasa si curoajoasa, te iubim!
Time is priceless, yet it costs us nothing; you can do anything you want with it, but you can't own it, you can spend it, but you can't keep it. And once you've lost it, there is no getting back, it's just gone!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariana2005 spune:

multumesc fetelor de incurajari...acum chiar am nevoie, de parca pana acum nu am fost destul de agitata,..
nu am apa de vreo 4 ore, s-a spart o conducta la noi pe strada si am ramas fara pic de apa si colac peste pupaza, nu am apucat sa ma spal, sa ma epilez, sa ma spal pe cap...de parca cate am avut pana acum nu imi ajungeau..asta imi mai lipsea..

Tunde,..tu ma faci sa plang...cu galeria ta, normal

Bebelu, felicitari pentru fetita mare..

Doloress, super utile sfaturile si articolele postate de tine..multumim si mai vrem

cu luatul in brate, pupatul si intervenitul in alimentatia copilului meu, apropiatii mei s-au lecuit..pana si acum la 5 ani si ceva ma intreaba daca au voie sa-i dea de mancare Arianei una alta...deci, cum ii invatati asa ii aveti

mami de Ariana (30.10.2005) si 39+cu Tudor
mami de ingeras David Andrei (01.09.2008)
"Da-mi Doamne puterea de a accepta ceea ce nu pot schimba,
Curajul de a schimba ce-mi sta in putere,
Si intelepciunea de a face diferenta intre ele..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shines spune:



HAI ARIANA!!! CURAJ!!!





















SA NE ADUCI REPEDE VESTILE BUNE!










Simo - mamica de pui scumpi , Camelia si Eduard Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariana2005 spune:

shines, multumesc si sa treaca toate "bubele"piticului

mami de Ariana (30.10.2005) si 39+cu Tudor
mami de ingeras David Andrei (01.09.2008)
"Da-mi Doamne puterea de a accepta ceea ce nu pot schimba,
Curajul de a schimba ce-mi sta in putere,
Si intelepciunea de a face diferenta intre ele..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

buna fetelor

am intrat mai rar ca a venit mama cu Vladut si s a jucat copilu' joculetze
plus ca eu am si examene la facultate, si am putut iesi si eu afara cu al meu dupa una alta.....motanii au stat cu mamaie
mai un picut si facem 4 kile manca motanii de rup, noroc ca este lapte
am observat ca cel mai mult lapte e in sanul stang, mai bine de 300 ml am scos cel mai mult

v am vazut ca vb de curatat in gurita, eu nu i am curatat pana acum
nasucul si ochisorii, plus baita de rigoare, spalatul la fundulet cand sunt prea murdari de kk
Razvi mi a facut o dermatita atopicae fatzuca lui tot o scoarta de copac, dam cu Mustele stelatopica, s au uscat bubitele, dar s au format niste cojite
si pe urechi are saracutul
nush daca l dor, caci n as vrea sa l doara.......am observat ca nu l place sa l ating, asta cand il dau cu cremuta
au facut niste falcute de ti vine sa musti din ei

am vazut poze cu bebei frumosi
am observat ca le puneti caciulite.....eu le pun caciulite numai cand iesim afara, in rest ii tin cu caputul gol
dupa baita ii sterg bine, inclusiv urechiusele si atat
nu mi plac tichiutele, plus ca le mai curge cate putin laptic din gurita si n as vrea sa stea uzi pe la urechi din cauza tichiei ude
fetelor felicitari noilor mamici si tinem pumnii celor ce sunt la rand

mami cu motaneii Razvan si Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shines spune:

Tunde
l-am sters cu ceai de musetel bine..apoi am uscat si am pus unguent de galbenele..il las asa si la trezirea de la ora 3 il schimb si il dau cu ulei de masline fiert..maine voi da cu putin bephanten..iar spre seara reiau operatiunea..e pre trecute deja. nu era iritat rau..ci o zona excesiv de rosie care se vedea ca pregateste niste bubite.
Mayane..bafta maine la eco, sa ne aduci vesti bune.
l-am curatat si in gurita..dar tot asa alb e.muult alb




Simo - mamica de pui scumpi , Camelia si Eduard Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shines spune:

