PRIETENE FARA TITLU (74)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Buna dimineata!
Multumesc de aprecieri, inseamna ca stiu sa fac poze. Cu telefonul! Noroc ca ma plictiseam in masina....
Bee, eu am patit-o odata, intr-o vizita la Moni cand mi s-a reprosat imbracamintea Dianei. Bine, nu de aia n-am mai pus poze, asta s-a intamplat demult, demult. Dar, mi-a ramas asa un gust amar.
De fapt, Diana are acum atatea haine ca as putea imbraca inca doua fetite. O duc la concert, in vizita si in mall. Si cum merge rar, unde sa i le dau? Raman mici. Asa ca, in disperare de cauza, am inceput sa o imbrac cu haine bune la gradinita. Asta e, nu si le murdareste, are o grija fanatica de ele.
Nici eu nu i-am mai dat talonetele in picioruse, tot am zis ca merg sa o vada ortopedul si pauza. Mama denaturata. Am lasat-o mai mult desculta. Nu pare ca s-ar fi agravat problema. Dar ai dreptate cu ghetutele. Musai din alea tari.

Ieri am fost la Filarmonica. O coada la casa de bilete, ma uitam si nu-mi venea sa cred. Noroc cu unchiul sotului care era in fata, altfel stateam ceva sa-mi iau bilet.
http://www.tion.ro/
Uite, asa arata.
Splendid a fost concertul, Diana a stat pana la capat, doua ore, a aplaudat de si-a rupt palmele. 4 chemari si trei bisuri. Rossini i-a placut mult, ea il adora de la Barbierul din Sevilla.
Daniela, Ioana e o sportiva innascuta. Bravo ei, ai cu ce te lauda. Eu sunt mandra cand aud de asa aptitudini, povestesc si la altii,de parca ar fi ai mei.
De Rares, ideal ar fi sa il operezi pe la 5-6 ani. Cica atunci nu se mai refac asa usor.
Denisa, mersi. Cum suporta Emma pedeapsa?
Moni, in casa o imbrac si eu cu ce apuc. Nu suntem intr-un palat pentru tinuta obligatorie. Voi si primiti multe, aveti la rude...eu cumpar mai putine, dar se aduna frate...si precum am spus, imi pare rau ca stau acolo, noi. Sunt haine care nu le-a purtat niciodata. Cateva luni si gata...le pot da.
Si noi mai purtam de anul trecut, mai ales pantaloni care ii erau mai lungi si acum ii vin tocmai bine. La bluze nu am cum, ii cresc si mainile, n-am ce face.
Ma duc s-o scot afara, e zapada.

Ingrid S si Diana

Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

INGRID valeleu ce aglomeratie! Oras de cultura Chiar acolo la filarmonica din Timisoara sunt violonisti un verisor de-al meu si sotia lui.Dar nu stiu cat de des ii poti auzi ca ei mereu sunt plecati in turnee.De cate ori ii sun,sunt ba in Austria,ba in Germania,ba chiar in China.
Mai apropo de haine si primit: nu-i rau sa ai multe rude.Pai uite sotia nepotului din Oradea are trei frati mai mari cu destui ani decat ea si toate hainele copiilor le-au pastrat cumnatele pentru ea.Asa ca baietelul (cel de-o varsta cu Tudor) si fetita proaspat nascuta au de unde alege.Si nu doar ei ci si nepoata-mea preoteasa ca alea de fetita i le-au dat fetitei ei ce are un an si acum se intorc inapoi la cea proaspat nascuta Stiu asta ca i-am intrebat daca au nevoie de hainute de la ai mei si au zis ca au stocul complet (inclusiv sa dea la baieteii celuilalt frate al lor mai mic).Asa ca m-am reorientat.Eu oricum din alea de bebei am pastrat si pentru fratelo,dar am si dat mai departe mai mult de-o gramada,ca nu le puteam pastra pe toate si asa are un dulap plin cu varf de ele Numai sa se puna odata pe treaba
INGRID Diana mea n-are unde iesi nici atat,ca noi rar mergem in vizite,la mall,la filarmonica nici atat Asa ca e libera sa se imbrace la gradinita cu ce vrea ea,ca altfel ii raman mici nepurtate si e pacat de ele.Ba chiar am inceput sa o las sa mai stea si in casa cu ele,daca ii face placere,ca are de unde alege.La ea problema e ca-s obligati sa aiba sort la gradi si nu se poate lauda pe cat ar vrea ea cu ce e impopotonata Imi aduc perfect aminte de faza aia de care zici,cu comentariul cum ca-i imbracata in second.Si chiar era o salopeta de blugi super faina,dar te pui cu madama care a umplut dropurile de comentarii rautacioase? Ca eu sunt convinsa ca toate au fost scrise de una si aceeasi persoana!

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009)

www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE

10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla
ARADENCELE ALATURI DE MARIA_RUBI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

A plecat sotul cu fetita la plimbare.
Denisa, nu stiu daca ti-am scris, dar ai venit cu vesti bune despre Alex. Faptul ca RMN-ul e ok, ca terapia functioneaza, pai wow, intr-adevar e exceptional!
Foarte bine ca se investigheaza problema incepand de la varste mici, am citit ca si aici vor sa faca la fel, intre doi si trei ani introduc un control pentru depistarea autismului.
Moni, Diana are doi ganglioni, unul mai mare si altul mic, inainte de vaccinul ROR. Nici o legatura. Raceala netratata, cica. Am fost sfatuita sa-l las acolo, unii il opereaza, altii nu.


Ingrid S si Diana

Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

INGRID tocmai am gasit pe net pe cateva forumuri de cazuri de-astea de aparut ganglioni la copii dupa ROR si pediatrii lor au zis ca-i reactie de la vaccin.O sa il urmaresc sa vad si eventual sun si pediatra.Dar nu pare sa il deranjeze.Azi nopate e drept ca s-a trezit plangand rau,dar si saliveaza in ultimul hal,asa ca banuiesc ca plansul era de la masele.
Fain ca s-au dus la zapada,si pe a mei vreau sa ii scoatem mai incolo spre seara,sa nu fie imediat dupa inot,asta pentru Diana.Ma duc sa mananc ca imediat se duce Ghita sa o aduca acasa pe Diana si plecam.
A si eu am citit ca vor sa evalueze copii intre 1 si 3 ani,sa le dea pediatrii ceva chestionar parintilor.Si am mai citit ca investigatiile si tratamentele vor fi decontate de CASS.O treaba buna,numai de ar fi chiar asa!

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009)

www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE

10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla
ARADENCELE ALATURI DE MARIA_RUBI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

M-am intors satula si cu o cafea alaturi pentru digestie
Vai ce ne mai distram cu Tudor.Fuge prin casa tzopaind fix ca o capritza Ii place mult sa fugim dupa el,l-a invatat doar Diana
BRANDUSA mi-am amintit ce voiam sa intreb: adica cum sa ii dai ghete si vara? Si pe canicula? Nu exista alta solutie? Eu stiam de ghete de-astea inalte + talonet doar la copiii mici pana li se formeaza mersul/piciorul,chiar nu credeam ca mai e importanta asa tare incaltamintea de genul asta la varste mai mari de un an doi!

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009)

www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE

10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla
ARADENCELE ALATURI DE MARIA_RUBI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Moni, posibil ca la alti copii sa apara ganglioni dupa un vaccin. La noi stiu sigur ca pe la 7 luni deja se vedea. ROR iese din discutie. Am o cunostinta popa, si-a operat baietelul cel mare (avea 6 ani) de un ganglion din asta, pe gat. Chiar venise cu el la noi, purta baiatul bandaj. Dar nu e musai, am auzit si varianta ca s-ar retrage candva.

Ti-a placut coada de la Filarmonica? Era afara si ningea viscolit, fotograful n-a mai surprins zapada. Noi pana am ajuns de la masina in cladire aveam o casca pe par...alba.
Foamea de cultura...macar de-ar fi asa mereu. De cate ori merg, sala e umpluta pe trei sferturi maxim, jumatate cel mai des. Pacat.
Cum ii cheama pe verisorii tai? Sigur erau si ei acolo ieri.

Citat:
Ba chiar am inceput sa o las sa mai stea si in casa cu ele,daca ii face placere,ca are de unde alege

Fiica-mea e insensibila la aceste aspecte minore ale vietii. Ei sa-i dai un creion si o foaie de hartie si iti sta toata ziua in chiloti. Fara sa se planga.

Ingrid S si Diana

Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

INGRID ii cheama Petrila (Lucian si Gabi). Diana mea e fan haine,dar cam asa eram si eu cand eram mica.Tin minte ca aveam 7 ani cand am fost la Sinaia cu ai mei si am ochit intr-o vitrina o poseta galbena cu floricele ,dar era inchis magazinul ca era duminica.A trebuit a doua zi sa revenim ca sa mi-o cumpere,desi am avut de mers pe jos cat cuprinde ca era undeva departe tare de unde stateam ... Si eram asortata de zor,chiar am o poza in care aveam si pantofiori si poseta de lac ,pe nuante de alb+rosu . Mami isi cam manca nervii cu mofturile mele la imbracaminte (ea nu prea le are cu asortatul si probabil nu ma intelegea )
Nu stiu ce fac astia ca nu mai apar odata.Ghita trebuie sa coboare sa curete si masina de zapada pana ne imbracam noi.Dupa care va trebui sa mearga dupa-amiaza si la socru-meu sa curete zapada din curte,ca el nu mai poate ... Continua sa ninga
Gata ca au sosit in sfarsiiit !

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009)

www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE

10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla
ARADENCELE ALATURI DE MARIA_RUBI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Buna seara ,nimeni nimic?
Noi am ratat iesirea la zapada.Dupa ce-am venit acasa eu am tras un pui de somn,Diana a zis ca nu ii e somn asa ca am lasat-o la PC la Poisson rouge.Numai ca la ora 18 a adormit rapusa de oboseala pe canapeaua din camera de zi ... Oricum nu e de iesit cu sania ca e fleoscaiala pe trotuare,iar pe zonele cu iarba e zapada mult dar moale tare.Poate mai ingheata un pic la noapte si eventual iesim dimineata.
La inot Diana a prins tot mai tare curaj,inoata singura 2-3 m si bras si crawl si combinat,cum o apuca ,sare in apa si se intoarce singura la mal,ce mai balamuc.Mai naspa e pentru mine ca sta mai mult fara aripioare si trebuie sa fiu tot cu ochii pe ea,nu pot inota linistita.Degeaba ii zic sa stea locului la margine un pic sau sa se tina de pluta ,pana ma intorc eu ca nu ma ascuta,face tot felul de smecherii pe-acolo,se mai si scufunda cu capul in apa,asa ca eu tot cu stres inot Daca stau in loc sa exersez cu ea - sa inoate de la margine pana la mine de exemplu,ma ia frigul ca apa e ea calda,dar de inot,nu de stat locului! Am ajuns sa o rog sa isi puna aripioarele sa inotam impreuna, relax (mai ales eu ). Oricum oboseste rapid,dar e tot mai curajoasa si daca ar fi apa mica i-ar fi mult mai simplu sa exerseze fara teama.Sigur la vara la strand va progresa mai bine in apa mai mica,atat cat sa ajunga cu varful picioarelor jos cand nu mai poate ...

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009)

www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE

10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla
ARADENCELE ALATURI DE MARIA_RUBI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marchplayer spune:

Buonasera!!!

Va dati cu sania, asa-i?? Profitati cat mai puteti de zapada!! Asta as face si eu daca am avea zapada! Eu inca mai sper ca nu ne-o lasa iarna inca si ca ne mai da si noua o tura doua de zapada. La noi deocamdata doar mocirla. Azi chiar am primit un "dus" namolos de la un tir, bleah, ce tare era cum spalam eu geamurile masinii de jegul ala. Maine vreau nu vreau tre sa-i dau o spalare masinii ca arata de parca am fost pe camp cu ea.
Moni, da am fost si azi cu Ioana la inot. Sambata spre deosebire de marti si joi cand mergem de la 17, mergem de la 10.30. Atnci il luam si pe Rares cu noi. Ai inteles cred ca mergem de 3 ori pe saptamana. Tot ma mai gandesc sa o duc si la pictura As duce-o cumva tot intr-o zi de inot. Sa o iau de la gradi la 12.30. Mergem acasa ne odihnim putin apoi as duce-o de la 15 la pictura si mai apoi la inot de la 17. Oare o fi epuizant pentru ea??
Multumim Ingrid de complimente. Sa stii ca si noi povestim altora despre performantele copiilor de aici. Despre o Diana care picteaza frumos si stie a scrie si multe altele. Despre o Emma care face calcule matematice complexe s.a.m.d.
Moni cred ca mai mult din lucrurle mele vreau sa vand decat din ale copiilor:)) Am o gramada care tot asteptau sa slabesc si mi-am dat seama ca si slaba moarta sa fiu tot nu le-as mai purta.
Sa-mi zici si mie cum naiba se pun poze pe la bazarul nostru. Eu am o problema cu pozele:)) La noi vreau sa bag niste sandale de-ale lui Rares, le-a cumparat Robert prea mici. le-a incaltat un pic pe aici prin curte dar ii ieseau degetele pe afara si nu l-am mai lasat sa le poarte cu toate ca era mort dupa ele. Sandale disney(toy story 3) cu lumini...mortale.
Ingrid tare frumos ca mergeti la concerte de muzica clasica!!! N-am mai mers de 100 de ani!!!
Acum m-am uitat si am vazut ca un bilet la teatru variaza intre 60-80 ron O gramada de bani pentru vremurile astea.Eu nu m-as mira daca ar fi sala goluta.
Copii mei s-au jucat cu plastilina/nisip pana acum, cred ca s-aui plictisit ca s-au apucat de prostii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

DANIELA pai e simplu,la "anunt nou" completezi toate datele si urmezi pasii pana ajungi la pasul 4 parca,acolo e unde scrie incarca imaginea de baza,dai brownse si cauti poza in pc tau.S-ar putea sa nu mearga daca e poza prea mare cred.La mine au mers toate.Ce marimea au sandalele alea si la ce pret is?

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009)

www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE

10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla
ARADENCELE ALATURI DE MARIA_RUBI

Mergi la inceput