Zmeurici de iulie-august 2009 (10)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns uliiasi spune:

Frateeee, ce viteza de scris aveti!!!!
David inca doarme, azi s-a culcat mai devreme pe la 1 si 20 dupa o criza de nervi ca nu l-am lasat sa se urce pe wc, apoi in chiuveta, apoi pe masina de spalat, de unde sa cada in cap pe gresie...
Sa-mi scormonesc neuronu....

muffi, of course ca m-a lasat paf makka pakka tau, si tu de fapt care arati bestial. Ce ochisori frumosi are puiul tau, si nici nu-ti trece prin cap cand il vezi ca ati trecut prin asa un cosmar urat. E bolfos si pufos. Multa putere sa treci cu bine si sa te detasezi si de cealalta problema cu partea masculina...

luci, lasa mami ca nu mai e asa mult pana la 2 ani, te duci dupa aia la reconstructie de sfarcuri...si de degete mai nou. E bine ca ai o pupa fericita si multumita. Uite cum trebuie mamicile sa stranga din dinti...

inutsa, multa bafta cu tratamentul! Da Doamne sa functioneze si sa nu mai aveti stress in domeniul asta.

Patricia, multa sanatate lui Daniel, dragul de el! Ce frumos povestiti voi cum e cu 2 copii si cum se iubesc si se joaca impreuna. Trebuie sa fie o imagine tare frumoasa....

Giova, drum bun sa aveti si sa va intoarceti cu bine la strumfi.
Va invidiez pe cele care reusiti sa plecati in calatorii asa in 2. Tare imi doresc si eu, dar cred ca mai am ceva ani de asteptat....

Elena, David foloseste olita cand nu-i este lene lui mami sa-l puna pe ea. De regula il pun cand se trezeste dimineata si dupa somnul de pranz, cateodata il mai pun inainte de somnuri(dar nu prea presteaza atunci nimic). Dimineata in schimb face de multe ori si pipi si caca, iar eu trebuie sa stau langa el sa ne jucam impreuna, ca altfel vine dupa mine.

Una peste alta, noi suntem bine, David are 2 canini sus, asteptam cu nerabdare pe cei de jos ca sa scapam de ei, e foaaaarte alintat si rasfatat si cere foarte mult in brate si spatele meu nu stiu cat mai duce, incerc sa-i mai explic ca nu pot sa-l ridic tot timpul, ma cobor la nivelul lui si-l imbratisez ca sa nu-i ranesc totusi sentimentele .

S-a trezit, am plecat.

Iulia, mamica fericita de David Andrei (04.07.2009)
www.youtube.com/watch?v=o2K9w09EPiU" target="_blank"> Botezul lui David
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muffinuta spune:

Fetelor am scris un raspuns si l-am sters mai bine sa nu stiti uratenia.
I-am dat lui Makka Pakka supa de rosii reteta lui Lucialu

revin mai tarziu plecam la plimbarea(explorat fiecare gunoi de pa plaja)zilnica

Adriana pun si retetele acum nu am stare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sara_amira09 spune:

Salut fetele!Iaca sunt si eu solo ca mi-a luat fata socru miu la plimbare pe afara, dar asta nu inseamna ca tre sa pierd timpu.Casa e varza, chiuveta plina tre sa umplu masina dar intai sa o golesc...
Giova- drum bun si spor la shopping!
Muffinuta-tare ma bucur ca treci mai es pe la noi.Vreau sa il vad si eu pe Makka Pakka dar am uitat datele asa ca va rog sa imi trimiteti un pm.Nu ezita sa ne scrii ce ai pe suflet asa te descarci si tu si poate te ajutam cu un sfat.
Elenada- si eu am fost ieri la ziua de vitamine si la fel aveam o stare...eu care nu ma omor cu fructele si legumeleasa ca am mai trisat un pic.Vreau pana in primavara sa slabesc deci nu e graba mare.
Bely- si eu am avut astm bronsic cand am fost micuta,dar evitand chestiile care atrag praf si cu multa salina(de doua ori pe ana cate o saptamana zilnic de 2 ori)m-am facut bine.
Lucica- stiu ca doare si a mea mai musca si e constienta ce face apoi imi trage cate o privire sa imi vada reactia.Offf tare as vrea sa se incheie capitolu asta ca nu mai rezist vreau sa dorm pe burta pe spate m-am saturat sa dorm pe o dunga.

Fetele va ca vb de job.Si eu vreau sa ma intorc in primavara, desi mi-ar fi placut sa gasesc ceva mai in domeniu.Am terminat Dreptul si la hotel fac mai multa munca de secretariat si HR.Dar unde???Mi-e si frica de ceva nou, plus ca deja stiu toate toanele sefului.

