vorbele unei bunici"iesti tampit la cap"

vorbele unei bunici"iesti tampit la cap" | Autor: mgabi

Link direct la acest mesaj

Da,astea sunt vorbele unei bunici adresate nepotului de 11 ani. Da este mama mea si astfel vorbeste cu nepotul atunci cand este nervoasa. Oare este frumos? Eu consider ca nu, dar degeaba ii spun ca tot ea are dreptate. Ma gandesc ca aceste stari le are de la nodulii tiroidieni , dar nu cred ca eu de cand o stiu tot asa s-a manifestat si fata de mine. Nici tat nu este prea departe: nu suporta daca il vede ca sta la masa cu un picior pe scaun si spune ca parca este o maimuta, musulman..daca ragaie spune ca face ca "porcul". Sunt intr-o stare groaznica deoarece eu la servici pana pleaca copilul la scoala primesc n telefooane si-mi spune ca bunica tipa la el ca-l obliga sa manance. A, bunica fiind antitelefon frecvent il solicita ba sa-i pbage un nr. in memorie, ba sa o ajute ceva si toate astea dimineata cand este si el in toiul lectiilor. Daca cumva o refuza replica ei este "iesti tampit la cap" tipand si urland, iar eu primesc telefonul de rigoare, copilul este nervos, bunica striga cat poate si ......s-a dus ziua mea de servici.
Mentionez ca stam impreunacu ei in aceeasi casa la etaje diferite.
Este tare greu cu astfel de bunici si nu mai am nici macar puterea sa stau cu ei de vorba ca numai suport nici eu. Au momente in care se mai potolesc dar si cand ii apuca se unesc amandoi si........
Imi reproseaza ca, copii sunt obraznici, ca nu stiu eu cat le vorbesc lor de urat si ce urat se poarta cu ei.

Acum iarasi sunt infuriata si-mi vine sa ma bag intr-un colt si
Daca ma duc acsa si le vorbesc de maine numai vorbeste nimeni cu mine (parintii) si se fac loviti si necrezuti si bolnavi si nefericiti ..............



Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ruscus spune:

buna gabi,

bunica e absolut necesar sa stea cu baiatul tau cand el e singur?
daca trebuie sa stea cineva cu baiatul tau atunci incearca sa gasesti alta persoana, tatal tau nu e mai rabdator?
pune piciorul in prag, chiar daca nu mai vorbesc cu tine un timp macar ai pace, spune-le cum vrei sa iti educi tu copilul si ce vrei de la ei si daca nu pot atunci sa pastreze distanta
tu trebuie sa te gandesti mai mult la baiatul tau decat la parinti,





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanadara spune:

Gabi, din moment ce stati la etaje diferite, de ce este bunica la tine in apartament dimineata cand tu nu esti acasa? Mie mi se pare perfect modul asta de a locui cu bunicii astfel incat copilul nici sa nu fie in pericol fiind complet singur in curte dar nici sa nu fie deranjat , nefiind in acelasi apartament cu bunicii.
La 11 ani chiar si mancarea o poate incalzi singur inainte sa plece la scoala , chiar nu vad la ce il ajuta faptul ca sunt impreuna.
Explica-le , fiecare sta in casa lui si eventual, cand pleaca pustiul la scoala sa-i strige sa le dea buna ziua inainte sa iasa pe poarta . intalnirile in familie extinsa, seara cand esti si tu acasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mgabi spune:

Tocmai ca baitul se descurca si singur pregatiri pentru scoala, mancat, nevoie existand doar pentru sora lui de 6 ani, adica luat de la gradi la pranz. V-am spus atunci cand este si el in toiul temelor vine tata si incepe sa-i dea lectii sau mama cu telefonul sau sa-l intrebe ce ii pregateste de mancare si daca pustiul spune ca ia lasat mami rezultatul ... "a deci nu vrei sa mananci de la mine".
Voi mai avea o discutie cu mama daca nu cumva diseara va fi obosita sau bolnava. Oricum va gasi destule argumente sa-mi demonstreze ca noi suntem de vina sau copilul, iar tata imi va arunca o privire crancena si poate mi se va spune ca sunt si obraznica sa descid gura in fata lor.
Recunosc ca este un mare dezaavantaj statul la comun dar nu am ce face si mai mult ei fiind batrani si bolnavi noi trebuie sa pastram o stare de tristete nu trebuie sa facem galagie sa-i respectam sa mancam la fel ca ei......