Citat:
citat din mesajul lui ariana2005

shines, multumesc si sa treaca toate "bubele"piticului

mami de Ariana (30.10.2005) si 39+cu Tudor
mami de ingeras David Andrei (01.09.2008)
"Da-mi Doamne puterea de a accepta ceea ce nu pot schimba,
Curajul de a schimba ce-mi sta in putere,
Si intelepciunea de a face diferenta intre ele..."




sa fi maine fara teama si griji. ne gandim la tine




Simo - mamica de pui scumpi , Camelia si Eduard Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocsanica80 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Shines

Ocsanica..5-6 ore e mult pentru ei sa stea nemancati..macar la 4 ore si ceva sa pape. probabil are o forma de icter care ii da somnolenta si trece peste masa. papa la san ? cam cat sta la masa pana sa adoarma ?




Simo - mamica de pui scumpi , Camelia si Eduard Matei

pai icter a facut la maternitate mai poate sa faca si acasa? apoi incerc sa o pun intai la san unde sta cam 25-30 min si adoarme dar se trezeste in cateva minute si cauta iar sa suga si atunci ii dau din biberon; azi la pranz m-am muls si asa i-am dat cu biberonul cam 60 ml dupa ce am pus-o mai inati si la san; este un pic complicat cu sanul ca nici lapte foarte mult nu am si dupa cum spuneam nici mamelonul nu este formnat foarte bine si se enerveaza;

39+ Maria-Sofia
AMR... 1 zi
Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shines spune:

Citat:
citat din mesajul lui ocsanica80

Citat:
citat din mesajul lui Shines

Ocsanica..5-6 ore e mult pentru ei sa stea nemancati..macar la 4 ore si ceva sa pape. probabil are o forma de icter care ii da somnolenta si trece peste masa. papa la san ? cam cat sta la masa pana sa adoarma ?




Simo - mamica de pui scumpi , Camelia si Eduard Matei

pai icter a facut la maternitate mai poate sa faca si acasa? apoi incerc sa o pun intai la san unde sta cam 25-30 min si adoarme dar se trezeste in cateva minute si cauta iar sa suga si atunci ii dau din biberon; azi la pranz m-am muls si asa i-am dat cu biberonul cam 60 ml dupa ce am pus-o mai inati si la san; este un pic complicat cu sanul ca nici lapte foarte mult nu am si dupa cum spuneam nici mamelonul nu este formnat foarte bine si se enerveaza;

39+ Maria-Sofia
AMR... 1 zi
Roxana


icterul poate sa tina pana la 10 zile de la nastere..sau mai mult. depinde de forma icterului




Simo - mamica de pui scumpi , Camelia si Eduard Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocsanica80 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Shines

Citat:
citat din mesajul lui ocsanica80

Citat:
citat din mesajul lui Shines

Ocsanica..5-6 ore e mult pentru ei sa stea nemancati..macar la 4 ore si ceva sa pape. probabil are o forma de icter care ii da somnolenta si trece peste masa. papa la san ? cam cat sta la masa pana sa adoarma ?




Simo - mamica de pui scumpi , Camelia si Eduard Matei

pai icter a facut la maternitate mai poate sa faca si acasa? apoi incerc sa o pun intai la san unde sta cam 25-30 min si adoarme dar se trezeste in cateva minute si cauta iar sa suga si atunci ii dau din biberon; azi la pranz m-am muls si asa i-am dat cu biberonul cam 60 ml dupa ce am pus-o mai inati si la san; este un pic complicat cu sanul ca nici lapte foarte mult nu am si dupa cum spuneam nici mamelonul nu este formnat foarte bine si se enerveaza;

39+ Maria-Sofia
AMR... 1 zi
Roxana


icterul poate sa tina pana la 10 zile de la nastere..sau mai mult. depinde de forma icterului




Simo - mamica de pui scumpi , Camelia si Eduard Matei

multumesc tare mult simo, nici prin cap nu imi dadea ca ar putea fi icter; am citit intr-un capitol mai vechi o dicutie asemanatoare dar am zis ca daca in maternitate mi-au spus ca a facut icter atunci este ok;
deci cel putin la 4 ore trebuie trezita sa manance, inclusiv noaptea;
multumesc tare mult;

39+ Maria-Sofia
AMR... 1 zi
Roxana

Mergi la inceput