AM si eu o problema.A rezolvat-o lucica cu dintii am inceput eu la control.Deci Sarei i-au iesit incisivii centrali superiori dar aia laterali nu's, si au inceput sa iasa canini.DAR....nu prea mai e spatiu de incisivii laterali superiori.Cum facem??Or iesi mai tarziu?Isi fac ei loc si se strang cei centrali...ca intre ei are strungareata cam mare...nush....Ideea e ca nu's si nici spatiu prea mare nu eDaca aveti idee sau va confruntati si voi cu asta astept rasp.Abia aseara am realizat mama denaturata ce sunt.Offf toata noaptea am visat dinti.Am vrut sa ma duc azi la peditra dar de fiecare data cand ma duc ma ia cu de-alea"iar ai citit pe internet?nu mai fii asa crizata..."ma dispera cand o aud


Gata ma duc sa smotruiesc.Fetele astept PM.Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

sara,pai dc erai logata l-ai fi vazut...pm-ul
S-a ales somnul, eu cu ea, ciorba fierbe acum. A fost ziua tzitzilelii, s-a culcat greu, tot cu gura la sursa si s-a trezit cu pampersu'n sus asa ca m-am zburlit oleaca, dc urla de-mi aplaudau urechileacum suntem bine, asteptam sa mancam, a carat doo oale din buca, polonic si lingura de lemn, o ceasca si face si ea mancare
Uliasii, hehe, nah ce, numa eu cu bigudiuri? S a mea urla in speta cand vrea in patutul cu jucarii(altele ) si sa o pun si sa o iau de-acolo, ori ii trebuie ceva din baie, chestii care de obicei nu au ce cauta la dansa in mana.
Sara, vezi la dr.
Inutsa, la vremuri de criza mai te uiti de unde faci bani? eu cred ca pana la urma imi schimb semnatura in "carabusul terminat" dar tre sa-i platesc drepturi de autor motanului Huckel si carabusului auriu
Elenada, tu cu doi strengari, vorba ta, i-am asteptat atat, mai inghitim in sec cand fac nazbatiisa-ti fie de bine freza facuta de gemenuti si pe viitor sa-ti lase parul in pace
Muffi, ma bucur dc va place reteta, e o supa agreata de copii in jenere.ma bucur ca sunteti mai bine.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sara_amira09 spune:

Lucicoo mai PM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muffinuta spune:

Am venit si noi de la plaja ..plimbare cu urletele de rigoare.
Lucialu ,nu esti singura,ma termina tipetele si dc vedeti cum ma privesc oamenii ca pe o mama denaturata..ii place sa fie carat in brate si plaja e super pt plimbare,mai consuma energie altfel ma termina nu adoarme nici in 2 zile atata energie are.

acum retetele:

Va previn cea cu carne de tuna nu m-a impresionat prea multe rosii dupa parerea mea:

1.o ceapa mica
i catel usturoi
400gr rosii conserva
1lingurita piure de rosii
1/2 lingurita de otet balsamic
1/2 lingurite.zahar brun
1/2 lingurite ierburi uscate
100gr tuna fish sau conserva in ulei
2 lingurite mascarpone sau cream cheese

incalziti uleiul adaugati usturoiul taiat fin,ceapa,sautee pt cateva minute.adaugati restul de ingrediente mai putin pestele,fierbeti acoperit pt 12 minute.faramitati pestele sau scurgeti uleiul dupa caz,adaugati in sos si feirbeti cateva minute(5).adaugati branza la sf.
se obtin 4 [portii puteti s congela.
a doua reteta care a avut succes la Makka Pakka mofturosu'

2.filet de peste cu sos Mornay
15 gr unt
60 gr leek(cred ca-i prazul de la noi o ceapa mai dulce)
125 gr morcovi
60gr broccoli
45gr mazare prospata sau congelata
150gr filet peste cod de ex,sau cu carne mai moale
150 grlapte
1 frunza dafin
patrunjel

Pt sos
20grunt
1lingurita faina
45 gr branza Cheddar sau Edam
se topeste untul,aduagati prazul,morcovii,fierbeti pt 5 min,adaugati broccoli,mazarea,si eventual putina apa pt fierbere pana se inmoaie legumele

Puneti pestele separat intr-o tigaie,cu lapte dafin,si patrunjel la foc mic pana pestele e moale.lasati la o parte.
pt sos intr-o tigaie puneti faina si untul inmuiat si amestecati pt 1 min,treptat adaugati pestele si fiebeti pana se leaga sosul..soateti de pe foc si aduagati branza.
scurgeti legumele de lichid si adaugati in sos..se obtin 8 portii,se poate congela.
Va las a inceput In the night garden..eu ii dansez pe melodie..lol



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muffinuta spune:

Am uitat

Carnea de tuna tb facuta gratar sau in putin ulei dc folositi peste proaspat la prima reteta

ce zi de cacao am avut,phui bine ca se termina!

