Delfinasi jucausi de iulie-august 2010 (79)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns paula_m spune:

Va multumesc pt sfaturile legate de d-na cu transpiratia. Dar am hotarat sa ii spun sa nu mai vina, pt ca mi-e jena sa abordez subiectul asta cu ea. O fi pb hormonala, o fi ca nu se spala, nu stiu si nici nu ma intereseaza. Ar fi tb sa-i atraga atentia cineva din familie, sau cineva apropiat, nu eu...Efectiv, ma pun in postura ei si imi dau seama ce jenata s-ar simti. Asa ca trecem mai departe, la bona nr 2, fara suparare, sper...
Si eu transpiram de 5 ori mai mult in vara, cand eram cu burtoiul, dar faceam dus fff des, ca nu ma simteam nici eu bine sa stau asa si ma gandeam si la cei din jurul meu

Paula, mamica Raul Ionut, nascut la 24.07.2010
poze luna 6

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

krys, mami, n-ar fi mai bine sa muti branzica cu para la 17 si sa lasi pentru 20.30? stiu ca nu m-ai intrebat, dar imi dau si eu cu parerea

porumb dulce , delicios! dar sursa sigura de ingrasare...

delfinasul Hannah Isabela 2011(19.06.2010)
printesita Anca-Maria (26.06.2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victo spune:

ei rody eu vorbeam doar de adormit...ca ieri noapte s-a trezit doar de 2 ori..dar alaltaieri..din ora in ora.maxim 2 ore dormea legat..mai rau ca un nou-nascut.

Paula, mamica de baieti Mihai (16 iul. 2010) si Stefan (30 oct. 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crispro spune:

Neata!

L-am pus la somn, dar se tot maraie. Numai in brate, in brate, in brate... azi noapte s-a trezit la 12, apoi la 4 si un sfert, si timp de 2 ore din 20 in 20 de min. desi l-am luat cu mine in pat si am trimis sotul in lving, tot maraia, de trebuia sa il ridic, sa il iau in brate.pe la 6 juma a adormit pana la 7 juma, si apoi pana la 8 juma.

Rodi, sa-ti traiasca nepotica, sa creasca mare si sanatoasa si cuminte!!! Foarte frumos numele! Si prietena mea a nascut ieri, la 8 dimi, o fata frumoasa foc, 3400. grasunica!

La multi ani Mihnea de Mov!!! Sa cresti mare si sanatos!!!

Al meu atat de rau doarme, aude tot. si cum imi trageam plapuma pe mine- repede deschidea ochii si se intorcea sa vada ce se aude. am stat nemiscata. asta e dezavantajul cred al dormitului singur- e obisnuit fara sunete pe timp de noapte.

Am reusit sa il adorm intr-un final. am mancat si eu, i-am pregatit supa- am pus la fiert legumele si separat carnea.

Asa e Ilinca, daca se trezeste des cica cu o juma de ora mai devreme sa ii culcam. O sa incerc si eu diseara. si la cat s-a trezit de tot azi dimi?

Victoooo, mare minune la Mihai sa adoarma singurel!!! Doamne da sa tina cat de mult!!!

Meniul piciului:
-fructe: pastram traditia de mar, para si branzica
-legume: dovleac cu pui, ardei si un pic de zeama de supa, sa nu iasa f tare.

Al meu meniu:
- dimi : am papat deja 2 oua fierte, cu o felie paine prajita, o juma de sana si niste branzica
- pranz: piept pui la grill cu pastai (din borcan)
- cina: ciorba taraneasca (mai am de alaltaieri).

Asa rau dorm noaptea, nu ma pot odihni, ma trezesc din ora in ora. Iar dupa ce se trezeste copilul imi ia minim 40 min sa readorm... si pe cand adorm eu se trezeste el... so tot asa...

Azi m-am enervat ca ma dor spatele de numa. Imbracat are vreo 8300 si imi e tare greu.. tot in brate, tot in brate. dar nu mai pot. Asa ca l-am pus in pat, a inceput sa urle. L-am luat, s-a linistit, l-am pus jos, a inceput sa urle. Am iesit din camera, ca nu mai puteam!!! Si in 2 minute de urlete a adormit.