Atat mi-as dori sa fiu undeva depaaaaaarte de aceste probleme ca si asa exista multe altele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

offf...

solutia radicala ar fi sa faceti voi un schimb de locuinta, sa plecati din acest mediu destul de nociv si plin de tensiune. dar e greu, daca nu chiar imposibil...cine este proprietarul imobilului ?

baiatul tau nu ar putea sa mearga din cand in cand la un coleg de clasa cu care se intelege bine, a carui familie o cunosti si stii ca e ok, ca ar accepta un astfel de aranjament ? sa-si faca lectiile impreuna cu colegul, sa plece impreuna la scoala, etc.



Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tisina spune:

Eu i-as interzice bunicii sa mai stea pe capul copilului, dar asa, mai diplomat. Adica: mama, stii, as vrea sa il determin pe baiat sa devina independent, ca e mare...bla,bla,bla si ar trebui sa stie sa se descurce singur, sa nu mai fie cocolsit de bunici (chipurile), asa ca ia, lasa-l dumneata singur cand vine de la scoala, sa vad daca face fata. Nici nu il verifica, pentru ca vreau sa vad cum se descurca pana ajung eu acasa, de unul singur". Si alte texte de acest gen, care sa nu o jigneasca pe bunica, dar prin care sa i se interzica accesul la baiat cand acesta e singur.
Poate functioneaza.
Succes!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Draga mea, eu nu vad decat o singura solutie la problema ta: sa va mutati !
Stiu ca e radicala si dificil de pus in practica, dar orice ai spune si oricat de diplomata ai fi, lucrurile nu se vor schimba. Deci ori rabzi in tacere, ori te muti, eu alta solutie nu vad.
Spun asta pentru ca si noi am stat 9 luni cu soacra in casa (si inca nu aveam bb) si nu ne intelegeam de nici o culoare, ne certam tot timpul si ne era lehamite sa mai venim acasa Si soacra mea era singura, vaduva, sotul meu copil unic ... Si cand ne-am mutat s-au rarit si implicit imbunatatit relatiile Ne sunam la telefon, vorbim, ne si ajutam reciproc, dar in limitele stabilite de noi, pe care e mult mai usor sa le impui atunci cand vizitele sunt programate si pe durata limitata

*****************************
www.goblenpartner.webs.com" target="_blank">mai coase cineva goblen ?
www.dealemele.webs.com" target="_blank">cartile copilariei mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Eu nu inteleg cat poate fi de deranjanta o bunica ce vine sa te intrebe daca vrei sa mananci sau te roaga sa ii bagi un numar in memoria telefonului...
Daca tu tratezi nodulii tiroidieni ai mamei tale cu "" si grija pe care o poarta copiilor tai cu "", nu ma mir ca, la randul ei, spune copilului ca-i tampit la cap...
Si nu ma mir ca, la randul lui, copilul este nervos cand bunica il intreaba ce sa-i pregateasca de mancare.



~Lumea ar fi mai frumoasa fara macelari~




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

mgabi, cu atat mai mult ca este mama ta, poti sa ii spui ce te doare.
indiferent de reactii.
vorbeste cu ei si indiferent de reactia lor, tu nu mai accepta ca cineva ( mai ales bunica ) sa vorbeasca asa cu copiii tai.

si daca nu mai vorbesc cu tine cauta gradinita pentru cea mica si o persoana care sa aiba grija de cel mare dupa ce vine de la scoala.
astea sunt solutii salvatoare pentru copiii tai. restul sunt solutii pentu tine, sa iti fie mai usor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui denizel
Daca tu tratezi nodulii tiroidieni ai mamei tale cu "" si grija pe care o poarta copiilor tai cu "", nu ma mir ca, la randul ei, spune copilului ca-i tampit la cap...

Indiferent ce se intampla intre mama si fiica adulta, bunica nu are nici o scuza ca isi trateaze nepotul asa. Copilul ala nu are nici o vina ca bunica are noduli sau ca mama lui nu arata suficient interes pentru ei.

mgabi,
daca parintii tai au fost asa intotdeauna nu prea inteleg cum ati ales sa locuiti cu ei. Eu nu as permite nimanui sa se poarte in halul asta cu copiii mei. Fiul tau iti cere ajutorul, te suna la lucru si tu nu reusesti sa il aperi. E datoria ta, indiferent cat de obosita si satula esti sa rezolvi problema, fie pui bunicii la locul lor, fie iti faci bagajele.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:

Indiferent ce se intampla intre mama si fiica adulta, bunica nu are nici o scuza ca isi trateaze nepotul asa. Copilul ala nu are nici o vina ca bunica are noduli sau ca mama lui nu arata suficient interes pentru ei.



Asa este.
Eu nu comentam scuzele bunicii, ci faptul ca bunica e tratata cu lipsa de respect, dar se asteapta respect din partea ei.



~Lumea ar fi mai frumoasa fara macelari~




Mergi la inceput