Giova am uitat sa intreb pleci undeva am vazut semnul de bagaje

va raspund mai detailat cand ma lasa MP.multumim de primire si complimente

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noce spune:

Am vazut un baietel frumos si o mamica si mai si! Muffi si NJIar aseara l-am admirat pe pepitzel istetzel!


Muffinutza, imi pare rau ca te chinui! Sper sa incheiati cat mai repede povestea asta.

Pooh, mie mi-ar placea sa lucrez cu copiii si sa am o vacanta luunga de vara.

Elenada, si tu super-organizata, jos palaria! E mai greu cu gemeni, dar au avantajul ca se pot juca oricand, nu trebuie dusi neaparat la un loc de joaca.
Imi pare rau ca te-ai intors dezamagita de la interviu. Dar toate au un sens pe lumea asta, o sa-ti gasesti locul potrivit, care sa nu-ti rapeasca tot timpul si sa nu te streseze atat de tare. Si eu imi doresc sa stau acasa cat mai mult, pana n-or mai avea copiii nevoie de mine. Acum n-as mai fi motivata sa muncesc ca sa platesc rate la o casa frumoasa, mai bine stam in ap mic. Vedem cat ne-o tine.

Giova, esti in calatorie! Sa va bucurati de ea si sa aveti spor la cumparaturi!
Daca ai ganduri de biz, sigur iti vine vreo idee care sa-ti vina manusa, ceva cu copii, care sa-ti placa. Eu cred ca sunt anumite afaceri care merg pe criza, dar probabil cu preturi mai mici. Imi pare rau pt accidentul baietilor, sper ca e mai bine Edi acum.

Laura, a decurs frumos autodiversificarea noastra. Nici noi nu prea papam supe ca nu ajunge cu zeama la gurita. Nici eu nu prea fac de fel.

Inutsa, cum erau crizele Biei, ca de astm? Tratamentul e cu ventolin? Tineti-va de tratament si cu timpul povestea va fi uitata.

Uliiasi, da, puteti face schimbari, sa treceti cand unul cand altul in cic, doar ca dureaza 3 luni de la shimbare pana intra banii.

Andra, eu fac brocoli cu sos de caju (alune), bulion, usturoi si un pic de miere.

Bely, bona mulatra, ce exotic! Si mie imi plac negrii, dar visez la o bona filipina cand oi avea 2-3 puradei, ca acu' nu ar avea mare treaba, cred ca m-as intinde la povesti cu ea.

Fetelor, sunt toate harnicute, eu fac curat saptamanal sau la 10 zile.
Ce-mi place cum s-a animat atmosfera! Chiar daca abia apuc sa citesc.

Noi am fost ieri in Herastrau, a fost super frumos. Filip a alergat veveritele, sunt micute si prietenoase, mai veneau la noi sa le dam ghinde. Locul de joaca e mare, aer curat, liniste. Ma gandeam ca ar fi frumos sa facem o intaneala de zmeurici acolo.

gata, fug la baita!

Happy-mami de Filip, 1 august 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Muffi, Giova o plecat deja. mere la nemti. lasa ca si noi suntem cunoscuti de cai breji pasta tat in lume, mai bine de prima jumatate de an eram Forest Gump cu carutul, n-am stiut ce-i ala parc decat la picior, rar!si nici dansa nu vrea pe jos, cu taxi ca-i mai simplu(adica io sau sosul)
Saraaaaaaaaaa(de ce strigi fata?)ai pm!!!... de ceva timp
eu sunt fan peste la grataram inteles ca tonul la gratar e bun asa ca muschiul de vita, prins un pic deasupra si in mijloc sa ramana rosu, tre sa cumpar sa probez
Noce, nah ca io n-am vazut de ce accident vorbesti la copiii lu Giova...greu cu jobul cand esti mama si mai ales la noi si in timpul asta.
Andra, ai PM.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pony spune:

Buna tufa,
Muffi ce bine imi pare ca sunteti bine.Mereu m-am intrebat ce s-a intamplat.Si eu am avut si mai am inca probleme cu raducu la capitolul mancare.Eu am inceput diversificarea de la 3 luni, iar lapte nu a mai baut de atunci, doar in somn.azi mananca numai cu cereale, biscuiti, niciodata nu bea simplu.
Fetelor care sunteti amabile sa-mi transmiteti si mie noua parola de la contul comun.
Eu acum ii dau calciu kids sirop.Tb sa-i dau 10 zile dupa care fier.
Elena iti urez succes in cautarile tale cu jobul.eu tot sper ca o sa ne mai intalnim la o plimbare.


Mergi la inceput