LMA Clopotei de ianuarie-februarie 2008 *280*

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Doniro, ai incercat Lantigen B? E un vaccin sub forma de picaturi. Eu i-am dat lui Marc la 2,3 ani. Andrei era bb atunci si nu i-am dat. Dupa aia am folosit numai Imunoroyal jr la amandoi, toamna.
Si mai am niste fxuri: nici o zi fara fructe si fara iesit afara la aer, cat de putin.


Roli mami de Andrei (16 ianuarie 2008) si Marc (9 iunie 2006)



Se zice ca doua lucruri sunt infinite pe lumea asta: universul si prostia umana. În privinta universului, eu înca mai am unele îndoieli. (A.Einstein)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doniro spune:

Roli, nu am incercat, dar sunt atat de multe incat nu stii ce sa alegi. In plus, ea are ceva probleme de mica cu plamanii, e probabil astmatica, deci nu merge orice la ea. De aia i-a recomandat medicul Luivac, ca e cel mai indicat in cazul ei.
Fructe mananca destul de putine, iar afara... cum o scot o zi - doua si e rece, am sigur concert de tuse saptamani intregi. In fine, ideea e ca e un copil problema si nu o pot trata ca pe un copil normal, din pacate...

Roxana, mami de Ioana Daria (3 jul 2006) si Victor Mihai (8 ian 2008)

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina28 spune:

Antonia

Daria

Dudu

Razvan

La multi ani cu sanatate, bucuri si fericire!


Doniro sanatate multa Dariei!Mie mi-a spus pediatra ca exista riscul sa faca o pneumonie de toata frumusetea in salina mai ales cand diferentele de temp sunt destul de mari!

Elle pai ai slabit mami destul de mult in 2luni, dc o ti tot asa la vara pe plaja o sa fii sexi mami.Eu nu stiu cum sa fac sa ma mai ingras tocmai m-am cantarit si am 51kg la 1.75 anorexica ma cheama!Cat despre dl sot ce sa mai zic si noi am avut show sapt trecuta dar am zis sa facem pace si am lasat eu de la mine ca dc as fi tinut-o asa n-am fi ajuns nicaieri.

Fetelor nu gasesc nicaieri in Ploiesti tort cu Dumbo, Sofi e inebunita dupa acest personaj si am primit comanda speciala dar unde sa-l fac?Am gasit in Buc dar ma costa livrarea pana in Pl cat nu face tortul.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:

seara buna

roxana of ce rau imi pare ca tot ai probleme cu dariuca. foarte bine ca i-ai facut testele alergologice, poate are o alergie si de aici tusea deasa. sanatate multa!! ce m-ai facut sa rad cu amantul .. hehe .. macar tu ai o sansa ca esti slaba si frumoasa .. io n-am nicio sansa din start (ca-s cat china inca) ..

roli ce bine ca e ok piticul!!

mada aoleu mama .. ce ai cu mine .. 51kg la 1,75 cm .. tare mi-ar placea mie sa fiu ca tine .. tinta mea e sa ajung la 65kg, macar (ideal ptr mine ar fi 58kg dar nu mai ajung eu acolo never ever).. referitor la tort .. hmm .. nu aveti cum sa dati o fuga in bucuresti sa-l luati? eventual si cu o zi inainte ..

referitor la sotzi .. m-am convins ca-s aproape toti o apa si-un pamant .. si oricat, m-as certa eu cu el, tot ca el face. ma deranjeaza tare ca prefera sa plece de acasa seara sa se vada cu prieteni decat sa stea cu astea mici si cu mine .. am obosit, pur si simplu, am obosit sa mai tot sper si sa ma tot lupt ..

pupici

Elena, mami de Eva Maria (14.01.2008) si Anna Sophia (04.10.2009)
papa bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

sarbatoritilor ultimelor zile: MAtei, Vlad, Maya, Clara, Mihai, Anna, Lulua, DAriuca, Antonia, Razvan, RAducu!

Duducu al meu a serbat astazi acasa...11 adulti si 6 copii. Toata gasca s-a simtit FB, copiii s-au jucat impreuna absolut minunat. Eu multumesc insutit soacrei mele (minunate!!!) care a facut toate pregatirile: ciuperci cu cascaval, ardei kapia cu pasta de branza, rosii cu vinete, bulete de cascaval, rosii cherry cu mozzarella si camembert, snitele de pui, oua umplute si cinci feluri de prajituri.... Evident ca am numai bucatele de de toate pe covoare si maine aspirator scrie la prima ora dar a fost taaare bine sa petrec alaturi de prieteni si de rude.

in rest....ma pregatesc sa merg la conferinta in Istanbul din 2 februarie pana pe 6 si...imi tratez maselele care au luat-o razna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza spune:

Gratiela, poze nu ne pui? Mama ce de bunatati enumeri to acolo!
Doniro pozestea noastra pe scurt suna asa: copil super sanatos pana la 1 an si 3 luni can am inceput gradinita: prima luna sinuzita, dupa alte 5 luni(sf lui octombrie) incepe cu tuse care tuse se tine scai de ea pana in aprilie cand face pneumonie. I-am dat toate siropurile din lume, aerosoli, tratament de alergii. Aveam deja abonament la pediatru si de fiecare data aceeasi poveste: nu e nimic, trece, e doar raceala, e normal sa raceasca si sa fie virus peste virus. In aprilie deja era ca o moara in pieptul ei, am chemat de urgenta medicul acasa, saturatii de oxigen la limita inferioara, inca putin si intra in insuficienta respiratorie. Tratament antibiotic urmat de afte in doua episoade pentru ca nu i-am dat protector de stomac pe durata antibiticului. Din aprilie pana in oct totul a fost ok, cand la sf lui oct brusc respiratie sacadata, stare super proasta, tuse cu vomat, mers la pediatru, raceala si infectie la ureche. Eu le-am zis ca mie mi se pare ceva aiurea la plamani, ei ca nu ca pare ok. Pana la 2 copilul abia mai respira, chemat din nou de urgenta medic acasa , saturatii de oxigen foarte mici de data asta chiar sub nivelul considerat normal. Tratament antibitoc cu supraveghere 24 de ore sa nu intre in insuficienta respiratorie( sfatul a fost dormiti cu telefonul langa voi).Atunci m-am jurat ca la pediatru nu mai ajung. De atunci a fost ok si acum de 3 zile tuse care nu se mai opreste . Luni mergem la naturopath sa vedem ce ne zice, deocamdata saturatiile de oxigen sunt bune, daca scad aungem la urgenta(chematul medicului acasa costa cam 1000$). Asa ca tusea este cosmarul vietii mele!

Eliza
2-3 ani
1-2 ANI
Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

http://www.goldendeals.ro/deals/63ron-olimpic-gym
fetelor eu sunt in urma cu noutatile...am descoperit site-ul asta de reduceri si initial am crezut ca-s abureli...sotul stia de multa vreme - colegele lui numai asa merg la cosmetica/ coafor...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doniro spune:

Eliza, oau! M-ai lasat fara cuvinte. Noi suntem mici copii in comparatie cu voi. Imi pare rau. La crize nasoale asa nu am ajuns, eu tot sper ca pe masura ce trece timpul sa se imunizeze si ei, sa scapam odata de belele!
Vreau neaparat sa ajung cu amandoi la Naturalia, sa incercam si ceva homeopat/naturist.
Sanatate multa!

Elena, sper ca nu crezi cu adevarat ce scrii... Eu mi-am format despre tine o imagine asa, de tipa bine, care stie ce vrea, descurcareata si nabadaioasa. Asta din postarile tale si poze, evident. Dar daca mai bagi mesaje din astea autodefaimatoare... imi schimb impresia. A, si eu sa stii ca nu sunt slaba si frumoasa. Sunt bine proportionata (mai putin burta ) si nicidecum frumoasa. In fine, parca prea suna a "sa vina complimenteleeee!!!", asa ca hai sa incetam!

Va pupam pe toti! (Mamici si pitici; la tatici nu ma bag!)


Roxana, mami de Ioana Daria (3 jul 2006) si Victor Mihai (8 ian 2008)

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanact spune:


Buna, fetele!

Citat:
citat din mesajul lui doniro

P.S. Scuze ca m-am intins atat de mult, am simtit nevoia sa ma descarc, desi Daria nu e clopotel, deci scuze si pt off topic, oarecum...

Roxana, mami de Ioana Daria (3 jul 2006) si Victor Mihai (8 ian 2008)

POZE


Nu ai de ce sa-ti ceri scuze , si eu am fost offtopic cu dintisorul Justinei dar nu numai de asta, dar consider ca suntem o familie.
Sanatate multa Dariei, sa-i treaca tusea!
Si eu ma ingrozeam cand o auzeam pe Justina haraind, atunci cand a facut bronsiolita si a mai avut un episod dupa, insa nu au ajuns secretiile in bronhii (Slava Domnului). Cu aerosoli i-a trecut.
Laura_dimitris poate ii trece lui Eleni varicela, sa o puteti serba.
Sanatate!
NataliaS cum mai e Stefania?
Sanatate multa si voua!
grati.ela ma bucur ca ati sarbatorit frumos ziua lui Dudu.
Asa e cand facem acasa, avem de strans, dar bine ca s-au (v-ati) simtit bine.
Eliza ce v-ati m chinuit..biata Emma. Sanatate!

De ieri a racit (il doare gatul si tuseste) si sotul, a mai facut si baie aseara si acum e 'varza'..ba m mult ii curge si Ioanei nasul si tuseste. I-am dat Eferalgan si Tussion Junior pt tuse - e natural, similar Eurespalului.
N-a racit cat a fost la gradinita (acum sunt in vacanta) si raceste acasa.
Azi e m bine, nu a m tusit, doar nasul ii curgea.
Sper sa nu raceasca si Justina, doar ce-am scapat cu ea.

LA MULTI ANI, Raducu!
si
LA MULTI ANI, tuturor celor care poarta numele Sfintilor Trei Ierarhi: Grigorie Cuvantatorul, Vasile cel Mare si Ioan Gura de Aur!


ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008) + JUSTINA (14 Aprilie 2010)
Blogul fetelor!
MULTUMESC DOAMNE PT CELE 2 PRINTESE!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanact spune:

Citat:
citat din mesajul lui grati.ela

http://www.goldendeals.ro/deals/63ron-olimpic-gym
fetelor eu sunt in urma cu noutatile...am descoperit site-ul asta de reduceri si initial am crezut ca-s abureli...sotul stia de multa vreme - colegele lui numai asa merg la cosmetica/ coafor...

"Invatatura din constrangere nu este facuta sa ramana, dar cea care patrunde in suflet prin dragoste si bunavointa, aceea ramane acolo pentru totdeauna" Sfantul Ioan Gura de Aur


Super!
Pacat ca nu stam in Bucuresti.


ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008) + JUSTINA (14 Aprilie 2010)
Blogul fetelor!
MULTUMESC DOAMNE PT CELE 2 PRINTESE!!

Mergi la inceput