Cristina , mami fericita de bebe Vlad (17.07.2010)

Poze

Sa-l ajutam pe Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victo spune:

asta cu programul de somn al celui mic..la noi e mai greu de aplicat, cata vreme avem si frate mai mare. nu pot sa il culc pe el seara la 7, cata vreme stefan-dc nu e ger- are nevoie dupa gradi sa mai iesim pe ici pe colo..si ajungem mai tarzior acasa.
iar cd s eva face frumos, primavara..vom fi zilnic in parc dupa ora 6. dar cele care aveti un sg copil, puteti aplica, sigur, dc copilu doarme mai bine asa.
si stefan dormea devreme..se culca de pe la 6..la 10 faceam baita..lapticul si nani inapoi pana dimineata..boiereala, nu altceva :):)



Paula, mamica de baieti Mihai (16 iul. 2010) si Stefan (30 oct. 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

pentru cine e interesat de a avea un grafic interactiv ptr greutatea/inaltimea bbului, www.nestlebaby.com/ro/nestle_baby_club/curve/curve.htm" target="_blank">aici il aveti

cristina, felicitari prietenei tale! sa-i traiasca grasunica!!

delfinasul Hannah Isabela 2011(19.06.2010)
printesita Anca-Maria (26.06.2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula_m spune:

Eu nu-i mai inteleg pe bbeii astia. Lui Raul ii e somn. E marait cand ii e somn. Il pun in patut, dar nu vrea sa doarma. Din maraiala o da in plans. Il iau inapoi la jucarii. Dar cu cat trece mai mult timpul cu atat ii e mai somn si e mai marait. Dar tot nu vrea sa doarma!!!! Si cat de simplu ar fi sa ii fie somn, dormim si apoi ne jucam!!!! Dar nu : tb sa ne maraim tot timpul de somn, dar nu vrem sa dormim. Pana la urma i-am facut lapticul si a adormit dupa 10 sec de cand s-a apucat de papat...

Paula, mamica Raul Ionut, nascut la 24.07.2010
poze luna 6

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

eladea2005, am incercat sa pun putin mar in suc, dar esecul a fost garantat :)) a luat cateva lingurite apoi pur si simplu nu mai vroia sa deschida gura. n-am fortat-o am lasat-o in pace.
ciudat e ca de cateva zile nu prea mai mananca laptele la masa de la 10-11.. adica maxim 50 60 ml si aia cu mari rugaminti.

azi noapte s-a trezit si Mara pe la 3 sa manance, apoi la 7 si de tot la 9 :) e bine totusi ca adoarme repede si singura, nu trebuie sa o port prin casa. renuntase totusi la a se trezi noaptea pt papa dar vad ca mai are nopti cand vrea sa manance.

care ati facut Rotarix la bebei?

am fugit sa fac supica, acum cat doarme mandra :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crispro spune:

La noi toata ziua e o lupta cu somnul. Chiar nu intelege de ce se trezeste mereu dupa o juma de ora daca inca e rupt de somn. Acukm de dimi s-a trezit dupa o juma de ora, adica la 11 si un sfert. L-am luat, ne-am jucat un pic, dar e marait de numa, se freaca la ochisori. L-am leganat, of course, si l-am pus in patut. si doarme , adica dupa 45 de minute de la trezire... toata ziua e la fel. Se trezeste, mancam, maraie., iar ma chinui sa il adorm, iar se trezeste dupa putin timp, si e tot marait si somnoros... of! macar de ar dormi ca lumea sa fie odihnit cand se trezeste. sa ne jucam , sa ne maimutarim, orice. Dar cat e treaz sa fie fresh, nu fleoscait cum e de obicei...

Rodi,

Cristina , mami fericita de bebe Vlad (17.07.2010)

Poze

Sa-l ajutam pe Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaBuc spune:

salutari fetelor

Eu nu mai pot cu noptile astea hiperagitate. De la 9 la 12 doarme bine, dupa care e calvar. Treziri si ora in ora in urlete, mancare de 2 ori pe noapte, e groaznic. Acum incerc sa ii scot laptele de la mesele de peste zi; ma gandesc sa o supara la burtica amestecul de lapte cu papica. E tare greu ca nu vrea sa adoarma fara portia de laptic. Azi i-am dat prima oara piersica cruda cu caisa (asta din borcanas), sa vedem daca face reactie la ea (la piersica din borcanas nu a facut reactie).

Eu sunt foarte obo, rusii mei refuza sa vina, deja am 34 zile de la ultimul (si singurul) cm; sunt balonata si nervoasa, m-am umplut de cosuri si mi s-a stafidit pielea pe fata. De-ar veni mai repede ca ma seaca rau de tot!

Pup delfinasi si mamici. Sper sa apuc sa lucrez ceva pana se trezeste bubu!


Mamica de Rebeca Stefania - 03.07.2010

Are mami fata frumoasa cu 2 dintisori

Mergi la inceput