De ce guvernantii se trateaza in Austria?

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Iael spune:

Stie cineva cum se poate sa fii asigurat in Austria chiar daca locuiesti in Romania ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jenn spune:

Nu cred ca poti avea asigurare intr -o tara in care nu locuiesti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iael spune:

Ma gandesc ca ar trebui sa existe o posibilitate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jenn spune:

Intra la diaspora,poate gasesti o solutie la fetele din Austria!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligeea spune:

simplu-nici macar pentru ei nu se gasesc fese, seringi, medicamente .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Stie cineva cum se poate sa fii asigurat in Austria chiar daca locuiesti in Romania ?

Eu cred ca poti, doar e asigurare privata si platesti pentru ea. Trebuie sa cauti vreo citeva agentii si sa-i suni.Eu stiu pe cineva care nu mai este rezident in uk dar care si-a cumparat asigurare medicala privata aici. Si a si folosit-o de citeva ori. Dar probabil ca costa destul de mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alioana spune:

faci o asigurare privata internationala. pt austria recomand uniqa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alioana spune:

cu formularul E112 orice cetatean roman poate beneficia de tratament in Europa, cu o conditie: ca acea procedura sa fie aprobata si de casa de asigurari din Romania.
Eu de refuzuri inca nu am auzit.

------

formularul E112 e o mare vrajeala. eu am platit toate operatiile copilului meu facute in austria, dupa ce am pierdut zile de targuieli cu cei de la asigurarile romane. ultima gaselnita a fost sa aduc o declaratie de la un chirurg pediatru cum ca la noi nu se puteau face genul ala de interventii, iar chirurgul de la tg mures nu vrut sa o semneze pe motiv ca "nu se declara singur incompetent". problema era ca el ne-a recomandat austria pt ca nu operase niciodata nou-nascuti.
ma rog, noi sa fim sanatosi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui alioana


formularul E112 e o mare vrajeala. eu am platit toate operatiile copilului meu facute in austria, dupa ce am pierdut zile de targuieli cu cei de la asigurarile romane. ultima gaselnita a fost sa aduc o declaratie de la un chirurg pediatru cum ca la noi nu se puteau face genul ala de interventii, iar chirurgul de la tg mures nu vrut sa o semneze pe motiv ca "nu se declara singur incompetent". problema era ca el ne-a recomandat austria pt ca nu operase niciodata nou-nascuti.
ma rog, noi sa fim sanatosi.


Ba exact asa se procedeaza!Pentru ca de fapt serviciile medicale de care "tu"(pun intre ghilimele pentru ca nu ma refer la tine in mod special)beneficiezi peste hotare sunt decontate de casa ta de asigurari !

Deci e normal ca un serviciu medical care se poate efectua in tzara sa nu fie aprobat spre rezolvare in alt stat!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Nu Dana, mie nu mi-au aprobat Rituximab cu E112 pt ca in Romania nu se da la boala mea, ci doar in limfom si poliartrita reumatoida, si alea cu dosar si asteptare.
Asa ar fi desigur logic, ce nu se poate in Ro, sa pleci sa faci afara, dar nu e asa textul legii, dimpotriva.
Pt situatiile astea exista ordinul 50, care e insa absolut inaccesibil. si nu ma refer la cazuri ca al meu, ci din pacate la pacienti ce necesita transplanturi de maduva, operatii de sute de mii....

pt lamuriri:
Conditii pentru a beneficia de E112:

1. clinica la care se solicita tratament trebuie sa aiba contract cu Casa Nationala a Asigurarilor de Sanatate din tara respectiva
2. clinica este dintr-o tara membra UE
3. tratamentul pentru afectiune se regaseste printre serviciile medicale prevazute in pachetul de servicii de baza de care beneficiaza asiguratii din sistemul de asigurari sociale de sanatate din Romania

In oricare dintre situatiile in care conditiile de mai sus (a, b, c) nu sunt indeplinite se poate solicita trament in strainatate prin fonduri de la Ministerul Sanatatii (Ordinul 50)

http://www.salveazavieti.ro/fonduri/

eu am discutat mult cu cei de la fundatie, in cazul meu nu s-a putut din cauza motivului bolduit.
In Austria de exemplu, Rituximabul este acoperit de asigurari si in cazul anemiei hemolitice sau pti...in Ro nu, cortizon pana la dezintegrare sau spleen out :P



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput